®£.UE III III! mmiSSIHI SHI. mms- 0 illRfflfflHU) IIIIIH 1)8 h a o* R a a n a. No 16 E E N“E N-V IJFTIG8TE J 1896. BIJ DE G8ATIE GODS. I Je is k- S2 I BMi U A R I. •erg 3. 4. 5. da Alle brieven in te zenden. 9. 10. 6. 7. 8. zich I een ver loot' Las illa- van gen mu seer inst lem and dun rgd Ja- uw, i te Jan- -d tia- 59 1 a i k 10, 1. A Bij deze Courant behoort als Bijblad Fouil- leton-nummer 214. Meer oprecht ook dan de geavanceerd-liberale lieden, die ’t met den werkman zóo goed mee- nen, dat ze er met hun minder liberale confra- ters over in twist geraken, wanneer deze den met de handen werkende een minimaal mensch- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco I I i waardig bestaan niet willen verzekeren bij wet- I telijke regeling. Toch zou de hervormingsijver dier geavanceerde groep, indien hij succes had, niet elk het zijne geven, maar krasser dan te j voren de exploitatie der werkende klasse in de hand werken; en zou men mogen onder- 1 stellen dat de geavanceerd-liberale man niet zoo oordeel-kundig was om dit gevolg er van te verwachten Meer oprecht ook hoe zou men ze kunnen vergeten dan de roomsch-katholieke ziele- herders, die zich bemoeien met de werklieden beweging met het klaarblijkelijk en kennelijk doel, de roomsche kerk in stand te houden en i de beweging onder de werkbijen te smoren of ter beoordeeling te brengen voor den troon waar men naar Mozes’ uitvinding recht spreekt in naatn des allerhoogsten. Zeker, atheïsten, die aldus redeneeren, zijn oprecht in het belijden hunner egoïstische ge aardheid, welke ze drijft tot de priesteren in toga en bef, om dezen te verzoeken zoo goed te willen zijn hen, door wie ze benijd worden we gens de bevoorrechte plaats aan den etensbak, bezig te houden met gebed, psalmgezang en predikatie, om gevrijwaard te zijn voor wanor delijkheden en om zonder vrees d. i. dub bel te kunnen genieten van ’t vette der aard dat van hun respectieve kinnen druipt. Ook zijn ze niet de eersten die den godsdienst met nevenbedoelingen aanwenden; in hun tekort koming mogen ze ’t oog gericht houden op Mozes. Hij, de man Mozes, kende aan de God zijner vinding, de God der joden, het karakter toe van den absoluten koning, voor wien alles en allen te buigen hebben. En wel hebben deïsten van lateren tijd er den constitutioneelen vorst van gemaakt; maar deze vinding, schoon wijl ze gelijken tred hield met den maatschap- pelijken vooruitgang in de staatkundige ontwik keling, kan met vreugde aanvaard worden als de sluitsteen van liberalistisch-atheïstische staats- bouw-plannen, en als een herziene verbeterde uitgaaf van Mozes’ inventie. Wie verwondert zich dan wanneer moderne predikanten, wien ’t bezwaarlijk valt den „God van leven en dood“ te verkondigen van den kansel, er geen bezwaar in zien in de pers het eenvoudige, nederige volk der kjeenen toe te roepen, dat God regeert als constitutioneel vorst, dat Hij niet zegent die Hem vloeken of die Zijn apostelen hun in komen benijden maar dat alle dingen worden toegeworpen aan hen, die ’t koninkrijk Gods zoeken. Is ’t niet of Mozes hier in eigen persoon spreekt? ADI ERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; vooi eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 22 Februari 1896 des namiddags ten 7 uur. 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. personeel verwerpen, omdat het zich meening niet leent voor een rijksbelasting. Hij wenscht het personeel bij de gemeenten. Wordt ’t ontwerp verworpen, dan zou, volgens hem, ook vervallen de kieswet, en zou als tijdelijken maatregel kunnen worden aanbevolen kiesrecht- uitbreiding tot allen die personeele belasting betalen, t zij met of zonder remissie. Het Vaderland heeft eenige bedenkingen te gen bet plan van den heer Veegens. Vooreerst acht het blad het bedenkelijk het personeel af te stemmen, alleen omdat bet niet aan het ide aal het personeel voor de gemeenten vol doet. Het is zeer gemakkelijk een programma op te stelleneerst het personeel verwerpen dan een^ noodkieswet maken, vervolgens een nieuwe Kamer kiezen en met deze Kamer een definitieve kieswet maken en het personeel aan de gemeenten overdragen, maar welken waar borg heeft men dat dit programma in de wer kelijkheid aldus zal worden opgevolgd? De geavanceerden kunnen zeker a zeggen, maar het ongeluk is dat het niet in hun macht ligt b te zeggen. Zij kunnen het personeel doen vallen, maar met behulp van anderen, en nu zijn het juist die anderen op wie zij denkelijk niet zullen kunnen rekenen, om verder het klaargemaakte programma af te werken. Het kan zijn, dat ten slotte de nieuwe per soneele belasting zoo weinig verbeteringen be vat en den middelstand zwaar drukt, dat geen andere keus dan verwerping overblijft, onver schillig welke de gevolgen mogen zijn. Maar brengt zij werkelijke verlichting en billijker belastingverdeeling mede, dan zou het Vad. niet tot verwerping willen adviseeren, alleen omdat het ideaalhet personeel gemeente-be- lasting, niet wordt bereikt. Want het is nu eenmaal niet anders; terwijl dit vroeger alge meen als het ideaal werd beschouwd van al onze belastinghervormers, heeft een tegenge stelde strooming zich geopenbaard van die kracht dat het hoogst twijfelachtig is, of er spoedig een meerderheid is te vinden, die wederom daarheen stuurt. Mag men hopen, dat een ver wijderde toekomst ons toch weder dat ideaal zal terugbrengen, dan is dat evenzeer mo.. elijk met een verbeterd als met een verouderd per soneel. Het Vad. bespreekt mede het bekende advies van den heer Treub, om de kieswet van den heer Van Houten te verwerpen. Het blad kan ook dit betoog schering en inslag daarvan is de overweging, dat het uit een partijoogpunt beter voor de geavanceerden zal zijn niet ondersteunen. De vraag, welken 'indruk de partij in het land zal maken, is toch geheel ondergeschikt aan de vraag wat het landsbelang eischt. De heer Treub meent, dat als de ge- avanceerden nu berusten in hetgeen zij het vo rig jaar als verderfelijk bestreden, een dubbele verantwoordelijkheid op hen rust; dubbel omdat I zij die dan dragen én voor de gevolgen van datgene, waaraan zij heden medewerken, én voor het ergerlijke feit, dat als de aanneming van hetgeen thans geboden wordt, hoewel het geen finale regeling geeft, in ’s lands belang is te achten zij en zij alleen er de schuld van dragen, dat die aanneming noodeloos twee ja- ren en meer is vertraagd. Het Vad. is intus- schen van oordeel dat dit een geheel averecht- sche voorstelling geeft van den stand der zaken. Als de geavanceerden nu berusten, dan is dat een lijdelijk berusten, niet in hetgeen verder felijk is, maar in hetgeen naar hun oordeel minder goed is dan het twee jaar geledenege- bodene. Keuren zij het beginsel van de thans aangeboden kiesrechtregeling af, een ruime uitbreiding van het bestaande kiezerskorps kun nen zij moeilijk verderfelijk achten zoo zij er Vaststelling Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1896. Wijziging Raadsbesluit van 16 October 1880 no. 7. Verordening op de heffing van School geld, lagere scholen. Adres van J. Zwart en Co. Alsvoren der Scherpschuttersvereeniging. Hoping ^er ®e“ra^ei“srec‘1(:ea’ over Alsvoren van „Floralia”, over 1895. Benoeming van Commissiën, inzake re clames tegen den Hoofdelijken Omslag. UIT DE PERS, Het bestuur van den Radicalen Bond heeft een laatste woord aan de Am. Ct. gericht be treffende de bekende beschuldiging van begin selloos heulen dezer partij met politieke tegen standers. De verdediging, welke het bestuur houdt, komt in hoofdzaak hierop neerHet feit dat de radicale kiesvereeniging Amsterdam bij gemeenteverkiezingen heeft saamgewerkt met roomschen en anti-revolutionairen, geeft geen recht de partij het bovengenoemde verwijt naar het hoofd te slingeren. Bij de Kamerverkie zingen was nooit sprake van samenwerking van radicalen met een andere partij, terwijl bij ge meenteraadsverkiezingen evengoed door liberale vereenigingen candidaten van alle richtingen worden gesteld, omdat het daarbij meer aan komt op een rationeele vertegenwoordiging der plaatselijke belangen dan op politiek. De Am. Ct. plaatst dit laatste woord en voegt er harerzijds een laatste opmerking bij. Wat de liberalen in den loop der tijden '’heb ben gedaan of nagelaten, doet ter zake niets af, althans voor de A. Ct. niet, die, waar ’t voorkwam, zich niet heeft gegèneerd om af te keuren wat zij afkeurenswaardig vond, onver schillig wie de handelingen pleegde. Dat voor gemeenteraden vaak bekwame mannen ook door kiesvereenigingen van andere richting zijn gecandideerd, is de A. Ct. ook wel bekend zij bezit met den Radicalen Bond de weten schap dat voor deze soort van verkiezingen po litieke richting niet altoos den doorslag geeft. „Maar aldus besluit de A. Ct. te Am sterdam is heel iets anders gebeurd dan dit. Wat noch liberalen, noch anti-revolutionairen, noch Katholieken gedaan hebben, dat heeft de Radicale Bond gedaan. Niet slechls voor den gemeenteraad met radicalen gecandideerd, maar bij hun eerst georganiseerd optreden als poli tieke partij hebben de radicalen, in stede van de beginselen hoog te houden en het non foe- dari in practijk te brengen, zooals men dat noemt „aansluiting gezocht bij andersdenken den”, met andere woorden eigen invloed aan geboden tegen genot van invloed van anders denkenden. Dit is immoreel en af te keuren, en voor de pas georganiseerde partij is dit be-J gin van werkzaamheid dan ook geworden le commencement de la fin.” De naderende hernieuwe behandeling van het Personeel geeft nog bij voortduring aanleiding tot besprekingen in de pers, vooral in verband met het ons reeds bekende artikel van mr. J. D. Veegens. Daarbij sluit zich aan een be schouwing van de ontwerp-kieswet en de vraag of aanneming van het ontwerp; al of niet be- langrijk gewijzigd, is aan te bevelen voor hen I die behoorden tot de voorstanders van de kies- rechtuitbreiding door ’t vorig ministerie voor gesteld. De heer Veegens wilde het ontwerp op ’t 'i naar zijn II. Om de maatschappelijke orde in stand te houden is ’t nuttig en zelfs noodzakelijk dat de onontwikkelde schare in de orthodoxe geloofs leer worde onderwezen. Aldus beweren sommige atheïsten. Men zal zeggen dat dit beweren getuigt van onoprechtheid, en geheel tegen te spreken is dit nietinkonsekwent is hetwat men voor zich zelf ongeloofelijk acht, anderen op den mouw te willen spelden. Maar oprecht is het, waar het ons de egoïstische kern openbaart die, liever dan de menschen tot zich op te heffen, er de voorkeur aan geeft de massa met een dosis orthodoxie naar omlaag te doen zinken. Meer oprecht zelfs dan de staatkunde, die het misbruik afkeurt dat van alcoholische dranken wordt gemaakt en die middelen aangeeft om t kwaad te stuiten, maar welke zeer mensch- kundig het tegenovergestelde uitwerken van wat men beweert er door te willen tegengaan. Meer oprecht dan de landsregeeringen, welke de volken niet in vrede met elkaar kunnen laten leven, omdat de voornaamste, zoo niet de eenige grond voor hun bestaan ishet stuiten der wederzijdsche vijandschap hun raison d’etre zou vervallen met de pacificatie der natiën. Het is, zegt Tolstoï, op grond hiervan, dat de regeeringen dergehjke vijandige betrekkingen in ’t leven roepen, om daarna blijk te kunnen geven van hun macht welke vrede sticht. Zoo handelt ook de Zigeuner die zijn paard in den stal onthaalt op slagen en het peper onder den staart wrijft om het dan buiten te brengen, aan den teugel te gaan hangen om zoodoende het denkbeeld op te dringen dat het vurige dier slechts op die manier te beteugelen zou zijn. Inderdaad, het patriottisme, zegt T. in zijn eenvoudigste, klaarste en on betwistbaarste uiting, is niet anders dan een middel der heerschers om hun eerzucht en wenschen te bevredigen Toor de overheersehte massa beduidt het de afstand van menschelijke waardigheid, verstand, bewustzijn en de slaafsche onderwerping aan de machthebbenden. Meer oprecht ook dan de liberale staatsman in Nederland die wat hem tot eer strekt de vrijheid hemelhoog verheft, en als blijk zü- üer liberaliteit niet verzuimt zijn stelsel van laisser aller aan te prijzen, ofschoon ’t hem niet onbekend kan zijn dat dit systeem onverbeter- lijk dienst doet bij de exploitatie der niet met fortuin bedeelde werkliedenklasse. Niet waar begeven een bepaald volume vrijheid in I onze samenleving alles behalve volumineus en gegeven een groote menigte liefhebbers die in ’t veroveren van hun deel niet over gelijke ;npaeiteit kunnen beschikken Is dan voor de groote slokkers niet onbe- ?erkte volmacht ’t meest fortuinlijk u s 0 30 S' A J c 45» W* I o 7 4* 8- 35 9U 9 29 9 43 9 55 08 015 3'1, 6W 7- 77 7 20 S 1» iSi iii WEKER PUNTEN VAN BEHANDELING: (‘1 Patriottisme eq Christendom,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1