OUR HBET HMHSSHn SM. f. No. 87. 1895. H DE VERGADERING TE ZWOLLEeen versterking van den twijfel, niet een be wijsgrond voor ’t geloof, dat deze uitbreiding niet ernstig gemeend is WO F INS I) AQ 30 O <D T O 13 E I*. BINNENLAND. IA, Alle brieven in te zenden. een ge- persoon en king voor gesteld. !F- ll- .50, t. IA. Deze CO KRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Blijkens aan het Departement van Buitenl. Zaken ontvangen telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs, is bij Ministerieele beschik» van 24 dezer de Fransche grens wederom den invoer van vee uit Nederland open hem dezelfde lijst wilde zou voor opge- land- was waren en de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de tweede, A. E V E R 31 A. 1 3? alhier dit jaar invalt op MAANDAG den 4 NOVEMBER e. k. Sneek den 22 October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNÉWITZ, Secretaris. Naar de Echo verneemt, zou aan het depar tement van koloniën een belangrijke verduis tering van gebruikte postzegels ontdekt zijn, voornamelijk bestaande in hooge waarden Cu rasao en Suriname. De politie heeft een ern stig onderzoek ingesteld, ’t Geen gestolen is moet een verkoopwaarde van f 1000 a f 1400 bezitten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, is op de lijn der H. IJ. S. M., nabij den kruisweg te Haarlem, de leerling- machinist Beugeling van de rangeermachine gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Het Utr. Dbl. schrijftMet diep leedwezen vernemen wij, dat de universiteit van Utrecht een zware slag heeft getroffen. De hooglee- raar dr. E. H. Moltzer is plotseling en op treu rige wijze aan haar ontrukt. Zijn lijk is Vrij dag ochtend uit de Singelgracht opgehaald. Se- Te Amsterdam is een jong weeuwtje licht. Zij had kennis gemaakt met een genoot, te Parijs gevestigd. Een woning aldaar gehuurd, de noodige meubelen van Amsterdam derwaarts gezonden ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaard en daaromtrent te vernemen bij den uitgever. verandering komen ten gunste van ’t „volk”» Maar op deze uitbreiding volgt natuurlijk een andere, ruimere. Nn is de vraagof de kan sen gunstig staan voor een spoedige herhaling of deze wet al dan niet kan bogen op het ka rakter van duurzaamheid want dat de bewe ging onder het volk zou verslappen bij aanne ming dezer voorstellen, is toch op grond van de ervaring en op grond ook van de benarde tij den niet redelijker wijze aan te nemen. En dan zal men hebben te letten op het ver schil in invloed, welke de vuile politiek der roomsche partij zal uitoefenen onder de vigee- rende kieswet en die van van Houten en ein delijk he bben te overwegen ook, of tegenover de immoraliteit van deze kieswet niet het mo reels beginsel van den democraat dient geplaatst volgens ’t welk immers geen enkele uitbreiding mag worden afgewezen, omdat daardoor het recht van dat kleine gebenedijde deel van ’t on mondige volk zou worden geschonden, m. a. w. of het moreel zou zijn van den democraat om de 150.000 door van Houten uitgelezenen de voor hen bestemde onderscheiding te willen onthouden. Wie dan bij deze uitbreiding het volksbe lang zou willen ecarteeren, als daarbij niet be trokken, hij vindt een nieuwe bazis, die hem aan de gedachtenwisseling blijft binden, name lijk de bazis van het recht. 1 er 7ver- v^n e opdracht,, aan de le- moeden, zal, blijkens het manifest, worden ver sterkt tot zekerheid; De cijfers zullen den twijfelaar door zijn twijfel heen brengen op vasten bodem, al zal ook inzonderheid mr. van Houten in zijn oogen de schuld dragen van dezen teleurstellenden kamp tusschen hoop en vrees. Welnu „die wat verdient, men geve hem wat,“ zooals de dichter Heije zegt, en een staatsman die zoo roekeloos handelt en mis bruik maakte van het troebel water, zou hij niet verdienen dat men zijn handelwijze brand merkte als onbetrouwbaar Zeker maar ook zou het gewenscht zijn dat de vergadering dezen onbetrouwbaren, dwars- drijvenden staatsman niet op den voorgrond stelde bij haar besprekingen. Want boven het geen mr. van Houten heeft gedaan en misdaan gaat het vertrouwen der zeer bezadigde klasse van werklieden, gaan de belangen des volks. Men blaze en raze eerst uit, vrij uit zijn ver ontwaardiging over dit stuk werk, maar daarna en boven al dient te gaan de vraag te bespre ken, of het wetsvoorstel in zijn huidigen vorm de belangen des volks raakt, ja of neen, zoo ja of dan aanneming is aan te bevelen. We weten reeds dat adviezen in verschillende zin in de pers zijn gepubliceerd van de ver schillende partijen hebben de toongevende bla den reeds kleur bekend en dit maakt de be sprekingen op de vergadering zeker gemakke lijker, maar bemoeilijkt de taak der afgevaar digden om onbevooroordeeld hun stem uit te brengen. De vergadering mag er de schouders over ophalen, maar zich in te laten met de mechaniek van deze wetsvoorstellen heeft ze zeker niet. De dwaze gevolgtrekkingen, waartoe de voor stellen aanleiding geven, mogen niet het over wicht in de schaal leggende grove onbillijk heden, die er uit tegenschreien, kunnen niet de stemming beheerschen ieder wetsvoorstel tot kiesrechtuitbreiding tenzij het algemeen kies recht voorschrijft is willekeurig, dwaas, on billijk al spant dan ook van Houten’s wet in al deze min gewenschte hebbelijkheden de kroon, over dit alles heen klinkt de stem van den belangstellenden democraat Raakt dit wetsvoorstel het volksbelang Zoo ja, is het volk met de aanneming ervan gebaat Van democratisch standpunt zal de eerste vraag wel geen bestrijding ondervindeniedere uitbreiding is volgens democratisch inzicht een bate aan ’t volk. De tweede vraag kan aanleiding geven tot verwarring; immers daarbij geven kansbereke ning en taktiek den boventoon aande bere- kening namelijk en de taktiek welke geïnspi reerd worden door de begeerte naar finale kies rechtuitbreiding. Met deze geringe uitbreiding zal in de rege ling van ’s lands zaken wel weinig merkbare Naar de Amsterdamsche bladen melden is tusschen de diamantbewerkers en de patroons een schikking getroffen, zoodat het werk thans in alle fabrieken hervat wordt. Dat niet alle diamantbewerkers intusschen tevreden zijn met den loop welke de za ken thans nemen, is door sommige hunner op afkeurenswaardige wijze getoond. Donderdag hebben een 50-tal stakers den eigenaar van de slijperij aan de Jijnbaansgracht 190 aangevallen en geslagen en Vrijdag ge schiedde hetzelfde met den eigenaar van de fabriek „De Vrijheid”, in de Focke Simonsz- straat. Deze werd door een paar honderd stakers op het Frederiksplein achtervolgd en in de ga lerij van het Paleis voor Volksvlijt ingehaald, alwaar hem eenigen uit de bende nogal vrij ernstig mishandelden. Een tweetal agenten, die den troep volgden, konden wegens de volte geen hulp bieden. Bij eenige juweliers werden relletjes voor de deur gemaakt, terwijl een niet-staker, die in de Marnixstraat door een troepje ontmoet werd, insgelijks is mishandeld. Eene deputatie uit de ontevreden exposanten op de tentoonstelling te Amsterdam heeft zich bij den heer Calisch vervoegd om hun grieven bloot te leggen. De heer Calisch meende dat de heeren beter hadden gedaan wanneer zij niet eerst vergaderingen hadden belegd en rechtgeleerden bijstand hadden ingeroepen, al vorens bij hem te komen. Hij verklaarde ech- i ter, dat indien men J overleggen als aan den burgemeester/hij zien, wat bij de maatschappij „Holland” de exposanten te doen is. Het Kiesrecht-Comité is tegen Zondag a. s. te Zwolle bijeengeroepen om van gedachten te wisselen over de vraagwat gedaan moet wor den ter vervulling den door de onderscheiden partijen daartoe ver strekt. I De oproepingsbrief van ’t bestuur is voor de opgeroepenen geen opwekking om de vergade ring te bezoeken. De toon, welken ’t Bestuur aanslaat in dit schrijven, is geen blijmoedige de gemaakte berekeningen omtrent het waar schijnlijk getal nieuwe kiezers rechtvaardigen aldus het manifest de vrees, dat het ont werp weinig meer dan een schijnuitbreiding zal geven, zóo zelfs, dat de Nederlandsche arbei- ders-klasse nog steeds vrijwel tot politieke on mondigheid zal gedoemd blijven. Ongetwijfeld zal het Bestuur bij de opstelling Tan dit manifest reeds beschikt hebben over cijfers die, verre van bemoedigend, den indruk hebben gewekt welken ’t Bestuur in deze wei nige woorden heeft terug willen geven. Na tuurlijk zal ’t belangstellend publiek op deze vergadering met deze cijfers worden in kennis gesteld en dus spoedig in staat worden gesteld met eenigen grond te kunnen beoordeelen, of rieze „vrees gerechtvaardigd” wordt. Maar na rie voorloopige berekeningen van prof, de Geer, welke tot een treurig resultaat leiden, is deze voorloopige mededeeling over ’t algemeen zeker kalm opgenomen immers, hoe ontmoedigend op zich zelf ook, werkt deze uiting kalmeerend; velen die nog mochten twijfelen aan prof, de Peer’s uitkomsten, moeten bij ’t lezen van dit manifest van hun twijfel zijn verlost, en ook hij een droeve tijding is zekerheid te verkiezen boven twijfel’t is een pijniging minder, wat bijna met een geruststelling gelijk staat. Vindt de twijfel aan van Houtens goede be doelingen zijn grond in prof, de Geer’s con- Iclusie, het geloof aan van Houten’s verkeerde [bedoelingen wordt door dit manifest en de be sprekingen in de vergadering zelve bevestigd fu plaats van twijfel en onzekerheid dus een overtuiging, wat beduidt in dezen: een illusie Puinder. Toch zullen op deze vergadering harde woor- pn worden gesproken „Het „écraser l’infa- Fe” zal aan van Houten’s wetje niet gespaard [olijven. I Onder den indruk van het oogenblik zal de prgadering moeite hebben de illusie, die haar [eenparig ontvliedt, ongemoeid te zien vertrek- |men. Want deze illusie is meer dan |Wone, een van dagelijksch slag de pun Houten, in zijn radicale verschijning, [het kamerlid van Houten, voorspellende dat Fijn kieswet meer kiezers zou geven dan het prwórpen ontwerp, die twee figuren geven ran de illusie iets dat impressioneert, een re- pf met donkeren achtergrond. Waarom, zoo R1 men vragen, kon van Houten toén wel cij fers geven, terwijl hij zich nü daartoe incom petent verklaart. „Daar moet iets achter ste- Zooals we zeiden zal men spoedig meer van vernemen, en de twijfel, of het boos dert lang lijdende aan een zeer pijnlijke nier ziekte, veronderstelt men dat de hevige pijnen, I waarover hij Donderdagavond klaagde, hem in den nacht radeloos gemaakt hebben en zoo tot het noodlottig uiteinde hebben gevoerd. Het Nederlandsche Landbouw Weekblad publiceert twee missives, die achtereenvolgens op 8 Juli en 28 Augustus jl. door het dage lijksch bestuur van het Ned. Landbouw-comité aan den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn verzonden, waarin aangedrongen wordt op rijkssubsidie voor de veefokkerij, in navolging van de wijze waarop de rijkssubsidie voor de paardenfokkerij wordt verleend, nl. door het uitloven van aanhoudingspremiën, als het beste middel om te geraken tot veredeling van het ras. De vergadering van het kiesrechtcomité ter bespreking van de kieswet-van Houten, die te Zwolle zal worden gehouden, zal vermoedelijk worden uitgesteld tot Zondag 17 November? Naar aan de Berl. Borsen^Zcit. uit Weenen wordt gemeld, is thans aan de Oosten rij ksche wapenfabriek definitief de levering opgedragen van de nieuwe geweren voor ons leger. Maar het schijnt, zegt het Hand.hebben de Amsterdamsche sigarenmakers hun voor- naamsten eisch betreffende het invoeren van bondsfabrieken laten vallen. Hierdoor is het mogclijk geworden de onderhandelingen weder te openen. SNEEKE mms- h immiwLiii m» be SG n UjffillniMl 11 1« I t. n&D3 iske, lom* ïe'DB ■eitje ssnifl d en ienw ipke iQbO Hem ieter Hjjl- ‘la I li» i COUR A A T.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1