E r. i-!. !896 le is A. 'I' ia K’ D den. land. rre- ida L op de be- t deze, ook omdat hij vreest dat de wet der reactie drie jaar irsie, Ja- j JA. ER- Ne- ijk EK les, iom- i be- ii la- m, 00 ili Tien jaar geleden teekende J. Grooters, uit Gramsbergen, als militair schrijver naar Indië. Na twee jaar ontving zijn vader geen bericht meer van hem en bleven de gezonden brieven onbeantwoord. Thans, na acht jaar, wendde de oude Grooters, zich tot den burgemeester om te hooren, of hij ook gewaar kon worden’waar zijn zoon was. De burgemeester verzocht aan het Ministerie van Koloniën inlichtingen en kreeg die ook. Ze luidden dat J. Grooters in 1887 op de terugreis naar Nederland was overleden, nalatende een bedrag van pl. m. 30 gulden, dat alsnog voor de erven beschikbaar was. Ware niet gevraagd Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 211. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek herinneren alle mannelijke in- i gezeteuen. die in 1R77 _:.i_ dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1897, hebben doen inschrijven, aan hunne ver-i plichting, om zich daartoe alsnog aan voor of uiterhjk op 31 Januari e. k. ter Secre tarie dezer gemeente. Sneek den 10 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT D E P E RS. De Nederlander geeft in een „terugblik” eeni- ge beschouwingen over de kiesrecht-voorstellen. Naar ’t blad doet uitkomen, blijkt uit het ver slag der Tweede Kamer duidelijk dat eigenlijk geen der partijen met de voorgestelde oplossing tevreden is. En hoe zou het ook anders kunnen zijn Men moge een meerdere of minder groote uitbreiding wenschclijk achten, met de willekeurige indeelingen, die dit ontwerp geeft indeelingen, die op de studeerkamer zijn uitgedacht maar strijden met het werkelijke leven kan wel niemand zijn ingenomen. En dan zulk een regeling te durven aanbieden als een definitieve kiesrechthervorming, welke zoo ver gaat als de Grondwet toelaat 1 zulk een pretensie moeten immers de tegenstanders zoo wel als de voorstanders van het vroegere ont werp belachelijk vinden. De minister heeft dan ook zeker geen gemakkelijke taak, waar hij geroepen wordt in zijn memorie van ant woord èn billijkheid èn aannemelijkheid van zijn kreukelwerk aan te toonen en waar schijnlijk zal het nog wel een poosje duren voordat die memorie verschijnt. Wanneer het thans ingediende ontwerp het eerste was geweest dat na de grondwetsherzie ning werd voorgesteld, dan zou de ingenomen heid der Kamer daarmede zeker uiterst geriqg zijn geweest. Ware de minister-Tak met een lergelijk ontwerp voor den dag gekomen, links m rechts zou men maar één geroep hebben jehoord: „Dat is onmogelijk! Hebben wij daar na zoovele jaren voor grondwetsherziening op iet punt van kiesrecht gestreden, om daarna len geheelen census naar plaatselijke gesteid- leid in alle vormen en schakeeringen met vlag en wimpel weder in te balen De vraag of ons land verlost zal worden van le kiesrccht-agitatie door de thans ingediende loogst gebrekkige en bekrompen regeling, waar- loor duizenden en duizenden, die er evenzeer tanspraak op hebben als de toegeiatenen, zou- len worden uitgesloten, een regeling even on- 'eehtvaardig als onbillijk, beantwoordt het blad ds volgt „De voorstanders der vooruitstrevende demo- iratisehe richting komen voor een moeilijke keus e staanzelfs indien zij mochten besluiten toch an deze voordracht hun stem te gevenwat vij meer en meer moeten betwijfelen zij zeu len het niet anders kunnen doen dan met een leklemd liart en zonder de minste illusie, dat iu een bevredigende oplossing is gevonden. De partijen zitten in de modder en zullen !r zeker door zulk kiesrechtgeknutsel niet uit- j ebaald worden. Onze hoop voor de naaste nekomst is dan ook niet gevestigd op eenige waaraan vele jonge mannen zich ïgemoetkoming van dit ministerie, dat met - anden en voeten gebonden aan de genade der onservatieven is overgeleverd, maar ADVLRTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- '”.r elta> r,. Cen». Bij abonnement i, dep,.», belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te rernem.n bd den uitgever. J Deze COBRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.- franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. op andere wijze zal wreken. De heer -.1 ontwikkelt zijn meening als volgt: Gaarne breng ik mijn eere-saluut aan den moed, waarmede men tegen dronkenschap en i getuigt. Ik zou den dag ze genen, waarop zoo menig jongman den sterken drank voor goed van zich stiet maar men make geen regel, die voor allen gelden moet men stelle geen wet, waar de vrijheid in Christus gepredikt wordt, en moet geëerbiedigd worden Geen vriend van Schiedam zou er wèi bij varen’ indien hij zich op bovenstaande beriep, als een getuigenis voor het gebruik, zij het ook mot mate, van den traditioneelen borrel, maar wij komen op voor het evangelisch beginsel der vrijheid. Wij mogen niet geoordeeld worden in spijs en drank. Wanneer een geheel-ont houder mij de eer zijner gastvrijheid gunt, en hy plaatst aan zijn diseh naast mijn bord een halve flesch wijn, terwijl de leden van ’t gezin water zullen drinken, dan moét het den indruk maken, alsof hij, die den wijn drinkt, toch eigen lijk op een lager standpunt van heiligmaking en zelfverloochening staat; en zie, dat noem ik nu onevangelisch. En het is hierover alleen dat ik hier spreek. Mijne vrienden de geheel onthouders, (ik tel onder hen vele vrienden) zullen nu wel zoo goed zijn, van op mij niet al j.u? Pü te richten, en mij met citaten van medici, hlanthropen en psychiatres te bestoken. Die pijlen zijn aan mij slecht besteed. Zij vlie gen over mijn hoofd. Ik bepleit hier alleen het groote beginsel van de vrijheid van een christen- mensch tegen een opkomende ascese, welke mij toeschijnt met die vrijheid te strijden en moet leiden tot allerlei onevangelische practijken. Overigens sta ik, gelijk zij, die ons kennen wel weten, menigmaal met de bestrijders van den alcohol schouder aan schouder, doch ingedeeld bij een brigade ben ik niet. De schrijver voegt er bij, dat de goede maat regel genomen is op aandrang van de Rath, geestelijken. slissing der democratische beginselen in het l zich oP land. Hoe grooter geknutsel aan de minister- Bronsveld tafel, des te meer zal men een afkeer krijgen van het schipperend conservatisme.” «nanueui I Uit hetgeen het blad hierop laat vólgen, blijkt, drink’gewoonten r--. in 18„ „y„ i gen“’ I en zich verheugt in de omstandigheid dat het bestuur niet heeft willen transigeeren, en open te geven de vaan van een werkelijk vrijzinnige de- i inocratische staatkunde heeft ontplooid. „Zij I heeft daardoor, aldus besluit de Nederlander^ I zeer zeker aau innerlijk gehalte ruimschoots gewonnen wat zij aan ledental heeft verloren. Zoolang de Unie nu en dan mee ging dobbe ren op de anti-elerieale wateren en ter wille van de eenheid lijdelijk toezag dat conser vatieven zich in de stembusdagen als Unie-can- didaten poseerden, om er, eens gekomen, zich van de vooruitstrevende stembusieuzen niets meer te herinneren, kon zij rekenen op den steun van veten, wier verleden het bewijs was dat zij te huis hoorden op de banken der rechterzijde. Maar die tijd is gelukkig voorbij. Wat in het voorjaar van 1894 op het Binnenhof is voorge vallen, heeft de oogen der vooruitstrevenden doen opengaan. In 1895 zijn heel watconser- yatief-liberalen de Unie uitgegaan. Daardoor is de positie veel zuiverder geworden en is het waarschijnlijk, dat ook de poging van het bestuur om de „Ünie“ op nieuwe grondslagen op te trekken en een program te doen aanne men, dat voor de vooruitstrevende, democratische vrijzinnigen vereenigingspunt kon worden met goed gevolg zal worden bekroond. Wat van de voorbereiding en van de beginselen, waarvan men wil uitgaan, is bekend geworden, heeft de verwachting hoog gespannen. Moge die verwachting niet worden beschaamd I Moge uit het straks te verschijnen program, dat, naar wij vernemen, in begin van 1896 aandeafdee- lingen zal worden verzonden, afdoende blijken, dat het meer is geweest dan een leus, toen men op de laatste algemeene vergadering decreteer de, dat aan elke bevoorrechting van het kapi taal een einde moest komen Ook andere bladen hebben het ontwerp van ’t bestuur der Liberale Unie besproken en, ge lijk zich liet verwachten, loopen de opvattingen uiteen, al naar de richting van het blad. De Arnh. Ct. had het wat meer geavanceerd wil len zien, en is van oordeel dat het te veel geeft voor een prógram van actie en dat het de con servatieve elementen niet flink genoeg uitsluit. Het Centr. denkt er zoo ongeveer eveneens over. Daarentegen is het Haagsche Dagblad van me ning, dat de „Liberale Unie”, als zij dit ontwerp aanneemt, gerust kan worden genoemd „Sociaal- radicale Unie”. In geen land van Europa toch wordt door de radicalen, zelfs van de meest ge prononceerde kleur, meer verlangd dan hier ge geven wordt. De Amst. Ct. (de oude conser vatieve, thans onderredactie vanjhr. Smissaert) is minder kras in haaf oordeel, maar toch blijk baar van meening dat het program voor de gematigden der partij onaannemelijk zal blijken te zjjn. In de Kroniek der Stemmen van dr. Brons veld wordt ditmaal gewaarschuwd tegen zekere ascetische neigingen welke zich bij velen begin nen te vertoonen. De schrijver is er verre van af een pleidooi te houden voor het „verzorgen i van het vleesch tot begeerlijkheid4, en hij keurt i ten strengste de weelde en de weekelijkheid af a overgeven, maar toch acht hij het niet onnoodig hier een woord te doen hooren tegen een overdrijving in BINNENLAND. Onlangs deelden we mede, dat het bestuur van het Fnesch Comité van de Volkspartij oen adres aan de Koningin-Regentes en aan de Iweede Kamer der Staten-Generaal had in^e- diend, strekkende om niet over te gaan tot het besteden van 189 millioen gulden voor het droogmaken der Zuiderzee, vóór niet ten minste een enkel millioen van staatswege is bestemd om den bodem van Friesland tot grooter vrucht baarheid te brengen. Thans zijn bij dat bestuur van verscheidene vereemgingen in Friesland betuigingen van in stemming met zijn verzoek ontvangen en heeft ieo.3aSellU^ We3t^nge™leel van de Friesche - -- uc ^ciaai-ue- Maatschappy van Landbouw het hoofdbestuur mocratie aan invloed verliezen. De werkman dezer maatschappij uitgenoodigd, het genoemd die gevoelt dat hem onrecht wordt o-edaan’ adres zooveel mogelijk te steunen. „klampt zich vast aan hem die zijn Sten verdedigt.4 De Werkmansbode is het eens met de bedoe- mg van het ontwerp op de Kamers van Ar beid, dat de patroons hun afgevaardigden kie zen en de werklieden hun vertegenwoordigers, beide groepen afzonderlijk. Want wanneer beide groepen gezamenlijk alle leden der Kamer kozen, dan zouden de werklieden, die de grootste meerderheid vor men, de patroons geheel overstemmen, en al leen de zwakste patroons, of hen waartegen de hunnen het best kunnen optornen, kiezen, zoo- dat de patroons alle zekerheid zouden missen door de besten uit hun midden vertegenwoor digd te worden. Daarentegen zon de invloed der patroons op de keuze der werklieden-af<te- vaardigden gelijk nul zijn. Het blad stemt er niet mee in, dat zij, die een vak hebben uitgeoefend, verkies baar zullen zijn volgens het ontwerp het zou willen bepalen, dat zij, die langer dan tien jaar uit het vak zyn, niet verkiesbaar zijn. Ook acht het de onderscheiding tusschen pa- 'verkllc,]en in het ontwerp lang niet gelukkig, en zou het in ieder geval de leeftijds grens hooger h.v. op 21 jaar willen stellen. Dat onderbazen, opzichters, meesterknechts enZ‘i ~,zooa‘8 Ministers aannemen tot de weekheden behooren, ontkent het blad ten stel ligste. Rekent men hen tot de patroons, of houdt men ze onzijdig, dan zulleu de arbeiders daarvan geen nadeel ondervinden. Het best 'vare meent het blad, bazen en meesterknechts onzydig te laten. Uit Tilburg wordt aan Het Centrum geschre- yen dat een der grootste fabrikanten aldaar, do heer Vincent Bogaerds, Zaterdag jl. het loon voor stukwerk voor al zijn wevers heeft ver hoogd, met bijvoeging van een zeer belangrijke bepaling. Aan allen wordt een vast weekgeld van f 8.50 uitgekeerd. Verdienen zij meer,'dan wordt hei meerdere niet terstond uitbetaald maar voor elk op een spaarbankboekje inte’ schreven. De boekjes blijven bewaard op het kantoor en worden tweemaal ’sjaars in handen gesteld van de rechthebbenden om er naar vrij heid mee te handelen. Daar een goed werk man aan die fabriek f 9'^-loy, per week kan verdienen, zal het gevolg van dezen maatregel zyn dat hij elk half jaar een aardig spaarduit je byeen heeft, dat zeer te stade zal komen voor winterprovisie, bij ziekte, sterfgeval enz. De vrouwen weten dan tevens hoeveel de man elke weck ontvangt. De werklieden zijn met deze regeling van den heer Bogaerds zeer ingenomen, welke gunstte afsteekt bij die aan andere fabrieken te Tilbur’ waar soms van 6 uur ’s morgens tot 10 uur’ ’s avonds moet worden gewerkt, zonder schaft tijd, en voor slechts 8% a 9^ cent loon per uur. De correspondent noemt het geval van een werkman, die op 12 werkdagen van 7'/2 ’s mor gens tot 9 uur ’s avonds had gewerkt en in dien tijd sléchts f 10.50 had ontvangen Hij wijst er verder op, dat de lage loonen niet het ge volg zijn van de buitenlandsche concurrentie maar van de concurrentie in de stad zelf van’ „werkgevers die tegen alles opbieden om’leve ranties te krijgen, waar dan de werkman de dupe van is, wijl de loonen het moeten ont gelden4. Zoer terecht wijst de schrijver er op, dat als het voorbeeld van den heer Bogaerds algemeen werd gevolgd, de ontevredenheid onder de werklieden zou verminderen en de sociaal-de- 30 IM 15 35 45 s* J* 10, F5 1 42 I 135 111 129 48 18 >15 00 r 20 om

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1