(MEEÏÏE ffl HEI IRRMRISSMïï SBH I 1 KIEIIVS- II lOMIEIIlHUII M IIE No. 61. V IJ F TI G 8 T E JAARGANG. 1895. IN DE TOEKOMST. - 1- JAARMARKT of KERMIS V. DE PERS. BINNENLAND. e B9 BB» j ‘degelijke vrijheid Benoemd tot betaalmeester te Leeuwarden jhr. A. Bowier, thans te Assen. Door den majoor-commandant der dienst doende schutterij te Enschede, den heer J. C. A Qnnn nn 71’ifui lo z.r.llz.z.t.1 aan I Hebben is hebben krijgen is de kunst. Wie niet hebben, moeten dus zien te krijgen gelukt het, dan is de maatschappij weer een gelukkig mensch rijker, en al heeft ook de maatschappij moeten missen wat hij heeft gekregen, zijn op treden als bezitter wordt geboekt als een post onder de active in de rubriek winst. Krijgen is de kunst, want krijgen en krijgen zijn twee. Iemand iets met geweld ontnemen of ongezien afhandig te maken is strafbaar bij de wet. Roof en diefstal is in ons beschaafd wereld deel niet geoorloofd. Is men echter op de hoogte met den verfijnden roof, dan is men een goed eind op weg om iets te krijgen. Deze verfijnde roof toch valt niet onder de verbods bepalingen der strafwet, maar wordt zelfs op enkele plaatsen door de wet gesanctioneerd. Zoo wordt des winters op het ijs een drank ge schonken, ijs-madera geheeten, waarvoor geen vergunning behoeft aangevraagd omdat deze likeur per abuis niet op de lijst der sterke dran ken voorkomt. Toch wordt gewoonlijk scherp toegezien of men den schenker der pseudo-madera niet kan te pakken krijgenop maatschappelijk gebied in ’t algemeen wordt alle roof gesanctioneerd die niet bij de wet is verboden. Om die roof te kunnen volbrengen is echter kapitaal noodig; hoe meer verfijnd de roof wordt, des te verfijnder en kostbaarder dus de midde len waarvan de roover zich moet bedienen. Daar de prikkel om te krijgen aanhoudend wordt gescherpt, moet .de roof tegenover de toenemen de waakzaamheid steeds fijner opstreden; zoo wordt dus gaandeweg, om mee te kunnen roo- ven, grooter kapitaal vereischt, en merkwaardig te dien opzichte is, dat zij die kapitaal bezitten tegenwoordig heel hun bezitting erin steken om wat mee te krijgen. De groote kapitalen zijn echter ten slotte overwinnenden in den roof- wedstrijd. Reeds ziet men het aantal kleine kapitaaltjes, die in dien wedstrijd, concurrentie geheeten, worden gestoken, met den dag slin ken en elke nieuwe uitvinding is als nieuw roofwerktuig te meer waard voor de groote ka pitalen, naarmate het hooger geprijsd is en dus minder gemakkelijk valt onder ’t bereik van het klein-kapitaal. De middenstand, waaronder dit klein-kapitaal wordt aangetroffen van daar de naam middenstand moet daarom volgens de strenge regelen der logika door het bestaande en door de landswetgevers hier en elders in ’t beschaafde werelddeel beschermde roofsysteem, noodwendig ten gronde gaan. Zij die in den middenstand dë kern der natie zien, kunnen met iederen dag opmerken aan het sov- ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. ling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld de aan den Raad aangeboden rekening der ont vangsten en uitgaven dezer gemeente over 1894. Sneek, den 30 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. U I T of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 19 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. de dat het grootkapitaal zich op enkele plaat- - - sen concentreert en nog veel plaatsen, al zijn 1 zing is nedergelegd Het Vaderland rakelt een herinnering uit het verleden op: nl. artikelen van mr. S. van Houten, opgenomen in de Vragen des Tyds van 1881 en 1883. Krachtiger pleidooien voor geheele afschaffing van den census, al of niet aangevuld door een stelsel van capaciteiten, zijn in Nederland niet gehouden, naar het oor deel van het Vad. De grondslagen waarop het thans ingediende ontwerp-kiesrecht berust, blijft het Vad. slecht, ja noodlottig achten. Om nu de schadelijkheid en het onvoldoende van die grondslagen nog eens in het duidelijkste licht te stellen, meent het niet beter te kunnen doen dan te laten overdrukken wat de heer v. Hou ten er vroeger zelf over schreef. „Kan”, vraagt het Vad.„de Minister ons euvel duiden, dat wij blijven hechten aan zijn vroegere argumenten, waardoor hij zoovele voorstanders van den census tot tegenstanders heeft bekeerd, zoolang hij niet- kan aantoonen, dat die vroegere argumenten op dwaling be rusten Zeker, tusschen 1881 en 1895 is veel voor gevallen, de Grondwet van 1887 is tot stand gekomen en de Grondwetgever heeft den wet gever voor de regeling van het kiesrecht geen volkomen vrijheid gelaten. Daardoor is algemeen stemrecht per se uit gesloten, maar daardoor wordt niet verklaar baar, dat de heftigste bestrijder van census en capaciteit een kiesrecht voorstelt, in de eerste plaats juist op die grondslagen gebaseerd daar door wordt allerminst gerechtvaardigd een re geling, waarbij het grootste deel van de loon- trekkenden, die volgens van Houten tegen recht en billijkheid in zijn uitgesloten, bij voort during van kiesrecht verstoken zal blijven. Want dat dit, althans in de groote steden, het geval zal zijn, lijdt geen twijfel. De minis ter toch weet evengoed als wij, dat de werk lieden, en bloc genomen, in Arnhem, Gronin gen, Utrecht enz. geen f2 of meer inde week aan huishuur betalen en geen f500 ’s jaars bij denzelfden patroon verdienen. Ontkennen kan hij niet, dat voor Amsterdam en Rotterdam de cijfers van f2,50 en f550 met opzet zoo hoog schijnen te zijn genomen, om de groote massa van loontrekkenden, voor wie de Groninger af gevaardigde zich vroeger zoo warm maakte, bij voortduring van de stembus te weren. En dan in de memorie van toelichting te durven beweren, dat hij zoover gaat als de tegenwoordige grondwet toelaatWare dat het geval, de warme kampioen tegen census- politiek zou in 1887 aan de grondwet nooit zijn stem hebben gegeven. Wordt het thans ingediende ontwerp onge wijzigd aangenomen, de kiesrechtagitatie zal voortduren, want de staatkundige bevoorrech ting zal wel verminderd, niet opgeheven zijn.” ze wat afgelegen, van het vischwater heeft vrijgelaten, ligt het voor de hand dat hij het daar nog eens zal gaan beproeven. Het vooroordeel van middenstand is gekeerd tegen den werkenden stand, die eveneens door de fijner bewerktuigde roofmiddelen wordt ge troffen. Deze stand, niets te verliezen heb bende dan de gelegenheid om zijn arbeidskracht te verkoopen, wordt door het groot-kapitaal bij het minste treffen doodelijk gewond, en met den dood voor oogen roept deze klasse het hardst om wraak over den meedoogenloozen groot-kapitalist. Hoe heftiger zijn taal, des te meer zich middenstand van hem afkeert. Zoo groeit het vooroordeel van middenstand, dat waarschijnlijk zal blijven voortleven tot dat de middenstand deelsgewijze is opgenomen bij de roependenwee en achtHet „intellect” draagt het zijne er toe bij, dit vooroordeel te stijven door de pers. Middenstand, zoo zei dezer dagen zee? terecht de heer Heemskerk, is blijkbaar een misverstand. We maken die uitspraak tot de onze, hoewel in algemeënen zin. Hij stijft het roovend „intellect” tegen de werkende klasse en tegen zich zelf. Het misverstand van middenstand is daarom hoofdoorzaak van de vele wanverhoudingen, en wie dit met ons beaamt, moet het bedenkelijke inzien van de pogingen door het „intellect” zeer intellectueel aangewend om het bestaan en de vermeerdering der kleine kapitalen door wet telijke maatregelen te verzekeren. Het groot kapitaal heeft nooit beter zijn intellect doen uitkomen dan in de misleiding van den midden stand. Waarbij nog komt, dat het de rol van beschermer zal gaan spelen over den werkenden stand, wanneer deze minder heftig maar met meer takt optreedt en daarbij gesteund wordt door een deel der liberale partij zelve. BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 16den Augustus, des morgens acht uur, om te eindi gen op Vrijdag den 23sten Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 25sten dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden tgrond mag opslaan of daarop uit stallingen van goederen hebben, dan overeen- komstig de aanwijzing van den Marktmeester dwijnen dier kern, dat het stelsel waardoor de maatschappij wordt voortgedreven, een verkeerd, een ellendig stelsel is. Over ’t geheel blijft de middenstand zelf nog blind voor dit feit, of lie ver hij sluit de oogen ervoor. Waarom Er zijn zeker verschillende redenen voor op te ge- ven. Middenstand heeft neigingen en vooroor- l deelen. Hg, heeft neiging om meeste rooven, n zien- gecretarje dezer gemeente, gedurende 14 dagen, I voor een ieder ter le- uoonue senutterrj re rmseneue, oen neer J in afschrift, tegen beta- A. Sepp, en zijne officieren is collectief De wetgeving moet maat houden met de ontwikkeling des volksdie ontwikkeling van nabij te volgen is dus een voorwaarde, onaf scheidelijk aan de kunst der wetgeving ver bonden. Het oog des wetgevers moet nauw lettend den gang dier evolutie van begrippen, denkbeelden en toestanden volgen, om door het wegnemen van belemmeringen of hinderpalen den gezonden groei der maatschappij te verze keren. We willen thans niet vragen of de huidige regeering aan deze voorwaarde heeft trachten te voldoen evenmin in hoeverre ze haar best doet en zich afslooft om een volksvertegenwoor diging te scheppen, zoo weinig mogelijk toege rust met deze gave welke de nooden en be hoeften des volks kent en ter tafel zou bren gen, waar men wetten maakt die voor een groot deel van invloed zijn op het ontstaan van wan verhoudingen. We komen hierop later terug en willen al leen den oud-radicalen heer van Houten ge vraagd hebben, of hij niet een weinig schaamte gevoelt, dat zijn kieswet, met al de gaatjes er in voor doorlating van kiezers, er zoowat uitziet als een kieswet en of hij en zijn confraters eigenlijk niet een terechtwijzing ver dienen als deze Non sibi sed omnibus. (niet voor zichzelf, maar voor allen.) De voorwaarde, waaraan een goede wetge- j ving heeft te voldoen, moet volgens de wetten der erfelijkheid een zijn waarover de vaders dier wetgeving vrij te beschikken hebben. Het spreekt van zelf dat in onze eeuw en in onze tijd van stoom, nu alles met verdubbelde snel heid gaat, de aanwezigheid dier voorwaarde bij de wetgevers niet sporadisch moet zijn maar uiterlijk zichtbaar. Het „intellect" is daarbij k. niette verwerpen, mits het gezond zij, en daar- voor mag men in onzen tijd niet al te roeke loos gaan zoeken. Er zijn op economisch gebied twee hoofd richtingen. De richting, die het land thans re geert, is de oude liberale, die haar theorie van de staathuishoudkunde vasthoudt, deels uit eigenbelang, deels uit onbekendheid met de vergroeiingen onzer maatschappij onder vigueur i van haar leer. Het is haar wensch dat de maatschappij aan deze leer van het individua lisme trouw zal blijven en gesteund door de katholieke partij, welke op de economische kwestie een pauselijk stempel wil gedrukt zien, i *al het nog eenigen tijd duren voor men tot de overtuiging komt dat het getij sinds lang verliep en men verzuimde de bakens te ver- 1 zetten. De partijen die min of meer rechtstreeks in- I 'vloed uitoefenen op de wetgeving behooren vrij algemeen tot de oude.school. De anarchie in d haar meest duivelachtige gedaante is door ha- £e wetten in ’t leven geroepen en de meest van beweging gewaarborgd. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter openbare kennis, dat ter i vanaf den 31 Juli e. k.voor een ieder ter le- an ,'l nnn.Z.1 j. p m I t' p- te a 1ER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1