S j I i i ll No. 69. VIJFTIGSTE 1895, UIT DE HOOFDSTAD. 4 8' E»iA8 2» U OU H T U SS. J- toonden zich bij- ze BINNENLAND. te me- n goe- n I a Voor voltooiing der werken voor den nieu wen waterweg van Rotterdam naar zee is nog ongeveer 3'/2 millioen noodig. De minister van waterstaat heeft, naar wordt gemeld, aan het gemeentebestuur de vraag gericht, of het geneigd is de gemeente voor één tiende in die kosten te doen bijdragen, zooals tot dusver is geschied. Ofschoon daartoe geen verplichting bestaat, uit een vroegere overeenkomst met het rijk voortvloeiende, stellen B. en W. den raad voor op de vraag bevestigend te antwoorden, in aanmerking genomen het groote belang dat Rotterdam heeft bij de voltooiing der werken voor den waterweg. arme volk, dat eigenlijk alles maakt en dus van alles eigenaar bohoorde te zijn, nog langer door de groote slokoppen met een stuk droog verschimmeld brood worden om den tuin geleid Maar sociaal-democraten zijn er niet in de commissie van vier-en-twintig. Van Houten c.s. zullen gedacht hebben, dat het niet aangaat, menschen in een commissie te benoemen, die in Door den Hoogen Raad zal spoedig uitgemaakt worden in hoever de gemeenteraden bevoegd zijn het venten van bladen te beperken. Den 10 September zal voor dat rechtscollege toch be handeld worden het hooger beroep van Marcus van Gelder te Amersfoort tegen een vonnis van het kantongerecht te Wageningen, waarbij hij was veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hech tenis ter zake het tusschen zonsondergang en zonsopgang luidkeels venten van de Voorwaarts en Recht voor Allen te Venendaal. Niettegen staande bedoeld vonnis van het kantongerecht, blijft Van Gelder, zich beroepende op art. 8 der grondwet, na zonsondergang te Veenendaal luidkeels venten, en werd dezer dagen tegen hem het 17e proces-verbaal opgemaakt. Het 4e bat. van het le regiment infanterie, te Assten in garnizoen, rukte Donderdagmorgen te 7 uur uit tot het maken van een militairen De Nordd. Alg. Ztg. heeft uit vertrouwbare bron vernomen dat de Marokkaansche Regee- ring de schadeloosstelling van 112,500 frs. voor het afloopen der Nederlandsche bark „Anna”, die eerst den 9en November betaald moest worden, reeds op 9 dezer overhandigd heeft veel te laaj. aan den Duitschen gezant te Tanger, graaf over zessen op Tattenbach, die belast is met de vertegenwoor- j bij den Ringdijk. boven de Van Woustraat neerkomenzoosnel, I dat men vreesde dat de mand tegen de huizen zou slaan. Toch gelukte het den ballon nog even zwevende te houden tot boven hot spoor wegterrein van den staatsspoorweg. De mand 1 over de rails, gelukkig een mi nuut vóór de aankomst van een trein, en viel vijf meter over de spoorbaar, nog binnen het afgesloten terrein van den staatsspoorweg. Tal van personen waren in een oogenblik ter plaatse van de daling en toonden zich bij zonder ijverige helpers, weinig naar den zin van den luchtreiziger. Honderden handen trok ken aan het netwerk en trachtten den ballon om te keeren, zoodat de opening naar boven zou komen. Aan de andere zijde trok men echter in tegenovergestelde richting, daar het geschreeuw der menigte de bevelen van den kapitein overstemde. Gelukkig is noch de bal lon noch het netwerk beschadigd. Door het ontsnappen van ’t gas geraakte een man be dwelmd. De werkstaking onder de sigarenmakers Amsterdam breidt zich uit. Een groote nigte werkstakenden maakte Donderdag i de orde een wandeling door de stad. In Patrimonium leest men het volgende In Neerlauds hoofdstad is werkstaking onder de sigarenmakers, en zij die werken willen, weten maar al te goed wat hun, indien zij aan den arbeid togen, van het geweld en den moed wil der stakers stond te vreezee. Een paar leden eener werkliedenvereeniging vervoegden zich op het raadhuis om des bur gemeesters raad in te winnen en te vragen om, indien hun kameraden te werk zouden gaan’ hen te beveiligen. De burgemeester was afwezig, een wethouder was tijdelijk in diens plaatshem werd het geval uiteengezet en het leuke antwoord was „Ja, zie je, ik heb politie gebrek. Laten je kameraads maar gaan werken en worden gemolesteerd, kom dan bij mij, dan heb ik de feiten, en zal ik de politie last geven die te onderzoeken.” Vooral dat laatste is merkwaardigals er mannen mishandeld waren en men deelt dan die feiten aan den waarnemenden burgemeester mede, dan zal hij aan de in haar plicht te kort geschoten politie last geven te onderzoe ken of men hem, de waarnemenden burge meester, hoofd der politie wel de waarheid heeft medegedeeld Dat heet nu gemeentepolitie. beginsel gekant zijn tegen de zaak, waaraan de commissie haar aandacht zal hebben te wij den. Niet dat het in de huidige commissie aan tegenstanders van staatsmaatregelen ont breken zalzeker, er zijn er van allerlei slag, dank zij der liberale regeering. Maar toch is de verhouding van vóór- en tegenstanders zoo weinig gunstig voor een bevestigende beant woording van de vraag, dat het mistig hoofd van Utrecht’s professor ex-gemeenteraadslid best dat zaakje alleen had kunnen opknappen. Dat is de tweede fraaiigheid van deze mys tificatie. Zoo is het immers In een koffiepraatje zullen juffrouwen van Galen en van Dalen dat zaakje wel opknappen De koffie geneest alle kwalen. En zet alle zorgen op zij. Kom juffrouw van Galen, zet nog maar eens bij. Wel, juffrouw van Dalen, ’k ben dan maar zoo vrij. Zoo kan men zich die koffiefuif voorstellen. Twee aan twee en de rest aan troepjes. Bittere ironie, voorwaar Een club van acht excellenties, die niets anders met fatsoen weten uit te voeren, dan een kieswetontwerp voorbe reiden, dat de heeren „volksvertegenwoordigers” op-en-top aan zullen zien voor een dejeuner a la fourchette die vergadering van achten zoekt werk om de vier jaar vol te krijgendan krij gen die „vrienden” van den werkman elk een pensioen, dat tien „oppassende” werklieden met hen allen niet met hard werken bij elkaar kunnen krijgen. Het leven is verschillend maar sociaal-democraten, die dit verschil voor op stellen, moeten er buiten biijven. Er moet wel iets gedaan worden, maar het moet uit den mond der geheele commissie, uit vier-en-twintig monden dus, weerklin ken, dat het gratie, altemaal gratie is en dat de werkman dus dankbaar moet zijn voor deze daad van edelmoedigheid. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Er zijn Zaterdag te Amsterdam een paar ballons opgegaan, natuurlijk zooals gewoonlijk ri x m - - i De eerste ballou ging te kwart j den Duitschen gezant te Tanger, graaf over zessen op en daalde een kwartier later s,De tweede ging juist een digmg der Nederlandsche belangen. uur later. De wind was iets zuidelijker, en 1 daar de duisternis inviel besloot de kapitein de plaatsen van ons land ontstaan om vet vee niet anders te verkoopen dan voetstoots en met uitsluiting van art. 1540 B. W. e. v. ’t Eerst genoemde artikel luidt aldus „De verkooper is gehouden tot vrijwaring 1 wegens verborgene gebreken van het verkochte goed, die hetzelve ongeschikt maken tot het sleepte bijna gebruik waartoe het bestemd is, of die dat ge- bruik in dier voege verminderen dat, bijaldien de kooper de gebreken gekend had, hij het goed, of in het geheel niet, of niet dan voor eenen minderen prijs zoude gekocht hebben.” Er is een overeenkomst ontworpen, die o. a. heden Dinsdag te Rotterdam in een vergade ring van veekoopers ter tafel zal worden ge bracht. Zij luidt aldus Art. 1. Ondergeteekende verbinden zich te genover elkander om geen rundvee te verkoo pen dan onder beding van uitsluiting der in de artikelen 1540 tot en met 1548 van het burgerlijk wetboek geregelde vrijwaring wegens verborgen gebreken, alsmede om zorg te dragen voor voldoend schriftelijk bewijs, of in de ge vallen, waarin dat bij de wet is toegelaten voor voldoend bewijs door getuigen van vorenbedoeld beding. Art. 2. Hij, die de in art. 1 dezer overeen komst vervatte verbintenis niet nakomt, hetzij door rundvee te verkoopen zonder gemeld be ding te maken, hetzij door niet zorg te dragen voor behoorlijk en voldoend schriftelijk bewijs of in de gevallen waarin dat bij de wet is toe gelaten voor behoorlijk en voldoend bewijs door getuigen van gemeld beding, verbeurt telken male ten behoeve van de mede-onderteekenaars dezer overeenkomst een boete vaneen hon derd gulden (f 100). De bewijslast van het feit, dat bedoeld be ding wèl is gemaakt en dat hij wèl heeft zorg gedragen voor behoorlijk en voldoend bewijs van dat beding, rust op den verkooper. Art. 3. Ieder onderteekenaar dezer over eenkomst is gehouden de noodige medewerking te verleenen tot het innen der boeten, op ver beurte telkenmale van een boete van een hon derd gulden (f 100) ten behoeve van de overige gerechtigden tot en op straffe van verlies van zjjne medegereehtigdheid in de ingevolge van dit en het vorig artikel verbeurde boeten. Art. 4. Deze overeenkomst is niet van toe passing op den verkoop van melk- en fokvee tusschen de ondergeteekpnden onderling. Op de wereldtentoonstelling te Amsterdam werd het tafelwater uit de Hollandia-bron bij Haarlem bekroond met de gouden medaille, en eveneens op de tentoonstelling voor hygiène en voeding te Genève. Hoewel sedert kort in den handel, heeft genoemd tafelwater reeds een gunstige bekendheid verkregen, daar het uit munt door aangenamen smaak, gelijk ons proef ondervindelijk bleek, daar de directie de be leefdheid had ons eenige fieschjes toe te zen den. Het water welt van uit een belang rijke diepte op; het wordt langs mechani- schen weg volkomen ontijzerd, onder koolzuur- druk in de flesschen gevoerd en bezit alle eigenschappen om de andere koolzuurhoudende minerale wateren uit het buitenland uitstekend te vervangen. Deze CO ERA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ’t Was zeker een goed denkbeeld van mr. v. Houten, ons den komkommertijd wat te korten met de oprakeling van de werklieden-pensioen- quaestie. In allen gevalle is het een branden de quaestie en al heeft het allen schijn, of de regeering ze als een smeulend vuur onder een wolke van dikken, bedwelmenden, naar stin kenden rook wil laten uitsmeulen, toch zal er in dezen rusttijd bij wijze van ontspanning door deze en gene personen in geblazen worden, om te zien of er niet een vlam wil uitslaan, aan welke vlam de „oppassende” werkman zich een ■weinigje kan verkwikken en om Zijne Excel lentie den minister van binnenlandsche zaken, ci-inclus het „intellectueel” liberalisme een por te geven. Je prends mon bien oü je le trouve en ■waarom niet Studenten in de medicijnen ach ten het een voorrecht, wanneer hun de ontle ding van een lijk wordt opgedragen, dat in zijn levenden toestand gebukt ging onder verschil lende verborgen of onbegrepen kwalen. Wel nu d i t lijk heeft kwalen te over aan de poli tieke of sociologische wetenschap te openbaren, om er de politici, leeraren en leerlingen beiden, van te doen watertanden. Vooreerst de vraag door van Houten aan de commissie ter beantwoording voorgelegd Behoort de staat een pensioenregeling te ma ken naast de staat slijfrentebank, die in ’t voor uitzicht gesteld wordt en naast de reeds afge werkte ongelukkenwet Deze vraag is ruim genoeg gesteld om bin nen haar palen aan politici van allerlei rich ting gelegenheid tot grasduinen te geven. Zonder nog te weten, hoe zoo’n lijfrentebank I er uit zal zien, moet dus worden uitgemaakt, I of niet een staatspensioenfonds noodig zal blij- I ken. Werkelijk, die quaestie is aanlokkelijk I voor menschen die gaarne hun politieke ont wikkeling eens te luchten willen hangen. Moet naast het invalidenhuis en het diaconie- I huis nog een armenhuis worden gebouwd I vraagt mr. van Houten. M En 24 politieke kranen zullen hun weten- I schap er over uitstortenzooals onze Majestei- ten recht hebben op twee of drie paleizen, I moet het arme volk, dat zijn best heeft gedaan, I toch minstens een paar gelegenheden worden I aangeboden om onder dak te komen, zal de I een beweren. Waren er onder de commissieleden ook so- ciaal-democraten, dan zou gewis deze opvat- I ting in wat helderder vorm worden uitgestort, I aldus Moet het OE tun i m t üHin in ssi’ik f skirl Vi ö- it* te W te te te te di f f 5> 5> SïB COURANT H ik- ffl nu s 11ai'iiin io wan in: O 1 lv-’f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1