CmHE a BET fMIKMW SBL i? sn j 1 L S l 13, No. 86. TOSTE J A A R 1895 1 III. KLEINE POLITIEK. N GK I i VTJFT k r iden Z^TK1< 1A. <j- 26 OCTO II K II. «SHÜ De voorstellen, die de minister Van Houten 3 a BINNENLAND. Is t we s T- o- i it. «1 i i van I schijnt of de geest des verdcrfs I Het comité voor kiesrechtuitbreiding, dat op 10 Maart te Amsterdam werd gekozen, heeft aan de comité’s en vereenigingen, aangesloten bij de beweging, en verder aan alle democra tische en arbeidersvereenigingen in Nederland een manifest gericht, waarin zij uitgenoodigd worden zich te doen vertegenwoordigen op de groote nationale bijeenkomst, te houden in de Buitensocieteit te Zwolle, op Zondag 3 Novem ber, des middags te 12 uren. Het comité zegt, dat het den tijd gekomen acht om op zijn post te zijn, nu het ontwerp van een nieuwe kieswet verschenen, in de pers besproken en in de afdeelingen der Tweede Kamer behandeld is, en de gemaakte bereke ningen omtrent het waarschijnlijk getal nieuwe kiezers de vrees rechtvaardigen, dat het ont werp weinig meer dan een schijnuitbreiding zal geven, zóo zelfs, dat de Nederlandsehe arbei dersklasse nog steeds vrijwel tot politieke on mondigheid gedoemd zal blijven. Eerst zullen in een huishoudelijk zitting de stand der kiesrecht-agitatie en de belangen en werkzaamheden van het comité besproken wor den en daarna zal de bijeenkomst overgaan in een openbare vergadering. Deze zal geheel gewijd zijn aan de behandeling van het ont- werp-Van Houten. De heer A. de Goederen, boekhouder te Til burg, heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij uiteenzet, dat hij door een fout van een procureur een proces heeft verloren dat hij bij den raad van toezicht te Breda geen hulp heeft kunnen vinden dat hij, daarna tegen dien procureur procedeerende, opnieuw tengevolge van een foutief opzetten ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. dwaling en een hoogst bedenkelijke vergissing, voor reactie aan te zien wat de kleine poli tiek drijft de geldduivelvereering is erger dan reactie de laatste doet zich voor als de heele vijand, de ander is de halve vriend waarvan de beste helft door den afgod, het gouden kalf, is verdorven en verdord. Zoo’n halve lamheid is niet berekend voor reactie. Zijn eene hand dreigt u met het zwaard, maar het lamme handje, dat u verpesten zal, is veel gevaarlijker. Pestziekte en dood Wanneer zal het gouden kalf worden ver brijzeld Want de menschheid zwerft heden ten dage in de woestijn rond op weg naar ’t beloofde land. Des geldduivels vaderland is de woestijn hij kan niet de Jordaan overtrekken en zal zich inspannen tot het uiterste om het menschen- geslacht te houden binnen zijn landpalen. De Roomscho kerk, die zooveel heiligen vereert, is tegenwoordig zijn machtigst w-apen. Aan ’t hoofd van het politieke dwergengeslacht staat de Jezuïetenpater en de bedelmonnik. Een armzalig leven van zoo’n bedelmonnik maar hoe kleiner de politiek en hoe dwerg achtiger de menscben, des te beter zal hij zijn buik smeren. Was er nog maar een mr. van Houten die kon schrijven over God, eigendom en familie Maar die man is lang dood gegaan onder den adem van den verdervenden geest is hij over gegaan in de gelederen der politieke dwergen; zijn schim waart nog rond en drijft kleine po litiek. En zoo zijn er velen naast hem, allen aan getast door die vuile pestziekte welke in den mensch het pessimisme kweekt en het idealisme verlamt, hem voor oogen houdende„tot hier toe en niet verder.” Geestelijk dood, of neen politiek dood ge- gaan in het rijk van den Mammon, rudimen tale organen van het politieke leven van voor heen, lotgenooten van koning Midas en bond- genooten van koning Herodes. Kleine politiek werkt verlammend op de massa, want ze overlaat die massa met dwaal begrippen en speelt den bedelmonnik. Het moois is er af en de malaise, die er van overhouden, is niet gemakkelijk uit te drijven. Het schijnt meer en meer of alles wacht op een gewelddaad, die groote schoon maak zal moeten houden. En ook schijnt het of de kleine politiek, die thans de teugels van ’t bewind in ons land in handen heeft, zich al vaster begint te gevoelen in zijn zetel. Het zou intusschen ongepaste aardigheid zijn de te werpen. HIT DE PERS. te mesten en anderen voor zich te laten dansen. We weten nog zoo weinig van de natuur j rondom ons van haar krachten en den invloed 1 De voorstellen, die de minister Van Houten 1 bij zijn begrooting heeft gedaan in ’t belang van tiet onderwijs, schijnen bij nader inzien men reactie noemt is de geest die uitstraalt j thans ook door de Standaard te worden afge- van de kleine politiek en die ieder mensch keurd. Het blad heeft er kort in een arterisk vervolgt met zijn giftstofhet is een groote ’t volgende over geschreven „De eenige loyale gedragslijn in zake onder wijs in een kamer, die, buiten den schoolstrijd om, ad hoe voor de electorale quaestie is ge kozen, bestaat natuurlijk hierin, dat men over en weer de onderwijszaken in statu quo laat. Dit wil niet zeggen dat geen voorziening zou mogen genomen worden in een bijzonderen nood. Al wat een extra-ordinair karakter draagt, valt, krachtens dat extra-ordinair karakter, van zelf buiten den regel. Een verhooging van subsidie voor een ge meente, die in bijzonderen nood verkeerde, zou geen stof op den weg hebben opgejaagd. Anders komt daarentegen de quaestie te staan, nu de minister van binnenlandsche zaken zich allerlei sommen voor de openbare school wil zien toekennen, die bet karakter dragen van verbe tering van haar positie. Zulk een voorslag brengt verandering in het statu quo. Niet enkel naar onze opvatting, maar naar aller oordeel. Immers de voorstanders der openbare school hebben dadelijk victorie geblazen, en als in koor geroepen: „Daar hebt ge nu den ouden Van Houten weer! De vos verliest zijn haren, maar zijn streken niet. Nu gaan we weer en corps met hem mee.” Kwalijk kan derhalve ontkend, dat hier een poging wordt gewaagd, om in de slappe Kamer weer wat spanning te brengen door aanblazing van het oude schoolvuur. Een afgedankt huzarenpaard neemt na jaren de beenen nog op, zoodra het den galop op de trompet hoort blazen. En nu kan zeer zeker de oude schoolwetpartij dit doordrijven, maar o. i. niet zonder op be denkelijke wijze een veer te laten vliegen. Ware bij de stembus de schoolquaestie uitge speeld en had men na een strijd op die quaestie de overwinning behaald, dan niet. Maar wel nu, nu de schoolquaestie juist ter zijde gesteld is, opdat de beslissing in zake de electorale quaestie zuiver zou zijn. Thans loopt het uit op misbruik maken van positie. Iets dat altoos demoraliceert.” Het Vad. geeft gaarne toe dat de school quaestie zelf moet blijven rusten, niet alleen ter wille van den politieken toestand, maar ook omdat het blad met de oplossing van 1889 van harte instemt, maar het ziet niet in wat dat te maken heeft met de thans gedane voorstellen. Toen dezer dagen de organisatie van het tuin- bouwonderwijs van rijkswege werd voorgesteld, is van gemoedsbezwaren geen spoor ontdekt. Niemand zag in dat voorstel een poging om aan de weerpartij een voordeeltje af te snoe pen. Ook vernam men niets van gemoedsbe zwaren, toen de minister Tak de door den mi nister Lohman voorbereide subsidien aan am bachtsscholen zonder Bijbel of kruisbeeld schonk. Waarom is het nu anders bij subsidien van in dustrie- en kookscholen Van industriescholen op Christelijk-historischen grondslag of van kookscholen met den Bijbel vernam men nog nimmer. Of ia het herstel van de subsidie aan de Tegerover hooge politiek staat kleine politiek lage politiek, moest het zijn, maar deze uit drukking is onbruikbaar omdat ze dubbelzinnig is, en de kleine politiek is alles behalve dub- j belzinnig. Kleine politiek is zoo klein, dat ze eigenlijk niet meer verdient politiek genoemd te worden. Kleine politiek blijft laag bij den grond en schuwt ziju tegenvoeter hooge politiek, zooals deze van zijn antipood innig afkeerig is. Kleine politiek is politiek en klein, maar politiek in de eerste plaatsmaar een zeer eigen aardige politiekniet de politiek zooals deze in ’t algemeen reilt en zeilt, maar een zeer ignobel zoontje van dezen. Gewone politiek is ook niet altijd nobelook bij hem wordt het eigenbelang niet over ’t hoofd gezien maar in vergelijking met kleine politiek, ziju ontaar de spruit, komt zijn beeld zoo gunstig uit, dat we geneigd zijn hem thans te brengen onder het fatsoenlijke, nette gilde. Hooge politiek zoekt zich op te beffen tot zijn ideaalpolitiek, de gewone, heeft ook een doel, al kan men het niet een ideaal noemen kleine politiek heeft echter noch ideaal, noch doelhoogstens een of meer bedoelingen. Hij leeft als de bedelaar van de hand in den tand, den eenen dag niet wetende wat hij den ande ren zal uitvoeren. Er is bij hem geen plan, hoogstens een levensbeschouwing voor een dag, hierop neerkomende, dat hij achter het mom van de hedendaagsche netheid zal trachten slag te slaan en zijn buikje gevuld te krijgen. Kleine politiek dringt als een zakkenroller door de menigte en vestigt zijn blikken op al wat blinkt naar goud een ring, een horloge ketting, een bril. Vanwaar deze ontaarding Want ze komt veel voor in dezen tijd en schaamt er zich niet eens meer voor zoo klein te zijn; neen, laat er 2ich op voorstaan. Was Darwin nog in leven, hij zou zich erover verbazen dat zijn hypothese van keurfokking en veredeling door den stam boom van de familie politiek zoo beslist wordt gedesavoueerd. Want het geslacht gaat achter- uit> wordt hoe langer zoo kleiner. Waarom Omdat politiek, als godsdienst en tal van an dere fraaie zaken, den mensch demoraliseert wanneer deze er niet mee omhoog stijgtgelijk de godsdienst, welke niet verheft, den mensch een drukkende last wordt, zoo is politiek erger dan tweedracht is een broederschap van halve Oroeders of stiefbroeders, die niet anders ge meen hebben dan den naam zoo heerseht ook in den kring der kleine politiek geestelijke dood tengevolge van den doodenden geest, die spot- hcht om al wat hooge politiek wil zijn. De duivel bezielt hem met duivelachtige be doelingen hij kent geen hooger leven, en zou het niet willen kennen, danbezadigd zich vet kweekschool voor bewaarschoolhouderessen het afsnoepen van een voordeeltje aan de tegen partij Als men zich herinnert, hoe van een toevallige meerderheid indertijd is gebruik ge maakt om die kweekschool baar subsidie te ontnemen en haar in ongelegenheid te bren gen, vereischt de qualificatie herziening. En eindelijk wat de kweekschool voor onder wijzeressen betreft, zoolang het de grondwettige plicht is van Regeering en Kamer het open baar onderwijs te beschouwen niet als „den Moloch, die de ziel onzer kinderen verslindt” (stijï-Residentiebode'), maar als een voorwerp barer aanhoudende zorg, is het slechts het in halen van een te lang verzuimden plicht, als eindelijk ook eens voor opleiding van onderwij zeressen op denzelfden voet als voor opleiding van onderwijzers gezorgd wordt. - Reeds bij bestuursmaatregel van 1878 was de stichting van kweekscholen voor onderwijzeressen ver ordend en de in 1891 door den minister Loh man gecontrasigneerde bestuursmaatregel her haalt dat voorschrift. Het bijzonder onderwijs is met de uitvoering van dat voorschrift niet benadeeld, want art. 12 der wet geeft gelegen heid tot subsidieering van bijzondere kweek scholen. Vanwaar dan die verbolgenheid „Nu zouden wij, aldus besluit het Vad., dat alles moeten laten rusten, omdat wij er partijen mede ergeren, voor wie de ontwikkeling der vrouwen blijkbaar uit den Booze is Wij zou den voortreffelijke maatregelen, die strekken om de vrouw te stalen voor den strijd des le vens, om haar voor te bereiden voor den werk kring, die haar wacht, om tevredenheid aan te kweeken en welvaart te verspreiden, achter wege moeten houden Dat durft men noemen een eisch van politieke moraliteit Ou diable va-t-elle se nicher, la moralité?* Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. haren adem op den menschmaar ’t brandende lucifer in den beerput s er door heen- Daarvoor zijn de lucifers niet gefabriceerd, trekt, alles wat mensch heet aanwaaiend om i er de kiem van ’t bederf op over te brengen. Men zegt dat de reactie zich begint te beffen. Alsof er een greintje verheffends in reactie zou stekenSchnick-SchnackWat F whs- h immtwiii ra k G. 1 a i VAN er cm; VAN van mtie ,.-A' ■i L V Gt’“

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1