JI «MS- EI WÏBRTEKTIE BLO BE L a No. 75. VIJFTIGSTE J KAPITAAL EN ARBEID. Ip 1895. I UI Nationale Militie. de IS K PT E Al 53 E BL eds I. BINNENLAND. toegeven, U I T DE PERS. Alle brieven in te zenden. IS Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ADVERTENT] ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7*/j Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Bij het departement van buitenlandsche zaken is uit Tanger het telegrafisch bericht ingeko men, dat het saldo der schadeloostelling, van Marokko gevorderd wegens het afloopen der Anna, dat nog verschuldigd bleef na de gedeel telijke afbetaling, thans in handen is gestel<1 van den Duitschen zaakgelastigde, tijdelijk be last met de waarneming van het Nederlandsch consulaat-generaal aldaar. Met het oog op de waarschijnlijkheid, dat eerlang de indiening van een wetsontwerp te wachten is tot invoering van eenheid van tijd rekening, circuleert in verschillende plaatsen van ons land een adres aan de Tweede Kamer, waarin adhaesie wordt betuigd aan het ten vo- rigen jare door prof. Fockema Andrae te Lei den ingediende adres tegen de invoering van den Midden-Europeeschen en vóór die van dea Amsterdamschen tijd. 10, a I. t. hoofd hangt, is te zeggen. De beslissing, zegt zij, ligt niet bij de Gids- en vliegwerk wordt bedekt gehoudendie ar beiders vinden daarin een waarschuwing tegen de partij welke zich heeft opgeworpen als de partij van den arbeid en worden aldus geschei- i den gehouden van hen met wie ze gemeene zaak moesten maken. Het standpunt van het- Centrum zou volko men zuiver zijn, wanneer het er bij kon ver klaren dat dit ook het standpunt is van de kerkmaar dit is helaas niet het geval en het is niet aan te nemen dat het blad in dezen onwetend zondigde. Want zonde is het, de partij van den arbeid te verzwakken, wanneer men als in één adem er de verklaring op laat volgen Wij willen in dien strijd neutraal blijven. Zulk een houding is kenschetsend in een christelijk zich noemend orgaan en noopt ons de verzuchting te uiten „Och, was Christus nog op aarde!” Maar aan de toekomst zij overgelaten te be slissen, of de belangen van maatschappij en Kerk met elkander in strijd zijn. Voorloopig moeten we er ons toe bepalen, het Centrum en andere christelijke bladen het gebod der kerk voor te houdendat men geen valsche getuige nis spreke van zijn naaste. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op art. 26 der Wet op de Nationale Militie, van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56) Brengt ter openbare kennis, dat het Register en de daaruit opgemaakte alphabetische naam lijst van de ingeschrevenen, voor de lichting der Nationale Militie van 1896, vanaf den 18 tot en met 26 September e. k. ter Secretarie dezer gemeente voor elk ter lezing zijn neder- gelegd en dat tegen register en lijst binnen den tijd der nederlegging bij den Commissaris der Koningin in deze Provincie op ongezegeld pa pier, bezwaren kunnen worden ingebracht en tegen bewijs van ontvang bij hem Burgemeester ingeleverd. Sneek den 17 September 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. aangewezen is om direct of indirect mee te werken aan de verbetering der maatschappelijke toestanden, moet weten hoe die toestanden zijn, en indien zoo, het zal hem geen lang beraad kosten om te komen tot de erkenning, dat die toestanden alles behalve geruststellend zijn en dringend verandering verlangd en geboden wordt. Het Centrum schreef dezer dagen, dat het hem er niet om te doen was een bepaalde re geling der maatschappij voor te staan of te be strijden, mits maar de geestelijke belangen niet uit het oog verloren of opzettelijk benadeeld worden. Met een variant hierop zeggen we, dat het ons om ’t even is, welke regeling ten slotte wordt getroffen, mits het een deugdzame, proefhoudende regeling zij, waarbij de maat schappij niet uit het oog verloren of opzettelijk ondermijnd worde. Een bekentenis als die van het Centrum is overigens waard niet onopgemerkt te blijven. Er ligt in ’t kort in opgesloten, dat de kerk neutraal wil zijn in de oplossing van ’t sociale vraagstuk en dat ze zich niet tegen een der voorgestelde oplossingen zal kanten, indien die oplossingen niet per se de belangen der kerk nadeel zullen doen. De kerk zal blijven op eigen terreinze zal doen wat der kerke is. Men mag vragen of het Centrum in dezen te goeder trouw is of het wel een goeden kijk heeft op de dingen of het vergeten is dat Leo’s rerum novarum zich beslist heeft verklaard te gen afschaffing van het privaat bezitof het niet de waarheid verdraait met de voorstelling dat de kerk is opgetreden tegen ’t socialisme toen dit de kerk had aangetast en of niet juist omgekeerd het socialisme zich van zijn koers heeft laten afbrengen en een flankbeweging uit voerde tegen de kerk, toen het bespeurde dat de kerk zijdelings het kapitaal steunde in zijn strijd. Men mag vragen of het Centrum onbekend is met het bestaan van den driebond „troon, beurs en altaar”; maar waartoe meer De kerk prent haar zonen boetvaardigheid, onderdanigheid en gehoorzaamheid in bleef ze hiermeê op eigen terrein, men zou niet het recht hebben er zich meê in te laten. Bleef het daarbij Maar daarbij blijft het im mers niet Zondag aan Zondag wordt de gemeente voor gehouden dat ze tevreden moet zijn, omdat de toestanden, hoe onhoudbaar ze ook zijn, uitin gen zijn van Gods wil en bestier. Hieruit blijkt al vast dat de meening van het Centrum lou ter persoonlijk is en niet die van de heeren geestelijken. Zulk een persoonlijke opinie uit te geven voor iets van beteekenis, dunkt ons bedenke lijk, vooral bij een orgaan dat allereerst een katholiek orgaan wil zijn, dat weergeven wil wat de kerk of een groot deel er van denkt en gevoelt. Het sticht verwarring, omdat het zijn geestverwanten misleidt, en onder hen zijn, vol gens het blad, een zeer talrijke menigte arbei- uitsluitend bij de Roomsche Kamerclub. Eerst als die weet wat ze wil, en wat ze wil merken laat, weten kabinet en natie waaraan we toe zijn. Men mag dit betreuren, maar het feit is niet anders. De Ned. Spectator geeft bij haar jongste num mer een plaat, waarbij zij den heer Van Hou ten voorstelt het zittingsjaar 1894/95 sluitende met deze woorden: „Mijne Heeren. Deregee- ring heeft dit jaar een proef genomen met de toepassing van het principe minimum-werk en maximum-loon. Zij dankt u voor wat gij desalniettemin hebt tot stand gebracht." Het Hand, is ook van meening dat de oogst in het afgeloopen zittingsjaar niet zeer rijk is geweest. Het hoopt dat het nieuwe jaar zich in de eerste plaats moge onderscheiden door de afdoening der aanhangige belastingwetten, en vooral van het kiesrechtontwerp. De Stand, is van oordeel, dat voorshands nog niets van het lot, dat de kieswet boven het ders, die zoodoende worden teruggebracht van de overtuiging dat tueschen kapitaal en arbeid een i Dat tusschen deze twee de vrede niet be- tendig van duur is, hebben de gebeurtenissen er laatste dagen weer ten duidelijkste beves- igd de beweging onder de sigarenmakers te nnsterdam geeft ons het sterkste bewijs hier* van; het ontslag der werklieden aan de fabriek Wer firma Stork Co. te Hengelo herinnert Bns aan de oorzaak van dezen toestand van ge- wapenden vrede. I De houding van Patrimonium en vooral die van den Roomsch-Katholieken Volksbond in den strijd te Amsterdam, bewijst al verder hoe ue Kerk in dien strijd haar steun verleent aan let kapitaal, terwijl de toon, in de katholieke pers aangeslagen naar aanleiding der sigaren- makersstrike, het vermoeden wettigt, dat tus- Isclien haar en de patroons-kapitalisten een ge heime, Fransch-Russische, overeenkomst is tot stand gekomen, ten doel hebbende het ontwa kend rechtsgevoel der arbeidende klasse zoo njogelijk te smoren door overstelping van macht. B Een en ander, afzonderlijk en in onderling ver- 1 'band met elkander te beschouwen, is in het stadium waarin onze maatschappij thans ver weert zeker de moeite waard zij die geroepen ‘zijn of zich geroepen gevoelen den klassenstrijd nauwlettend te volgen, zullen ons toegeven, dat de bovengenoemde feiten en toestanden met ernst er op wijzen, dat er gevaar dreigt en dat het struisvogelpolitiek is, zich te laten in slaap wiegen door de redeneering dat het revolutio naire element verzwakt blijkens de cijfers, en Verzwakken moet, omdat het voortvloeide uit Bzuivere beweegredenen. 1 We hebben ons daarom gewaagd op deze gladde baan, om te trachten uit de nadere be schouwing van de gebeurtenissen en van de Bonding der voormannen rondom ons op het maatschappelijk tooneel, tot een conclusie te ■omen, die, hoe weinig bemoedigend misschien (jok, althans het voordeel ons geeft dat ze ons fle waarheid teruggeeft, in den doolhof van het maatschappelijk vraagstuk ons een uitweg Vijst, kortom, ons leert waaraan we ons heb- B611 te houden. Dit laatste hebben we noodig, eiï zelfs wie sinds lang meent dit te weten, Beeft noodig er van tijd tot tijd door in ’t oog springende feiten aan herinnerd te worden, dat T korst, die de lavamassa voor ons oog ver- Ifergt, uiterst dun en teer is. Wie zelfstandig den toestand beoordeelt laat «oh door vrees voor gevaar niet van de wijs Wengen. Vreesaanjagen ligt dan ook niet in onze bedoeling. Maar wanneer iemand het hierin met ons eens is, dat men, onbevreesd, geen oogenblik zich heeft te bedenken met de gevaren onder de oogen te zien, dan zijn we voldoende verontschuldigd van het verwijt, dat onze bedoeling met het wijzen op die gevaren geen andere zou kunnen zijn dan rustige men seden in een min aangename gemoedsstemming B willen brengen. Vrees is een slechte raads man, maar wie raad noodig heeft, d. i. wie De commissie van rapporteurs voor het kiea- wet-ontwerp, de heeren Rink, Mees, Hintzen, Tak en Michiels, heeft tot voorzitter gekozen (met ’t lot) den heer Michiels. Men leest in de N. Roti. Crt. Dat het eiland Schiermonnikoog voor het' grootste gedeelte het eigendom was geworden van een Duitschen graaf, die, als we ons niet vergissen, van den heer Banck te ’s Gravenhage daar bezittingen kocht is een bekende historie. Maar nieuw is het bericht uit Parijs, dat die graaf Schiermonnikoog heeft gekocht voor de Düitsche Regeering. Dat is niet om mee te lachen. Jules Rotaan geeft in l'Echo de Paris uitvoerige mededeelingen over dat listig uitgeyoerde plan, en andere Parijsche bladen haasten zich mede te gewagen van de moeilijkheden, waarin onze Regeering geraakt is. Schiermonnikoog is een belangrijk eiland met de hoofdstad „Dorp”, een uitmuutend militair station voor Duitschland, zoo dicht bij het ka naal van Kiel. Dat heeft de Düitsche Regee ring heel goed begrepen, en ze heeft den graaf BernstorffWehniugen gebruikt als tusschen- persoon, iemand met een kolossaal fortuin en bekend in de kringen van den hoogsten adel. Het doel is, om daar groote depots van allerlei aard te vestigenreeds is er in alle stilte oor- logsmaterieel opgestapeld en een voorraad ko len gebracht en levensmiddelen, kortom alles wat het eilandje maakt tot een belangryk station voor de marine. De Düitsche Regeering wist wel wat ze deed, toen ze den graaf daarop afzond. Eu in Den Haag daar meende men met een particulier te doente hebben, en gladweg ging Schiermonnikoog in de handen van den vreemdeling over. Wat ’n ontwaken Maar de Ministers bleven niet werkeloos; zij vroegen onmiddellijk aan den commissaris der Koningin te Leeuwarden een uitvoerig rapport over de zaak, en na ontvangst van dit officieele stuk werd een commissie benoemd, bestaande uit een marine-officier en een ingenieur van den water staat (namen worden niet genoemd), en die - heeren begaven zich naar gemelde hoofdstad overtuiging dat tusschen kapitaal en arbeid redactie, niet bij de liberalen, en ook niet bij Dorp om ter plaatse te onderzoeken, wat wel strijd is uitgebroken, die alleen door kunst- het kabinet, maar, ter eerster instantie althans, kan gedaan worden om den toeleg van Duitsch- A Os fl E a 1 J s ept. te ost- 8 te te en stra en ;ma ena Een htg, een, 1 -1 AN ■U- fej. W. :a, ■A, W. te bij F.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1