OUffl 11 HEI III WW 11 1 I MR i i i 1 MIDIS ES 1 ilIIliTKlTli: lil,U) l'M »E No. 48. E E N-E N-V IJ F T I G ST E J AA 1896. N (3-. SLAAFSCHE MORAAL. Oproeping onder de Wapenen. Nationale Militie. Loting Schutterij. 1 17 J U IN JE, tot walging of haat. rt) L U I T DE PERS. ting van 1889, voor zooverre niet gepasporteerd, waakt oogenblik prijs gaf, door zijn onverwacht ontwerp verklaren, en de beide partijen in ojj; Alle brieven in te zenden. )0, )a L XII. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f l.~— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco op I 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het slaafsch- onderzoek verschjjnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder I geldige redenen, niet voorzien is van de hier- voren vermelde voorwerpen 3U. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij over- het onderzoek niet in voldoenden staat worden zijn mannen treffen in verstand en gemoed de heffe van ons volk. Dientengevolge mag men aannemen, dat de man der toekomst, wanneer hij slechts eeni- ge sympathie gevoelt voor de moeder van i kind, zich wel zal bemoeien met de opvoeding van dit kind en het zijn vaderliefde zal doen ervaren. En de moeder zal, waar ze voor nood en zorg bewaard is, in elk geval de opvoeding van haar kind niet verwaarloozen. Buitendien zal de algemeene welstand leiden tot de oprich ting van inrichtingen van weldadigheid voor hulpbehoevende kinderen, ook wanneer dezo geen weezen zijn. De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien de missive van den Commissaris der Koningin in Friesland, d.d. 13 Juni 1.1. Ie Af- deeling M/S no. 785 Roept bij deze opden in deze gemeente ge- vestigdemmilicien-Verlofganger THIJS de HAAS, loteling dezer gemeente, lichting 1894 no. 15, behoorende tot het 7e Regiment Infanterie, 3e Bataljon, 2e Compagnie, om zich, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrus ting, bij vertrek met groot verlof medegenomen, op Donderdag 9 Juli a. s.des namiddags vóór vier uur bij zijn korps te Amsterdam in werkelijken dienst te begeven. Tevens wordt herinnerd, dat hij zijn verlof pas één of twee dagen vóór het vertrek naar zijn korps ter Secretarie ter afteekening moet aanbieden. Sneek den 15 Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ADVERTENT1ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7'^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. De Standaard schrijft naar aanleiding van de daarover in de Tweede Kamer gevallen beslissing: Het amendement over opkomst plicht heeft de kansen op aanneming van het wetsontwerp niet verbeterd vooral niet, nu de heer Bahl- man visch of kuit wilde hebben en tot'een stemming dwong. Toch was dit laatste noodzakelijk. Dat ge een amendement intrekt, zoo het u uitsluitend om discussie te doen was, kan uit nemend zijnmaar zulk intrekken is ongeoor loofd, als van uw amendement, volgens uw be doeling, het lot der wet moet hangen. Metterdaad heeft dan ook de heer Bahlman. de positie der Roomschen, die de heer Harte eerst zoo schoon verdedigde, maar in een onbe- KEN NISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 8 Mei 1.1. Ie Afd. M en S no. 571, (Pr cv. blad no. 31), brengen ter openbare kennis, dat bet onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 20sten Juni e. k.des voormid- dags ten 10 ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze Gemeente gevestig- de Miliciens-Verlofgangers, voor zoover zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lich ting zij behooren dat de Verlofganger, bohoorende tot de lich- f ook verplicht zijn, zich aan het° voorschreven onderzoek te onderwerpen dat de verlofganger bij het onderzoek behoort bij de ware algemeene vrijheid. Daar onder versta men de afwezigheid van econo- mischen, politiekeu, kerkdijken en moralisti- schen dwang in het echtelijk leven. Vrije echt beteekent dat de geslachts-rijpe jeugd erotisch gebied door dergelijkén dwang niet ver- i hinderd of tot onthouding of onnatuur gedreven wordt, tot verleiding of prostitutie; dat veeleer ieder paar, door genegenheid gevormd, in staat zij zijn liefdedrift te bevredigen. Wie van deze vrijheid vreest dat ze tot ruwe, cynische wellust zal leiden, is een slecht psycholoog. Niet in de vrijheid, maar juist in de onderdrukking wordt geslachtsdrift zoo ruw, dat men „Helena in iedere vrouw" ziet, zonder maat of bestendigheid. Blijft de drift echter vrij in haar uitwerking zoo wordt ze kieskeurig, door schoonheidsgevoel en fijne gemoedsaandoeningen veredeld, matig en bestendig. Vrije echt beduidt al verder dat het echtpaar niet gedwongen is samen te leven, veeleer naar verkiezing tijdelijk of voor lange- ren duur zich scheiden kan. Zulk samenleven heet terecht echt, om aan te duiden dat het minstens even liefdevol en duurzaam zal zijn als de goede echt van thans. Want de slui ting van het goede huwelijk is niet de dwang, maar liefde, vriendschap, vertrouwelijkheid en gewoonte. De kleinmoedige tegenstanders der vrije liefde staan dan voor het dilemma: of de echtgenooten beminnen elkander en dan blijven ze ook zonder uiterlijken dwang aan elkander gehecht. Of hun liefde is verdwenen en dan is het gedwongen huwelijk een kwelling en scheiding een weldaad. Of eindelijk ze gevoe len den lust cens gescheiden te leven en dan juist is ’t in hun belang te scheiden doen ze dit, dan komt dikwijls de oude liefde weer bo ven en verbindt het paar wederdoor uiter lijken dwang gekweld, ontaardt het gemis aan sympathie licht in heftigen, ongeneeselijken af keer. Eenzaamheid is het zout voor het huwe lijk, en indien de echtgenooten weten dat geen hinderpaal buiten hen aan hun scheiding in den weg staat, zoo zal hun liefde, als de eerste gloed der jeugd, er op bedacht zijn, door bevalligheid den zieleband op nieuw weer aan te knoopen. In ’t gedwongen huwelijk daarentegen gelooft men meestal dat het niet meer noodig is zich beminnelijk te gedragen. Vrije liefde aldus een wijdverspreide mee- ning mag niet worden toegestaan omdat de spruiten daarbij, gevaar loopen verwaarloosd te worden. Maar deze vrees steunt enkel op de bezwaren welke voortvloeien uit het ellen dig economische stelsel onzer maatschappij. Natuurlijk zal Je man, die voor zich-zelf te zorgen heeft, zich ongaarne laten gelegen lig gen aan het onechte kind, vooral wanneer de moeder hem niet aantrekt, doch slechts het mid del tot de bevrediging zijner lust is geweest, welke produkt is van de arme moeder kan aan haar kind niet de 1 In de wezenlijk vrije maatschappij, waarin ons verstand, en dit alleen, onze handelingen beheerscht, gaat het vrije altruïsme hand aan hand met het gezonde, vrijzinnige egoïsme waar uit de solidariteit wordt geboren, als de mede werker die de laatste hand legt aan het alge meen welzijn. Eu zijn werken zullen veel grootseher zijn dan tevoren. Want „vele lan den zag Zarathustra en veel volkenGeen grootere macht zag Zarathustra op aarde dan de werken der liefhebbenden." Tot het vrije altruïsme behoort de liefde. De liefde is vrij, omdat ze niet op bevel, niet door het moralistisch „gij zult" ontstaat, maar omdat ze slechts tiert in de vrijheid. Juist daarom zal ze in de vrije maatschappij even rijkelijk bloeien als ze een kommerlijk bestaan leidt in de knechtschap. Welwillendheid, ge zelligheid, vriendschap ontstaat daardoor, dat inen zich aangenaam maakt. De beminnelijke hoedanigheden, welke in de onverschillige of zelfs economisch vijandelijke wereld van heden veelal in den mensch wor den verdelgd, zullen zich vrij ontplooien in een maatschappij waarin de leden onderling elkan der niet belemmeren in hun streven, in tegen deel elkander steuuen en gezamenlijk welstand genieten. Aanhangers der bestaande maatschappij ver spreiden de meening, dat het familieleven door den staat veredeld wordt en dat dit bij ’t op heffen van den staat dus in verval zal geraken. In den modernen staat is de uitbuiting van de massa des volks zoo groot, dat de volwassen familieleden, soms zelfs de kinderen, den ge- heelen dag zwaren arbeid verrichten moeten en van ’t gemeenschappelijk familieleven bijna niet overblijft dan een gemeenschappelijke slaapstee, terwijl de weinige ledige uren verbitterd wor den door de gewone gezellen der ellende, de psychische kwelgeesten dronkenschap, zor gen en twisten. Zeer dikwijls ook brengt het sluiten van den familieband reeds de corruptie van de maat schappelijke ellende met zich. Vrouwen, en niet zelden ook mannen, trouwen met’t oog op economische belangen verzorging, huwelijksgift of eigen huishouding zijn vaak de drijfveeren. Wanneer echter het huwelijk niet gesloten wordt uit wederzijdsche liefde alleen, is de waarschijnlijkheid groot dat het binnen korteren of langeren tijd ongelukkig zal zijn. Maar ook huwelijken uit liefde hebben niet zelden dit verloop, wanneer de liefde, te plot seling ontkiemd, voortspruit uit eenzijdige ken nismaking of wanneer in verloop van tijd ka rakters, lichamen en neigingen veranderen. Wat zeer dikwijls tot ’t ongeluk der echtelieden bij draagt, is de staatsdwang met zijn huwelijks wetten. Reeds lichte vermaningen van anti pathie zijn in staat het gedwongen samenleven tot een hel te maken want de afkeer die niet in het eerste, onontwikkelde stadium bevredigd Vol voeren nu deze twintig Kamerleden hun plan, om niet alleen niet vóór, maar, au grand complet, zelfs tegen de wet te stemmen, dan komt liet ontwerp, zoo ook de vier conserva tieve tegenstanders van art. 1 zich tegen het en kloek optreden gered. Doch men weet nu dan ook dat op vier na ont oe verlofganger bij het onderzoek moet alle Ro imsche Kamerleden met het amendement verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van 1 meegingen, en hieronder twintig die hun stem de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn aan artikel één gaven, vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak- 1 boekje en van zijn verlofpas de onderdrukking. En be‘ bePa^e art. 130 der „„a 3 °P de Nationale Militie een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris noodige zorg besteden. Bovenalen behooren der- I kan worden opgelegd aan den verlofganger wordt, groeit gemakkelijk aan tot hartstocht, gelijke moeders meestal tot de volksklasse, wier i geestelijk en zedelijk leven in nood en i De vrijheid in het huwelijk, de vrije liefde, J heid verkommerde. a:.- ,i-1-"l-u n Zulke wanverhoudingen mag men echter niet i verwachten in de vrije maatschappij. Daarin j zijn mannen en vrouwen welvarend en c"~- i bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat de zlJa strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengstezullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet ver schijnen. Sneek den 21 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de belanghebbendendat de alphabetische naamlijst van de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie zal liggen ter Secretarie dezer ge meente van Zaterdag den 13den tot en met Zaterdag den 20sten Juni a. s.des voormid- dags van 9 tot 12 uur dat de loting zal plaats hebben ten Raad huize op Vrijdag den 26 Juni d.a.v., des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn jn het jaar 1871, terwijl daarna dadelijk zal worden over gegaan tot de naloting der overeenkomstig art. 4 van het Koninklijk Besluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad no. 6) ingeschrevenen van de ja- ren 1862 tot en met 1870. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen om bij de loting tegenwoordig te zijn, en, re denen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. Sneek den 12 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. 1QOA - i CV1°l UVMVUU !VXUVUlgUV? maan m CLU VUUV" A 6 9 52 05 012 01S 0 24 13S 45* 25* 20* 5 50 7 77 7 20 S s S15 135 145 ind L itje erk zv zv ten i jr. nd4 ■ga. OEEKER (K R A VT. i T VU.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1