■ffi- ffl 1DIWW1HLU BOil Di I I tel fes SLECHT, SLECHTER No. 7. 1896 A R, O A M <A W O re IN S u> A. o 22 JANUARI, dig BINNENLAND. Alle brieven in te zenden. I ;h ;e t- Al) VERTEN T1ËN voor eiken regel meer 7 belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. Er heeft zich een commissie uit onze katho lieke landgenooten gevormd om de nagedach tenis van dr. W. J. T. Nuyens te huldigen. Aan ’i hoofd staat dr. H. J. A. M. Schaepman. Men wenscht zijn naam te verbinden aan een maatschappelijke stichting. Bijdragen worden tot 15 April in ontvangst genomen. Ter vervanging van de heeren mr. J. E Veltman te Amsterdam en J. A. Böhringer in Den Haag, die op 1 Juli a. s. als hoofd be stuurders van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen moeten aftreden, zijn opgemaakt dö volgende dubbeltallen Vacature Veltman: de heeren mr. E. Star Busmann, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam, en mr. M. W. F. Treub, wethouder te Amsterdam vacature Böhringer de heeren Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco trachting op het belastingwerk van den vorigen minister van financiën. Immers, de klaagtonen na invoering der vermogens- en bedrijfsbelasting komen ten slotte neer op den grondtoon De minister Pierson heeft aan een goed beginsel een slechte toepassing gegeven. En wie niet doof is voor al deze klaagtonen, j wordt, wanneer personeele belasting hem een i uit verkeerd beginsel gesproten product lijkt, j onwillekeurig verleid tot de vraag of bij deze I voorgestelde belasting niet dezelfden grond wordt gegeven voor klaagtonen, hoewel in omgekeer de orde. Immers, volgens zijne opvatting der dingen wordt thans in uitzicht gesteld verbeterde toepassing van een slecht element. Wie dus bij nadere kennismaking Pierson’s werk af keurt, kan geen gunstiger oordeel vellen over de modification van minister Sprenger van Eyk, tenzij hen het beginsel juist voorkomt, volgens welk men iemands kracht tot dragen kan meten naar hetgeen deze uitgeeft of ver teert. Zijn oordeel zal nog scherper afkeurend moe ten uitvallen, wanneer hij komt tot de boven genoemde filosofische beschouwing van de zaak. Het goede in Pierson’s ontwerpen wordt niet bereikt dcor de aangewezeu middelen hoezeer dit groote verwachtingen heeft teleurgesteld, toch is de fout gemakkelijk te herstellen, nu de hoofdzaak, het uitgangspunt, goed is. Maar in'het andere geval, het uitgangspunt verkeerd zijnde, wordt het resultaat al bedroe- vender naar mate meer de richting wordt ge volgd bij het beginpunt aangewezen. Onzes inziens is er geen twijfel hoegenaamd, dat de vraag of stipter navolging van een verkeerd beginsel verder van het goede doel voert, be vestigend moet worden beantwoord. Een voorbeeld ter toelichting, ofschoon de gevolgtrekking logisch zeer eenvoudig is Men bevindt zich in ’s Gravenhage en wil reizen naar ’s Hertogenbosch den weg niet wetende slaat men den weg naar Leiden in, slaat, voor men daar aankomt, rechtsaf en zoo verder dien rechtsafkoers in ’t oog houdend komt men ein delijk te Winterswijk. Dit eindpunt verkeerd bevonden zijnde zal men de reis nog eens doen, maar afgaande op de opgedane ervaring wordt niet meer de rechtafkoers genomen men be gint echter weer met de verkeerde richting te nemen en nu noordwaarts gaande raakt men al verder van huis en van het doel af en be landt eindelijk aan Holland’s noordelijken uit hoek bij Kijkduin. Hier was de verandering dus geen verbetering, tenzij men in de tweede proef gevoeliger les wil zien dan in de eerste. Want de verkeerde koers valt thans beter in ’t oog en zoo is ’t mo gelijk dat de tweede, duurdere las, aan het in slaan der richting verandering brengt, zooals de eerste dit deed in de trouwere opvolging van de bij den aanvang gekozen richting. Voor standers van ’t ontwerp zullen dus mogen be weren dat we bij aanneming toch winnen. Wan neer ze kunnen aantoonen dat uit één les niet van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ’/i Cents. Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij Aan den heer jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman is op zijn verzoek door het college van directeuren, na ingewonneu advies van het curatorium, eervol ontslag verleend als hoog- leeraar aan de Vrije Universiteit. Hij is reeds sinds den aan vang des jaars in functie getrek den als rechter in de arrondissements-rechtbank te ’s Gravenhage. reP en rocr, betere partij-formatie dienen kan. Maar juist zulk een program kan men niet smeden, eer het ijzer er voor heet is. Zulk een program moet niet academisch on berispelijk tot het volk afdalen, maar uit do volksactie zelve opkomen. Die actie zelf keurt eu schrift dan, verleent voorrang en stelt iu de schadaw. Zoo weet men wat voorshands weg kan blijven, en wat om formuleering roept. En ook, bij die formuleering komen dan van zelf, te midden van die woeling der geesten de scherpe kanten voor, welke, bij die bepaalde stembus, de zaak beslissen zullen. Zelfs zouden we zeggen, eerst als dit tij loopt, geraakt men zelf genoegzaam onder den invloed dier actie om en veine te komen, en in toon en woordenkeus te geven wat pakt. Dat sommigen zulk wachten „doelloos stil zitten noemen is ons niet onbekend. Geprikkelde en haastige lieden vindt ge bn elke richting. J Juist tegenover dezulken echter is het plicht vast te houden aan de levenswijsheid in do ge lijkenis van den slapenden man. „Die man, die het zaad in de aarde had ge worpen, sliep in, en het zaad sproot uit en het werd lang, dat hij zelf niet wist hoe. En toen de vrucht zich voordeed, toen eerst zond hij den sikkel daarin, omdat de oogst daar was." Zoo meldt het ons de Evangelist Markus van Hem, die door gelijkenissen sprak als macht hebbende.” De Haagsche correspondent van de Zutf. Ct. en die van de Zaanl. Ct. hebben mede een be schouwing aan het ontwerp gewijd. Volgens eerstgenoemde is het een gelukkige middenweg tusschen een program van actie eu een program van beginselen. De correspondent der Zaanl. Ct. acht aaneensluiting van alle vooruitstrevende krachten zeer noodig, nu er blijkbaar weer sterk over samenwerking wordt gedacht door anti revolutionaire en katholieke bladen. In haar persoverzicht doet de Haarl. Ct. naar aanleiding der slotopmerking van de Standaard uitkomen’ dat het ontwerp juist beschouwd kan worden als het uitgestrooide zaad en ’t bestuur der Li berale Unie dan de man is, die wil ufwachten wat er van komt. kelijk zijn, kan men hun redeneering niet an ders dan logisch vinden, al wil men daarbij de opmerking maken, dat ervaring een hard leer meester is. Maar dat kunnen de voorstanders niet aan toonen zonder de grondstellingdat de afge vaardigden van ’t kiezersvolk erger zijn dan ezels. En wil men de aanneming eener belas tinghervorming concludeeren op grond dat zij, die er over beslissen zullen, ezels zijn in folio, dan ligt in dien gedachtengang tusschen prae- misse en conclusie een mene tekel Upharsim. Immers dan is niet alleen die hervorming ver oordeeld, als zijnde ezelachtig werk, maar tevens onderschat men de bekwaamheden zijner ge achte medeafge vaardigden. Eu wie meent dat na de eerste les nog een tweede, gevoeliger les noodig is om Tweede Kamer en Regeering tot het inzicht te bren gen dat men met het kiezen van den maatstaf „vertering" faalde, is een zoo verstandig, kun- en scherpzinnig man, dat van hem mag verwacht worden een waarschuwing aan zijn medeleden om toch wijs te zijn, gelijk hij wijs is, en niet te volharden in de dwaling waaruit alleen schade en schande kunnen verlossen. Hij zal dan in dezer voege zijn medeleden toespreken Geachte mede-afgevaardigden des Nederlandschen volksHet is me een be hoefte des harten tot u-lieden, alvorens de eind stemming over dit ontwerp plaats heeft, nog een ernstige waarschuwing te richten. Zooals u allen bekend moet zijn is de draagkracht van den burger niet af te meten naar zijn ver tering. Immers, zooals overal in het beschaaf de werelddeel is het ook hier een notoir feit, dat de burgers van den staat tengevolge der economische ontwikkeling langzamerhand zich splitsen in de twee uitersten, waarvan het eene deel zich uitput bij een vertering welke de draagkracht overtreft en de ander al sterker wordt door opstapeling van de restanten der draagkracht na aftrek der vertering. Ik kan u, mede-afgevaardigdeu, niet anders dan ten krachtigste aansporen, om dit ontwerp te ver werpen, als zijnde de verscherping van een be ginsel dat bij de voortschrijdende ontwikkeling onzer maatschappij zoo in ’t oog vallend slech ter wordt, dat geen uwer het in ernst meer onder bescherming zou durven nemen. U IT DE P E1U Wij hebben reeds met een enkel woord mel ding gemaakt van het oordeel door verschillen de meer of minder liberale of wel radicale bladen over het ontwerp-program van het be stuur der Liberale Unie uitgesproken. Wij laten thans ook volgen wat de Standaard er over schrijft „De proeve van program, door de Liberale Unie rondgezonden, maakt op ons den indruk van te vroeg geboren te zijn,” zegt het blad. „Een program van beginselen is blijkbaar met bedoeld. Daarvoor is het stuk te weinig prin cipieel, laat het te veel punten van aanbelan» rusten, en werkt het andere te breed uit. Neen, men stuurde wel waarlijk aan op een program, dat, als straks de kieswet er door eu de kieswet-agitatie brengt het land in Eerstdaags wordt de Tweede Kamer in den Haag terugverwacht om het belastingwerk weer I aan te vangen. In de donkere dagen voor Kerstmis zijn de millioenen afgehamerd, die voor de huishouding I *kn dit jaar waren aangevraagdwaar echter ■zoo groote sommen zijn toegestaan, moeten de afgevaardigden thans vaststellen langs welken weg deze sommen moeten worden verkregen. De regeering heeft deze huishoudelijke taak voorbereid en diende in ’t vorig jaar een voor stel in dat wijziging beoogt van de tegenwoor dige belasting op het personeel. Deze wijzi ging of hervorming van het bestaande stelsel A houdt in de grondslagen, waarop die belasting wordt geheven, te vereenvoudigen en door wegneming o. a. van éen dier grondslagen de billijkheid van den stelregel„Belasting naar draagkracht" minder te schenden dan tot nu toe ’t geval was. Die draagkracht wordt thans gemeten naar de vertering ook in het gewij zigd ontwerp wordt dit beginsel behouden, maar de slechte toepassing van dit principe wenscht de regeering minder slecht te maken. Of dit aanbeveling verdient Oogenschijnlijk ja wil men iemands vertering aannemeu als maatstaf voor zijn draagkracht, dan is het toch gewenscht die vertering met de meest mogelijke nauw keurigheid te bepalende maatstaf, eenmaal als juist erkend, moet betrouwbaar zijn bij de metingelke inbreuk op die betrouwbaarheid j .is schenden van het beginsel. Het voorstel der regeering dus heeft blijk baar ten doel, het beginsel beter te doen uit komen in de toepassing hetgeen we dan na invoering van dit verbeterd stelsel zullen te zien krijgen is het oude beginsel, maar onder nieuw en meer helder licht. Dat meerdere licht geeft meer gelegenheid dan vroeger tot een juiste beoordeeling van het beginsel, en het lijdt geen twijfel of een opvolgende regeering zal, mits ze den maatstaf eveneens juist geko zen acht, verplicht zijn de meest in ’t oog loo- pende gebreken weg te nemen. Zoo voort gaande zal men dan ten slotte het beginsel rein zien blinken, of wel door het wegpoetsen Uer op elkaar rustende roestlagen het geheele beginsel hebben verpoetst. i Maar de regeering heeft, de toepassing van het beginsel willende zuiveren en verscherpen, een betere verdeeling van den belastingdruk op het oog gehad. Van het standpunt der tegen standers van dezen maatstaf is hier de vraag gewettigd of krachtiger doorwerken van een verkeerd element niet achteruitgang is in plaats van vooruitgang van hen die zich in deze be- lastingquaestie verdiepen zal deze vraag niet i ia filosofischen zin worden onderzochtin alge- tneeaen zin althans hebben we deze stelling niet i hooren opwerpen bij de voorloopige behandeling. Toch, waar in een maatregel van praktischen aard de filosofie heeft meegewerkt tot invoering van dien maatregel, had men deze vraag geen Ihors d’oeuvre mogen heeteneen prikkel ook 1 Ivoor het opperen dezer vraag lag in de nabe- genoeg te leeren valt eu bepaald twee aoodza- I komt - 3 S f i. I I ■i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1