HUB III IBTERTEÏT1E BLiD WOB BE (HKffl Bffl IWWSSffilT SJEEK. DE POLITIEK VAN ROME. No. 88. VIJFTIGSTE A R Q A N CÏ. 1895. ie e- Z ATEK 0^0- 2 N O V E M B E JR. en vloed heeft gezocht in geheimzinnigheid en te- In j rughouding, verdient niet onopgemerkt te blij- i elementen, de zorg voor ’t stoffelijk bestaan De kerk k ja - 5 0 Van geen ;e- .n- Bij deze Courant behoort ale Bijblad Fanil - leton-nummer 207. Alle brieven in te zenden. in- sr- ?3S or >m •dt i. et n- ok de te en lit n- Id en en ia ën van Rome zou gaarne in haar ehris- i vertrouwelijk telijken schoot alle menschen-kinderen willen klasse der werklieden, durven Deze CO Uit ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco In de Avondpost is door het Kamerlid den heer Pyttersen, een uitvoerige beschouwing ge wijd aan het wetsvoorstel der regeering betref fende Kamers van Arbeid. Zooals men weet heeft de heef Pijttersen indertijd in 1892 ook reeds een wetsvoorstel over dat onderwerp in gediend. De schrijver stelt op den voorgrond dat zij, die in het kapitaal een oeconomischen diefstal zien, evenmin door het regeerings-ontwerp zul len worden bevredigd als zij, wier doel het is dat de arbeiders moeten komen tot een begin van staatsrechtelijke organisatie om hun be langen als zoodanig later in de Kamers van Arbeid wettig te kunnen representeeren en be spreekt dan, na een overzicht te hebben gege ven van inhoud en strekking van zijn voorstel en dat van den heer Schimmelpenninck van der O yen, de onderdeelen van het regeerings- voorstel. Hier en daar vindt hij wel wat af te keuren, maar de eindconclusie is gunstig. ,In zijn geheel genomen, aldus besluit^hij, voldoet het regeeringsontwerp aan alle billijke eischen. „De zoo dringend noodige regeling van het leerlingswezen, het verzamelen van gegevens voor een arbeidscontract, waarbij rekening0wordt gehouden met de uiteenloopende belangen der verschillende bedrijven; de regeling van quaesties over loon, arbeidersduur, nacht- en Zondags- daad wil aintoonen dat die zonde specifiek roomsch isalsof die gesignaleerde zonde alleen te vinden ware ouder de roomsch-katholieken, worden alom de geloofsgeuooten onder de ar beiders bijeengeroepen om afdeelingen te vor- i men van den grooten Volkbond der roomsch katholieken. De middelen welke aan de arbeidersklasse ten dienste staan om haar lot te verbeteren zijn uiterst beperktmaar indien een dier zacht- werkende middelen, welke alle te brengen zijn wor de R. K. Volksbond dus ge er zijn oordeel over uit te spre- door de ervaring spoedig tot ADVEBTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7‘Z1 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. J onder de afdeeling passieven tegenstand, den toegepast en - - dwongen wordt ken, komt men de wetenschap, dat die bond huivert een dier middelen toe te passen. Toen de werklieden van Regout te Maastricht de kwellingen eindelijk moe werden en het werk staakten, toonde de Maastrichtschc burge rij niet onduidelijk haar sympathie met deze uitgebuite werklieden, en wat deed de Volks bond, dat zijn zij die met de werkstakers tot dezelfde maatschappelijke laag behoorden Ge voelden zij ook de mishandeling van hun broe ders? Wie kan zich iets anders denken van menschen, die met de strijdenden in nauwer be trekking stonden dan de burgerij Waren zij niet beter dan de hoogerstaanden in de gele genheid het lot van de wanhopige makkers van nabij te kennen Welke was de houding der Maastrichtschc afdeeling van den R. K. Volksbond Ze keurde de werkstaking af Dit feit en we kunnen er uit het leven van den nog in prille jeugd verkeerenden Volksbond meer noemen moet velen onder de katholieke arbeiders de oogen hebben ge opend voor hen, die van den bond steun had den verwacht in den troosteloozen toestand waarin zij tegenover het kapitaal verkeeren, was het ongetwijfeld een pijnlijke teleurstelling want men wist dat besluiten en officieele oor deelvellingen van den Volksbond eerst worden uitgebroed in de studeerkamer van den gees telijken adviseur men begreep dus, dat de Kerk in dezen de Maastrichtsche afdeeling tot haar spreekbuis gebruikte dit kan „domme” August ooit recht praten. Maar meer dan een teleurstelling zou ’t niet zijn de arbeiders zagen niet in de meer ontwikkelde hieronder niet gerekend dat de Volksbond niet anders 'zal zijn dan een wa pen in de handen der kerk, daartoe dienende de arbeidersbeweging tot stilstaan te brengen. ■opnemenwelke kerk wil trouwens niet het zelfde Zich uitbreiden, zich vermenigvuldigen, is men, na eerst de stelling te hebben uitgespro- het doe! van elke vereeniging, of ze Kerk heet ken dat de zonde en deze alleen oorzaak is van M Staat of Staatkundige partijzelfs de meest al de misstanden, al dadelijk hieruit met de ht de verdediging of bescherming werk, en zooveel meer, dit alles kan door mid' del van de voorgestelde organisatie, al zou ik deze op sommige punten gewijzigd wenschen, worden verkregen. „Zij, die van de Kamers wenschen te maken een wapen in de hand van den arbeider tegen den patroon zij, die den arbeid willen georga niseerd zien tot een zelfstandige macht in den Staat, worden door dit ontwerp niet bevredigd: doch zij, die uit de samenwerking van patroon en werkman goede vruchten verwachten ter bevordering van den socialen vrede, zij zullen de oprichting dezer Kamers met vertrouwen tegemoet zien en van harte wenschen, dat ook dit ontwerp niet wederom door allerlei politieke combinaties en persoonlijke consideraties op den achtergrond worde geschoven.” Patrimonium is minder met het ontwerp in genomen. „Wie als wij dit ontwerp met aan- dacht leest, zal, aldus schrijft het blad,' den naam vinden van hetgeen in onze wetten ont breekt, maar niet wat van den kant van Patri- monium in overeenstemming is met hetgeen van anti-revolutionaire zijde sinds jaren wordt be- geerd en ia bepleit. Tot bevordering der be langen van den arbeid behoort ook wat in dit ontwerp als taak en doel omschreven wordt, maar wij zouden er liever in lezen, wat in art. 10 ya.n ons Sociaal Program aldus geformu leerd is: „Daar de aan zichzelf overgelaten arbeid in zijn verhouding tot het met allerlei rechten be- kleede kapitaal onvermijdelijk uit zijn natuur lijke wegen wordt gedrongen, vraagt Patrimo nium, dat de overheid ook aan den arbeid die rechten verzekere, die voor zijn gedijen onmis baar zijn”, en daartoe rekenen we in de eerste plaats „dat van overheidswege zekere bepalingen voor het arbeidscontract verplicht worden e- steld.” Welnu, het aangaan van zulk een arbeids contract zal tot de taak der in dit ontwerp be doelde Kamers van Arbeid niet behooren. een arbeidscontract spreekt het niet.” Het blad wijst er voorts op dat de Kamers van Aibeid zullen moeten optreden als verzoe- ningsraden. Maar ook in dit opzicht verwacht het er weinig heil van. Wanneer de te Am sterdam bestaande arbeidsraad als zoodanig was opgetreden bij de staking der diamantbewerkers en der sigarenmakers, dan zou hij toch hoogst waarschijnlijk te vergeefs hebben aangeklopt, en het blad meent dat de Kamers van Arbeid even machteloos zullen zijn. De Standaard voegt aan deze beschouwingen de volgende woorden toe „Deze teleurstelling is natuurlijk. Onzerzijds waren Kamers van Arbeid steeds bedoeld als staatsrechterlijke organisatie van den arbeid; en wat geboden wordt is niets dan een collegie van advies, advies bij de regeering en advies bij strijdende partijen. Eenige macht of bevoegdheid ontvangen de Kamers van Arbeid volstrekt niet. Ze brengen ons dan ook weinig anders dan de copie van wat elders reeds lang bestond.’, BINNENLAND. De Haagsche correspondent der Zutphensche Courant, die in dat blad de behandeling van het wetsontwerp op het personeel bespreekt, geeft, naar aanleiding van het verleden Vrijdag door den heer Borgesius in de Tweede Kamer gesprokene, als zijn meening te kennen, dat er slechts één weg openstaat om eenigen waarborg te verkrijgen, dat door de invoering van het personeel in vele gemeenten de financiën niet npg meer in de war geraken, nl. in de wet te die beweging werken hoofdzakelijk twee i en de zucht naar emancipatie, d. i. het vurig verlangen om zich te ontworstelen aan de over macht van t kapitaal in vrijheid te kunnen ademhalen. Welnu, Rome begrijpt dat het tweede element innig verbonden is met ’t eerste, dikwijls er uit voortvloeit als ’t ware. Voor de hand ligt dus dat Rome, alles zoe kende te vermijden wat de vonk der vrijheids zucht zou kunnen aanblazen, de openlijke oor logsverklaring, al is deze ook louter om den broode bedoeld, onvoorwaardelijk afkeuren zal zoolang de omstandigheden dit toelaten. Daar om moest ook de Maastrichtsche staking getrof fen worden met de ongenade van den Volks bond. Is het niet bedroevend, wanneer gemeenschap van belangen niet leidt tot broederlijke samen werking Niet een treurig feit, dat de broeder den broeder desavoueert waar deze algemeen erkende rechtmatige eischen stelt aan den uit buitenden kwelgeest? Niet een ergerlijke histo rie, wanneer men van deze dwaze inkonse- kwentie de schuld moet werpen op de christelijke kerk Is dit niet een coup a la Judas AugustAugustIs dat uw kerk We beklagen diep de arbeiders, die zich door den kus laten ten val brengen. BE KENDMA K ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de tweede KAE V1G lOIARKT alhier dit jaar invalt op MAANDAG den 4 NOVEMBER e. k. Sneek den 22 October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. 3 - ven, omdat het een schrede voorwaarts is in de goede richting en een bewijs van afdaling tot de „lagere” klassen. Maar of bet waar- deeriug verdient wanneer de heerooms meer en fideel gaan worden met de i we niet verkla ren. En dit om verschillende redenen. Eerstens komt het ons zeer vreemd voor dat veieemging, of ze Kerk heet ken dat de zonde en deze alleen oorzaak is van j van de stoffelij ke belangen barer leden ten doel stelt, maakt propaganda voor haar beginsel. Het is zeker niet het schitterenst bewijs van .den maatschappelijke!! vooruitgang in bescha ving, dat zooveel corporation ten tooneele wil len imporeeren tot verkrijging van recht. Maar van andere zijde beschouwd doet het toch aan vooruitgang denken wien de vrijheid onmisbare voorwaarde is voor dien vooruitgang op zedelijk gebied. Want al dat samenbinden, die manie om te vereenigen, wijst er op, dat de deelen, in plaats van rustig bijeen te liggen, meer los van elkaar worden en zelfstandig zoe ken te worden. I Het individualisme ontwikkelt zich met den dagkrachtiger treedt het op tegen de over- heerschende machten, onder den invloed zoowel van de 'omstandigheden als van de toenemende verstands-ontwikkeling. W as het dan mogelijk deze factoren op non- actief te stellen en kon men deze elementen in onze maatschappij door bijmenging van een i nieuw element vastleggen, zoo zou het indivi dualisme minder stout opgroeien en was het voor de oude machten een minder moeilijke taak de teere, tengere spruiten in bedwang te houden. Dit vraagstuk stelt Rome zich voor in ver loop van tijd op te lossen. Zien we hoe het daarbij tewerk gaat. Uitgaande van ’t denkbeeld dat ’t zwaarste moet wegen wat ’t zwaarste is, komen de om standigheden eerst aan de beurt. De zorg voor de stoffelijke levensbehoeften maakt sinds eeni gen tijd bij de geestelijkheid een punt van on derzoek uithet resultaat van dat onderzoek levert echter tot heden niets positiefs op, tenzij de verklaring, dat de grondslagen van het eco nomisch stelsel, zooals het overal in ons we relddeel in werking is, zeer soliede zijn bevon den. In Me encycliek Berum Novarum wordt Wel scherpe afkeuring uitgesproken over som mige maatschappelijke misstanden, maar deze zijn niet onherstelbaar, omdat ze niet het ge volg zijn van verkeerde economische wetten, maar als een verwijt aan werklieden en werk gevers moeten gelden.- Rome noemt dit eigen aardig een gevolg van de zonde en ziet dan ook niet in dat hierin verbetering komt tenzij imen afdaalt tot de oorzaak. Deze radicale ge- idachte en deze ridderlijke verklaring van een (lichaam dat ten allen tijde z :n politieken in- tl- NNEEK I CO Ml IW 0 30 5S. u- 45* 30* I 5 7 42 8 8 35 914 9 2» 9 43 9 55 0 8 .015 6 50 7- 77 7 20 8 8 - 815 8 35 8 45 in im in- i. - p.nvy icuï utj meest bescheidene onder de vereenigingen, die zich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1