■ws- ffl «ra nun toon m IMfflE n IÜÏ 1NMM sm JB No. 57. VIJFTIGSTE J 1895. N, ar il- W O E N S IA. <A U I T DE PERS. e vijan- BINNENLAND. A. De Zaterdag te Amsterdam gehouden i Alle brieven in te zenden. midden laten. Wij hebben daarover niet bijzonder gunstige gedachten. Maar tegen op willen komen is de vergelijking 1.03, >0 a Minister. Zou het waar zij elkander af. Let maar eens op A. die in de belasting aangeslagen is, verliest zijn kies- s betaling in gebreke blijft trekking bewezen en aan H. F. Gelpke, zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang 15 Juli a. s. eervol ontslag is verleend als missaris van politie te Amsterdam. Hl ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. De strijd, in den boezem der anti-revolutio- naire partij uitgebroken, begint al aanleiding tot vergaderingen te geven. Woensdag 17 Juli zal van wege de anti-rev. propaganda-club „Keu- chenius” te Amsterdam een vergadering voor anti-revolutionuiren worden gehouden ter behan deling van het onderwerp „Lobman of Kuy- per?” De gemeente Amsterdam heeft de telefoon aan zich getrokken. Rotterdam volgt dat voor beeld. De vorige week is bij den gemeente raad ingekomen een voorstel van B. en W. om bij het eindigen der concessie van de Ned. Bell-Telephoon-maatschappij, dat is op 1 Octo ber 1896, de telefoon door de gemeente in eigen beheer te doen nemen en daartoe de noodige inrichtingen te maken. De directeur der gemeentewerken rekent op een uitgave van f750,000 voor 1500 abonnés. De exploitatie kosten worden daarvan geraamd op f 35000 met invoering van den nachtdienst. De direc teur wil een tweeledig tarief voor het gebruik van de telefoon vaststellen, nl. een abonnement van f 90 per jaar voor personen, die onbepaald gebruik van de telefoon willen maken, en een abonnement van f70 voor bv. 250 gesprekken per kwartaal, terwijl men voor elk gesprek boven dit aantal 5 cent zou moeten betalen. Elk abonné zou een toetredingsrecht van f 20 moeten betalen. Bijzondere bepalingen zouden voor koffiehuizen en winkels kunnen worden gemaakt. Tijdelijke aansluitingen zouden tegen f 40 per 3 maanden kunnen toegestaau worden. Uit de berekeningen vloeit voort, dat het in eigen beheer nemen der telefoon voor de ge- De Staats Ct. behelst o. m. de Kon. beslui ten, waarbij aan P. W. Steenkamp, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October a. s. ontslag is verleend als hoofd-com- missaris van politie te Amsterdam, onder dank betuiging voor de goede diensten, in die be- op van com- eene organieke wet met een strafwet. Wij zullen den minister toch niet behoeven te wij zen op het verschil, dat er bestaat tusschen de onmogelijkheid om al wat met de strafwet strijdt te weren en het onvoldoende der voor schriften van een organieke wet, om deze haar doel te doen bereiken En de positie ve kenmerken waren immers juist noodig en uitermate geschikt om het binnensluipen van al de ongerechtigden, die Tak zou binnenlaten, te beletten. Och, armeNu zullen, als we een warm anti-Takkiaan in het D. v. Z.-H. mogen gelooven, nog niet eens de proletariërs geweerd worden! Volgens hem zulllen land- loopers, zwervers, allerlei schorriemorrie, dat naar Tak’s wet in alle geval moest binnensZw»- pen, en waarvoor men toen zoo bang was, nu met opgeheven hoofd de poort binnentreden met een belastingbiljet of een spaarbankboekje in de hand. Indien nu niet de belastingbetaling, maar huur en loon de hoofdkenmerken zijn, dan en dit is de hoofdzaak, waarop wij wijzen wil len verdienen de tabellen bij de kieswet, aangevende hoeveel in elke gemeente de huur waarde of het loon moet bedragen, om kiesge rechtigd te maken, dubbele aandacht. Reeds zijn daaromtrent losse opmerkingen gemaakt, die het bewijs leveren, dat de tabellen nog al te wenschen overlaten. Geen wonderDe Regeering kan niet alle omstandigheden in de verschillende gemeenten kennen. Zij moet zich daaromtrent laten voorlichten. En wanneer nu die voorlichting gegeven wordt door een voorstander of door een tegenstander van ruimere kiesrechtuitbreiding, heeft dit na tuurlijk invloed op het gegeven advies. Daar over in het algemeen te redeneeren baat niet veel. Hier moet een ernstig onderzoek inge steld worden door menschee, die met de locale toestanden en omstandigheden bekend zijn en wien het ernst is met de uitbreiding van het kiesrecht tot de kringen van hen, die in het onderhoud van zich en de hunnen voorzien. Dit is een taak in de eerste plaats voor de kiesverenigingen, en, waar deze niet bestaan, voor allen, die zich met de algemeene staatkun dige belangen inlaten. Zij moeten nagaan, ieder in de eigen gemeente, of de huurwaarde en het weekloon volgens de tabel overeenkomt met de arbeiderstoestanden en beantwoordt aan den eisch, om binnen het kiezerscorps toe te laten ben, die daarop naar het stelsel der wet aanspraak hebben. BEKEND MAKIN G. Brandgevaar door Hooibroeien. De BURGEMEESTER van Sneek, Herinnert belanghebbenden aan art. 114 der i Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente, waarbij is bepaald, dat wanneer hooi begint te broeien, de eigenaar daarvan terstond kennis moet geven aan de Politie en de door deze te bevelen maatregelen van veiligheid onverwijld moet opvolgen, en dat overtreding dezer bepa ling wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf- en-tivinlig gnlden. Voorts wordt in herinnering gebracht art. 158 van het wetboek van Strafrecht, houdende be paling, dat hij, aan wiens schuld, waaronder te verstaan is verzuim, nalatigheid, onvoorzich tigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz.brand te wijten is, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste •drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen ge vaar voor goederen ontstaatmet gevangenis straf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat, en met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Sneek, 12 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Van den „Roomsch-Katholieken Volksbond” was een schrijven ingekomen, dat het Centraal- bestuur besloten heeft, zich van medewerking te onthouden. Besloten werd: 1°. aanvankelijk een onder zoek in te stellen naar de vermoedelijke wer king der in het kiesrechtontwerp voorgestelde bepalingen betreffende de toekenning van het kiesrecht2°. ook het comité voor kiesrecht uitbreiding tot medewerking uit te noodigen. Aan een comité, waarin een lid van elk der besturen zitting heeft, is de uitvoering van eerstgenoemd besluit opgedragen. De aangekondigde wijziging van den werk tijd op de rijkswerven is reeds gekomen. De minister van marine heeft bepaald, dat niet dan bij hooge noodzakelijkheid een werktijd van 11 uren mag worden overschreden en dat in geen geval langer gewerkt mag worden dan 11 '/r uur per dag. Naar men aan de Tel. meedeelt, is ons va derland weder een nuttige inrichting rijker ge worden. De firma J. van Kampen Co. te Maarssen heeft aldaar opgericht een accumula- toren-fabriek. Waar tegenwoordig de eene fa briek voor en de andere fabriek na tot den aanleg van electrisch licht overgaat, terwijl ook meer en meer de electriciteit als beweegkracht in gebruik komt, is het een verblijdend ver schijnsel te noemen, dat onze inlandsche indu strie in staat is aan de vraag op dit gebied te voldoen. Deze CO UB A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Hoofdkenmerken zijn dus de ^bewoning ge durende een half jaar van eene woning van zekere huurwaarde, de vervulling eener vaste dienstbetrekking met een bepaald loon gedu rende 13 maanden. Door die grenspalen wordt de buitenste circel aangewezen daarbinnen ligt een circel, beschreven met een korter straal, loopende tot de grens der belastingbetaling. Maar daar houdt de eisch der vastheid van levensstelling op. Hoe men met zijn baas of met zijn huisheer staat, dat doet er voor die hoogere klasse van kiezers niet toe zij kun nen van huis tot huis trekken, zij mogen zoo dikwijls als zij willen van betrekking verande ren, kiezer zijn zij en blijven zij, als zij maar zorgen of een ander voor hen zorgt, dat de fiscus op zijn tijd het zijne krijgt. Hier wordt gewezen op een mogelijk misbruik. De minister heeft daarvan ook de mogelijkheid voorzien. „Elke aanwijzing van kenteekenen” let wel, hier is niet van het vage stelsel van Tak maar van het positieve van den heer "Van Houten sprake, en het is niet een vijan dig Takkiaan, maar de minister Van Houten zelf, die aan het woord is „elke aanwijzing van kenteekenen brengt per se de mogelijkheid van kiezersteelt mede. De wet behoort in ha re materiëele rechtsbepalingen zulke handelin gen met nietigheid te treffen en door hare pro- cessueele en strafrechterlijke bepalingen zulke pogingen te verijdelen en te voorkomen. „Evenmin als eenige strafwet of eenig ander rechtsmiddel alles, wat daarmede strijdt, ook feitelijk te keer gaat, evenmin vleit zich de Regeering, elke onregelmatigheid door het voorgedragen stelsel van materiëele en proces- sueele rechtsbepalingen te kunnen onderdruk ken. De voorgestelde waarborgen zullen wel eens den een minder billijk weren en even zeer toelaten, dat een ander ten onrechte bin nensluipt, maar onrecht en misbruik op groo- tere schaal zijn, naar haar voorstel uitgesloten.'' Te Leiden is een protestmeeting gehouden tegen het besluit van den raad, om niet over te gaan tot invoering van een minimum-loon en maximum-arbeidsdag bij gemeentebestekken. Zij uit van de Leidsche afdeeling van het Werkliedenverbond. Een krachtige motie van afkeuring werd aangenomen. Bij de bestrijding van Tak’s kiesrechtontwerp heeft men het luide doen klinken, dat belasting betalen zoo’u bij uitstek goed positief kenmerk is. De heer Van Houten zal ons dat nu laten zien en zet belasting betalen als hoofdkenmerk op den vóórgrond. En bewijs van de opper vlakkigheid, waarmede belangrijke zaken soms behandeld worden de een praat het den an der na, dat belasting betalen in Van Houten’s ontwerp de eigenlijke grenslijn aangeeft, en dat al, wat er verder bij komt, maar aanvulling is. Aanvulling is het spaarbankboekje en de in schrijving op het Grootboek, aanvulling is het capaciteitenstelsel, als men dit niet veeleer, zoo- als het hier voorgedragen is, een ijdel sieraad noemen wil maar hoofdkenmerk is het be lasting betalen niet. Loon en huurwaarde vormen de uiterste grens palen en de belastingbetaling de meer binnen- waartsche, de greus aanwijzend, waar binnen men niet verplicht is het bewijs te leveren, dat men recht heeft zich te bewegen op het terri toir, dat nog binnen de grens der kiesgerech tigdheid ligt, maar buiten het terrein, waar het belastingbiljet het kiesrecht doet verwerven. Met andere woorden als men de aangegeven huurwaarde en het aangegeven loon als grens aanneemt, dan is de belastingbetaling als grens paal overtollig, omdat wie binnen de laatste valt vanzelf valt binnen de eerste. De eenige uit zondering is de vermogensbelasting of de grond belasting. Maar wie een vermogen bezit, dat hem belastingplichtig maakt, of eigenaar is van eenig vast goed, zal wel in den regel minstens in een belastingplichtig huis wonen Maar die kenteekenen vullen elkander aan. LM.i/ï De veelheid der kenteekenen moet het kwaad uli.g temperen, dat ieder hunner aankleeft, meent de 71b I Minister. Zou het waar zijn? Veleer breken 74 1 - - I recht, als hij met de jL/e Zdciieraag ie zkinsteraani genouden ver- gadering, bijeengeroepen door het centraal be stuur van het „Algemeen Nederlandsch Werk- de Regeering meent, bij in zake kiesrechtuitbreiding, werd bijgewo'ond J-e~-J---J --- 1 Dit laatste zullen wij nu voorshands in het berale ÏTnie”, der „Ned. Volkspartij idden laten. Wij hebben daarover niet zoo „Radicalen Bond”, van de „Sociaal- [zonder gunstige gedachten. Maar waar wij sche Arbeiderspartij” en door twee van I het bestuur van B. die niet aangeslagen is, omdat hij minder welstand geniet, kan het om die reden niet ver liezen. C, die een loon verdient, dat hem naar de tabellen kiesgerechtigd, maar niet belasting- schuldig maakt, moet 13 maanden bij één baas blijven, maar D, die in de belasting betaalt, heeft die vastheid van levensstelling niet noodig. Veelheid van kenteekenen kan inderdaad een middel zijn om de gebreken, die het een of het ander heeft, te temperen, mits zij inder daad elkander aanvullen. Maar van onderlin ge aanvulling heeft men bij dit ontwerp blijk baar al even zonderlinge begrippen gehad als van de grenspalen uitzetten. Het geheele stel sel bevalt ons niet, dit behoeft niet nader gezegd doch als men dat stelsel wil, en vooral als men zich daarvoor zoo sterk partij gesteld heeft als de ontwerper der wet, dan had men toch minder onbeholpen voor den dag kunnen komen, dan hier geschiedt. Om een denkbeeld te geven van elkander aanvullende kenteekenen, wijzen wij er op, dat men den eisch zou kunnen stellen, dat iemand, of een zekeren niet te korten tijd in ééne betrekking moest zijn werkzaam geweest, öf in verschil lende betrekkingen een zeker loon moet heb ben verdiend. Dan kon in waarheid de eene bepaling de andere vervangen en is in het eene geval de duurzaamheid der betrekking, in het andere do opbrengst van den verrichten arbeid het kenmerk. door afgevaardigden van het bestuur den „Li- xncpcCJL c j van den „Sociaal-democrati- en door twee leden van ’atrimonium”. OEEK tCflURANT iA3gWl-£3] tooi’ lam 'hee aan 5.— ike- en ordi en in. - firn» 55 p festra iva- miw r, Vtlll ttwitf im.] ■Jf, >OV1J.V XXL UCLU ovuui act „zxigvmccu cuenanuscn werk liedenverbond”, ter bespreking eener beweging -e»7 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1