s lims- 11IDÏIRTEIÏTIE BLi» Wilt DE c i.ï 11 vn: es het i i; lii'Xüissnin r suil a •ol. No. 59. vijftigste Jaargang. 1895. IN DE TOEKOMST. N, r. sr- JAARMARKT of KERMIS I III. 'am. een A, 1 DE PERS. UIT 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ Cents. Bij abonnement is de prijs i.oo, >0 i I aan n al reu- bei r de ea rsus hooi aan- _M. nli. 5/k 5' S£ s/. 11 Men heeft als eene verdienste van het ont werp van den heer Van Houten op den voor zijn on- achter, en wie •ER bijZoo zien we in de toekomst uur. Sneek, den 22 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEANE WITZ, Secretaris. ADVEBTENT1ËN van voor eiken regel meer 7*/j belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. grond gesteld, dat het niet eenvoudig was, als het vorige. Men prijst dit, omdat ook de werkelijkheid niet eenvoudig is en, zooals het N. v. d. D. opmerkte, „zich niet laat beschrijven in en kele formules”. Ziedaar, al prijzende den vinger gelegd op de meest wonde plek van het nieuwe ontwerp. Zeker, het ontwerp van den heer Tak was eenvoudiger dan dat van den heer Van Houten. Maar men heeft ongelijk de twee ontwerpen uit dit oogpunt te vergelijken. Waarom Omdat beider methode verschillend is. De heer Tak begreep in waarheid dat de werkelijkheid niet in enkele formules is te om schrijven en handelde daarnaar. Hij ging te werk als een beeldhouwer, heeft men ge zegd die, wegbeitclend wat te veel was, overhield wat hij zich voorstelde, terwijl de heer Van Houten gearbeid heeft als een schilder, die het beeld zelf maalde met verschillende trekken. Als men die beeldspraak wil volhouden, moet men erkennen, dat het beeld van Van Houten niet af is. Het is niets meer dan eene schets en eene onvolkomen schets; want eene goede schets moet, zij het ook slechts met enkele krabbels en breede trekken, de juiste omtrek ken en het hoofdkarakter van het origineel te zien geven. Dat doet de schets van Van Hou ten niet, juist omdat hij de werkelijkheid „in enkele formules” wilde schetsen en hij te spaar zaam geweest is in zijne formules en te weinig nauwgezet in de keuze er van. Blijkt dit in het algemeen reeds uit hetgeen over het ontwerp en de kenmerken gezegd is, nog meer bijzonder komt dit uit bij de rege ling van het gemeentelijk kiesrecht. Of de Minister zich inderdaad wel juist re kenschap heeft gegeven van de beginsslen waar door hij zich heeft laten leiden, moet men be twijfelen, als men nagaat, wat over dat gemeen telijk kiesrecht gezegd wordt. Om te betoogen, dat men aan gemeenteraadskiezers een supple- toiren eisch van belastingplichtigheid mag stel len, zegt hij o. a.„Het recht om uitgaven op te leggen, waarin men niet zelf zijn even redig deel draagt, heeft nimmer gunstig gewerkt. Hetzij daaruit schroomvalligheid ontsta, om het noodige te verrichten, hetzij het leide tot be- voordeeling van de eene volksklasse boven de andere, een rechtssysteem, dat politieken invloed van geldelijk belang bij goed en zuinig beheer scheidt, wordt op miskenning der menschelijke natuur gebouwd.” Als de algemeene stelling juist ware, dan had zij ook moeten toegepast worden op de kiezers voor de Staten-Generaal en de Provin ciale Staten, en zoo men meende, dat zij voor dezen niet en voor den gemeenteraad wel gel den moest, dan had de reden daarvoor moeten aangetoond worden. De eenige poging, die hiertoe aangewend wordt, is de stelling, dat de niet belastingplich tige ingezetenen eener gemeente wel hebben te gehoorzamen aan de verordeningen, maar niet de finantieele gevolgen hebben te dragen van de te nemen besluiten. Maar is dat bij Staten-Generaal en Provinciale Staten dan an ders? En nu volgt er nog eene motiveering van den allerzonderlingsten aard „Dat juist dit onderscheid (tusschen onderworpen zijn aan de verordeningen en bijdragen in de financiëele gevolgen) ook in de volksovertuiging van over wegend gewicht geacht wordt ten opzichte van het recht om tot de samenstelling van bet be stuur mede te werken, bewijst de gewoonte om het kiesrecht voor waterschapsbesturen van schotplichtigheid afhankelijk te maken. Qf- aan zijn De suggestie is een machtig ietsze doet ons gelooven in zaken die ons verstand niet verstaan noch onze wetenschap geweten heeft, een partij verrij zen, die op het door Wertheim gegeven wacht woord de partij der trainards zal heeten trai- nards wordt dan voor „burgers, boeren en bui tenlui” vertaald door oud-llberaal. Wat zal echter de definitie zijn van deze benaming In verband met de fransche benaming óf een misverstand óf een leugen. Oud-liberalen zijn geen trainards of achter blijvers liberaal zijn ze evenmin alleen mag men zeggen dat ze oud zijnhet zijn de libe ralen van vroeger. Hun positie ten opzichte der liberalen van heden laat zich o. i. in ’t kort karakteriseeren door de verklaring dat ze voor onzen tijd onbruikbaar zijn geworden men dat is de maatschappelijke toestand heeft ze voor het gebruik afgekeurd. Ze zijn in onze samenleving, wat een versleten machi ne is in de industrie. Ze zijn in uitwerking niet meer te vergelijken met de nieuwere ma chines, leveren bovendien gevaar op voor het leven van machinist, stoker en verder perso neel, zijn opgeschreven ten doode en alleen als oud-ijzer te verhandelen. Deze distinctie is niet oneervol. Het is de bestemming, die al les wacht wat leeft in de natuur. De periode van verval is voor hen ingetre den en dit beduidt dat ze de andere periodes doorleefd hebben. Hun karakter duldt geen meegaan met de nieuwe strooming ze willen niet dat de natuur geweld worde aangedaan dit strekt hun tot eer. Daarom is hun over- gang tot de periode van verval een eervolle - onderscheiding waard, aangezien dit in zich sluit het einde der loopbaan. Zal men het den ouden werkman euvel dui den, wanneer hij niet meer werken kan Dat hij oud is Immers, zoo aan iemand, dan wordt den afgewerkten arbeider tegenwoordig algemeen het recht van aanspraak toegekend op onderhoud ten koste van ’t algemeen. Indien de Grondwet en mr. van Houten het toelieten, dat een partij, uit hoofde van de dien- ii, - sten den lande bewezen, ter oorzake van uit geputte werkkracht op pensioen wierd gesteld, het zou de oud-liberale partij zijn. Daarom is de zienswijze van hen, die dezen afgeleefden grijsaard een achterblijver gelieven te noemen, een leugen en een beleediging te gelijk, in zoover men door het bijkomend denk beeld van gebrek aan lust, wil of moed, dit train eeren wil toegeschreven zien niét aan een gevolg der natuurwet, maar aan een gril, een ^hartstocht of iets ergers. Oud-liberalen zijn niét onwillig ze machtig en daarom blijven ze i s/8 de jongere krachten wil suggereeren tot wach- staat van het geheele lichaam" Al is° iemand 3, ten, begaat een misdaad jegens die jongeren ook gezegend met een uitstekend werkende maag ’i’Fa een misdaad jegeD8 laad ea volk’ en even uitstekend spijsverteringskanaal, wan- Deze CO UB A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Oud-liberalen zijn oud, en in het welbegre- neer zoo iemand wegens een gebrek pen belang der maatschappij handelt men, onderdanen tot stilzitten wordt gedwongen, lijdt zijn stoelgang, etc. etc. Zoo iemand is niet meer gezond te noemen leven, beweging,, vooruit gang, gezondheid, het is de alpha en omega van de studie der maatschappelijke ontwikke ling voor goedgezinde partijleiders. We willen niet aannemen dat de oud-libera len minder goedgezind zijn jegens de maat schappij veeleer schrijven we hun verkeerde lijk partijkiezen toe aan onvolledige studie we gens gebrek aan tijd menseben die dagelijks op hun kantoor den wisselenden koers der vele staatschuldbekentenissen hebben te volgen, zijn daarvoor niet de aangewezen menschen. Ook ligt het geenszins in onze bedoeling de liberale, oud- of jongliberale partij, de beenen te willen heeten waarop de maatschappij hier te lande te loopen heeft. In ’t kort saamgevat wilden we bewijzen, dat in de naaste toekomst en in het heden ons volk onder den schepter der „trainards” te be klagen is, als het gezonde lichaam zuchtend wordt dat op manke beenen sleept. Courage is niet opgewassen tegen deze calamiteit. BEK E N IJ M. A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 16den Augustus, des morgens acht uur, om te eindi gen op Vrijdag den 23sten Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 25sten dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al gemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uit stallingen van goederen hebben, dan overeen komstig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 19 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A LMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KEN NISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis: dat het le Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1895, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een Afschrift van dit Kohier vanaf 24 dezer, gedurende vijf maanden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle I werkdagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags nard-idee dunkt ons zeer mank, dat een flink i zich ontwikkelend lichaam op manke of sleepende I beenen wil gezet zien. Daarentegen zijn een I paar gezonde, rappe beenen ontegenzeglijk van zeer gunstigen invloed op den gezonden door die oude organen op zij te zetten. Maar al te zeer wordt uit het oog verloren, dat de partij, welke een toekomst voor zich wenscht, zich heeft af te vragenwat de be langen van het volk van haar vorderen Men wil a tort et a travers ons het denk beeld opdringen, dat de partij, welke het talrijk rijkst is, zegeviert. Men gaat langs syntheti- schen weg, terwijl men den analytischen had belmoren te volgen. De partijen werken saam in ’t belang der maatschappij, zegt men. Vol komen juist; maar onjuist is: den loop der ont wikkeling der maatschappij te willen afbake nen naar hetgeen de onderscheiden partijen al- zoo op haar programs gelieven te zetten. De maatschappij schrijdt voort op den weg der evolutie, krachtens de wetten der na tuur ze ontwikkelt zich geheel in en door zich zelf, en de partijen, welke in haar binnen ste werken, kunnen alleen dan heilzaam wer ken wanneer ze elkaar neutraliseeren, de goede de kwade. Partijen die de scheefgroeiing der maatschap pij in de hand werken, zijn de kwade daar toe behooren de conservatieve in ’t algemeen de oud-liberale voor zoover ze geen rust neemt maar wil blijven traineeren en de roomsch-katholieke voor zoover ze de ont wikkeling der maatschappij wil leiden ten fa veure der katholieke kerkdaartoe behoort eindelijk voor wat ons land aangaat de chris- telijk-historische, die „steunende op den bijbel onze vrijheid zou willen verdedigen.” Het zijn niet alleen nadeelig werkende fac toren ze staan aan de gunstig werkende, haar neutraliseerende factoren in den weg, en, wat meer zegtniet zelden trachten ze door onede le praktijken als het brengen van begrips verwarring de goede factoren een spaak in ’t wiel te steken. Zien we in dezen juist, zoo mogen we hieruit het gevolg trekken, dat elke partij, die het belang der partij stelt boven dat van ’t geheel, een nadeel oplevert voor de maatschappij. Dit mag van de bovengenoemde partijen gezegd wordenin volle kracht drukt deze bezwaren de beschuldiging op de oud-liberale. Haar fout voor zooverre deze partij als die der trainards nog de hoop blijft koesteren haar individualis tische begrippen in de ontwikkeling der maat schappij verwezenlijkt te zien is, dat ze de ontwikkeling van ’t geheel wenscht aangevan gen bij die der individueele deelen haar fout is dat ze voorbij ziet het feit der maatschappe lijke ontwikkeling en derzelver terugwerking op de individueele ontwikkeling. Vergelijking gaat altijd mank, maar het trai- Timin «nu i ui iiimiim fllIilliilIM» OEEKER en te iistni ce vd smaii eiden OllRANT. tstss: va

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1