■lts- El MM) WOU ÖE 1 M fflffim B M IMöHMï SfflL J VERVOLGING. No 93 1895, I ÏI V IJ F T I Q S T IS J A A 7. 7. 7* NATIONALE MILITIE. w WOENSDAG 20 3 G V r: 3 B E I t ze I A. on- Alle brieven in te zenden. talent als energie, is er geen kans dat beide elementen tot hun recht komenterwijl de 00, i en len. ets. irdt rbij Ike ge nen jste tel- 38t- in jste ia"' iors inr. de via- dit oet- ers, dus >or- het >tte ;ru- Cents. Bij abonnement is de prijs -- te vernemen bij M. •v. ^8 5h8 716 j kennisgeving. LICHTING 1898. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72) zooals die is ge wijzigd bij die van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden in hot Gemeente huis te BOLS WARD, op Woensdag den 18den December e. k. des namiddags ten 12 */.z ure in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie 2. de lotelingen, die redenen van vrijstel ling hebben ingediend; 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mill, tie hebben aangeboden; 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 12 November 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BINNENLAND. Naar het Dagblad verneemt, zal in ’t begin dezer week de commissie van rapporteurs uit I de Tweede Kamer over het kiesrechtontwerp I bijeenkomen tot vaststelling van het voorloopig I verslag der Kamer, zoodat de verschijning er van binnenkort kan worden tegemoet gezien, j ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer C 2" belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent den uitgever. voor zoover nrinnelijkste onder de filosofen in het plechtig bewustzijn van voel, de vervolging van het christendom met zlJn gezag. Dit is naar mijn overtuiging een meest tragische feiten uit de gansche i Een meisje te ’t Meer ondervindt thans op j zeer onaangename wijze het ongerief van ’t I ontbreken van een wettelijk bepaling dat bij I afwezigheid van den vader voor ’t voltrekken I van een huwelijk de toestemming der moeder Het comité tot verbetering van den maat- schappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het ernstig verzoekt de voorgestelde subsidien voor de industriescholen voor meisjes, de Haagsche Kookschool en de Leidsche kweekschool voor bewaarschoolhoude- deressen toe te kennen en te besluiten tot de oprichting van een rijkskweekschool voor derwijzeressen. Deze CO ER AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f L— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco I eene schaal omhoog gaat zal de ander stellig I dalen. 1 Tot zoover St. Mill. Zijne denkbeelden, waarvan we slechts een kort uittreksel gaven, komen ongeveer hierop neer Indien een meening het zwijgen wordt opge legd, kan die meening juist zijnze te looche nen beteekent dan onze eigen onfeilbaarheid aannemen. Indien de onderdrukte meening op dwaling berust, kan ze en gewoonlijk zal ze een deel van de waarheid bevatten en daar de publieke opinie over eenige zaak zel den of ooit de geheele waarheid is, kan het te kortschietende bij geen mogelijkheid worden verkregen dan door den schok met een andere opinie. En is de algemeen aangenomen meening niet alleen waar, maar ook geheel waartenzij wer kelijk krachtig en ernstig bestreden zal ze door het meerendeel barer aanhangers als een soort vooroordeel worden opgevat met zeer weinig gevoel of begrip van haar rationeele gronden ja de meening zal zelfs gevaar loopen verloren te gaan en beroofd van zijn levenwekkend be ginselhet dogma wordt louter formeele ge- loofsformule, dat in zich zelf niet de kracht ten goede bezit maar wel de eigenschap die den groei verhindert van een wezenlijke, diepge voelde overtuiging. der j historie. Het is een bittere gedachte hoe geheel an ders het christendom zich aan de wereld zou hebben bekend gemaakt, indien het christelijk geloof ware aangenomen als de godsdienst van het rijk onder de auspiciën van Marcus Aure lius, dan onder die van Constantijn. Maar toch zou het onbillijk jegens hem en onjuist tegenover de waarheid zijn, te ontken nen, dat geen der verontschuldigingen welke voor het straffen van anti-christelijke leerin- gen worden gemaakt, zou gelden ten aanzien van Marcus Aurelius, waar hij de propaganda van ’t christendom strafbaar stelde. Geen chris ten gelooft standvastiger aan de valschheid van t atheïsme en aan zijn ontbinding van de maatschappij, dan Marcus Aurelius dit van ’t christendom geloofdehij, die van alle toen levenden geacht mag worden de meest bevoeg de te zijn geweest er een oordeel over uit te spreken. Tenzij iemand die de strafbaarheid van het Propageeren van meeningen goedkeurt zich vleit een wijzer en beter mensch te zijn dan Marcus Aurelius dieper doorgedrongen in de wijs heid van zijn tijd en hooger daarboven uitste kend in verstand, ernstiger in ’t zoeken naar de waarheid of nederiger in zijn toewijding wanneer ze gevonden istenzij dit alles laat hij zich onthouden van den waan welke de groote Antonins met zoo ongelukkigen uit slag heeft gekoesterd, den waan van de een parige onfeilbaarheid van hemzelf en van de menigte. Er is een klasse van menschen (gelukkig is hun aantal minder groot dan vroeger) die het voldoende achten, indien iemand zonder eenigen twijfel toestemt wat zij voor juist erkennen, W11 heeft hij hoegenaamd geen kennis van de ■<>10nden der meening en ware t hem onmoge- I kondigd, bekrachtigd en bewezen met evenveel ■J1jk een behoorlijke verdediging ervan te geven I ■tegen de meest oppervlakkige tegenwerpingen. j De voorgenomen vergadering, ter zake van kiesrechtuitbreiding, die te Zwolle zou worden gehouden eerst op 3, toen op 17 Nov., is thans definitief op Woensdag 25 Dec. bepaald. Er is een manifest verschenen van het comité. Het noemt zichzelf: „Landelijk Comité voor Kiesrechtuitbreiding”, ’t Manifest is aan alle Arbeiders- en Democratische Vereenigingen ia Nederland gericht. Daarin wordt gewezen op de berekeningen omtrent het vermoedelijk resultaat der kicsrecht- uitbreiding, ingeval het ontwerp-Van Houten ongewijzigd mocht worden aangenomen, bereke- ningen die groote teleurstelling eu verbazing hebben gewekt. Teleurstelling over een ver- meerdering van kiezers, die slechts een niet noemenswaard gedeelte der arbeidende klasse ten goede zal komen en waarbij nog steeds bij na twee derden der meerderjarige mannen va t het kiesrecht zouden blijven uitgesloten. Ver bazing, dat een Minister, die als Kamerlid een uitbreiding van 800,000 in uitzicht stelde, zich volgens berekeningen van deskundigen, thans met ongeveer 150,000 zou tevreden stellen. „Natuurlijk, aldus vervolgt het manifest, kun nen de waarachtige voorstanders eener finale kiesrechtuitbreiding zulk een verkrachting van de volksrechten niet werkloos blijven aanzien. Het is noodig, dat zij zich van de vermoede lijke werking van het ontwerp op de hoogte stellen en daarna hun stem luide doen hooren. Thans dienen vooral de arbeiders zelve een oogenblik het woord te nemen om de regeering en Tweede Kamer te waarschuwen niet op den weg, door den heer Van Houten ingeslagen, mede te gaan. Daarom heeft ons comité het plan opgevat een nationale bijeenkomst uit te schrijven van alle Democrtische en Arbeidersvereenigingen, waar de vertegenwoordigers der vereenigingen zich over het ontwerp kunnen uitspreken. Daar is de plaats, waar wij onze eischen ten opzichte der kiesrechtuitbreiding kunnen doen hooren en waar zich onze billijke verontwaar diging over de vermoedelijke geringheid der uitbreiding volgens het ontwerp op gepaste wij ze kan uiten.” Alle Democratische en Arbeidersvereenigin gen worden opgeroepen zich op deze nationale bijeenkomst door éen of meer afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. Vereenigingen, aan welke geen speciale uit- noodiging is toegezonden en die met het doel instemmen, worden verzocht deze uitnoodiging ook als aan hen gericht te willen beschouwen. Leden van het comité voor kiesreehtuitbrei- ding zijn de heeren Th. de Rot, Rotterdam, voorzitter; H. Heijkens, A-Kerkstraat Gronin gen, secretaris P. Nolten, Amsterdam M. E. Boekman, Amsterdammr. P. J. Troelstra, Utrecht. Laatstgenoemde zal als spreker op treden. Zulke lieden, is eenmaal hun geloof gedekt door de macht van ’t gezag, meenen natuurlijk dat het in twijfel trekken ervan geen goed maar zeer bepaald kwaad doet. Waar hun invloed overheerschend is, maken zij het bijna ondoen lijk deze gevestigde meening met zeer degelijke argumenten aan te vallen toch kan een zeer oppervlakkige redeneering er dan in slagen te doen wankelen want het is zelden moge lijk discussie geheel uit te sluiten, en, eenmaal ingeslopen, zijn leerstellingen, welke niet op overtuiging gegrond zijn, geneigd voor den min sten schijn van een argument te wijken. Maar deze mogelijkheid ter zijde stellende aangenomen dan dat de ware meening vast blijft geworteld, dan is het een vooroordeel, dat is een geloof niet afhangende van of iets be wijzende tegen argumenten zoo is niet dit de wijze waarop een verstandelijk wezen die waarheid zou bewaren. Het zou een niet kennen der waarheid be duiden. Waarheid, aldus opgevat, is een bij geloof te meer, dat toevallig zich hecht aan de woorden die een waarheid inhouden. De grootste redenaar der oudheid op éen na, heeft ons meegedeeld, dat hij altijd de zaak van zijn tegenstander met even'groote, zooniet nog grooter, zorg bestudeerde dan hij dit zijn eigen deed. Wat Cicero toepaste als het mid del van succes voor de rechtbank, dient nage volgd door allen die eenig onderwerp bestudee- ren ten einde tot de waarheid te geraken. Hij die slechts één, dat is zijn eigen, zienswijze van de zaak kent, weet er weinig van. Zijn op vattingen mogen juist zijn, en niemand moge in staat zijn ze te weerleggen indien hij ech ter eveneens te kort schiet in het weerleggen der redeneering van de oppositie-voerenden en zelfs niet eens weet welke ze zijn, mist hij den grond aan een der twee meeningen de voor keur te geven. In de staatkunde weer is het bijna een da gelijks verneembare meening, dat een partij van orde of stilstand en een partij van vooruitgang of hervorming beide noodzakelijke elementen zijn voor een gezonden staat van politiek le ven tenzij de een of de ander zijn geestelijk bevattingsvermogen zoover heeft uitgezet, dat zij tegelijk partij van orde en van vooruitgang is, wetende en onderscheidende wat geschikt is bewaard te blijven en wat behoort te worden ter zij gesteld. Elke dezer denkwijzen ontleent haar nut aan de tekortkomingen van de andere; maar het is in ’t bijzonder de oppositie van den ander, die ieder houdt binnen de grenzen van rede en ge zond verstand. Tenzij meeningen ten gunste van democratie en aristocratie, van eigendom en gelijkheid, van coöperatie en concurrentie, van weelde en onthouding, van socialisme en individualisme, van vrijheid en gezag en van alle andere bestaande twistpunten uit het prak tische leven met dezelfde vrijheid worden ver- ii. De nieuwe godsdienst, het was openbaar, doelde op de losmaking dezer banden tenzij dus Marcus Aurelius het zijn plicht rekende dezen godsdienst aan te nemen, scheen het zijn plicht hem te onderdrukken. Voor zoover dus de leer van het christen dom hem tcescheen onwaar en niet van god-' delijken ooi sprong te zÖn 5 I voor zoover deze vreemde geschiedenis van een gekruisigden God hem ongeloofelijk voor kwam en een stelsel, dat op een voor hen to taal onaannemelijke bazis scheen te rusten, hem geen enkel vooruitzicht gaf van die vernieu wende kracht te zijn welke het na alle tegen spoeden toch in werkelijkheid is gebleken dekte de zachtaardigste en be- i en heerschers, zijn plichtsge- I r. •uds- ia to uite« rsma Boer nelis v.d, irkie luw, a dLe 3 eu rsma idea jsma kien idert .8 II lïlFfiiflMfiür

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1