JfL ÈiSSHHÏ SlfflL H fc R 1 s Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. 1895. No 62. IN DE TOEKOMST. r i N Gk JAARMARKT of KERMIS 3 U O U S T U S. willen gaan, i gunst, dat de katholieke geestelijkheid met haar VI. >0. van den BINNENLAND. o. 10. mogelijk met deze categorie om toch moet macht gesteld worden tegenover hun hardnekkigheid en de maatschappelijke belan gen eischen van de nieuwe richting, dat ze de oude verdringe want de tijdgeest, door de ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. 1 a- n, 10 a a 0. len SN, en- lag 11e N. 50 50. ur ur iv. IA.; - ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 71/1 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. onverstaanbare drieëenheid zich verzet tegen deze moderne. Ook die afgunst zal wijken voor verbroedering, wanneer de katholieke leeken, I de zaken meer onbevangen inziende, heeroom oude miskend en die tot leus de vrijheid heeft, i ia J rl n nn/ln «zinh APnmanl. laten praten en als deelnemende aan den strijd voor de nieuwe richting mee hebben geholpen om de nieuwe drieëenheid in de wet te zien opnemen. Dan zal de geestelijkheid inzien dat misschien de vrijheidszin van de leeken veel van haar gezag heeft afgebrokkeld, maar ook: dat de oude en de nieuwe drieëenheid geen noodzakelijke vijanden van elkander behoeven te zijn. De duisternis zal wijken voor het licht, op elk gebied des levens. Dit is de toekomst in haar volmaking. In de naaste toekomst moet dan een stap in die richting worden ge daan. De omstandigheden zullen uitmaken hoe groot die stap zal zijn. Veel hangt hier af van de houding der conservatieve partijen in den krijg. Hun leger kan na ’t verlies van eiken slag terug trekken dat is de natuurlijke me thode. De onnatuurlijke is, dat ze zich laten omsingelen en in massa worden gevangen ge nomen of in de pan gehakt. E meglio cadet dalle finestre che dal tetto, zegt de Italiaan op zijn Hollandsch zou dit zijn Het is beter uit het raam te vallen dan van het dak. De BURGEMEESTER van Sneek brengt naar aanleiding eener bij hem ontvangen mis sive van den heer Generaal-Majoor, Bevelheb ber in de 2e Militaire Afdeeling ie Utrecht ter kennis van belanghebbenden 1°. dat de vrijwillige oefeningen in den Wa penhandel in den aanstaanden winter op den- zelfden voet, als in het vorige jaar zullen plaats hebben en eerst dan ter plaatse een aanvang nemen, wanneer de militieplichtigeu zullen heb ben geloot (tusschen 7 October en 7 Novem ber) 2°. dat jongelieden van den 16en tot den 2Q- jarigen leeftijd en zij, die voornemens zijn, zich als vrijwilliger voor het reservekader te verbinden, tot den leeftijd van 24 jaren, zich vóór den lsten September e. k. ter Secretarie dezer gemeente tot deelneming aan bovenge noemde oefeningen kunnen aan melden. Sneek, den 2 Augustus 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. De rijks-ontvanger te Sneek, de heer J. W. Callenfels, heeft tegen 1 October a. s. wegens gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd. is dezelfde waarmee de oude zich eenmaal, toen ze nog jong en frisch was, in het veld vertoonde. Het maatschappelijk leven is, afgezien van zijn onderworpenheid aan economische eischen, gebonden aan de natuurwet der volmaking. Daarom moet de nieuwe richting opkomen voor de rechten welke deze natuurwet en de eischen van het bestaan aan den mensch toekennen daarvoor moet ze den strijd met de oude aan binden en haar den eisch stellen öte toi de la, que je m’y mette. Niet uit afgunst of uit heerschzucht, maar uit het welbegrepen belang der maatschappij naar een andere wetgeving die strookt met de vervorming der maatschap pelijke toestanden. Kan men niet wiskundig zeker bewijzen hoe die maatschappij er in de toekomst zal uitzien, door een bewijs uit het ongerijmde bewijst zich gemakkelijk het onhoudbare van de tegen woordige. Wanneer de maatschappij als levend orga nisme onophoudelijk verandert, kan men niet de stelling verdedigen dat ze na verloop van tijd deze of die inrichting zal hebbenop den- zelfden grond geeft men dan ten minste toe dat het individualisme van heden gedoemd is onder te gaan. Zelfs in ’t aangezicht der fei ten die wijzen op den ondergang van ’t indi- vidueele systeem, blijft de conservatieve rich ting al de dogma’s van haar zaligheidsleer vast houden. Daartegen richt zich vooralsnog den strijd. Door redeneering, aanhalen van feiten en kri tiek zoekt men die harde, stijve omhulsels le niger te maken. Ook heeft deze strijdwijze eenig succes. Wanneer men opmerkt, hoe zelfs onze con servatieve regeeriag met de haar steunende fraction in de Tweede Kamer eenigermate toe geven aan de eischen der lagere klassen om iets minder laag te staan, zou men den heer Wertheim, die steunpilaar wenscht te zijn van elke fractie der liberale party die, ’t zij van oude of nieuwe richting, aan ’t bestuur is, haast over kunnen halen tot de meening, dat de verbroedering der menschen niet gelegen is in den godsdienst, nog minder in de openbare school, maar in de sociale wetgeving die hoog en laag brengt tot dezelfde middelmaat. De leuzevrijheid, gelijkheid en broederschap, blyft door heel de toekomst heen haar kracht be houden. De vrijheid is het eerste, ze blijft ook het laatste doelwitde broederschap is de laat ste, ze moet ook de eerste eisch zijndaartus- schen staat degelijkheid, de beschermende han den uitstrekkend over beide. Geen vrijheid zonder gelijkheid de broederschap is niet houd baar bij ongelijkheid van maatschappelijke stel ling. De drieëenheid in deze leus aangebeden is eene begrijpelijke en het is wellicht uit af- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een ver zoek met bijlagen van SALOMON BLINDE MAN, Koopman te Sneek, om vergunning tot het oprichten van eene BEW AARPLAA TS VAN LOMPEN in het gebouw, staande bui ten ’t Oost alhier, Wijk 18, no 30, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 496. Dat op Zaterdag den 17 Augustus 1895 des middags te 12 uren, ten gemeentehuize gelegen heid zal zijn, om tegen die oprichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, ate zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau- uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 3 Augustus 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ Secretaris? VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 3 Augustvs 1895, des namiddags ten 6 uur. punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Aanbeiding der gemeenterekening over 1894. 4. Rekening der Muziek- en Zangschool, dienst 1894/95. 5. Onderzoek van geloofsbrieven. 6k Benoeming van een Commissaris der Mu ziek- en Zangschool. 7. Reclames tegen het Kohier Hoofdelijken Omslag, dienst 1895. BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 16den Augustus, des morgens acht uur, om te eindi gen op Vrijdag den 23sten Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 25sten dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Poli tie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uit stallingen van goederen hebben, dan overeen komstig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 19 Juli 1895. Een wetenschappelijk bewijs te leveren dat I de maatschappij in de toekomst zich in deze I of die gestalte zal voordoen, zus of zoo zal zijn I geregeld, is uitteraard een Sisyphus-arbeid; die I toekomst is zóo ver strekkend, het leven zóo I afwisselend en de maatschappij, zoolang ze leeft I en niet gewelddadig wordt gemetamorphoseerd, I is naar de regelen van dit levensproces veran- I derlijk en onbestendig van constitutie. Ook het leven der gemeenschap is een stof- I wisseling de oude begrippen heerschten; nieu- 9 we heerschen thans of zijn ijverig werkzaam I om de oude te verdringen. Wel zijn die oude I wervelkolommen minder buigzaam en meer uit I de hoogte waar het geldt een oordeel over an- I dersdenkendenze staan bij den minsten twij- I fel aan hun competentie gereed met hun staat I van dienst, en men moet van steen zijn om I niet dankbaar te zijn voor het nuttige door I hen in al die jaren den lande bewezen, maar B ook gevoelt men dat het een gevaarlijk spelen I is met de lessen der ervaring, wanneer deze I praktische menschen nog maar door willen I gaan met het bestieren der zaken. Wat we I reeds hooger op hebben aangestipthet niet I begrijpen van den tijdgeest, het niet meêleven I met hun tijd en bovenal de onbekendheid met I de behoeften en nooden des volksdaarbij een I onwrikbare overtuiging, dat het in de wereld A niet goed kan gaan zoolang niet onder de lands- I regeering een heerschappij in ’t private maat- I schappelijke leven bestaat, hierin bestaande dat I de een tot den ander zegtdien mij waarop I genadiglijk het antwoord volgtJa, Heer 1 Zulk een overtuiging mag op zeer praktische I overwegingen rusten en vrij zijn van elke des- potieke hartstochtze is onhoudbaar omdat ze I after all zeer onpraktisch, daarentegen zuiver I theoretisch is haar betoog is deductief, de praemisse de oude tijd, toen overal doodsche kalmte heerschte, omdat heer en knecht tevre- I den warendaarentegen is hun verweer tegen de nieuwe richting zuiver inductief, wijl het als algemeenen regel stelt wat het slechts hier I of daar heeft opgemerkt in een enkel geval I de ontevredenheid, welke van de nieuwe rich ting uitgaat, zoo beweren ze, is een ramp voor I de maatschappij zie maar hoe deze en die uit w de naaste omgeving onrust stookt onder men- I schen die het o 1 zoo goed zouden hebben, I wanneer ze den raad van anderen vólgden en hun geld op de spaarbank brachten. Het is een geval van kortzichtigheid waar mee we hier kennis maken, dat die oude rich ting ia den waan brengt dat zij, en alleen zij, het intellect vertegenwoordigt. Tegen zulk I een grijs geworden geloof valt niet te rede- •Al neeren het ontleent, evenals het godsdienstig I geloof, zijn bewijsgronden aan een voor ons onverstaanbare of onaannemelijke oude bron men mag, den leeftijd eerbiedigend, „de 80 grijsheid is een sierlijke kroon,” schreven we RM reeds op de schoolbanken zoo zachtzinnig Mr. Derek Engelberts te Zutfen heeft aan zijne medeleden der Vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag een circulaire gezonden, en wel naar aanleiding van de samenstelling der commissie, benoemd om een oordeel uit te spreken over ’t onderwijs van prof. Lohman. „Wanneer ik de Series lectionum nalees, aldus zegt mr. E. dan zie ik, dat prof. Lohman doceert publiek recht en met name ook strafrecht. Ik stel mij dus voor, dat die commissie in de eerste plaats eene studie zal Burgemeester en Wethouders voornoemd, hebben te maken van de dictaten, die in ver- I schillende jaren zijn gehouden geworden op de I colleges van dien hoogleeraar, en dat die com- ccnm h iw arris aa 30 50 7 20 42 29 43 5'> 8 15 15 ist- 'l'ï Irik jus- d- Fe- en ma, iim

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1