FBI MIIWS-I’. IDimfflHUD MR 1)11 HUB 11 III HIT 1IRMHN MIL 1 I No. 58. 1895. IN DE TOEKOMST. N <4. JAARMARKT of KERMIS ;ël an Z T EI< 1JV 20 JULI. II. hij kiesplicht wil- en 50. van te DE PERS. U I T te geven dan haar van nature en krachtens de A DO. 00. )0, sur eur eur nv. i. r ER IF ha- en, 40 J a 0 a 20. 8 '2 Is M. di. hoop geven, door de kracht der gloedvolle zie- i len, op steun, krachtigen steun wanneer in die 1 deelddit is koren op den molen der sociaal- zielen het geluid van den stormwind zal door zal uitspre- en hen het gunstigst er- dringen en het hart den wensch ken naar veiliger ankerplaats. De omstandigheden waaronder verkeeren zijn niet gunstig voor ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7*;2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 16 den Augustus? des morgens acht uur, om te eindi gen op Vrijdag den 23sten Augustus d.a.v. des morgens acht uur, en dat vóór den 25sten dier maand alle kramen, dissehen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uit stallingen van goederen hebben, dan overeen komstig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 19 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Ct., gevolgd wat de roomsch-kathoïieke bladen en de woordvoerders dier partij er over zeggen. Want de beslissing zal voor een goed deel af hangen van de houding hunner Kamerleden de hechtste steunpilaar van het tegenwoordige kabinet. In een redevoering, die de heer Bahlmann, te Nieuwer-Amstel uitsprak, gaf hij Na te hebben doen uitkomen dat bij de addi- i derheid der natie de haar toekomende rechten tioneele artikelen het kiesrecht slechts voorloo- 1 van invloed en beslissing verliezen zal, noemt de pig geregeld is én een ontwerp tot verdere re- I A. (7. in hooge mate onoprecht envalschjhet geling dus moet komen, verklaarde hij dat cor rectie in het ontwerp-Van Houten in ieder geval wenschelijk is. In Van Houten’s wet zou hij kiesplicht wil len en meervoudig stemrecht, evenals in Belgie. „Kiesrecht is kiesplicht” en reeds veel jaren heeft hij op de presidenten-vergadering in den Bosch den kiesplicht wenschelijk genoemd. Kiesdwang, zooals in Belgie, is uitvoerbaar, dat is daar gebleken. Men zegt dat een amende ment in dien geest te verwachten is. Mr. Kolk man heeft dit reeds te Arnhem aangekondigd. Zijn houding zou overigens afhangen van den loop der omstandigheden. In verband met ’t bovenstaande dient te wor den gelet op hetgeen mr. Haffmans schreef in zijn Venloos Weekblad. Na te hebben doen uitkomen, dat èn de Maasbode èn de Limbur ger Koerier beiden van de opneming van kies plicht een conditio sine qua non maakten voor het wetsontwerp-Van Houten, wijst hij er op, dat hij zoo ver niet gaat. Wel zou hij kies- plicht noodig achten als werkelijk het aantal nieuwe kiezers dat der bestaande mocht over treffen, en hij zou dus consequent redenee- rende tegen het ontwerp-Van Houten moe ten zijn, maar dat ontwerp, gelijk het daar ligt, is nog geen wet. Vooreerst bestaat de moge lijkheid, ja zelfs de waarschijnlijkheid, dat het gewijzigd wordt. Als iemand iets te koop aan biedt, vraagt hij gewoonlijk meer dan den prijs waarvoor hij gezind is het voorwerp te laten. Zoo gaat het ook met wetsontwerpen tot uit breiding van kiesrecht. De heer Van Houten is aan zijn verleden verplicht, ontzettend veel kiezers te maken. Om consequent te blijven, stelt hij ontzettend lage eischen. Maar wanneer hij ziet dat de meerderheid der Kamer vindt dat het kiezersschap op de een of andere ma nier, door hem voorgesteld, te grabbelen wordt gegooid, dan zal hij waarschijnlijk de beslissing aan de Kamer overlaten. (Waar blijft dan ’t „verleden” van v. Houten?) Komen er zoo minder kiezers, dan is dat niet de schuld van den minister, maar van de Kamer. En die heeft een breeden rug en geen antecedenten. Ten minste geen bindende, daar zij steeds van personeel verandert. (Precies alsof onze minis teries niet veranderden?) In de tweede plaats gaat de heer Haffmans niet zoover als Maasbode en Limburger Koerier omdat hij niet alleen journalist, maar ook lid der Kamer is. Het zou best kunnen gebeuren dat hij in de laatste qualiteit ontrouw werd aan de meening in de eerste qualiteit geuit. Niet de katholieke pers, maar de katholieke Kamerclub beslist, welke hare houding zal zijn. „Wij journa listen dienen dit niet te vergeten”, met deze kleine reprimande aan ’t adres van zijn dikwijls al te heet gebakerde r. k. collega’s eindigt de schrijver. De Arnh. Ct., die zich al dadelijk niét bij zonder ingenomen betoonde met het ontwerp, al erkende zij dat het verdiensten heeft geeft thans een meer gezette beschouwing daar over. In het eerste artikel bespreekt het o. m. I van r.-k. encon- i servatieve zijde worden aan de hand gedaan De liberale partij slingertheeft vandaag éen radicaal schijntje, is morgen weer conserva tief. Het verschijnsel is algemeen en, lettende op de feiten, is het vooruitzicht, dat de schom meling eerlang zal ten einde zijn, alles behal ve schoon. De liberale partij van onzen tijd vertoont ons het beeld van den stoomer, die in storm achtig weer vergeefsche pogingen aanwendt om aan den steiger te komen. Daarbij komt de oneenigheid. De vraag aan welken steiger aan te leggen houdt de mee- ningen verdeeld. Want er zijn drie steigers, de een wat veiliger en gemakkelijker te nade- de De beschouwingen over het kiesrecht-ontwerp van den heer Van Houten bljjven voortduren. Met de meeste belangstelling, zegt de Zw. verdient hierbij ongetwijfeld te worden de beide middelen die vooral rd wat de roomsch-katholieke bladen en oarvatwvo iide wnrdon aan I ter correctie van het in hun oog al te üitge- i breide kiesrecht en welde verdubbeling en die zangers hun bekee- ring ze veroorlooven hun het individualisme te vereeren van ganscher hart en in praktijk te brengen, zonder eenig bezwaar er de volle kracht van te kunnen waardeeren zooals slechts weinigen buiten hun kring gegeven is. Hun krijgsliederen zijn daarom schoon van taal, maar de klank waarmee het intellect wordt aangespoord tot volhouden, tot moed, courage C’est le ton qui fait la musique en die toon is niet helder, niet rein; het is of in deze daling het voorteeken is van overgang in an deren toonaard; het schijnt dat ook deze op en- top individualisten, die zich tooien met den liefelijken naam van trainards, beginnen te begrij pen, dat er een tijd van gaan is ook en dat het oogenblik nadert waarop men den lusthof moet verlaten die onzuivere klank bewijst dat ook de trainards den stroom beginnen te ge voelen. Hun streven is voorloopig rusten, hun doel het gemak. Ze willen het vaartuig laten drij ven waarheen de stroom het voert, mits niet naar den overkant. De stroom zal hen vooruitstuwen ze blijven zoo aan het hoofd met de leiding vertrouwd zoo ten minste meenen deze liberalen. Ze zou den beducht zijn een deel van de manschap tegen zich te krijgen, wanneer ze pogingen aanwend den waaruit men af kon leiden dat ze tusschen de drie steigers tot een beslissing waren geko men en koers wilden zetten. Tegenover hen staan de bestuursleden der Liberale Unie, die een eind wenschen te ma ken aan de onzekerheid waarin de liberale partij verkeert en die, in plaats van den stroom te volgen, meenen als voormannen der partij aan deze verplicht te zijn de leiding flink ter hand te nemen, aan het schip een bepaalde richting te geven en niet verantwoord te zijn met de zaak aan den loop der natuur over te laten. De heeren Kerdijk, Drucker, Tromp en eenige meer, willen de liberale partij door cur sussen opvoeren tot de hoogte van den tegen- woordigen tijd. Tegenover hen die beweren dat men den ontwikkelingsgang mee zal blijven maken door de liberale idee te laten vlotten en drijven, staat de meening der Liberale Unie, dat men voor de gevaren van afdwalen of afdrijven niet wil lig blind moet zijn. Welke verborgen beweegredenen verder in vloed hebben uitgeoefend op het besluit van beide fracties een feit is dat er scheiding komtpartij-politiek is echter als politiek be rekenend, en daar leiders, die hun taak goed be grijpen, niet alle waaroms mogen beantwoorden, valt het nog moeilijk te zeggen of de scheu ring verder zal gaan zoo ja, wanneer ze een verdriedubbeling der stem, alsmede de kiesplicht. Het stelsel om door verdubbeling of verdrie dubbeling een grooter beteekenis aan een stem te geven dan haar van nature en krachtens de het Kamerlid, dezer dagen op een vergadering wet toekomt, met de kwalijk verholen hoop te Nieuwer-Amstel uitsprak, gaf hij zijn mee- dat alzoo de minderheid langs kunstmatigen ning meer breedvoerig weer over dit onderwerp, j weg meerderheid worden en de werkelijke meer- tioneele artikelen het kiesrecht slechts voorloo- 1 Deze CO UBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ren dan de andere, maar het gemak veiligheid eischt bijzondere kosten. De storm neemt voor een oogenblik af daar staan de kansen van die den goedkoopsten steiger willen. De varen stuurlui echter voorspellen dat de storm met dezelfde kracht zal komen opzetten en zij blijven dus bij hun keuze. Ze wenschen den middelsten steiger te na deren en doen hun best de gezaghebbers tot hun meening over te halen. Maar het volks karakter is eenmaal voorzichtighet verlaat zich niet licht op voorspelling, en zal de voor uitziende stuurlui alleen laten zoolang niet de witgekuifde golven tegen den wal klotsen en aan de stormvoorspelling den schijn van waar heid geven. Eiudelijk moet nog de kracht der gewoonte worden bedwongen, en dit bezwaar is wel het grootste van allen. Het individualisme is door de jaren heen de tweelingzuster geworden van het liberalisme. Wat heeft de inspanning der liberale partij in de laatste kwarteeuw anders beoogd dan de vrijheid, hot individualisme En deze leus blijft haar bekoring behouden wat kan men overstellen tegenover het denk beeld Elk individu moet tot zijn recht komen welk denkbeeld kan in schoonheid evenaren de leus Vrije ontwikkeling van het individu Alleen maar dit gegrond bezwaar kan men er tegen aanvoeren, dat het denkbeeld wel schoon, maar practisch onuitvoerbaar is gewor den niet in ’t algemeen toepassselijk. Een deel, maar dat steeds kleiner wordt, be schikt over de gelegenheid om zijn kroost in deze richting te sturen de massa, bij welke deze theorie alle praktische toepassing doet schipbreuk lijden, zoo niet onmogelijk maakt, groeit, groeit met den dag. Welke kracht kan dan uitgaan van zulk een schoon denkbeeld De kracht, welke dichters bezielt en harpzangers opwekt om dien goe den ouden tijd te bezingen met zijn welvaart, zijn vrijheid en zijn degelijke menschen, in min neliederen die bekoren door de melancholie en „voldongen feit” zal zijn, hoop geven, door de kracht der gloedvolle zie- i Het socialisme nadert; zijn vijanden zijn ver- democratie en wordt in alle staten van Europa waargenomen. Dé kolossus heeft in het kamp van den vij and een weinig opschudding veroorzaakteen deel der legerhoofden meent op zijn post te moeten staaneen ander deel en wel zij die tot de felste tegenstanders behooren meenen dat ’t zoo’n vaart niet zal loopenmen kan van een zaak ook te veel ophef maken naar hun wijze van zien is het geraden de sociaal- democratie dood te zwijgen, dood te drukken of dood te knijpen waar men een aanhanger dier leer op zijn levenspad ontmoet, knijpt men hem eenvoudig dood als een uit het geslacht ongedierte men zorge vóór alles geen reclame te maken of relief te geven aan de sociaal-de- mocratische leer dit is het staatkundig re cept der „trainards” en ze leggen hun hoofd weer neer, naar het uiterlijk rustig droomende van den ouden tijd en de heerlijkheden der klassieke vorming. Rome is eveneens verdeeld maar deze ver deeldheid is niet bestand tegen de leuze Rome’s kerkEendracht maakt macht. De onzekerheid doet de kracht der wet niet, of, zooals de oude latijnen zeiden Ubi jus incertum, ibi jus nullum. Daarom zien we in de liberale partij juist de mannen van de wet als regel op hun post. OE ]K COERAW 10 I I G 0 ■d 6-' 6 45’ 7 30* S 6 5) 7- 77. 7 24 8- 4 8 11 8 35 8 45 J 6 75 7 42 8- 8 35 9 11 9 29 943 9 5’ 10 8 1015 5/u lll&lg UAVVX V4 K/K/va «zv» v w* v«*v x/a |y« TV Vg 1UUV1 Uül UV1U HU1UVU W Cl JtkCllJ K. t? - - ---- L-MIM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1