1 J III? F, n, 1895. k- Je AL WEER EEN. No. 104. NATIONALE MILITIE. ■H Fann 4 A. sds 1. Wess voogd. het 2e Suppletoir-Kohier I. 2°. 3°. 4°. 8°. 9°. 10°. 11°. 12°. 4 April 1892 (Staats- Q8 O F. C E 31 B E Ig. 5. 6. 7. bui- a a )i), ri— is KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der lödeu rd ia ën, 5°. 6°. 7°. al er eene dat uitkijken weerstaan met kabouterachtig ezelenvolk eens een loopje Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil leton-nummer 211. kans hersenschimmig en onder dit kiesrecht kan het goed noch kwaad er kiesplicht bij voor te schrijven; misschien wel is het meer goed dan uden bo on ze 1 le- die ihen zoo irma hoevende er 1 jenis van ten hoogste drie maanden of geldboe- blad. no. 56), brengen ter openbare kennis, dat kwaad, al ware het enkel om de middelklasse er weer aan te gewenden mee te doen komen dan de nieuwe strijdleuzen, zoo is de onge woonte reeds overwonnen en niet onwaarschijn lijk zullen de hooggeleerde adviseurs zich dan wel eens achter hun geleerde ooren krabben en bij zich-zelf denken Wat zijn we toch ezels geweest ,Wij meenden dat de wereld aan de middel matige lieden behoorde, maar die middelmatige lui rekenen zoo naar zich toe, zijn zóo inhalig, dat er voor ons en ons gelijken geen extra kluifje meer overschiet.” Quis custodiat ipsos custodes (Wie zal de wacht willen houden over de wakers Deze goede burgers zullen natuurlijk gehoor- zamen aan de wetten, d. w. z. ze zullen zich tegen de uitvoering ervan niet verzetten. Maar hun passief onverschillige houding zal onwille keurig doen denken aan die van onze schutterij. En deze algemeen veroordeelde schutterij zou het voorbeeld worden waarnaar de andere wordt georganiseerd 1 Wanneer de ezel zich niet twee maal stoot aan denzelfden steen, mag dan de mensch, die zoo iets wel doet, nog het recht behouden zich boven dien viervoeter ver heven te achten P De onkunde met de maatschappelijke toe standen, meer in ’t bizonder met de gedachten wereld der „vreedzame” burgerij, heeft de hoog geleerde heeren klaarblijkelijk parten gespeeld. Hun vertrouwen op dien vreédzamen geest, welke niet anders zou verlangen dan dat de regeerings-bezigheden aan dezelfde handen ble ven toevertrouwd, is gegrond op een vermoe den de heeren zijn niet vertrouwd met den geest der burgerij, en wijl dit vertrouwen ei gelijk uitgangspunt is van hun adviezen, kan het zijn nut hebben de zwakke punten in de bazis van hun betoog even aan te wijzen. Waarom de „vreedzame” burgerij zoo onaan doenlijk is voor stembusleuzen Omdat ze er niet het rechte gevoel voor heeft. Daarom zijn al die leuzen, hoe schoonklinkend ook, lou ter klinkklank voor de middelklasse. De er varing heeft haar geleerd, dat men aan de stembus na een overwinning even bedrogen huiswaarts keert als na èen nederlaag de stem bus en de rechtbank snijden het recht, zegt men, maar de middelklasse spreekt er anders over en ze is ten opzichte van beiden even wantrouwend. Ze zal ’t dus een onverdiende eer noemen, wanneer ze hoort dat onze hooggeleer den haar zooveel vertrouwen willen schenken en diensvolgens durven aannemen, dat deze klasse niets liever wenscht dan de zaken aan de zorgen derzelfde „eerlijke” mannen opgedra gen te zien. Maar ze zal vragen of de heeren hun vertrouwen niet geveinsd hebben immers, zoo zal ze redeneeren, waarom ons dan ver plicht naar de stembus te gaan zullen we dit niet uit eigen beweging doen wanneer het wet gevend lichaam er minder eerlijk gaat uitzien? Neen, heeren professors, uw onderstelling deugt niet. De middelklasse weet dat ze van jaar tot jaar achteruit gaat, dat ze jaar op jaar meer in de rijkskas moet storten. Ze weet dat deze droeve ervaring niet meer of minder droef wordt onder clericaal of anti-clericaal bestier. De stille trom voert toch maar in en door, en de gebruikelijke verkièzingsleuzen zijn niet meer van onzen tijd. De middelklasse reageert daar op niet meer; ze wacht eenvoudig op andere en betere, die ongetwijfeld in aantocht zijn en die alleen vertraagd worden door de „eerlijke” mannen die de teugels in handen hebben en trachten in handen te houden. Die leuzen zullen vernomen worden wanneer ruim baan er voor wordt gemaakt en het aan tal kiezers zoo groot is, dat met eenigen kans op goeden uitslag er voor kan worden gestre den. ADVERTEN T1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. ii. Uitgangspunt en plaats van aankomst zijn bij de hooggeleerde betoogen identiek. Ze gaan uit van de stelling door een Franschen barbier aldus kort saamgevat Le monde est aux gens médiocresen met deze stelling gewapend, gesteund nog door de tweede Les bons citoyens obéissent aux lois, met deze twee stellingen wordt bewezen door onze hooggeleerde priesteren van Minerva dat: „de wereld behoort aan de middelmatige luien dat „de brave burgers gehoorzaam zijn aan de wetten.” En wanneer de meerderheid der Tweede Ka- merbloemen haar kronen volgzaam den cir- IS laat meedraaien, door nu reeds twee „liberale zonnen* éénmaal volbracht, dan zal het Europeesch Chineezenvolk, zooals men ons verachtelijk wil aanduiden, niet meer het recht hebben dien blaam onverdiend te noemen. We zijn dan eigenlijk ezels in folio en klinkt het misschien weinig parlementair, valt niet op af te dingen, tenzij dit de hooggeleerden zoo hoog boven ons dat ze den lust niet kunnen 'ons 1 te nemen. We hopen dat de minister van justitie zich niet zal laten verontrusten, wanneer we zoo niaar terloops de majesteit des volks aan wil den tasten we hopen dat Zijne Excellentie zich niet zal laten vervoeren door den inval, dat de majesteit des volks toch hooger staat dan die van een of andere gekroonde we hopen en verwachten dit van Zijne Excellen tie, omdat we onze stelling doen af hangen van twee onderstellingen waarvoor we nog niet durven instaan. De eerste hypothese, bij ons bewijs van noo- de, is deze: dat de wetgevende vergadering het desplicht-idee aanvaardt De tweede dat professoren du haut de leur grandeur lust zouden hebben loopjes te nemen met hun minder verheven medemenschen. Wanneer het kiesrecht tegelijk kiesplicht wordt, wordt een kiezerskorps georganiseerd 'at in deugdelijkheid vrijwel die onzer schut- erij evenaart. Alle eigenschappen welke deze afdeeling van Norlands weerbaarheid sieren, zullen gevonden Vorden in het nieuwe lichaam dat dienst zal lebben te doen als weerbaarheid voor koning, 'aderland en de middelmatige, de brave ofte Tel de fatsoenlijke en nette Nederlanders, tfen kan er niet omheen en zal het moeten irkennen, dat de troepen a la Fruiu c. s. niet >eter zijn dan onze schuttersmachtintegen deel is er grond voor de onderstelling dat het !en superidem zal zijn van deze krijgsbende, fanneer men naar het systeem Fruin c. s. zelfs jeen rustende schutterij erkennen wil. Deze CO UR AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.—franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Onder het kiesrecht Van Houten is deze te van ten hoogste drie honderd gulden. i len slotte wordt de aandacht gevestigd op art. 168 der Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente, luidende alsvolgt „Niemand mag weigeren gen'drenkeling in zyn huis op te nemen. Ieder is verplicht, die daar te houden, tot dat volgens verklaring van een geneesheer ver voer kan plaats hebben.” Overtreding van dit artikel wordt gestraft hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Sneek, deu 27 December 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. bekendmaking. Inschrijving voor de Nationale Militie», Lichting 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 28 December 1895, des namiddags ten 6 uur. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Benoeming van een Wees voogd. *1- Vaststelling van het plan tot verbouwin°* van School no. 2. Adres van J. Zwart en Co. Alsvoren van Tb. Visser. Alsvoren van J. Bast. 8. Vaststelling van het 2e Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1895. K E N N I S G E V 1 N G. BURGEMEESTER on WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat er aEDBINGSHAKEN aanwezig zijn 1°. in de Stoomhoutzagerij van Ter Dorst aan de Geeuw bij J. T. Bloksma, Pompmaker, buiten ’t Hoogënd bij de Wed. Folkert Prins, aan de Prin sengracht in de Smederij van J. Tjaarda, buiten de voormalige Noorderpoort aan het Spoorwegstation bjj M. Meiners, nabij de Oosterpoortsbrug; bij G. S. Hofstra, Steenhouwer, aan de Leeuwarder trekvaart bij de Wed. Th. Asselman, Scheepstim merwerf bij de Oppenhuizerbrug bij de Kalkovens van Feenstra, aan den Oppenhuizerweg bij den Congierge der Hoogere Burger school bij den Concierge der School voor koste loos onderwijs in den Molen van Veen, aan de Frane- kervaart. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat volgens art. 450 van het Wetboek van Straf recht, ieder die getuige zijnde van het oogen- blikkelijk levensgevaar waarin een ander ver keert, nalaat dezen die hulp te verleenen, die gemeente Sneetc, voldoende aan hij hem, zonder gevaar voor zich zelven, ver- wet op de Nationale Militie van den j leenen kan, indien de dood van den hulpbe- Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals zij hoevende er op volgt, gestraft wordt met hech- is gewijzigd bij die van vai suras- ffl imotïhlw IMS on Ï.30 ■M ir op LICHTING VAN HET JAAR. 1896. 75 7 42 8- 8 35 9 11 9 29 943 955 08 015 6 50 7- 77 7 20 8 5 - 815 5 35 .45 15’ w’ A VI’. (■ra n bh imiiMin sia. *- P~- "O— M.U.UWU- I xo gvnxjxxgu M.J UXC TU.U X xxpXXX HJ.JX \OtUUtS» BWHW3B1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneak Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 1.9 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) zooals die is gewijzi-d b’i da wet van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56); K U 4 x,®re“f,enh ,ken?is der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militia onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven allo mannelijke ingezetenen, die op den laten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. J Voor ingezeten wordt gehouden .J- wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zyn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44) '2 hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende da laatste, aau het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde hield'? voorafgaande’ “ciittien maanden in Nederland verblijf 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geeu lugezetên. mits lijj binnen het rijk verblijf Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoo- rende tot eenen ^taaVwaar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst ,iïonderworpen of waar ten aanzien dêr nomeii>UChtiSheid het besiasel vau wederkeerigheid is aanga- Art. 16. De Inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader of Is deze overleden, de moeder, of, ziju beiden overleden' de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands geves tigd is, in de gemeente'waar hij woont; ML van den buiten’s lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lauds dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zij ix vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven; 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van ’s Lands dienst in ’s Rijks Overzeesclie bezittingen of Koloniën woont Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders aan te geven tusschen den Isteu en sisten Januari Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader of is deze overleden, zijne moeder, oi zijn beiden overleden’ zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan’ te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente waar de Inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3d zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waar toe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester en.Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG den 8en JANUARI 1896, ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zit* ting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke in gezetenen, die op den len Januari 1896 hun 19de jaar waren ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1877. Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeen te kan geschieden van 's morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur, Sneek deu 17 December 1895. PUNTEN VAN BEHANDELING:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1