NIEUWS- B IlfflllTHTIHllII IDilii H «Kffl BI HET 1MIHHT SXEEL No 94 1895, C4. VERVOLGING. NATIONALE MILITIE. VIJFTIGSTE J A A R G A N ts T I£ O 23 r% O V 31 13 SC JR. in. it De vervolgingen wegens majesteitschennis e het volk g ge- 1 De handelsreizigersverecniging Eendrach Alle brieven in te zenden. )r. I. L 7 Deze CO l'BANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Men heeft te Maastricht diefstal door mid del van braak gepleegd ten nadeele van den heer F. Regout, Stationstraat. Ontvreemd wer den zilveren voorwerpen ter waarde van f 1000. De daders zijn onbekend. Te Hélder is ten kantore van de heeren P. Groen en Zn., correspondenten der Nederland- sche Bank, een valsch bankbiljet van f 100 in betaling gegeven, dat slechts met moeite van een echt bankbiljet kan worden onderscheiden. Het is gemerkt EE 5996 en gedateerd 4 Mei 1886. Op de paardenmarkt te Gorinchem is aan een Pruisischen paardenkooper een portefeuille met f1500 a f 1600 en een boer uit de Alblas- serwaard een met f 300 ontrold. d t. n n i- j. ouders, broeders en zusters,” hebben velen on der het volk met schrik doen ontwaken en wie zal er zich over verwonderen Zoo vonden velen onder ’t volk, die den log een ne KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 {Staatsblad no. 72) zooals die is ge wijzigd bij die van 4 April 1892 {Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de- eerste zitting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden in het Gemeente huis te BOLSWARD, op Woensdag den 18den December e. k. des namiddags ten 12*/2 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie; 2. de lotelingen, die redenen van vrijstel ling hebben ingediend; 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mili. tie hebben aangeboden; 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 12 November 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BINNENLAND. teit aangenaam bezig te houden on volk in gevaar te brengen. Völker Europa’s, verwahret eure Güter Als die krijgshaftige Majesteit met al zijn neven en nichten het stof des lands van de voeten wilden schudden, zou het immers min der geklikklak van wapenen geven en rustiger worden. De volkeren Europa’s beginnen te beseffen, dat de „Verwahring der Güter“ gemakkelijker zou vallen, wanneer de Majesteiten, hooge en minder hooge, ja ook de lagere en laagste, verdwenen de volkeren komen ook, en vooral door het zonderling vertoonmaken van de Duit sche Majesteit, tot het besef, dat Majesteiten, als rudimentaire restanten van vroeger, in on zen tijd niet meer thuis behooren en een be- leediging zijn voorde eindeeuwsche beschaving, te grooter, naarmate ze zich luider doen hoo- ren en scherper in ’t oog loopen. Men ziét het’t vraagstuk is ingewikkeld. Want juist de uiting van dit gevoelen bij de ontwakende volkeren is het, waardoor Zijne Majesteit zich gekwetst gevoelt. Met de wraakoefening is het dus niet uit. Hoe moet de ontwaakte menigte weer in slaap gesust worden Hierop komt het aan en nu zijn er onder de verstandigen, die een Majes teit nog als een beeldwerk ter versiering van het staatsgebouw kunnen billijken onder dezen zijn er die zich bevreesd gevoelen wanneer het ornament zoo staat te wiegelen op de tinne, en anderen, die zoo’n bewegelijk ornament al te potsierlijk vinden om er verder prijs op te kun nen stellen, terwijl weer anderen onder deze verstandigen meenen, dat men halfontwaakte kinderen niet weer in slaap krijgt wanneer ze bij de keel worden gepakt of bij de kraag door- elkander geschud, omdat ze Zijne Majesteit zou den gekwetst hebben met te ontwaken. Een vraagstuk, dat al ingewikkelder wordt door de verschillende onhandigheden waaraan de Majesteit zich van tijd tot tijd schuldig maakt, door Hoogst-deszelfs mond voorbij te praten en met al zijn gebabbel steeds meerde ren uit den slaap te wekken. Reeds een gan- eche lijst van gevleugelde woorden is samen gesteld, die, uit den mond gevloeid van Zijne Majesteit, ongelukkig genoeg den majestueuzen spreker meer kwaad dan goed hebben gedaan en door de hoogheid van toon en het lachwek kend effekt doen denken aan de woorden uit de bergrede Wie zich verhoogt zal vernederd Worden. Er zijn er onder het volk die deze woorden lijst met schouderophaling voorbij, gaan maar, behalve hen die ze voor klinkklank verslijten, zijn er onder de half- of pas ontwaakten die zich er door beleedigd gevoelen woorden als deze ,dat soldaten op bevel van Zyne Majes teit moeten optrekken zelfs tegen hun eigen Sedert 14 dezer worden uit het pakket brie ven, door de administratie van het postkan toor te Deventer naar Amsterdam verzonden, al de aangeteekende brieven vermist. Men vermoedt dat zij zijn gestolen. Blijkens eene opgave van de justitie hielden deze brieven in ruim 50 talons 5 pet. Oosten rijk fl. 100, diverse effecten, een 90-tal diverse coupons en elf diverse notarieele stukken in zake eene overschrijving Grootboek. Nabij Enkhuizen is een zeilschuit, waarin R. Hokkeling en zijn zoon .Annes waren, door een rukwind omgeslagen. Beiden geraakten te water onder het zeil en verdronken. Uit Den Haag meldt men aan de N. B. Ct., dat naar het huis van bewaring is overgebracht liet de commies van het departement van marine, i v. G.verdacht dat hij zich in zijn betrekking I zou hebben schuldig gemaakt aau verduistering ten nadeele van het rijk. ADVEB TEN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Ccnts; voor eiken regel meer 7 l/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. wat lichter taak dan een oplossing te geven vin het vraagstuk dat ons thans bezighoudt Zich wreken op iemand, om die iemand te brengen tot betere gedachten of anders In zijn wrake den machtigen invloed uit te oefenen op het verstand des volks, opdat dit leere gevoelen en verstaan dat het niet goed is de Keizerlijke Majesteit te kwetsen. Men zal opmerken dat het de vraag geldt, tevens het volk weer terug te brengen op oud- testamentischen grondslag. Hoe nu het volk zoover terug te voeren naar de oudheid Hoe het gevoelig te maken voor deze gebiedende woorden Gij zult geen andere Majesteiten voor uw aangezicht hebben. Deze woorden komen in de wet der steenen tafelen voor men denke zich het woord gó den vervangen door majesteiten, wat in casu nog al moeilijk valt. Immers, de beleedigde majesteit telt er onder zijn onderdanen, die uit overtuiging, en anderen weer, die door de ervaring zijn vervallen tot ongeloof in Zijner Majesteits hooge roeping. Indirect van het eerste, is Zijne Majesteit direct aanleidende oorzaak van ’t laatste. De volkeren van Europa beginnen te ont waken uit den droom en in ’t licht des dage- raads nemen ze de gestalte waar van den krijgs god, die hen in de ooren dondert Völker Europa’s verwahret eure Güter! Ze zien dien heraut van den krijg her- en De heer Treub, wiens becijferingen over ontwerp op het personeel door den minister van finantien in de Tweede Kamer werden beant woord, heeft thans zijnerzijds van repliek ge diend en wel in de Tel. Uitvoerig bestrijdt hij den minister en handhaaft hij de juistheid I i der rennen langs de gelederen der honderddui- zenden krijgers, en, geheel ontwakend, wrijven de Völker Europa’s” zich de oogen uit en j vragen: waarvoor al die kleurige uniformen, al I die blinkende sabels, die geweren en kanonnen nis i dienen moeten, zoo het niet is om Zijne Majes- op t einde der verlichte negentiende eeuw, zijn teit aangenaam bezig te bouden en land en oe slagschaduw op het beeld der Duitsche 1 Maagdneemt men de Majesteit van zijn voet stuk, dan verdwijnt de schaduw en daarna haar terugslag. Dit is onzes inziens de eenige oplossing van het vraagstuk, dat ongeveer aldus luidt Gegeven een gekwetste majesteit; de kwet suren kwamen pijnlijk aan en er moet wraak genomen worden legen de beleedigers. Maar het is Zijner Majesteits eigen volk dat de daad der schennis heeft bedreven. Hoe zal de wrake nu aan dit volk worden uitgeoefend tot verhooging van dat volk, waar van de Majesteit de levende incarnatie moet voorstellen. Voorwaar een moeilijk vraagstuk vrij wat lichter valt het in zijn ledigen tijd een menuet te dansen of een schilderstukje te maken in Rembrandtiaanschen stijl gemakkelijker ook een nieuwen tempel in te wijden en het lied aan te heffen Een vaste burcht is onze God ofDen Hoogen God alleen zij d’ eer. Gemakkelijker ook aan den tempel der rechtigheid den eersten steen te leggen en uit te spreken op plechtigen toon Recht is recht Dat alles is vrij Wij laten het slot van het stuk hier volgen invoering door rijkssubsidiei Majesteit bij de laatste Sedan-feesten zich zijner meeningen en berekeningen. Gaat het plan des ministers door, ofn ’bij j van ziin ontwerp aan de gemeenten te vergoeden, wat zij aan opcenten door de herziening zullen verliezen, dan zal het rijk uit dezen hoofde nog onge veer 1 'jj millioen hebben bij te passen en klimt het te verwachten verlies van 3% tot 5mil lioen. De belastingherziening, welke thans aanhan gig is, voert, indien zij tot stand komt, tot het zonderlinge resultaat, dat het rijk ter zake van de heffing eener belasting, welke niet meer dan omstreeks 8 millioen in de schatkist zal bren gen, 10 millioen aan de gemeenten zal hebben uit te keeren, zonder dat deze daarmede zullen zijn geholpen. Waarlijk, een schitterende proeve van finau- tiekunst 1” De schrijver der „Haagsche kroniek” in de N. Gron. Ct. geeft den algemeenen indruk dien de beraadslagingen in de Tweede Kamer over personeel op hem gemaakt hebben weer. Die indruk is niet heel gunstig. Hij gelooft niet, dat „het geredekavel eenig practiseh nut heeft opgeleverd, geen voorstanders bekeerd, geen tegenstanders van dwaling overtuigd. In dien dan ook het wetsontwerp mocht worden aangenomen, dan zal ’t niet te danken zijn aan de krachtige verdediging en aan de mérites van bet ontwerp, maar omdat men voort wil, snel voort, naar het kiesrecht.” Inmiddels is Art. I van het ontwerp Woens dag met 55 tegen 41 stemmen aangenomen. oo r- schandvlek der natiën achten, dat Zij- 3111* 11 zl c lo o z> C.z.zl Cz. gedroeg op eene wijze, welke met een Majes teit misschien maar met de moderne begrippen van humaniteit zeker niet overeen te brengen waren. Waar de Majesteit zoo voortgaat met te beleedigen in zijn heiligste gevoe lens en de protesten er tegen beantwoordt met wraakoefening, mag men daar niet twijfelen aan een bevredigende oplossing van het vraag stuk. Zou het, waar alles zoo samenwerkt om het vraagstuk al ingewikkelder te maken, niet de eenig mogelijke oplossing schijnen, wanneer de factor Majesteit, die van al deze verwikkelingen de oorzaak is, wierd geëlimineerd Wij gelooven het; er. diensvolgens komt het ons in ’t belang van deze Majesteit raadzaam voor, dat hij ’t Duitsche stof van zijn pantof- felen schudde vóór ’t daartoe te laat isin ’t belang van hem zelf en van zijn veelzijdig ont wikkeld gevoel van eigenwaarde zou men hem misschien een dienst bewijzen met hem daartoe te bewegen, onder voorhouding van zijn eigen woorden Verwahret Ihre Güter. M tomb* J 6 30 F tó» w’ 6 16 16 jn aa Kg 7 5 7 42 J- >35 14 )29 )43 )5> J8 )15 15 15 55 5 5 5 3, II e g >50 r n 7 20 5- 1 5 15 135 145 LICHTING 1896.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1