1 No. 3. E R N-E N-V IJ FT I G 8 T E J A EEN VROUWEN-QUAESTIL (I e is 1896. -.11 wfaihi vj i I. M Alle brieven in te zenden. 0, it 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent«: Cents. Bij abonnement is de prijs --i te vernemen bij ik ;k ze Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco als mondig. Nu, dat er zijn, die een mond hebben, durf ik niet tegen spreken. Maar het aantal ie zoo AI) VER TEN TIEN van voor eiken regel meer 7 */a belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent den uitgever. ke figuren aan ’t wankelen te brengen, geeft toch niets Daarom begrijp ik uit het adres der V. V. V. niet anders, dan dat het een hopeloos pogen of wel een uitvloeisel ia van de wel wat naar priesterlijke schriftverklaring riekende wetsin terpretatie, volgens welke de vrouwen, die man- Naar aanleiding van de aangewende pogin gen tot schikking van de zaak betreffende de Roermondsche archieven zijn de pleidooien in het bij den Iloogen Raad aanhangig rechtsge ding tot 6 Maart a. s. uitgesteld. De heer J. P. van Waasdijk te Rotterdam heeft in de vorige week eenige moeite gehad in zijn sigarenfabriek. Hij had een nieuwen maatregel van inwendig bestuur ingevoerd. Hierover gebelgd, weigerden een drietal der sigarenmakers aan den arbeid te blijven en verlieten de fabriek. Des avonds echter keer den zij half beschonken terug, drongen de fa briek binnen, trachtten de aan het werk geble- venen over te halen om mede de arbeid ne der te leggen, en gingen ten slotte den meester knecht en den patroon te lijf. Laatstgenoemde werd aan hoofd en hand gewond en deed zich bij een apotheker verbinden. Dejneesterknecht kwam er met een dracht slagen af. Een der werklieden had inmiddels de politie gehaald, die daarop den hoofdaanlegger, zeke ren Van Leeuwen, arresteerde en met een an deren sigarenmaker, die veel spektakel maak te, naar het politiebureau bracht. De gruwelijke misdaad te Rotterdam begint al zachtjes aan op den achtergrond te geraken. Hét Rott. Nieuwsblad deelt er iets over mede waaruit blijkt dat het onderzoek nog altijd wordt voortgezet. Willem van Berkel en Catharina Hoogsteden worden nog bijna dagelijks van de strafgevangenis naar het huis van bewaring overgebracht, om daar door den rechter-com- missaris te worden gehoord. Van eenige vordering in de zaak is echter tot nog toe niets bekend, is het blad helaas verplicht er bij te voegen. de V. V. V. bij de voor vrouwen de poorten wijd worden open gezet, de mannelijke desverlangd vooropmaar onder die mannelijke kan ik niet het hoofdbe stuur der V. V. V. rekenen, dat met zoo’n armzalig peuterwerk do grondwetspoorten wil forceeren. Dan ben ik het weer eensmetmej. Huygens, als ze zegt dat het beter is de inner lijke kracht der legermacht in spe te ontwik kelen en te versterken, zonder meerwant daaraan ontbreekt nog maal te veel, schier al les. Wanneer ik om me zie en bemerk, dat de damesbediening in het nette café en haar lotgenooten daarbuiten genoeglijk en tevreden leven, zich niet bekommerend om de V. V. V., dan begrijp ik van haar positie alleen dit, dat ze tevredenheid putten uit de vergelijking met minder .bevoorrechte8 vrouwen; en dit middel, hoezeer ook door de wereld der priesters en verstandige menschen aangeprezen, lijkt me in ons geval althans wel wat bedenkelijk, omdat' de tevredene dames in den zwijmel van zinge not totaal over ’t hoofd zien, dat haar .genoeg lijk’ leven tusschen zoo groote gevaren dobbert en overgaat tot een leven van diep beklagens- waardige ellende, wanneer ze de dertig hebben mogen passeeeren. Gelukkig daarom de onge huwde vrouwen, die beschikken over het stof felijke en geestelijke vermogen om voor zoo’n leven van „er op of er onder8 volkomen zich te kunnen vrijwaren jammer voor deze cate gorie dat haar aantal, reeds klein, in onze con- curreerende wereld bestemd is weg te slinken tot een onaanzienlijk cijfer jammer voor de maatschappij in ’t algemeen en in ’t bizonder voor de positie der vrouw, dat de overgroote meerderheid der ongehuwde vrouwen zoo sterk is in de blijde verwachting, dat uit haar positie eerlang het huwelijk verlossing zal brengen. Vrouwen zijn zeer sterk in ’t idealiseeren en zonder dit in ’t algemeen verkeerd te willen noemen, is het naar mijn meening in deze ca suspositie beslist verwerpelijk, omdat het geen rekening houdt met de steeds meer gepronon ceerde voorliefde onzer sociëteit om huwelijken zonder geld onberaden te vinden en huwelijken met geld als regel te stellen voor de zonen van ons geslacht. Een meisje moet niet onbemid deld zijn, wil ze met eenige kans op succes huwelijksberekeningen maken begrijpelijk dus, dat de groote meerderheid dier idealen lucht- kasteelen zijn, die in illusies opgaan wanneer j de middagzon daalt en de avond trübe neerzinkt _n,e ,jk.Z^ do"r.de._5rondwet W?rden erkend over het matte vrouwenhoofd. Alleen in den werkenden stand staan de kan- de vrouwen, die naar ’t huwelijk uit- ze aan de stembus niet zouden opgemerkt wor den. Wil de V. V. V. zoo langzaam aan be ginnen, dan kan ’t geen kwaad, als ze er maar heelemaal van afzien. Immers ook hier geldt de regel, dat de laatste loodjes den doorslag moeten geven en we zijn nu met het mannen kiesrecht al zoover vooruit, dat eerlang de schut terij en geen rustende, als de hooggeleerde adviseurs ten minste der lui zin krijgen en de reserve, de heele ban in ’t gelid zal zijn aangetreden. Het spreekt vanzelf dat dan ook dames uit den burger- of middelstand mogen daarover een weinig gedupeerd zich gevoelen; secretaris, met eenig nadenken zullen ze moeten erken nen, dat het voor de wereldtoekomst een be- mocdigende gedachte is, dat we dit feit mogen constateeren. De zonen toch uit deze werk- vormen de gelederen van de worden gehouden om van sympathie te doen den blijken voor 7___r blijkbaar wel bij de opgekomenen, Besloten werd ten slotte den heer Kruger te zenden. i om De reusachtige dikhuid „Jack8, de oliphant uit Artis, is doodgeschoten. Over dit ter dood brengen en de aanleiding daartoe deelt de Echo ’t volgende mede Reeds sedert eenigen tijd was het dier wat vreemd in zijn optreden. Hij werd, als sommige oude menschen, wat slecht gehumeurd en kreeg zoo nu en dan eens zin om zijn oppasser even te „drukken8 of zijn kolossaal hek te verbuigen. De directie van Artis had het daarom noodig geoordeeld, dat Jack maar liever afdoende tot rust werd gebracht en men gaf den dikhuid Jack was echter zoo wijs ver- Onze grondwet, dat kostelijk stuk papier logisch uitvloeisel van ’t verleden en van de schedels eener reeks van eerlijke mannen, zoo- als piofessor van der Wijck zou zeggen ontzegt aan de eerlijke mannen, die zoo eerlijk mogelijk het kiesrecht willen uitdeden, de be- viegdheid, daarbij ook de vrouwen te beden ken. Toch vervoegde zich eenige weken gele de i het hoofdbestuur van 'Tweede Kamer der Staten-Generaal met het eerbiedige verzoek, of deze eerlijke mannenver gadering het niet daarheen zou willen leiden, dat ook de vrouw, die de „kenmerken8 van geschiktheid en maatschappe! jken welstand vertoonen kan, tot het kiesrecht worde toe gelaten. Wanneer de Tweede Kamer dit verzoek wil de toestaan, zou ze over gemoedsbezwaren heb ben heen te etappen en de grondwet moeten gaan uitleggen als andere menschen dit met den Bijbel doen, d. i. ze zouden het „stuk pa pier’ zoo moeten vouwen, dat het op hun hoofdje paste. Ik voor mij zou daar niet zoo’n groot bezwaar in zien het is toch al misera bel genoeg, dat een „volksvertegenwoordiging8 door een dergelijk memorandum of album, waar deze en gene Excellentie successievelijk zijn ideetjes heeft laten opteekenen dat, zeg ik, óen Tweede Kamer en een landsregeering door zoo’n album-charivari wordt belemmerd in de vervulling hare ideaalste beloften en wenschen. Werkelijk, dat doet me leed voor die eerlijke, rechtschapen collectie van voogden en toezien de dito’s en ik wensch niets vuriger dan dit, dat ik op hen de woorden mocht toepassen van een duitsch schrijver „Dir macht es Freuden dich freiwillig dem Willen deiner Mutter zu beugen, weil du stark bistmich dagegen kriinkt es dies zu thun, denn ich bin sehwach.8 Het laatste wil ik gaarne voor mijne verant woording nemen tegenover dat poezie-album van eerlijke Excellenties gevoel ik me zwak, ja dat stuk papier krenkt me, omdat ik niet vat waarom gij en ik, wij allen getiraniseerd en vleugellam geslagen worden door zoo’n be schreven stuk vodderij. Ik weet wel dat het niet baten zou, de po ging om den band los te tornen, waarmee de Excellenties van vandaag aan die Grondwet zich gebonden voelen, en raad daarom alle heeren en dames ten zeerste af, er maar een oogenblik aan te denken, die eerlijke, ridderlij ke figuren aan ’t wankelen te brengen. „Het Door de Ned. Z.-Afr. Ver. is het volgende telegram aan president Kruger gezonden: „De een dosis vergift. Jack was echter zoo Nederlandsoh Zuid-Afrikaansche Vereeniging zich niet te laten beetnemen en nam het betuigt eerbiedige hulde voor geestkracht door gift eenvoudig niet in. manshuwelijken vormen de gelederen strijdmacht, die, wanneer het sein voor aanval wordt gegeven, met de concnrreerende ellende van het tegenwoordige voor goed zullen afrekenenzij vormen „den stam van Isaï waaruit het rijsken zal voortkomen in de geld te zenden volheid der tijden dat de wereld zal ver lossen van de zonden”, zegt dominee, als hij onder den kerstboom staat, en dominee, hoe behoudend de man ook in 't algemeen is, heeft daarmee het kiempje van sluimerend geloof weer gewekt: dat het leed dezer wereld door een de wereld schokkende gebeurtenis zal worden weg gevaagd. Jawel, dominee, schudden, al maar schudden, nietwaar Het is een bitter lot voor de vrou wen, die, der wanhoop nabij, nog het oos ten niet zien dagener is geen verbetering denkbaar dan de steun va» hare minder mis doelde zusteren daar is dus voorloopig, naar mijn bescheiden meening, het terrein, waar de mannelijke vrouwen haar hoofdtaak vinden aangewezen. En daarnevens zouden we haar werkzaam willen zien, agiteerende voor het al gemeen kiesrecht van man en vrouw. De ach terlijkheid van de overgroote meerderheid der vrouwen in maatschappelijk-politieke quaestiën wijkt, als de roestvlek van het metaal, wanneer het in gebruik wordt gesteld. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 (Staats* blad no. 56) noodigen bij deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, wanneer zij verlangen bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe vóór den Isten Februari a.s. ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Sneek den 3 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gele genheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Sneek den 3 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BINNENLAND. mannenlijke vrouwen sen voor gering, dat zien, bijna even gunstig als te voren. En de u en uwe* natie getoond, (get.) C. B. Spruyt’ Uit Rotterdam is voorts het volgende tele- „Kruger, Pretoria. Rotter- damsche Beurs wenscht u geluk met over winning. (get.) Monchy.8 Zaterdag zou te Amsterdam een vergadering de Transvalere. Sympathie bestond maar een er l leiding was er niet. een telegram aan Er worden ook reeds oproepingen gedaan geld te zenden voor eventueele hulp van ver wonde boeren of nagelaten betrekkingen, ’t Zal intusschen o. i. verstandig zijn hieromtrent een afwachtende houding aan te nemen. De Wereldkroniek geeft afbeeldingen der mannen uit Transvaal die op ’t oogenblik ’t meest besproken worden, de Transvalere Kruger, Pie ter Joubert en Leyds, en voorts de Engelschen Cecil Rhodes, dr. Jameson en Chamberlain. ■w ?e- raws-1« wmwwMim nk de S2&I ÏZ1 Is J •8- 5 30 15 35 15 50 7 20 42 35 14 20 13 55 3 15 .8, C. ix! AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. Lichting 1896.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1