Mill IIS- n WWffllHHD ÏIHIll H Herhalingsoefeningen 1896. No. 60. 1895. V IJ F T I G 8 T E J A. AR G A. N Gh z IN DE TOEMST. Hl ZEEMILITIE 1894. 6. i IV. m 0. clericaal, U I T DE P E It 8. 0. 0. L 0 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, 10 a a X ie af a» Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 199. -* rechtens aanspraak gaf op een aalmoes uit de staatskas. Hoe gering ook dit resultaat was, hoezeer daartegenover als schadepost viel te boeken dat nu het bondgenootschap uit elkander viel, zoo- dat actief en passief ongeveer evenwicht maak ten,deze schijnvertooning, want veel meer is het niet, was voor een deel der anti-revolutio- naire partij genoeg. Met het succes, hoe ge ring ook aanvankelijk, wilde men in de toe komst zijn voordeel behalen; het beginsel van gelijkstelling hunner niet-neutrale scholen met de scholen van den staat er eenmaal door zijn de, zou men door het stichten van een schooltje hier en een. dito elders langzamerhand het ge- heele volk doordringen van het christelijk be ginsel, dat Christus den zoendood is gestorven om al onze zonden uit te wisschen en wat een deel der partij er niet bij aanroerde maai* wel bij dacht al onze voorrechten en on rechtvaardigheden te bestendigen. De fractie die met deze minder eerlijke be doelingen den strijd meestreed voor den geopen- baarden godsdienst, heeft deze bedoelingen niet altijd bedekt weten te houden. Bij de kieswet- behandeling in het vorige jaar is genoegzaam duidelijk geworden, wat het volk van deze „chris tenen” heeft te verwachten. De partij van Lohman c. s. laat zich met een variant op een bekende partijleus het best karakteriseeren door deze woorden: Steunende op den bijbel verdedigen wij onze voorrechten. Gewoonlijk wordt deze fractie de jon kerpartij genoemd, omdat ze in de Tweede Kamer gevormd wordt door de club van adel lijke anti-revolutionairen. De benaming doet veelal dienst als hatelijke insinuatie, maar het wil mij voorkomen dat in dien naam alles te vinden is wat deze fractie tot algeheele voldoe- doening kan excuseeren. Het adellijk bloed is rood en warm als alle bloed. De jonkheer of baron is een mensch van gelijke beweging als andere menschen. Ze zijn geparenteerd aan de rijke bourgeoisie en den werkenden stand; hun stam schoot uit denzelfden wortel; maar een baron, ook al was zijn moeder uit den stand der dienstboden, is door opvoeding een ietwat ander mensch geworden dan een gewoon menschenkind pleegt te zijn. Hun familiena men komen op schier iedere bladzij der historie voor; hun huizen zijn eeuwen oud, en wie ooit vergund werd zijn blik te laten waren rond deze antieke monumenten met hun vele her inneringen aan de vroegere grootheid van Ne derland en aan het aandeel dat de vroegere bewoners hebben gehad in de bevordering dier grootheidwie dit en veel meer nog heeft waar genomen, gevoelt dat het onbillijk is deze men schen wegens een fout in de opvoeding hatelijk te bejegenen, evenzeer als men tegen de on billijkheid moet opkomen van de parvenu-bour- geoisie, die den neus optrekt voor de gebreken en fouten van den werkenden stand. De fractie Lohman is een eigen partij ge worden onder den drang der omstandighe den. Ze wil de voorvaderlijke toestanden njec KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis, dat het Vol- jaarsch Kohier no. 2 der Personeele belasting, dezer gemeente, dienstjaar 1895/96, door den Directeur der Directe Belastingen te Leeuwar den gearresteerd den 24 Juli 1895, aan dén Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter in vordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 25 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, NLMN. de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 87 Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie van den 18 Juli 1895, leaf- deeling J 1°. de jacht in de provincie Friesland zal worden geopend op Woensdag den II Au gustus a. s.voor zoover betreft a. het schieten van eenden en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of in een daarmede gelijkstaand toestel, een half uur vóór zonsopgang b. het schieten van ander waterwild, als: duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kempha nen, strandvogels, wulpen en plevieren, op alle wa teren en hunne oevers, zoomede langs de kusten, moerassen, petten, plassen en slooten, met zons opgang 2°. de onder a en b vermelde jacht, uitgezon derd het vangen van eenden in eene eendenkooi of in een daarmede gelijkstaand toestel, zal wor den gesloten op Woensdag den 11 Septem ber a.s.wat betreft het schieten van eenden een half uur na zonsondergang en van ander waterwild met zonsondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, 19 Juli 1895. (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 26 Juli 1895. ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. Van de artikelen, die de heer Treub in de Amsterdammer heeft geschoven over het nieu we ontwerp nopens het Personeel zij ver schenen ook als vlugschrift luidde de con clusie zeer ongunstig voor de financiën der groote gemeenten. „Ik mag niet verhelen, schreef de heer Treub o. a., dat indien het ingediende ontwerp wet mocht worden, het zou blijken een doeltreffend middel te zijn, om de financiën van de groote gemeenten van den wal in de sloot te helpen. In de kleine plaatsen zal het nieuwe personeel veelal meer opbrengen of in elk geval weinig of niet bij de opbrengst van het oude achter staan, in de groote steden is een vermindering van 30 a 40 pet. zoo niet meer te verwachten. Thans wordt daar de rijksbelasting door pro vinciale en plaatseljjke opcenten reeds bijna verdubbeldzal zij voortaan bijna verdrievou digd moeten worden? Mr B E K E N D M A K I N G. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter openbare kennis de volgende K E N N I S G E V I N G: De MINISTER van MARINE Brengt ter kennis van de Zeemiliciens met onbepaald verlof van de lichting van 1894, ditt zij ingevolge de Wet van den 20sten April 1895 {Staatsblad no. 72) in het voorjaar van 1896 tot het doen van herhalingsoefeningen zullen worden opgeroepen en daartoe niet langer dan zes weken in werkelijken dienst zullen worden gehouden. In verband hiermede wordt hun nadrukkelijk gelast, hunne bij verlof medege nomen kleedingstukken van de Marine, waarin zij weder zullen moeten opkomen, zorgvuldig te bewaren en zoo goed mogelijk te onderhouden. ’s Gravenhage, Juli 1895. De Minister voornoemd, (get.) VAN DER WIJCK. Sneek den 25 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. opofferen ter wille der democratie, en van haar bekrompen standpunt heeft ze de vrijheid om haar reliquiën te verdedigen. Honi soit qui mal y pense al is ze voor de eischen der te genwoordige maatschappij blind gebleven. Euvel kan men het slechts duiden aan haar slippedragers, die in de pers en van den kan sel hun best doen om deze adellijke kruinen te bewierooken en als types van veile lakeien deze adellijke wanbegrippen te vleien en te streelen. Deze laffe vleierij van dubbelgebeide parvenus is wel het beste bewijs, dat ook de zuiverste opvatting van het christendom en van den catechismus van Heidelberg niets vermag tegen een der droevigste verschijnselen uit on zen tijd van de maatschappelijke ziekte Het afnemend aantal karakter-menschen. Waar men zulke advocaten ziet optreden tot verde diging van den adel, zou het in ’t belang van den adelstand zijn te overwegen, of men niet een einde dient te maken aan het collatierecht om alle materieele banden met deze christe lijke onderdanige dienaren af te snijden. Onder den drang der omstandigheden gaan Lohman c. s. op eigen gelegenheid varen. Hun echèc, wanneer ze zich in den strijd blijven mengen, staat vastmisschien wordt hun tegen spoed het middel ter bekeeringeenmaal be vrijd van hnn standsvooroordeelen zal hun de vinger Gods zichtbaar worden, die hen, in weer wil van hun bekrompenheid en trots de waak zaamheid van hun hof- en schoothonden, heeft verwezen van hun afgelegen burchten en sloten naar het volle menschenleven. Want ook het belang der kerk, door hen voorgestaan, laat zich niet verdedigen op den duur, wanneer de massa er niet meer naar luistert en wegloopt om andere evangelieverkondiging aan te hooren. Als ’t getij verloopt verzet ook de staatsman zijn bakens ten spijt zijner geestelijke adviseurs, die het proces liefst rekken enfin, de ge wone opvatting van advocaten die gaarne iets te doen hebben of naam maken willen. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENP1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7\’2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Meer dan eenige andere politieke partij heeft de liberale van meet aan gefigureerd als de partij van het individualisme. Haar program I raakt in hoofdzaak de vrijheid om te doen en I te laten wat een iegelijk goedvindt. Schering I en inslag van haar politiek waren: laisser faire I en laisser aller, en wie naar ’t naadje van de I kous zocht vond in de Manchesterleer haar I geloofsformule. En zoo is het nog heden, al I zegt ook deze en gene onder de liberale staats- I lieden dat deze leer heeft afgedaan. De andere partijen huldigen evenzeer het individualistisch beginselook bij hen vindt deze grondzuil onzer maatschappelijke inrich ting allerminst afkeuring, en natuurlijk. Dit stelsel heeft de eeuwen door heilzaam gewerkt; men was er aan gewend geraakt, wist niet an ders of ’t hoorde zoo en, last not least, de clericale partijen hadden in haar programma’s niet de punten van overeenkomst, maar wel I de punten welke haar van de liberale partij scheidden op den voorgrond gesteld. Zij stre den voor staatsbemoeiing in godsdienstzaken, en terwijl de liberalen neutraliteit en onthouding wilden, bracht het belang der clericale partijen mee op dit kenmerkend verschil den nadruk te leggen. Partijpolitiek, zelfs al heet ze is voor de rechtbank der moraliteit niet altijd te verdedigen. Het succes der clericale partijen bestond hierin, dat ze de liberale par tij onder de knie wist te krijgen. Gelijk niet zelden gebeurtwat men zeer dikwijls kan opmerken om een partij mét schrille kleuren te schilderen neemt men een type in plaats van het type. De liberale partij en de clericale hebben elkaar in dit opzicht niets toegegeven noch te verwijten gehad. Edoch ze hebben het elkander schier dagelijks verweten. Een 1 liberaal, zoo kon men in clericale bladen lezen, wilde de neutraliteit uit onverschilligheid de godsdienst liet den ongeloovige koud, ’t Bewijs werd geleverd door te wijzen op dezen en dien invloedry/iew liberaal die nooit ter kerke kwam, zijn kinderen niet liet doopen en liet opgroeien als heidenen. Zóo werd het liberale beginsel door de „christelijke” partijen in verdenking k gebracht; laat ik er bijvoegen op alles behal ve christelijke W'ijze en in strijd met de waar heid, tegen beter weten in. Zoo kregen de clericale partijen de liberale er onder na een strijd van 25 jaren ruimer werd gestreden aan weerszijden met opvorde ring van alle krachten; en de overwinnaars, die weinig voordeel wisten te trekken uit de over winning, hadden voor al hun moeiten althans een succes d’estime. Voorwaar een pover resultaat, al zijn er ook liberalen die nog altijd met hartzeer denken aan de doodzonde 'welke jegens de vrijheid werd begaan, toen men het bijzonder onderwijs V. M COURANT SV mote i het mmissam san tn a3S4HiB33S B3 30 A’.7j o 42 35 14 29 43 >55 >8 115 ir ir v. tr in ti et le id im •a- ise l" 15 35 45 .5* 50 7 20 z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1