Fil .9 ■S- B liffllfflffl-au W® M 1 L I KAPITAAL EN ARBEID. Herhalings-onderwijs. No. 76. V IJ F T G W T E J A A R G* A N O. J e 1895. It f 21 M SC I> T IS 31 1J IE JR. II. is is 0. 0. Wat Alle brieven in te zenden. ir ir v. 50 a a '0. I: a- n, Deze CO UR ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco AD VER TEN TIEN van voor eiken regel meer 71/, belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent den uitgever. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; Cents. Bij abonnement is de prijs --te vernemen bij Dit onderwijs is bestemd voor leerlingen die de gewone lagere school hebben doorloopen, en bevat onder anderen ook het handteekenen en de nuttige handwerken voor meisjes. Bij deze Courant behoort als Bijblad. Feuil- leton-nummer 204. KENNISGE VING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier No. 2 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dezer gemeente, dienstjaar 1895/96, door den Directeur der Directe Belasting te Leeuwarden gearresteerd den 17 September 1895, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 19 September 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek brengen ter openbare kennis dat op School No. 4 gelegenheid zal worden gegeven tot het ontvangen van i den niet veel stof voor uitvoerige beschouwingen De N. R. Ct. had een voorgevoel dat zij niet veel nieuws zou brengen. Het zwaartepunt J van gewichtige I reeds aanhangige voorstellen. De wetsvoor- I drachten, betreffende personeel en kiesrecht, I vormen de hoofdschotels in ’t nieuw ingetreden HerhialillgS-OlKier'wijs. zittingjaar, het blad hoopt van harte dat deze gewichtige vraagstukken tot een goed einde mogen gebracht worden. Van éen vraagstuk de nadere regeling van de gemeente-financien werd in de troonrede verleden jaar, zoo leest men, gezegd dat met de voorbereiding werd ner jeugd, toen ze nog onkundig waren van den rusteloozen, bloedigen strijd dien dö men- schen uit vrije verkiezing tegen elkander voe ren. Op één voorwaarde slechts mogen die I toeschouwers kinderlijk blij zijnze moeten behooren niet tot de werklieden, niet tot de kleenen, maar ze moeten in nauwe bloedver wantschap staan tot de grooten, indien ze daar onder niet kunnen worden gerangschiktzoo niet een der grooten dan wettig erfgenaam van die grooten. De doorwerking der wanverhouding tusschen de belangen van arbeid en kapitaal leidt ein delijk er toe, dat deze disharmonie openbaar aan den dag treedt in de periode dien we bo ven schetsten, als het gelukkig tijdperk van vrede zonder oorlog/ Zoover is het nog niet, dat die vrede overal is afgekondigd, maar hier en daar heeft men reeds de wapenen neergelegd om broederschap te drinken. Tegenover deze organisatie staat de maat schappij machteloos ook de werkman vermag niets tegen haar. Daarom is het niet een uit vloeisel der modezucht, wanneer de werkende klasse naar het gebruik onzer dagen zich or ganiseert ook. Zoo komen beide vereenigingen tegenover el kander te staan, beiden hun macht in eendracht zoekend, de een zich tegen de eischen der ge- heele maatschappij stellende, de ander, als de naast betrokkene bij deze coalitie, om zijn zelf standigheid en onafhankelijkheid te verdedigen. Want deze staan erbij op het spel. De macht van het groot-kapitaal duldt naast zich geen zelf standige werklieden. Zij rekent af met deze, zooals haar dit gelukt met de massa der con sumenten. De vrede zonder oorlog beduidt de heerschap pij, de dictatuur van het groot-kapitaal. Daar toe komt het te gemakkelijker met de werk lieden, nu het aanbod van werkkracht over vloedig is en grooter wordt naarmate het groot kapitaal zich meer concentreert en het klein-ka- pitaal verdwijnt. Hoe grooter de inrichtingen, des te geringer het aantal mnnschen die met hun handen den kost kunnen verdienen. Het aantal benoodigde handen wordt trapsgewijze minder en zoo ontstaat tusschen de werklieden een bitteren strijd pour la conquête du pain. Tal van lieden kunnen geen werk vinden, en profiteert het groot-kapitaal niet hiervan 1 door verlaging der loonen, wèl heeft het, nu de keuze zoo groot is, de handen vrij om de werklieden, die benoodigd zijn, hun zelfstandigheid te ontnemen. Allereerst is dus natuurlijk de voorkeur der fabrikanten aan die werklieden welke niet georganiseerd zijn successievelijk worden dus de bij vakorganisaties aangeslote nen vervangen, en hieruit verklaart zich de eisch der werkstakende sigarenmakers, dat de fabrikanten enkel leden van hun bond zullen te werk stellen. Men ziet dat de stakers dus de quaestie in ’t hart hebben willen treffen. Oppervlakkig gezien lijkt deze eisch onredelijk. De uitkomst zal leeren of de bond niet te hoog Zij, die leerlingen op den Cursus, die tot 1 April 1896 loopt, wenschen te plaatsen, moe ten zich, onder overlegging van het vaccine- bewijs der leerlingen, aanmelden bij het Hoofd van den Cursus, den heer J. BERGMANS, vóór of op 28 September e. k. Sneek den 20 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNÉ WITZ, Secretaris. S T A T E N-G E N E R A A L. Het nieuwe zittingjaar werd Dinsdag in eene vereenigde zitting der beide Kamers door H. M. de Koningin-Regentes geopend met de volgènde TROONREDE: Mijne Heeren Ik waardeer het voorrecht de Staten-Gene- raal opnieuw rondom mij vereenigd te zien, gereed om hunnen belangrijken arbeid te her- vatten. De algemeene toestand van land en volk geeft reden tot tevredenheid. De betrekkingen tot alle buitenlandsche Mo gendheden zijn van den meest vriendschappe- lijken aard. Zee- en landmacht kwijten zich bij voortdu ring op loffelijke wijze van haren plicht; in Oost-Indië waren zij bij vernieuwing in de ge legenheid schitterende blijken van moed en vol harding te geven. De gezondheidstoestand is gunstig. Met erkentelijkheid mag worden gewezen op een in vele opzichten goeden oogst der veld gewassen. Het mond- en klauwzeer, dat tot het sluiten van naburige landen voor den in voer van ons vee aanleiding gaf, is nagenoeg geweken. De toestand van handel en nijverheid is, den invloed der in andere Rijken gevolgde handels- staatkunde in aanmerking nemende, niet onbe vredigend. Gedurende dit zittingsjaar wachten u opnieuw vele en gewichtige werkzaamheden. Voor de verdere behandeling der wetsvoordrachten tot herziening van de personeele belasting en tot regeling van het kiesrecht roep ik in de eerste plaats uwe medewerking in. Voorstellen tot nadere regeling van de gemeente-financien zul len u bereiken, terwijl ook andere wets-ontwer- pen, ten deele reeds aaugekondigd, zullen wor den ingediend. De toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indië geeft in het algemeen reden tot vol doening. Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe ik weder om een beroep op uwen ijver ter vervulling van uwe veel omvattende taak. Moge uw ar beid onder Gods zegen strekken tot verhooging van den voorspoed van ons dierbaar Vaderland. In naam der Koningin verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. UIT DEFERS. Waarom sloten de katholieke en anti-revo- lutionaire vakgenooten zich niet hierbij aan? De laatsten vonden de houding der stakers overdreven en vijandig Patrimonium had ge moedsbezwaren. De katholieken, geïnspireerd wellicht door geestelijke adviseurs, weigerden uit antipathie tegen den bond, welke gepronon ceerd socialistisch getint is. En men weet dat de kerk beslist anti-socialistisch is. De katho lieke sigarenmakers zouden dus gedwongen worden deel uit te maken van dien bond, en daarin zag men gevaar. Waar dat gevaar in steken zou Begrijpe wie ’t kan. De „corrup tie” der katholieke werklieden, indien ze een gevolg moet zijn van den omgang met de so cialistische bondsleden, wordt door den dage- lijkschen omgang op de fabrieken voldoende bevorderd, om geen accidenteele aanraking met deze bondsleden op een vergadering noodig te hebben. Wat geeft een paar bijeenkomsten terwijl de werklieden dagelijks van den mor gen tot den avond bij elkaar aan de tafel zitten De bedoeling was dus, het ligt voor de hand, om de kracht van den bond te breken en daarmee het socialisme een duw te geven. Wèl orga nisatie, zoo verklaart een der geestelijke advi- seuren op het congres organisatie is noodza kelijk geworden voor de werkende klasse maar een andere, een nieuwe vereeniging naast of liever nog in plaats van den bond. De uitkomst zal leeren of de internationale bond uit den weg zal gaan voor deze corpora tie in spe. In elk geval is zulk een nieuwe vereeniging tegenover de oude meer in ’t be lang der patroons dan van de werklieden. De belangen van het kapitaal en die van den I arbeid zijn met elkaar in disharmonie en deze I wanverhouding tusschen de twee factoren der I productie kan op niets anders dan strijd uit toepen. Nog in de afgeloopen week heeft op I het vak-congres van den R, K. Volksbond een I der geestelijke adviseurs, iemand dus wien men niet van revolutionaire neigingen zal ver denken, de noodzakelijkheid betoogd van vak- I organisatie der werklieden. De voornaamste i I grond door den spreker daarvoor aangevoerd was de achteruitgang van den arbeid. Het kapitaal dat zich zoekt te vermeerderen grijpt [natuurlijk alle middelen aan om in de indu- ptrie staande te blijven bij de toenemende I malaise en de scherpe concurrentie. Me zijn thans zoover gekomen, dat het groot- I kapitaal zelf met den kapitalistischen broeder Imoet concurreeren grooter en grooter worden de inrichtingen en ondernemingen, die wel veel kapitaal vorderen maar toch heel wat goedkoo- |per kunnen produceeren dan de kleinere zoo Igaan de laatste te niet en wordt de strijd ge- lopend tusschen de groote onderling. Zóo is nu eenmaal de toestand in oorlogs- fijdde sterkere maakt den zwakkeren af, en [wanneer na dien de oorlog niet eindigt, ja Iduurt de oorlog tot in ’t oneindige voort, is het dus een oorlog waar geen vrede op volgt lof een eind aan maakt, dan moet ten slotte de leene broeder zich tegen den ander keeren. Dit vechten tusschen broers is natuurlijk geen [behagelijk schouwspel, en zoo is het gebeurd dat men, zinnende op een middel om dezen [broedermoord te voorkomen, tot deze conclu sie kwam Tusschen broers mag niet worden gevochten; Z1J vormen een bond die zich keert tegen de (vrienden van den oorlog. We betalen dan meer, weliswaar, voor een liter petroleum Ion een hectoliter steenkolen, maar we voelen Nat ons geluk is vermeerderd de broeders, die met hun geweldig vechten ons gevoel met iede- ren dag pijnlijk schrijnden, zullen voortaan in vrede zonder oorlog leven. Eigenlijk moeten we nog melding maken van |l,e kunstmatige verlenging van den oorlog, Pfierin bestaande, dat men de kleintjes, voor poover ze niet dood zijn, uit hun schuilhoeken feaat halen om ze een minder oud wapen in panden te geven. Zoo teelt de kasteelbewoner, rm op jacht te kunnen gaan, op zijn land goed herten, fazanten en dergelijk onschuldig [gedierte meer. I De slotsom waartoe we kwamen een zeer verblijdende slotsom is, dat de oorlog zon per vrede, na een zeker stadium te zijn inge- teden, op cens met onderling goedvinden der tijgers omkeert in een vrede zonder oorlog toeschouwers die van oorlog afkeerig zijn, mo- [gen weer blij, den kinderen gelijk, het leven «lm» ui! ©anniiiiuMM - De troonrede,magor n\s7Aj is, geeft aan de bla- De N. R. Ct. had zou van moet liggen in de afdoening OEBKER I' B A A omn a is mwDissMw snul a 6 3 30 45* 30’ I o 7 42 5- 135 9 14 8 20 943 95’ 08 015 V li 6 50 7- 77 7 20 I - 315 ;35 ,45 s I genietenvoor hen is het een herleving hun- heeft aangelegd. Toch zou bet voor beide par tijen gewenscht zijn, dat de eisch wierd inge willigd. Immers, is de overwinning aan de zij de der fabrikanten, dan blijft de bond alleen maar verandert ze van karakter als geheime bond zal na de nederlaag zijn karakter meer weg hebben van een vijandelijk komplot. Bij gelegenheid zal dit zich wel openbaren. iiiiiiiiïiiiiiiiiüiii^ juffer ^5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1