No. 56. V ij F T I g s t e jaargang. 1S95. rm IMIBIl I ffl AMMSSMIT SfflL ER j IN DE TOEKOMST. IN. Brandgevaar door Hooibroeien. Z ^VTElIJ <3- I. [A. U I T DE PERS. 1.00. de beschaving '/2 en BINNENLAND. op hun standpunt beslist on- ,00. f00. 40 a a 10. Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil leton-nummer 198. rd ha an, I. i. Op clericaal terrein bestaat dezelfde verwar ring. De afscheiding der anti-revolutionaïreh le partijen zou eerlijk zijn. saam- vallen zoodra de quaes- op weer overnemen, de baan, „gesagt” de jongste frontveranderingen in bewoner te verschalken, wiens bedrijf j gelegen woonplaats oorzaak waren ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den uitgever. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. schrijft: Ik ben er nu, geloof ik, achter gekomen, wat de bedoeling was van het geen mij onlangs een Kamerlid zei over de waarschijnlijkheid, dat de kieswet niet in 1896 in behandeling zal komen. Bij het onderzoek van de herziening der per- soneele belasting in de afdeelingen der Tweede Kamer moet nl. vrij duidelijk zijn gebleken, dat de kans om die voordracht onveranderd in het Staatsblad te doen opnemen, ongeveer „nihil” is. Zeer ernstige bedenkingen zijn er tegen gerezen, en het schijnt vast te staan, dat de meerderheid er nooit hare goedkeuring aan hechten zal. V an tweeën staat dus één te ge beuren óf de belastingwet, die een der voor naamste grondslagen van het kiesrecht vormt, zal in zulk eene ingrijpende mate worden ge- Voorts wordt in herinnering gebracht art. 158 fetó het wetboek van Strafrecht, houdende be- j is een feit geworden het jonkheerlijk cleriea- Pa^n&, dat hij, aan wiens schuld, waaronder druk lisme is met zijn smaldeel een eigen koers gaan I nemen, waarheen de opperbevelhebber niet verkoos zich te richten; ze van getij en p jes weer gaan bevaren met de onderwijsvlag in driehonderd gulden, indien daardoor gemeen ge achterlijkheid. De liberale partij is niet zoo gelukkig in het kwijtraken van deze trainards. De twee laatste manifesten der L. U. en de kieswet-Tak hebben wel op de zuivering geïnfluenceerd en zoo zijn enkele vereenigingen zich gaan af scheiden van de Liberale Unieer zijn echter nog verschillende afdeelingen waarvan men veilig mag verwachten dat ze na nog wat han gen en bangen ook zullen gaan op eigen ge legenheid. De moeilijkheid der afscheiding bestaat nu eenmaal in het onaangename vaar- welzeggen van oude vriendendaarbij in de absentie eener conservatieve partij met eigen program, en ook wel voor een groot deel zeker in de vraagwaar het conservatisme begint en het liberalisme eindigt. De nieuwe partij, of beter wellicht de vernieuwde partij, noem ze radicaal, radicaal-liberaal, of omgekeerd, is voor ons, Nederlaiidsche politici, nog te jong om er ons bij aan te sluiten. Ons afscheiden gaat ook bezwaarlijk, sinds we meer dan aan pro gram of beginsel ons hechten aan namen. Men zie slechts, om hiervan overtuigd te wor den, naar de kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam. Wertheim, was onderwijs. In zake belastingen is men allerwege reeds aan ’t hervormen: nog meer dan thans moet echter gewerkt worden in de richting van belasting naar draagvermogen. Alleen moeten beduidende bijdragen tot de huishouding van den Staat gevraagd worden van hem die ook beduidende inkomsten heeft. Het onteigeningsrecht moet op verstandige en voor het algemeen welzijn noodige wijze worden uitgebreid. De democraten, die zich niet met luchtverhevelingen en hersenschimmen willen bezighouden, die in de werkelijkheid willen blijven en in den mensch geen abstract wezen willen zien, doch een wezen van vleesch en bloed en met een onuitroeibare gehechtheid aan individueel verkregen en verworven eigen schappen en bezit, zullen niet zoo gek zijn om ooit te streven naar opbeffiing van privaat be zit. Ze meenen dat dit privaat-bezit eenvoudig niet opgeheven worden kan en zalmen zou het hoogstens acht dagen kunnen probeeren, doch de volgende acht dagen, zou het er weer zijn. Het beperken ten algemeenen nutte en dus het onteigeningsrecht uitbreiden, dat kan wel en daarnaar moet dan ook gestreefd. Meer dan tot nu toe nog geschiedde kan de Staat streven naar verbetering, niet alleen van den economischen, stoffelijken toestand der groo- te menigte, doch ook naar die van den verstan- delijken en zedelijken toestand des volks. De te volgen politiek moet sociale politiek zijn de quaestie der armoede van de groote menigte moet met allen ernst aan de orde wor den gesteld en naar verminderieg van die ar moede van geest en van lichaam moet door de scherpzinnigen van alle partijen worden gezocht. Anders eindigt onze beschaving en onze religie in -.^barbarismeop de grootst mogelijke schaal. inkeer zij den rijken aan- aan de van het de zoogenaamde reuzenkiezer, van jaren her de man, het gepersonificeer- de liberalisme. Gaat hij met de radicalen mee, dan is voldoende met een paar woorden ervan te reppenb. v. zegt de heer A. O. W. Was sagt sie denn die Liebe Sie Saget nichts, sie liebt dan gaat driekwart van Burgerplicht reeds met gretig en gewillig oor luisteren naar ’t geen de heer W. „liebt.” Maar ter zake. Keer het een weinigje ge begrijpt met ’t oog op de feiten uit: Was liebet denn die Liebe Sie liebet nicht, sie sagt dat alleen een kolom van woorden behoeven, om Burgerplicht ten naaste bij te verstaan. BEKENDMAKING. De burgemeester van Sneek, Herinnert belanghebbenden aan art. 114 der Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente waarbij is bepaald, dat wanneer hooi begint te broeien, de eigonaar daarvan terstond kennis moet geven aan de Politie en de door deze te bevelen maatregelen van veiligheid onverwijld legen gaan worden zich aansluiten bij clerica- moe*; opvolgen, en dat overtreding dezer bepa- veel hervormd word ling wordt gestraft met hechtenis van ten hoog- nigte moet nog veelo r van ten hoogste w7- tegenwoordig door de vers“prriding van voor- W1jzigd, dat een nader” sectie-onderzoek noodig ie e ij ambachts-, technisch en landbouw- zal worden, die, van zelf, de afdoening der kies- Wie met belangstelling de zetten volgt op het politieke schaakbord, die moet het getrof fen hebben hoe in de laatste jaren, die na het optreden van het ministerie-Mackay, in de li- berale partij vooral, maar ook in de clericale partijen een kloof is ontstaan, die steeds wijder begint te gapen. De onderwijs-quaestie was bij meerderheid van stemmental aan de clericale fraction ter oplossing gegeven de belangstelling in dit vraagstuk had, na een hartstochtelijken kamp van een kwart eeuw ruim, in de liberale par tij eindelijk doen uitzien naar een middel om tot pacificatie te komen. Het toenemend suc ces der clericale partijen aan de stembus deed de hartstocht der liberalen bekoelen. Men be rekende ook dat men, dus voortgaande, eerlang de teugels zou moeten overgeven en dat de te genpartij, uit twee heterogene fraction gesteld, uit elkaar zou tie van het onderwijs, die ze saamhield, voor hen bevredigende wijze was opgelost. Wilde de liberale partij eenmaal leiding der vaderlandsche politiek dan moest de onderwijs-quaestie van het kostte wat het wilde. Zij die aldus redeneerden zijn door de uit komsten in ’t gelijk gesteld zij die oprecht onverzoenlijk den strijd op leven en dood wil den, zijn voor een deel van de dwalinge huns wegs teruggekeerd, voor een ander deel ver vallen tot de politieke tinnegieterij, welke door ’t vasthouden aan oude leuzen meent de poli tiek terug te kunnen dringen op de oude baan. Van de laatstgenoemde groep bespeurt men in de liberale- maar ook in de clerieale partij van tijd tot tijd een zeldzaam exemplaar. Het opworpen der oude strijdleusvóór het open baar- of vóór het bijzonder onderwijs, is het waaraan men hen herkent. Kwaadsprekende menschon willen in deze afwijkingen exemplaren zien bij wie de onder wijspolitiek dienst moet doen om hun verstokt conservatisme te bemantelen, dat van sociale politiek beslist afkeerig isze zouden echter, zoolang geen conservatieve partij officieel ge proclameerd is, met deze leuze zich willen blijven ophouden in het liberale kamp. Daar mee zou men dan deze lieden als oneerlijk stigmatiseeren; naar ’t ons voorkomt is de voor uitgang in politieke ontwikkeling te interessant, om den tijd er af te mogen nemen voor een grondig onderzoek naar de al- of niet-eerlijk- heid dezer zoogenaamde trainards. Hun ge slacht sterft immers met hen uit Zijn ze on eerlijk, dan kan tot hun verontschuldiging wor den aangevoerd dat ze met hun houding ver- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Offervaardigheid en i bevolen. Zij kunnen niet ontkomen noodzakelijkheid om afstand te doen onnoodige, van het overvloedige. Nog eenige tientallen van jaren van toe nemende verwildering der lagere volksklassen, en de hooggeplaatsten zullen begrijpen, dat zij iets van hun voorrechten moeten alstaan, wil zelfs het voortbestaan van hen mogelijk blijven. Daarom laten zij bedenken, dat het streven naar star en stram behoud noodlottig voor hen wordt, doch dat zij een schoone, dankbare taak hebben, wanneer zij mede aan de linkerzijde der partijen komen en gaan streven naar be zadigde, wel overwogen hervorming van oude afgesleten toestanden. tigheid, gebrek aan mev enz., brand te wijten is. zullen, afgekeerd gevangenisstraf of hechtenis golfslag, voortaan de oude boek- drie maanden of geldboete De Zutph. Ct. zegt dat men het woord de mocratisch tegenwoordig zoo dikwijls hoort noe men, dat het langzamerhand zeer wenschelijk wordt om het begrip van het algemeene en zwevende, dat er nog in ligt, te ontdoen en met nadere bijzonderheden te omschrijven, wel ke eoncreete hervormingen de democratisch ge zinde burgers zoo langzamerhand zouden wen- Schen. Wellicht dat het aanleiding zou kun nen geven tot vruchtbaar samenwerken. Het blad gaat daarom na welke hervormin gen door alle democratische elementen gewenscht worden en komt dun tot de volgende conclusie invoering van een kiesstelsel, dat zoo onbe krompen en ruim mogelijk het kiesrecht toe kent aan iedereen, die het daarvoor voldoende kenmerk van economische zelfstandigheid en ontwikkeling of, om in de taal der grondwet te spreken, van welstand en geschiktheid vertoont, een kiesstelsel dat de vertegenwoordiging ook der minderheden zooveel mogelijk waarborgt. Het is niet denkbeeldig, dat men meent°dat de wetgeving in alle landen de sporen draagt van die groepen der bevolking, welke die wet ten gedurende eeuwen hebben gemaakt; dat nog altijd de arbeid niet genoeg gecodificeerd is, dat de waarde van den arbeid en de prijs van het arbeidsproduct behoefte aan regeling heeft en niet aan den hoogdruk van het kapi taal op genade en ongenade mag overgeleverd worden, dat minimuin-loon, maximum-arbeids- duur en arbeids-contract een nadere, uitvoeri ger wetgeving verdienen en dat het groote verschil tusschen armen en rijken voor een groot deel bet product is van historische toe standen, onder medewerking van den Staat in het leven geroepen, voor een ander deel het gevolg van het onder Staatsinvloed geworden „vrije spel der economische krachten”, dat men tegenwoordig nóch uit een godsdienstig, nóch uit een humanitair standpunt meer kan verde digen dat er verschillende inrichtingen (ook onderwijs-inrichtingen) door de regeeringen zijn tot stand gebracht, die sommige volksgroepen veel meer bevoorrechten dan anderen. De geschiedenis der menschheid is een aan eenschakeling van het wegnemen van privile ges, welke de regeerende standen zich in den loop der tijden hadden weten te verschaffen het streven van de democraten in alle eeuwen en landen is geweesthet zooveel mogelijk verwezenlijken van sociale rechtvaardigheid. - -In zake het onderwijs moet dan zeker nog dat overtreding dezer bepa- veel hervormd worden en voor de groote me- l meer gedaan worden dan ste zes dagen of geldboete en-twintig gnlden. Van het wetboek van Strafrecht, houdende be- te verstaan is verzuim, nalatigheid, onvoorzich- -, aan voorzorg, achteloosheid brand te wijten is, wordt gestraft met van tén hoogste van ten hoogste vaar voor goederen ontstaatmet gevangenis straf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat, en met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Sneek, 12 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. I s 6 I t 12 !5 9 3 S 5 as de Klaa.’ t, d. er en je van an de Reid- minia OEEKEB CeiiRAlV nms- es mhi blib wiiii ue A, Ut U11UÜL nijö V lit" 111 top, in de hoop daarmee hier of daar een land- i en af- i van zijn r “in niviio ovrt V» cltlL OUllcl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1