■IÏS- BIBTEBTEHIE-BUB W08 K fflllffl ffl HET 1UMKW SIH. No 92. 1895. !8, VERVOLGING. o g NATIONALE MILITIE, IP- 16 A O V E M '6 E R, Bij dezo Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 208. i. In Den Haag heeft Zondagnacht een ernsti- December e. k. des namiddags ten van geleefd hebben wiens faam na meer dan nigd, slechter menschen moeten geweest zijn r r Alle brieven in te zenden. een er was on- wor- r- o Deze CO GRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco - - >or 2. de lotelingen, die redenen ling hebben ingediend; 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeld 4. alle overige lotelingen. i twee duizend jaren nog steeds luider hem prijst en wiens naam dien overtreft van al de man nen welke zijn geboortestad beroemd hebben gemaakt hij werd ter dood gebracht door zijn eigen landgenooten, na beschuldigd te zijn van goddeloosheid en onzedelijkheid godde loos, omdat hij de góden loochende welke door den Staat waren erkend; zijn beschuldiger be weerde dat hij aan geen enkelen God geloofde. Onzedelijk, omdat hij door zijn leerstellingen en zijn onderricht een .bederver was van de jeugd”. De rechtbank bevond men mag op grond van de gegevens aannemen te goeder trouw dat Socrates werkelijk schuldig was en veroordeelde den man, die yan al zijn tijd- genooten waarschijnlijk op de grootste waar- deering van het menschdom mocht aanspraak maken, als een misdadiger tot de doodstraf. Niet minder ongehoord uit het oogpunt van ongerechtvaardige dwaling des rechters, is het geval dat we thans vermelden de gebeurtenis had plaats op Calvarie meer dan achttien hon derd jaar geleden. De man die in het gemoed van hen welke hem gekend hadden in handel en wandel, zulk een diepen indruk van zede lijke grootheid heeft nagelaten, dat achttien vol gende eeuwen hem als den Almachtige in eigen persoon hebben vereerd, werd smadelijk ter dood gebracht, als wat Als godslasteraar. De menschen hadden hun weldoener niet enkel verkeerd begrepenze hadden hem voor juist het tegendeel gehouden van hetgeen ;hij en behandelden hem als dat monster van geloof waarvoor zij zelf thans gehouden den wegens deze behandeling. De gevoelens waarmee de menschheid thans deze betreurenswaardige handelingen beschouwt, voor al de laatst vermelde, hebben geleid tot buitenge wone onbillijkheid in de beoordeeling der ongeluk kige bedrijvers. Deze waren, naar alle waarschijn lijkheid, geen slechte menschen. Niet slech ter dan menschen gewoonlijk zijn, maar veeleer het omgekeerde het waren menschen die in hooge mate, meer dan dat zelfs, door de gods dienstige, de moreele en vaderlandslievende gevoelens van dien tijd waren bezield dezelf de menschen die, door alle tijden heen, tot in den onzen, de meeste aanspraak op een onbe rispelijk eerbiedwaardig leven werd toegezegd en verzekerd. De hoogepriester, die zijn kleeren scheurde toen de woorden werden uitgesproken welke naar de begrippen van zijn land en volk de afschuwelijkste der misdaden aanduiden, was naar alle waarschijnlijkheid even oprecht in zijn afschuw en verontwaardiging, als het alge meen van eerbiedwaardige en vrome mannen thans is in de verkondiging van hun godsdien stige en zedelijke gevoelens en het meeren- deel van hen die thans sidderen over zijn ge drag, zouden, wanneer ze in dien tijd hadden l geleefd en geboren Joden waren geweest, op I gelijke wijze hebben gehandeld als hij. Ortho doxe christenen, die geneigd zijn te denken In Duitschland heeft de majesteit van het gezag den oorlog verklaard aan het socialisme en de vrijheid. Blijkbaar gevoelt de majesteit zich niet op haar gemak en, machtig als ze zich waant, zal de oppositie verpletterd worden; van de uitnoodiging indertijd aan deze gericht, om het Duitsche stof van de pantoffels te schud den, heeft men geen gebruik willen maken, en wat is natuurlijker dan dat majesteit, wiens nieuwste huiswapen prijkt met de woorden Zoo wil ik, zoo gebied ik- na het afwijzen dezer beleefde invitatie zich de wenkbrauwen ging fronsen en gedacht heeft Zoo niet met zachtheid, dan met hardheid. Het ideaal van de vorsten door alle tijden heen was, dat het volk groot moest zijnen vorsten kunnen geen ander ideaal koesteren ook in onzen tijd, en daar de taak om den Staat te besturen te omvangrijk, te ingewikkeld meestal en te alledaagsch is voor een vorst, is zijn vaste plaats op de brug om uit te kijken en bevelen te geven. Geen wonder dat de kapitein van het Duit sche Staatsschip niet op zijn gemak is, wanneer zijn bevelen niet meer in zwijgenden eerbied worden ontvangen. Zijn arm is immers mach- tiger dan het verstand der ontevredenennaar de alleroudste methode dus van Tamerlan zal hij vrees aanjagen, door de mopperaars bij ge tallen te gelijk te verpletteren Tamerlan ver spreidde schrik, door zijn onderdanen bij 40tal- leu van den hoogen toren te laten storten ,de Duitsche majesteit laat zijn onderdanen bij 40- tallen achter slot en grendel zetten, wanneer hun geloof aan zijne Goddelijke Majesteit geschokt is of verdwenen. De ervaring zal wel leeren, of het hem gelukken mag dit geloof weer in te peperen, waar het dreigt te verzinken. In afwachting geven we onze lezers eenige denkbeelden over dergelijke vervolgingen van den bekenden MUI. De menschen kan men, zegt Mill, niet te dikwijls herinneren aan Socrates, een man, tus- schen wien en de wettelijke autoriteiten, mits gaders de publieke opinie van zijn tijd, een ge denkwaardige botsing plaats greep. Geboren in een land en in een tijd van individueelo grootheid, is deze man ons geschetst door hen die hem en zijn tijd het best kenden, als de meest deugdzame mensch uit dien tijd. Daar entegen kennen wij hem als het hoofd en prototype van allen die later onderricht heb ben gegeven in de deugd hij was de bron van de vèrheven bezieling van Plato, maar ook van i de oordeelkundige nuttigheidsleer van Aristote- les, van twee mannen dus die de hoofdbron nen geweest zijn van de ethische- en van elke andere wijsbegeerte. Deze erkende meester Van al de verheven denkbeelden die na hem dat zij die de eerste martelaars hebben gestee- ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bü den uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72) zooais die is bu die van 4 April 1892 (StafcJW vechtpartij plaats gehad tusschen de politie eerste zitting van den Militieraad voor deze ge- en een aantal cavaleristen. Een agent wilde BOT^WaV?U e^m h7etGemeen^ een huzaar medevoeren naar het politiebu eel huis te BOLS WARD, op Woensdag den 18den aau de N. Haven, wijl de militair in het bczl December e k. des namiddags ten 12 '/2 ure, bleek van een als vemist aangegeven parapluie omFreLt: S P W°rden «edaaa j °P d* Kapelsbrug kreeg de politiebeambte 1- Pe,yfr®chenen vrijwilligers voor de militie; 1 Jig^n^elX ^veltX vrijstel- ter herhaald werd, toen eenige agenten uit het i commissariaat uittrokken om medeplichtigen ledoeld; aan het verzet in arrest te nemen. Sommige 1 agenten bekwamen bloedende wonden, terwijl Zullende voor dien Raad alleen behoeven te i verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mili tie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 12 November 1895. Burgemeester en Wethouders voornöemd. ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BINNENLAND. Blijkens een van regeeringswege ontvangen telegram is thans Ook Zwitserland voor de in voer van vee uit Nederland heropend langs do Fransch-Zwitsersche grens. Aan de weduwe van den door de Marok kanen vermoorden kapitein Velvis en aan den verminkten stuurman Smid te Oude Pekela is ter hand gesteld respectievelijk f 25000 en f 5000, zijnde het volle bedrag dat de Marok- kaansche regeering als schadevergoeding ten behoeve van genoemde personen aan het Neder- landsche gouvernement heeft betaald. De heer W. Voormolen, commissaris van politie te Rotterdam, blijft waar hij is. Hij is Maandag ter audiëntie geweest bij den minister van justitie, bij welke gelegenheid hij heeft verzocht niet in aanmerking te komen voor een benoeming in de hoofdstad. Naar wordt gezegd komt thans voor de be trekking van hoofdcommissaris van politie te Amsterdam ernstig in aanmerking de heer Al lard, kapitein der marechaussee te Roermond. De kilometerboekjes op de Centraal en de Staatsspoorwegen zullen reeds met 1 December in werking treden. Ook de verhooging der abonnementskaarten begint met dien datum. Maandag heeft zich een commissie uit de vroegere sigarenmakers van den heer Schuit te Utrecht, die een poos geleden het werk staak ten, bij den patroon vervoegd met het verzoek hen weer als werklieden in dienst te nemen. De Vtr. Crt. deelt mede dat de heer Schuit daartoe niet bij machte meer was, daar hij on langs in Kampen een fabriek voor een jaar had gehuurd, waar thans een 60tal werklieden tot zijn volkomen tevredenheid aan den arbeid waren. Dezen hadden hem vooraf gevraagd of zij slechts voor 14 dagen waren aangenomen. Hij had hun toen toegezegd dat hij hen voor vast aannam. De sigaren worden nu te Kam pen gemaakt en te Utrecht gedroogd, gesor teerd, verpakt en verzonden. Zoo is de werkstaking der sigarenmakers te Utrecht voor de werkstakers even treurig ge ëindigd als die te Amsterdam. De werksta kers, ongeveer 65, zoeken nu werk bij andere fabrikanten. dan zij zijn, behoorden zich te herinneren dat een van die vervolgers St. Paulus was. Voegen we nog één voorbeeld hieraan toe, I wel het treffendste van alle, wanneer de indruk welke een dwaling op ons maakt wordt afge meten naar de wijsheid en deugd van hen die hierin vervalt. Indion ooit iemand onder de met macht be- kleeden, reden had zich onder zijn tijdgenooten den besten en verlichtsten te achten, zoo was dit keizer Marcus Aurelius. Absoluut vorst van heel de beschaafde we reld, bewaarde hij zijn leven lang niet alleen de onberispelijkste rechtvaardigheid en wat met het oog op zijn Stoïeijnsche opvoeding al lerminst mocht verwacht worden een zeer gevoelig hart. De weinige tekortkomingen welke hem worden ten laste gelegd waren alle gevolg van zijn verdraagzaamheid, terwijl zijn geschriften, de hoogste uitdrukking van de ze- deleer uit den ouden tijd, nauwelijks merkbaar verschillen Ms ze verschillen van de meest karakteristieke leeringen van Christus. Deze man, een beter christen in alles be halve de drogmatische zij van het christendom dan bijna alle in schijn christelijke vorsten die na hem regeerden, vervolgde de christenheid. Hij die in zijn tijd op den hoogsten trap stond welke de menschelijde beschaving bereikt had, met een open, onbevooroordeeld verstand en een karakter dat hem uit zichzelf er toe bracht in zijn zedekundige geschriften het chris telijk ideaal te ontwikkelen, hij miste den blik om te zien, dat het christendom een goed en niet een kwaad was voor de wereld waartoe hij zich zoo zeer verplicht gevoelde. Hij wist dat de bestaande maatschappij in betreurens- waardigen staat verkeerde. Maar zoo ellendig ze ook was, ze werd naar zijn zienswijze bijeen gehouden en verhinderd in slechtheid te ont aarden door het geloof in en de vereering van de ontvangen godheden. Als heerscher van het menschelijk geslacht achtte hij zich ver plicht te voorkomen, Jat de maatschappij in stukken vielhij zag niet, hoe andere banden tér vervanging van de bestaande de deelen kon den bijeen houden wanneer zulks noodig werd. ■3 in je i. Si LICHTING 1896.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1