MEI ns- H 4BTERTEJTIE-B1.1!) MOR 1)8 1 J 1 fflUffi ffl IB IRROIDISSMff SIEH. EINFACHE ARBEIT. 1 EE N'E 1^-V IJFT I G STE J A 1896. O B li W O K D A G over. IT- UIT DE PERS. BINNENLAND. 50, ,oo Alle brieven in te zenden. - ADVERTENT1ÈN voor eiken regel meer 71/, belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; 71/» Cents. Bij abonnement is de prijs - -te vernemen bij en unskilled. Maar als de baas dan eens meer skilled was dan de beambte Dat gaat niet, neen, da’s niet mogelijk, want skilled labour is ’k weet het niet en dr. D. zwijgt er Gissende ben ik tot de conclusie ge komen, dat ’t zit in de meer of minder kost bare opleiding. De baas heeft praktische op leiding gehad en de hoofdbeambte theoretische, zooveel doenlijk niet erg veel aangevuld met praktische. Nu ben ik geen technicus om te beamen of niet te beamen, maar ze zeggen *t toch maar algemeen, dat, zoo éen der twee, de theoreticus kan gemist worden. En waarom zou men ’t als leek niet mogen beamen De J praktijk alleen beslist en de theorie, hoe plei- zierig ook om zich in te verdiepen, en hoe nut tig ook om de praktijk te steunen en vooruit te brengen, is toch maar theorie wat zeg ik Graue, graue theorie, hoor ik daar achter me een conservatief-liberaal uitroepen. Die conservatieven beroemen er zich altijd op dat zij praktische menschen zijn, maar „die theo retici* een handgebaar en een medelijdend glimlachen uit is ’t. O, ik begrijp ’t volkomen er zijn zaken die zoo veelzijdig of ingewikkeld blijken, dat men er moeilijk anders dan in geleerde boeken of tijdschriften over kan uitweiden. Ik begrijp ook dat men van een of ander denkbeeld zoo’n vasten kristalvorm in zijn brein heeft opgeno men, dat men er eigenlijk niet meer over spreekt. Den lezer wordt verzocht niet te glim lachen, want ’t is zoo men glimlacht soms als men de naïviteit van sommige menschen mag opmerken en toen ik dr. D. zag glimlachen omdat men dr. Edison einfache arbeit wilde laten verrichten Edison de geniale Edison is niet einfach, kan dus geen einfache arbeit ver richten zie, toen heb ik ook geglimlacht om ’t gelukkig bestaan van zoo’n „skilled la bour*-mensch, die alles voor zich klaar gemaakt vindtzijn kleeren gemaakt, zijn brood gebak ken, zijn schoenen gepoetst, z’n hoed geborsteld, z’n boord- en hemdsmouwen gestreken hij, die letterlijk niets heeft te doen van wat men einfach arbeiten noemt, dan de hand uitsteken, naar den mond brengen, kauwen en verteren. Bemjdenswaardige man Want uw skilled la bour is niet alleen meer loonend dan die van den kleermaker, schoenpoetser, bakker, kok, slager, de waschvrouw, de strijkster etc. maar ook oneindig veel aangenamer, verhef fender. Alleen ’t genotvol bewustzijn, een genie te vertegenwoordigen, moest Edison reeds ge noeg zijn, want ’t is toch een groot voorrecht, dat moeder natuur hem verleende. Maar, zegt men de man heeft, om te kun nen doorgaan op den ingeslagen weg, veel geld I noodig en dus raison van ’t nut door hem I aan de maatschappij alsnog te bewijzen, moet deze hem „dubbel en dwars” vergoeden. Zoo redeneert ook de gemeenteraad, die den gemeentekasbewaarder, voor ’t toezicht op de kas, 5 a 10 maal zooveel inkomen geeft als de mannen die ontvangen, rekenen en verant woorden enfin, de menschen van den on- helpt niet dit te ontkennen, De regeering is er daarenboven wonderwel in geslaagd de quaestie slapende en slepende te houden, eerst door de langdurige voorbereiding voor haar ontwerp, nu door het eindeloos dra len met het antwoord. Haar tegenstanders hebben het haar niet moeilijk gemaakt. Van velen, die zich bij de verkiezing geslagen voel den, heeft een geest van berusting zich mees ter gemaakt, die door do kalmte in het land nog gevoed wordt. Men is zoo aan de gedach te gewend geraakt, dat een ontwerp, als door <le regeering ingediend, min of meer ge wijzigd, wet wordt, en men vindt het niets ver schrikkelijks zich daarbij maar neer te leggen. Niet omdat men onderstelt, dat op deze wijze de kiesrecht-quaestie wordt opgelost, maar om dat men het verstandige politiek acht een stap vooruit te doen, zij het dan ook maar een be scheiden stap, liever dan een verzet te organi seren, dat, zoo het slagen kon, tot tijdelijken stilstand zou leiden, zonder eenige zekerheid dat men spoedig flinker vooruit zou kunnen komen. Intusschen, eerlang moet het vraagstuk we der aan de orde komen, en wordt het plicht - principieel stelling te nemen. Het kan zijn nut hebben den indruk weg te nemen, als zou de berusting ook maar den geringsten terugtred vau het vroegere standpunt of ingenomenheid met het thans aangeboden in zich sluiten. Het kan integendeel niet genoeg worden herhaald, dat het ontwerp der tegenwoordige regeering niet anders kan zijn dan een pisaller, omdat het berust op louter willekeur. De democraten die er zich bij neerleggen, kunnen het alleen doen, omdat op het oogenblik niets beters te kiijgen is, zich volkomen het recht voorbehou dende naar verwezenlijking van hun beginsel te blijven streven 1* Men kan uit dezen aanhef allicht nagaan wat in het artikel verder wordt aangetoond. Het Vdd» doet uitkomen dat in het ontwerp*Van Houten de census, die naar men hoopte tege lijk veidwénen was met de grondwet van ’48 weder in beginsel is herleefd. En wie census zegt, zegt willekeur. Met verschillende cijfers toont het blad aan dat in het ontwerp-Van Houten allerlei bepalingen voorkomen waardoor men zijn kiesrecht verliest door een voorschrift der administratie, of door de handeling van patroon of huisheer of wie dan ook. Het standpunt, in het nieuwe ontwerp in genomen, kan naar ’t Vad. ten slotte doet opmerken het standpunt der democratisch gezinden niet zijn. Wanneer zij het kiesrecht wenschen uit te breiden, dan oordeelen zij het noodig te gaan zoover de Grondwet toelaat, zonder willekeuri ge en verbitterde onderscheidingen, die den stand der arbeiders splitsen in waardigen en onwaardigen, naar gelang grootendeels van hun bezit, en dat niet, omdat zij verwachten niet dan voortreffelijke kiezers te zullen krijgen, maar omdat zij het in ’s lands belang achten dat de Volksvertegenwoordiging in waarheid’ het gansche volk in al zijn schakeeringen ver- tegenwoordige. „Nu kan men zich tijdelijk neerleggen bij een halven maatregel, mits men klaar voor oogen houde, dat het daarheen moet.* Honderd zes en dertig personen zijn geduren de het jaar 1895 van de landmacht hier te lande en in West-Indië van het korps mariniers en van het Oost-Indische leger gedeserteerd omtrent wier lot bij de korpsen, waartoe zij geleerden arbeidzoo redeneert b.v. de burge meester van Rotterdam, die het inkomen des i hoofdcommissaris van f4000 brengt op f5000, j een vermeerdering op eens voor skilled la bour wel te verstaan die zoo wat neerkomt op de helft of twee-derde van ’t salaris der mannen die, onmiddellijk onder den hoofdcom- missaris geplaatst, ty genlijk ’t werk verrichten, den unskilled labour. Zoo redeneert ook de impressario, of liever, zoo laat de man zich be- redeneerende kunstenaar krijgt per avond maal einfache arbeit pardon zou on eindig groot worden en voor een genie, een kunstenaar is een genie mag men deze for mule niet toepassen, op straffe van een glim lach van dezen of genen. Hier moet ik even ophouden om te glimlachen; ik boud erg veel van de kunst en van een zilveren stem. Maar eeu dusdanig zilveren or gaan, dat gouden tientjes laat regenen, lijkt me nog vreemder dan ’t sprookje van de kip, die de gouden eieren lei. Zie, dan gevoel ik me weer in m’n kinderjaren, en ik ga glim lachen omdat zoo’n van de natuur bevoorrech te, die reeds aan ’t gehoor van z’n eigen keel geluid een onuitputtelijk genot moet hebben, vermeerderd nog met ’t genot der gestreelde ijdelheid, waar zoo’n massa gedistingueerde men schen zijn gekomen om te luisteren en te be wonderen dat zoo’n gebenedijd mensch op éen avond met ’t zingen van een paar lie deren skilled labour voorzeker,meer ver dient, dan ik en m’n kornuiten samen maken in een héél jaar. Een glimlach neen een grimlach, een grijnslach dan omdat me zoo iets ongehoord voorkomt. Immers, wij scri benten, die hebben te onderzoeken, waar de skilled labour begint en de unskilled dito ein digt, waren van meening, dat de kunst hoog, zeer hoog staat aangeschreven, maar niet af te meten is naar het nut, het materieele voor deel dat de maatschappij er bij heeft. Ik heb wel eens gedacht dat het publiek, in een vlaag van verrukking, een hemelsche in geving kreeg om den bewerker dier genieting eens gelukkig te maken maar sinds ik, vooral in de laatste tijden, om me heen ’t gegons hoor van stemmen die vertellen dat ’t geld den mensch niet gelukkig maakt, ben ik ten slotte tot de overtuiging gekomen, dat ’t ’m in de zeldzaamheid zit en ik heb m’n achterneef, een verre bloedverwant wel is waar, maar die me altijd om z’n dwaas misvormd lichaam bijzon der interesseert, aangeraden, ’t leger des heils vaarwel te zeggen en zich op de planken te vertoonen, van wege de zeldzaamheid. In het Vaderland wordt een artikel gewijd aan het kiesrecht-vraagstuk. Wij laten den aanhef hier volgen „Men hoort weinig meer van het kiesrecht- vraagstuk. Op de hevige volksbeweging, die bij de jongste ontbinding het gansche land in rep en roer bracht, is een tijdperk van apathie gevolgd, waarin het moeilijk valt eenig leven, ja zelfs eenige belangstelling te wekken. Het Een van de dwaalbegrippen onzer eeuw was en is nog, naar mijn meening, dat geestesarbeid duurder betaald moet worden dan arbeid van ’t lichaam of laat me liever zeggen van de spieren; immers de geest maakt evenals de spieren deel uit van ’t lichaam. Oprechte, eer lijke, eenvoudige menschen zijn er, die zich leenen tot ’t overbrengen dezer traditioneele dwaling naar ons nageslacht en ook minder eenvoudige, geleerde menschen doen daaraan nice. Dr. E. Denekamp schreef nog in het Soc. Weekbl. van de vorige week, dat het idee van Karel Marx niet meer dan een medelijden- den glimlach verdient, wanneer men ’t werk van Edison c. s. wil gaan uitdrukken naar Marx’ theorie in een veelvoud van handenarbeid. Ik moet eerlijk bekennen dat ’t me onbegrijpe lijk is, dat glimlachen, cn van een man met acade mische n graad vind ik ’t niet serieus een denk beeld als van den grooten Marx met glimlachen ie willen uitdrijven. Zonder aanspraak te willen maken op wetenschappelijkheid, wil ik dien „ge leerden* en „ongeleerder!* arbeid, of, zooals Br. D. zegtskilled en unskilled labour, eens rwat meer van nabij bezien. De toestand is feitelijk dat de hoogste loonen pvorden verdiend door die er zich ’t minst voor papannen. Meestal, doch niet altijd, hangt dit samen met een opleiding van langeren duur en poogere kosten. Een werkman, die werkt van ’s morgen 6 pot ’s avonds 8 uur, met een paar uur rust, verdient zijn brood niet geinakkehjk maar zoo zijn er niet weinigen integendeel, de groote massa, die werkt, staat minstens 12 uur per Hag vastde uitzonderingen ter linker en pehter zullen elkaar wel ten naastenbij neu- traliseeren. Heel ander werk ook dan dat van mijnheer pen hoofdambtenaar, die zoo voor een paar purtjes per dag plaats neemt op een kantoor kruk en die in ’t vijfde gedeelte van den ar beidstijd laten we ’t eens noemen van skil- pd labour minst genomen vijfmaal zooveel pukomen beeft als de man van „unskilled la bour.* Neen, ik overdrijf niet als ik beweer, Wat in deze verhouding I Skilled labour x x unskilled labour, por x als minimum gelden mag, het getal 25. I En dat waarom De hoofdbeambte, die ik PP ’t oog heb, is geen genie zooals de door rr- D. gevonden voorbeelden geniaal zijn Bevonden, ’t Is een normaal mensch, met nor- [««Ze spijsverteringsorganen en normale hersenen. re werkman, door mij bedoeld, is wel wat Peer dan een normalehij is de baas van de Fföeeling „bankwerkers*, heeft zichzelf opge- prkt tot die hoogte, geld heeft zijn opleiding (“et gekost I Zit ’t ’m dan soms in ’t geldkosten Jat de f oeke, schrandere bankwerkersbaas per uur E8 cents verdient en de directeur per jaar 1 3600 k 4000 maakt Neen, zegt dr. D.’t feeldt hier de onderscheiding tusschen skilled ZH i< 16 iSO 15 35 45 C 6 5» 7 o 7 42 I <85 714 7 29 43 >55 )8 )15 rt leln, iend sum erga g a Een van lila- dtj© 50 1 ’20 gamgowaag

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1