El l»ÏEKraTII-BLA» Wil K ohm mi m imiDissmii sim É- No. 5. 1896. EEN BEGINSEL 1 te W O JÏÏJ S r> 7k o- 15 JANUARI. i. n. BINNENLAND. Alle brieven in te zenden. >e- vat. er- ;el- de ijn iet- in de >e- Ük >te >n; est en of ze et gemeentebestuur wat niet geheel te looche nen is daarmee heeft de beer van Aken zich zijn qualiteit van Inspecteur van 't M. O. Bij hem kan dus niet de be- een advies uit te brengen met ’t oog op de belangen van vakmannen, Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in niet in te laten. den Haag heeft bet doeling geweest zijn, KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat het 2e Suppletoir Kohier van den Hoofde- lijken Omslag, dienst 1895, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Stilten van Friesland, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een afschrift van dit Kohier van af 15 dezer, gedurende vijf maanden ter Secretarie werkdagen 1 Wederom wordt gemeld dat de gouverneur van Suriname, de heer Van Asch van Wijck, zal aftreden. Thans heeft de correspondent van het Vad. te Paramaribo vernomen dat de gou verneur ontslag heeft genomen en in Mei a. s. zal repatrieeren. huisvesting en verpleging wordt alleen verleend aan hen, die niet wonen in eene gemeente waar eene Rijkskweekschool voor onderwijzers gevestigd is. Van den tijd en de plaats voor genoemd examen zal tijdig aan de adspiranten kenm» worden gegeven. dezer gemeente ter inzage is neder gelegd, alle i van ’s morgens 9 tot ’s namiddags uur. Sneek den 14 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Op 1 Mei e.k. kunnen bij de Rijkskweek- scholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haar lem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maas tricht kweekelingen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wo nen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisves ting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der aspiranten worden melding gemaakt. Aangifte vóór 1 Maart e.k. bij den directeur der Rijkskweekschool, die zij wenschen te be zoeken. Zij moeten op 1 April e.k. hun 15de jaar zijn ingetreden. Boeken en leermiddelen worden aan de kwee- werd aangeboden gaf hij aan den conservatie- s telingen van Naar men verneemt hebben de rijksmiddelen in het afgeloopen jaar bijna 31/, millieen gul den boven de raming opgebracht. De gebeurtenissen der laatste dagen in Zuid- Afrika hebben hun nadeeligen invloed doen gelden op den voornaamsten tak van nijverheid te Amsterdam, op de diamant-industrie. Als weeldevak moet het diamantvak in tijden van economische depressie er het allereerst het Rijkswege kosteloos verstrektloodje bijleggen, zegt het Weekblad van den Bij de gister gehouden trekking voor de loterij van de Amsterdamse he tentoonstelling is de gouden zuil, ter waarde van f 100,000, ten deel gevallen aan den bezitter van no. 905,336, Voorts op no. 477,103 2e prijs, collier van paarlen en diamanten; 318,692 3e pr., zilveren vaas; 1,467,984 4e pr., diamanten broche; 433,384 5epr.,eetkamer-ameublement; 1,462,662 6e pr., bureau Louis XIV; 1,005,225 7e pr., salon-ameublement; 1,136,225 8e pr., marmereu beeld ,1a Pécheuse”; 1,261,112 9e pr., eiken houten kist met tafelzilver; 750,513 10e pr., vitrine Louis XV; 578,357 11e pr., zilveren beeld; 805,508 12e pr., geborduurd portret van Z. H. den Paus; 656,711 13e pr., vleugelpiano; 32,999 14e pr., gebeeldhouwd houten beeld „l’Aurore”; 1,181,299 15e pr., bonzen groep ,1’Adieu”. Zooals men weet zijn er in het geheel ruim 8000 prijzen. Heden wordt de trekking voort gezet. Onze geïllustreerde weekbladen hebben allen hun aandacht gewijd aan de gebeurtenissen in Transvaal. Erg gelukkig geïnspireerd, zegt de Ziv. Ct., waren zij niet, hoe goed hun bedoe ling ook is geweest. Het antwoord dat Kruger eenigen tijd gele den sprak toen men hem aanspoorde maatrege len te nemen tegen degenen die hem tegenwerk ten „Om een schildpad dood te slaan moet men wachten tot hij den kop uitsteekt”, heeft de Amst. (het weekblad) en de Kroniek geïn spireerd. Op de plaat van ’t weekblad zien wij de Nederlandsche maagd de hand reikend naar Kruger, met de woorden „Het Nederlandsche volk wenscht u gelukTrouw aan de wapen spreuk der vaderen, hebt gij gehandhaafd." Joubert staat naast de gedoode schildpad, wiens afgeslagen kop de beeltenis van Jameson weer geeft. Een eenigszins zonderlinge figuur maakt de Leeuw naast de Nederlandsche maagd. Men zou denken, den woedenden blik van ’t dier ziende, dat het eenig deel had gehad aan de overwinning, ja, dat hij het eigenlijk gedaan heeft In de Kroniek is de schildpad in een reus achtig monster herschapen, dat zich door Kru ger den kee| laat afsteken. De Spectator geeft ons eveneens een Trans valer te aanschouwen met den voet op den nek van John Buil. Ook deze plaat munt niet door bijzonder schoone teekening uit. Het geïllustreerd Politienieuws geeft de vor sten van Europa te aanschouwen en stelt de Transvaal voor onder de beschermende haud van Wilhelm tegenover het kijvende Engeland. ’t Beste is nog het eenvoudige portret van Kruger in de Wereldkroniek en dat van Eigen Haard. Beide bladen geven ook een afbeel ding van dr. Jameson en een paar plaatjes die een denkbeeld kunnen geven van de snelle ont wikkeling van Johannesburg. van den bloei der Middelbare Scholen. Niet het belang van een der maatschappelij- zijn voorstel ge- i ke lagen kan daarom bij den Inspecteur heb ben voorgezeten toen hij zijn advies opmaakte. Als mensch mag het hem belang inboezemen, oud-pupillen der Hoogere Burgerschool hun doel te zien bereiken als Inspecteur staat hij daarbuitendit is een waarheid even een voudig als het axioma, dat de heer van Aken zoolang hij niet minister van Binnenlandsche Zaken is, zich niet heeft te vermoeien met de vraagwaartoe de Hoogere Burgerscholen zul len dienen. Zoo aartsvaderlijk kon de heer Inspecteur zich dus niet aanstellen. Wat dan wel het leidmotief was van zijn advies P Vond hij het in ’c belang der Hoo gere Burgerscholen dat de bokken van de schapen worden verwijderd Hadde zijn advies zich niet bepaald tot de twee hoogste klassen, maar daarentegen zich uitgestrekt over alle klassen der Hoogere Bur gerschool, er zou aanleiding zijn tot ’t vermoe den dat de Inspecteur van plan was zijn assis tentie te verleenen tot deze kleine wijziging: dat Hoogere Burgerscholen voortaan werden HoogereBurgerscholen. Het verbindingsteeken, er tusschen geplaatste zou den Inspecteur niet alleen het recht toe gekend maar den plicht ook opgelegd hebben, in dien geest te adviseeren, dat de middelbare scholen enkel toegankelijk mogen gesteld voor de hoogere burgerklasse. Geen andere bedoeling kan dus bij den In specteur hebben voorgezeten, dan een meer al- gemeene, een maatschappelijke overtuiging uit te spreken en in toepassing te helpen bren gen de overtuiging des heeren van Aken, van den burger van Aken, die zegtdat ieder in zijn stand dient te blijven, en van den In specteur van Aken dat de autoriteiten zoo veel doenlijk moeten voorkomen dat middelba re scholen deze „ontwrichting* der maatschap pij bevorderen. De heer van Aken durft er niet rond mee voor den dag komen dat de maatschappij en haar belangen, zooals die naar zijn conserva tieve gevoelens ’t best gediend worden, bij hem meer heeft gewogen dan de belangen van het Middelbaar Onderwijshet zou ook getuigen van ongeoorloofde bemoeizucht in zaken die niet tot ’s mans competentie behooren en daar om een reprimande moest uitlokken van den Ministeren de heer van Aken is verstandig genoeg zich een ministerieele terechtwijzing als deze Schoenmaker, blijf bij uw leestlie ver niet op den hals te halen. Daarentegen heeft zijn conservatisme hem niet met rust gelaten, en nu van de zijde der Haagsche autoriteiten daartoe de gelegenheid ABVEBTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents^ voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. ven prikkel gevolg, om langs zijdelingschen weg, d. i. zonder hoogere macht uit de tent te lokken, toch aan 't verwezenlijken van zijn conservatief lievelings-idee mee te werken. Een conservatieve durfal is de heer van Aken dus niet, maar een conservatief, die, gelijk zulks veel voorkomt onder conservatieven, onze con servatieve regeering incluis, den moed heeft, om in ’t geniep den slag toe te dienen waar voor men het vizier niet durft openen; een soort laffen moed dus, die het beginsel onteert waarvoor men wil uitkomen en er op wijst dat dit beginsel, terrein verliezende en zich niet sterk genoeg meer gevoelende om in ’t open veld te kampen, zijn toevlucht neemt tot ver dekte stelling en hinderlaag. Voor de wetenschap is er oorzaak tot droef heid wanneer het hoofd van ons Middelbaar Onderwijs zich verlaagt tot tirailleerenden scherpschutter daarmee zelf het veroordeelend vonnis vellende over de wijze waarop de In specteur van ’t Middelbaar Onderwijs in Ne derland zijn ambtsplichten opvat. r De gemeenteraad van voorstel verworpen van B. en W., volgens welk het schoolgeld van de twee hoogste klassen der daar zijn ambt enkel inhoudt de bevordering Hoogere Burgerschool zou verhoogd worden van f 100 tot f 150. Het dagelijksch Bestuur werd in de motiveering van steund door een advies van den heer van Aken, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, welk advies, méér dan het voorstel, in den lande de fiandacht heeft getrokken om de eigenaardige opvatting welke het hoofd der Middelbare Scho len in dit stuk huldigt van deze inrichtingen en haar bestemming. De heer van Aken wil mèt verhooging van de schoolgelden den toevloed tegengaan van jongelui die bestemd zijn voor opleiding tot een of ander vak. Lage schoolgelden, zegt v. A. lokken naar deze scholen leerlingen die er niet behooren. Leerlingen toch, die vakonderwijs noodig hebben, worden daarvoor te oud wan neer ze den vijfjarigen cursus afloopen aldus het advies. Welke leerlingen de heer van Aken daarbij vooral op het oog heeft, blijkt uit deze zinsnede van zijn advies „En nu vraag ik wanneer iemands financieele krachten te gering zijn om een schoolgeld van f 150.te betalen, handelt hij dan niet ver keerd, door de opvoeding zijner kinderen zoo te leiden, dat deze eerst na hun 18e of 19e jaar aan het aanleeren van hun vak kunnen be ginnen Bedoeld worden dus blijkbaar de zonen uit den breeden zoom van den kleinen burgerstand en in deze toelichting komt het ons voor, dat het advies van den Inspecteur uitgaat van een beginsel des heeren van Aken. Zou de heer van Aken zich bij zijn advies hebben laten lei den door belangstelling in den werkmansstand Zou hij bij zijn beschouwing steeds de vraag voor oogen hebben gehad „Op welke wijze worden de belangen van aanstaande vakmenschen het doelmatigst be vorderd Indien de heer Inspecteur zijn bezwaar van te zeer vertraagde vakopleiding gemaakt had met het oog op de toekomst der werkmans- zonen, zoo mag worden gezegd dat hij al be droefd slecht den weg weet te vinden waarlangs het hem mogelijk zou zijn misschien dit bezwaar te onderscheppen de aangewezen weg was dan geweest zich rechtstreeks te richten tot de ouders dier kweekelingenbepaald verkeerd zou daartoe de door hem ingeslagen weg zijn, waar het geldt een maatregel te nemen van overheidswege, die naar het oordeel der ge noemde belanghebbenden beter niet genomen ware. In dergelijk geval wordt de maatregel een dwingend stelsel, een stelsel van uitsluiting, dat in de hoogste mate autoritair is en in lijn rechte tegenspraak met de bestemming der mid delbare scholen. En al mag deze autoritaire voogdij naar den smaak zijn van het Haagsche i i ti- in- ;gn 00 er- e n A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1