£J BB IMlMfflf Sffl. I I I JAARMARKT of KERMIS No. 64. V IJ F T I G S T E J 1895. IO U O U S rJ? u s. MODERNI^EEREN. U I T DE PERS. die Bij deze Courant behoort alg Bijblad Feuil leton-nummer 201. Alle brieven in te zenden. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco wachten tenzij van een politieke daad, ke daad, ook daarvan heeft ze nog geen omlijnde voorstelling, maar ze wacht feit dat redding brengen moet, maatregelen, een wankelende houding, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 16den Augustus, des morgens acht uur, om te eindi gen op Vrijdag den 23sten Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 2östen dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uit stallingen van goederen hebben, dan overeen komstig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 19 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Over de benoeming der Staatscommissie voor het vraagstuk der werklieden-pensionneering spreekt de (antir.) Nederlander hare vreugde uit, omdat er nu tenminste kans bestaat, dat men spijkers met koppen zal slaan. Het tijd perk van verdachtmaking en groote woorden moge plaats maken voor een tijdperk van on derzoek en argumenten. Niet alleen de aanwijzing van de kwaal, maar ook het geneesmiddel zal, naar de schr. verwacht, ter sprake komen, en onderzocht worden, of door de wegneming van een kwaal ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cental voor eiken regel meer 7*^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. maar door list, slimheid, geslepenheid of bedrog wordt bemachtigd. Het intellect zou in verval geraakt zijn, wanneer men dus voortging den mensch te schatten naar wat hij geldelijk praes- teeren kan. Sinds fatsoen als logika der mode niet zon der intellect tot zijn recht komt, is de leer van prof. Opzoomer: dat de wereld zal overwinnen in het teeken van ’t intellect, in koers gestegen. Het intellect is bestemd het dogma der demo cratie te worden maar als elk ander dogma, ook het godsdienstige, heeft het zonder ophou den te kampen tegen de zelfzucht. Het „elk voor zich” blijft in de gemeenschap bewust of onbewust de drijfveer van de groote meerderheid der democraten. Na deze bekee- ring tot de democratie, ze zij algemeen, moet men zich wachten voor illusion. Wanneer naar den wensch der Liberale Unie- mannen elke wettelijke bevoorrechting van het kapitaal heeft opgebouden, zijn we een stap vooruit in de richting van verbroederen, maar ’t blijft niettemin een bescheiden stapje zoolang kapitaal zijn maatschappelijke bevoorrechting niet behoeft prijs te geven, integendeelde kracht en den invloed aan dit voorrecht ver bonden, ziet toenemen. Het is misschien de heraut, die als voorlooper een meer radicale bekeering aankondigtmen noeme hem demo craat, veel meer dan de naam is het niet hoog stens is het de democraat in den dop of in negligé. ’t Is niet het geloof dat bergen verzet, maar het geloof dat zich voegt naar de veranderde tijdsomstandigheden niet een broodgeloof, maar toch een geloof dat berekeningen maakt en zaken wil doen niet de vrijmetselarij die uit kracht van overtuiging zich verzetten wil tegen de overheersching van ’t vrije geweten, maar de vrijmetselarij die zich zelf in den kring van „fatsoen” en „stand” wenscht geplaatst te zien of’ dio er een voordeeltje uit slaan wil. Maar het besef van de gelijkheid en de rechten! der menschen is het niet, ’t Is niet door de stra len van het nieuwe licht dat deze bloem zich in den knop zet, maar door de zelfzucht, die in den bloemtuin werkzaam is en elke bloem in spireert om warmte te zoeken in de stralen der rijzende zon. Zoo komt het ons voor, en in die meening valt het niet moeilijk een verontschuldiging te vinden voor de oud-liberale „achterblijvers.” Men wordt geen oprecht democraat door be rekening van kansen, door het oog te richten op succes en door voor te geven dat de Man- chesterleer uit moet hebben, terwijl men intus- seben een groote zaak opent met het doel de kleinere te verdringen en zelf groot te worden. Noch door liefelijk klinkende melodieën, noch door zoete woorden of zachte zeden forceert men de te lang gesloten poorten van het zelf zuchtige kapitaaleen bekeering ten halve kan hoogstens nuttig zijn in zoover het van gesla gen vijanden halve vrienden maaktde oppo sitie is minder krachtig voor ’t öogenblik, maar wat beteekent een halve vriend? Is een heele vijand niet verkieselijker wijking van enkele millimeters van het vroe ger standpunt, dat alles is in dagen van crisis alleen voldoende om een partij, die zich daar mee tevreden stelt, te verpletteren Engeland kan in dat opzicht een leerzaam voorbeeld zijn voor hen die de liberale partij willen hervor men en die verzoening wenschen met bereke nende radicalen. Maar, vraagt men, de bewijzen? Ze zijn er te over dat de maatschappelijke crisis van leden lang zal zijn opgelost vóór de liberale partij zal zijn gereorganiseerd en her vormd naar den zin en de methode van de heeren Kerdijk c. s. Daarom mag o. i. de Li berale Unie als ontbonden worden beschouwd de twee deelen, die vrij wel tegen elkaar op wegen, drijven elk op eigen gelegenheid af naar zee, beide met de liberale vlag in top, beide hun best doende om elkaar de loef af te steken om zooveel eerder in den grooten waterplas terecht te komen en te verzinken. Het komt ons voor dat de liberale partij heeft af gedaan op sterven na dood. Men deed beter het wegterend lichaam niet meer te plagen met medi cijnen of versterkende middelen. De bedoeling mag goed zijn, maar de toestand van land en volk eischt gebiedend dat de dooden hun doo- den begraven. Het nieuwe licht schijnt alomme. In zijn stra- lengloed beijvert ieder zich zijn uiterlijke ge daante te wisselen men is beducht door ouder- wetsche kleederdracbt te worden ingelijfd bij ’t komisch regiment, ook zijn er die in zich zelf hebben gevoeld dat hun uiterlijk voorko men iets komieks heeft„om te slagen”, is het parool van heden, en daartoe is een fat soenlijk voorkomen vereischte en voorwaarde sine qua non. j Wat fatsoenlijk is valt niet altijd juist te be palen fatsoen varieert, want fatsoen is bere deneerde mode. Wat de mode voorschrijft zon- I der commentaar, wordt door fatsoen gecommen tarieerd en na eenige overwegingen gedecreteerd. Het Jan Rap-geslacht is en blijft talrijk on der ons hoevelen er toe behooren mogen, toch wordt de meerderheid afgeschrikt van Jan Rap don hoofdman hun aantal komt te helderder aan ’t licht naarmate van het nieuwe licht i meer glans afstraalt of de kansen voor dat nieu were gunstiger worden. Iu de kerk, in den staat en in de maatschap pij hangt het er slechts van af, hoe de nieuwe gedachte wordt aangekleed door de propagan disten, want de eene verkapte volgeling schaamt zich voor den ander zoolang do gedachte ko misch ingekleed is. Weet de propagandist het decorum bij de inkleeding te bewaren, dan is zijn succes zeker I en de verovering der oude-gardeveste een reeds half volbrachte taak. Hierin ligt voor propagandisten een vinger wijzing om het komische in eigen opvattingen te bedekkendaarentegen dat van de tegen- I partijders te ontdekken. Het komische regeert i de wereld in dién zin, dat de meerderheid er ■voor op de vlucht slaat en de working majority I er wapenstilstand mee sluit. Die op de vlucht u gaan voor ’t komieke element zoeken een on derkomen bij dame fatsoen, maar sinds ook de ze dame met eenig oponthoud trouw de mode volgt en deze hoe lang zoo meer grillig wordt, l is ook deze schuilplaats niet betrouwbaar meer. Zoo wordt het vertrouwen en de vaste levens regel meer uitzondering dan regel en „om te slagen” ziet men bij hoog en laag de zonder- I, lingste opvattingen elkaar verdringen bij hoog L vooral is het feit opmerkelijk, en dit verschijn sel is verblijdend, in zoover het ons herinnert aan de gelijke afkomst van alle menschen. Dit feit en deze herinnering komen dagelijks voor in dezen tijd ze komen de democratie ten goede. Het individualistisch uitsteken blijft bÜ alle beweging hoofddoel, maar de maatstaf is een andere geworden. Het deftige van den kapitalist wordt verdrongen door bet deftige in tellect. De waarde van het kapitaal blijft on miskenbaar, stijgt zelfs naarmate het moeilijker Wordt kapitaal machtig te worden, maar de waarde van het intellect wordt steeds hooger geschat, naarmate de feiten zich vermeerderen -■J ons bewijzen dat kapitaal niet door intellect De democratie wordt op die wijze geënt met de bedorven griffel der politiek indien het gelukken magdeze bedenking is niot futiel, wanneer de geavanceerde liberalen hun half heid blijven volhouden, zelfs door de oude veste der partij te willen zuiveren van hen die aan het oude beginsel vasthouden en van de halve bekeering niet willen weten. De partij in wor ding, waarbij zich waarschijnlijk een deel der radicalen zal aansluiten, heeft misschien een bestemming inde toekomst; ze kan stootkus sen worden in den strijd tusschen conservatie ven en democraten of valscherm voor bang ge worden radicalen een staatkundige rol zal deze radicaal-iiberale partij waarschijnlijk niet spe len. Tenzij men aan wonderen gelooft, zal men ons toestemmen, dat van een wederge boorte, die niet zooveel doenlijk alle banden afsnijdt waarmee aan het oude wordt vastge houden, geen kracht kan uitgaan die tot de overwinning leidt. Stelt men werkelijk zoo groot belang in de medewerking der liberale partij naar vroegere samenstelling? Wat zal er dan worden van de hervormingsplannen Niets, niemendal, want de meerderheid der li beralen, indien ze hun vroeger standpunt vaar wel zeggen, zullen een flinke stap naar links of rechts willen maken. Ziet de liberale par tij in massa eindelijk in dat haar standpunt „überwunden” is, dan is de nood welzoo hoog gerezen dat ze den boeg wenden en niet zich vergenoegen zal met een of twee graden uit de koers te gaan, waarmee men ten slotte toch op ’t zelfde punt uitkomt. Tot heden is de li berale partij alles behalve democratisch haar leiden in die richting zal niet baten. Beter resultaten wacht de democratie van beslis te daden. Een kieswet van Houten speelt in de kaart der democratie ook zou de vooruitstre vende fractie der liberalen, indien het haar meenens is ten minste, de democratie in de hand werken, door zich stoutweg aan de Libe rale Unie te onttrekken en een nieuwe partij te vormen. De veldheeren beraadslagen lang over de keus eener juiste formulemen kent de diepte van het vischwater niette diep raakt men in ’t hout, te ondiep vangt men slechts kleintjes. Intusschen verloopt de stroom, de visch verplaatst zich en laat den visscher formuleeren. Voor de liberale partij is het te betreuren dat de leiding niet in meer door tastende handen is. Er moest meer praktisch worden gemanoeu vreerd dan tot nu toe geschiedt. Wil men voortgaan met langs den weg der voorzichtigheid paedagogisch onderricht te geven aan de massa, dan krijgt men op den langen duur wel een keur van overtuigde volgelingen, maar land en volk zullen er geen baat bij hebben. De mas sa kan zoolang niet wachten als de liberale docenten meenen. Aan de massa dringt zich de overtuiging op dat geen beterschap is te njet nog grooter kwalen ontstaan. Wel- j Mannen van ervaring en van studie zitten in Wel de commissie. Het verheugt den sch.dat ook op een Halfslachtige een af- de heeren Kater en Pastoors er in zijn opge nomen. „Om vertrouwen te wekken moet men vertrouwen schenken. Arbeiders of mannen die onder en met de arbeiders van nabij bekend HE iER <01 sifflK- F. imiiim w ms di BWiiaiiaiiiMiaiiiiMW 4 lx ZX ZA X1ZX V» I. rxl/XM »*X l-Lx T"Z~X Z~X ZX X -- -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1