0 MH iMMSSMT SBL No. 47. 1896 I Loting Schutterij. Nationale Militie. E E N-E N-V IJ F T I O 8 T E JA A Rd A N (4. 13 J L .A I den verlofganger 4. 5. 6. e. 9. aan ting te Stand, voegt hierbij U I T DE PERS. Ingaande 15 Jani a. s. komen de thans in Alle brieven in te zenden. 7. 8. 10. 11. 12. 13. 14. 15. k> f hoekj des namiddags ten 6 PUNTEN 1. 2. 3. Bij deze Courant behoort als Bijblad Beuil- leton-nummer 222. Het amendement van den heer Harte tot in voering van den stem- oftewel opkomstplicht van de kieswet van den heer Van Houten is ingediend. De heer Haffmans zegt in ’t Venl. Weekblad dat de heer Harte zijn amendement behoorde terug te nemen, juist uit liefde voor den stem plicht. Bij art. 1 toch hebben de katholieke leden vóór gestemd, ofschoon de minister twee maal nadrukkelijk heeft verklaard dat hij geen stemplicht wilde. De zaak is dus reeds beslist. Wie'de wet zonder stemplicht niet wilde, had tegen art. 1 moeten stemmen. De Maasbode komt tegen deze redeneering op. Het blad schrijft „Werd vóór art. 1 gestemd, dan kon de wet tot stand komen tegen, dan niet. Daar men de wet wilde, moest men vóór stemmen, onver schillig wat de heer Van Houten verklaard had. In die verklaring kon immers verandering ko men, ja de heer Van Houten zelf kan geheel van het tooneel verdwijnen. De minister heeft bij art. 7 leelijk in zijn kaart laten zien. Bij de algemeene beraadsla gingen heeft hij niet alleen gefulmineerd tegen den stemplicht, maar zelfs tegen elk amende ment, dat eenige wijziging van beteekenis in - - Uw Dienstw. (get.) J. MEESTERS. .Voorshands kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hier- voren vermelde voorwerpen 3Ü. wiens kleeding? of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet ver schijnen. Sneek den 21 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijst van de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie zal liggen ter Secretarie dezer ge meente van Zaterdag den 13den tot en met Zaterdag den 2üsten J uni a. s.des voormid- dags van 9 tot 12 uur dat de loting zal plaats hebben ten Raadhuize op Vrijdag den 26 Juni d.a.v., des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in het jaar 1871, terwijl daarna dadelijk zul worden over gegaan tot de naloting der overeenkomstig art. 4 van het Koninklijk Besluit van 21 Maart 1828 {Staatsblad no. 6) ingeschrevenen van de ja- ren 1862 tot en met 1870. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen om by de loting tegenwoordig te zijn, en, re denen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. Sneek den 12 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijk belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bj den uitgever. liet Vad. noemt de berichten in de bladen, dat de Tweede Kamer den 20, volgens andere 26 Juni zal uiteengaan, voorbarig. Men kan met eenigen grond vermoeden, dat de behan deling der kieswet in 14 dagen zal afloopen, maar er zijn nog kleinigheden af te doen eu de Minister van Financiën moet er op gesteld zijn, de suikerwet te behandelen. Het Vad. herinnert hierbij, dat met 1 Januari a. s. een nieuwe regeling van den suikeraccijns tpt stand moet zijn gekomen. De gezondheidstoestand van mr. J. P. Tak van Poortvliet is nog altijd niet van dien aard dat zijn terugkomst uit Baden-Baden in den eersten tijd kan worden tegemoet gezien. Het is dus, volgens ’t Dagblad, vrij zeker dat hij de behandeling van het kiesrecht-ontwerp niet meer zal kunnen by wonen. Men meldt uit Den Haag Naar men verneemt is in de club vergadering der vooruitstrevende leden van de Tweede Ka mer, fractie-Borgesius, besloten de club 'te ont binden. VERGADERING vax den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 16 Juni 1896, uur. van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Rekening der Algemeene Armvoogdü over 1895. Af- en overschrijving Begrooting Old- Burger Weeshuis. Programma Gymnasium, cursus 1896- 1897. Alsvoren Hoogere Burgerschool, cursus 1896-1897. Adres van den huurder der Buma-Zathe. Regeling jaarwedde Secretaris-Boekhou- der bij de Armvoogdy Benoeming onderwijzerspersoneel School No. 1. Adres van E. Feenstra. Alsvoren van Hijlke Halbertsma. Alsvoren van de IJsvereeniging Sneek. Alsvoren van Saakje de Vries. Alsvoren van het Nutsbestuur. Reclames tegen den Hoofdelijken Om slag, dienst 1896. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter openbare kennis dat aan LOLKE DOKKUM, Apotheker, wo nende te Sneek, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot het plaatsen van €en STOOMWERKTUIG, in het perceel ka dastraal bekend gemeente Sneek Sectie B no. 609,^ staande in de Biesketorensteeg, Wijk 1 Sneek den 12 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 8 Mei LI. Ie Afd. M en S no. 571, (Prcv. blad no. 31), brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 20sten Juni e. k.des voormid- dags ten 10 ure; dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze Gemeente gevestig de Miliciens-Verlofgangers, voor zoover zij vóór den laten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lich ting zij behooren dat de Verlofganger, bohoorende tot de lich- ting van 1889, voor zooverre niet gepasporteerd, ook verplicht zijn, zich aan het voorschreven onderzoek te onderwerpen dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak- ''-Lje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van I twee tot zes dagen door den Militie-Commissarö WelEdele Heeren 1 In antwoord op uw schrijven van 13 dezer> waarin mij wordt medegedeeld het besluit uwer Vereeniging om alvorens tot een defi nitieve candidaatsteiiing van mijn persoon bij de a.s. herstemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer Staten-Generaal over te gaan mijn gevoelen betreffende de daarin voor komende vragen te vernemen, heb ik de eer u mede te deelen Dat ik (mocht ik tot lid der nieuwe Kamer gekozen worden) zal medewerken tot het tot stand komen eener uitbreiding der kiesbevoegd heid voor de Staten-Generaal en Staten-Provln- ciaal in èens en nu reeds zoover de uiterste grenzen der Grondwet zulks toelaten, om daar door aan het volk achter de kiezers het wet tige middel te verschaffen om invloed te oefe nen op hun belangen. Dat ik tegen koppeling van kiesrecht aan belasting ben en aan de schriftelijke aanvraag om op de kiezerlijst geplaatst te worden niet dat gewicht toeken om het tot stand komen eener kieswet, waarmede ik mij overigens zou kunnen vereenigen, te verhinderen. Ik heb de eer mij met de meeste h oogach- i noemen De Stand, voegt hierbij „Vuviahanós voegen we hier niets aan toe. Het stuk spreekt voor zichzelf/ Het Vad. schrijft naar aanleiding van een en ander „Dat de heer Meesters niettemin voor art. 1 stemde, is o. i. uitnemend te recht vaardigen, naar het stelselnemen wat men krijgen kan, als men niet krijgen kan wat men wil. Maar moeilijker is met dezen brief te rijmen het afstemmen van elk amendement tot verruiming der in art. 1 gestelde grenzen? BINNENLAND. van quitantiën, wissels enz.waarvan het be drag is te innen door middel van den dienst der posterijen, te vervallen en zullen vervangen worden door een nieuw model, hetwelk van af den 12 Juni, tegen betaling van een halve cent ^au iwi pestuur uer ventrale Anti-revolu- per<8fuk, verkrijgbaar zal zijn. lonaire lesvereeniging Nederland en Oranje De quitantiën, wissels enz. behooren te wor- in hAt iriPfinifitrinr NtAanwiik 7 - 1 den voorzien van een duidelyk geschreven volg- zijn wet zou brengen. En wat. deed hij bij art. I Hij verklaarde, dat hij de wet teekenen zou, wat ook de afloop van art. 7 zou zijn. En nu waren er drie amendementen, waarvan één dat van den heer Borgesius, precies het tegenover gestelde walde van den ministerdeze het ge- meentekiesrecht in, gene het gemeentekiesrecht uit de wet. Waarom was de heer Van Houten zoo meegaande Omdat de oppositie zich ge ducht deed gelden, en hij bang voor zijn wet was. Art. 7 werd slechts met 45 tegen 44 stemmen aangenomen. „Laat de Katholieke leden bij art. 74 zeggen de stemplicht in de wet of anders geen wet, dan zal men den heer Van Houten zien veranderen, dan geeft hij toe. Maar de katholieken moe ten woord houden en niet terugkrabbelen, gelijk de heer Haffmans, omdat de heer Van Houten eenik wil niet uitgeschetterd heeft. De ka tholieken moeten eensgezind zijn en beseffen, welke zware verantwoordelijkheid op hen rust voor de geschiedenis van ons volk. Niemand hunner heeft zich tegen den stem plicht verklaard, velen hunner wel er vóór. Nooit zal het katholieke volk begrijpen, dat hun vertegenwoordigers, na zulke verklaring en na zelfs amendementen ingediend te hebben, het land aan de revolutie moesten overleveren, al leen omdat de heer Van Houten dit wilde? Ook de Tijd is het evenmin met den heer Haffmans eens en begrijpt de bedoeling van zijn schrijven in ’t Venl. Weekbl. niet. Is ’t blad soms gerechtigd namens de geheele fractie te spreken De Tijd betwijfelt dit. De ka tholieke leden, welke tot dusver over de kieswet, inzonderheid over de daarbij ter sprake ko mende punten van kiesplicht en gemeentelijk kiesrecht, het woord voerden, lieten zich (met uitzondering van dr. Schaepman) hoogst onze ker en gereserveerd uit over de houding, welke zij bij de eindstemming zouden aannemen. Werden de eischen voor het gemeentelijk kiesrecht niet verzwaard (wat niet geschied is) en werd geen kiesplicht ingevoerd (waartegen de minister zich tot dusver hardnekkig bleef verzetten) dan zoo vernam de Tijd zou het meer dan éen van hen hoogst moeilijk val len zijn stem aan het wetsontwerp te geven. Is hierin nu verandering gekomen, vraagt de Tijd, en wordt hier een wenk gegeven aan den heer hf^irte ’t Zou zeker zeer vreemd zijn dat iemand, zelf lid eener vergadering, waarin hij spreken kan en weet te spreken als spreken plicht is, op deze wijze een collega do les ging lezen in zijn blad. De Tijd eindigt aldus„Wij verklaren ronduit het niet te begrijpen? De Stand, heeft er reeds op gewezen, dat de heer J. Meesters, afgevaardigde voor Steen- wijk, bij de behandeling der kieswet sterk over helt naar de zijde des ministers Van Houten, niettegenstaande hij als aanhanger van het stelsel-Tak in de Kamer is gekomen. Daar de heer Meesters ook candidaat is geweest van de anti-re volutionaire partij in dat hoofd kiesdistrict, werd in ’t blad de opmerking gemaakt, dat de centrale kiesvereeniging in ’t hoofdkiesdistrict Steenwijk, die deze candidatuur indertijd kon steunen, blijkbaar over éen nacht ijs gegaan. xugaa.uuv u oum a. s. aomeu ue mans in Sm»; 7 kt lesvereeniging heeft thans gebruik zijnde borderellen voor de inschrijving de Stand, verzocht het schrijven te willen op- J nemen, dat destijds, onder dagteekening van 1 14 April 1894, door den heer Meesters ten antwoord is toegezonden op een aanvrage om verklaring van gevoelens, ’t Luidde aldus Aan het Bestuur der Centrale Anti-revolu- in het kiesdistrict Steenwijk. I o !k t e a t; o i; r a if mi» h I in i n nsi ii: jii, tn mus N 4^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1