S’ St KIEfflS- 1DBMIIHU0 M 111 J J1O I s L Il6 o Opkomst onder de Wapenen. No. 50. E E N-E N-V IJFTIGSTE 1896. R G A N G. jp Loting Schutterij. VAN HOUTEN’s VICTORIE. M 34 J U A I. ’96 prijken met Neêrlands van van van V 1.00 jOk z’n aandaehtig i en ver- Au- l en Cents. Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij e. s. van M. mi. 716 I'W ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7% C_L. 21' belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent den uitgever. knutseld werd, past in het raam dat grondwet w0t heet’._ en niet omuogelijk ook stemmen vriend ren. .an- oer, bel- van ien- mit, <er- De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien de missive van den Heer Commissa ris der Koningin in Friesland van den 22 Mei 1896, ie Afdeeling M/S no. 646 (Prov. blad no. 36) betreffende opkomst in werkelijken dienst van Verlofgangers der Nationale Militie, van de lichtingen 1892, 1893 en 1894: ROEPT BIJ DEZE OP de in deze gemeen- te gevestigde Verlofgangers van de Militie te land, behoorende tot de hieronder vermelde lichtingen en Korpsen, om zich dit jaar op de hierna aangegeven tijdstippen, uiterlijk ’s na middags ten 4 ure, bij hun Korps in werkelij ken dienst te begeven, te weten A. De Verlofgangers der lichtingen 1892 en 1893, behoorende tot niet geheel ten onrechte, heeft verklaarddat ze geavanceerd zijn zonder te avanceeren. Het kieswetontwerp-van Houten is overbe kend in den landeook is het pyramidaal in- I gewikkeld het wonderkind is, bij grooten om- I vang, gering van gehalte; redenen waarom het niet noodig zal zijn lang stil te staan bij dezu slecht geproportioneerde vrucht van jaren lan- I gen arbeid eener vergadering van 100 en oeni- ge van de uitgezocht bekwame menschen in Nederland. Het eigenaardige van v. Houten’s kieswet wat we niet verzuimen mogen op te merken is, dat niemand erg blij er mee is. Die er te gen stemden spraken onverholen hun antipathie daarmee uit, en die er voor waren hebben zon- der eenigen geestdrift het peetschap aanvaard I over de weinig aantrekkelijke zuigeling. 1 En buiten de Kamer, onder het volk, het is door van Houten en een paar zijner zielsge- trouwen openlijk verklaard geen zweem belangstelling. En het eenige punt waarover voor- en tegenstanders het in dezen ééns kun nen zijn is, dat de wet, zooals ze in elkaar ge heet, en en vijand hierin overeen, dat zoo’n stuk werk toch de bekwaamheden van zijn maker on- Waardig is ook zal vóór- en tegenstander be reid worden gevonden om te erkennen, dat mr. van Houten in de verdediging van dit ont werp meermalen de hoogte bereikte vanwaar de professor in rechtsgeleerdheid aan l‘ lor- “uditorium les geeft in het ontwerpen dedigen van wetten. Deze les ter harte te nemen is waarschijn lijk het eenige wat van de behandeling en aan neming dezer wet als duurzaam gunstig effect valt te sorteeren maar het voegt niettemin een woord van dank te richten aan hen die de princiep-ruiters overstemden. Het volk van Nederland bezit een karak tertrek waarmee de wetgever rekening moet houden. Zijn honger en dorst willen geprik keld worden, en nooit kwamen maagsap en zenuwen meer in werking dan wanneer het de kitteling van een penseeltje achter tegen ’t ver hemelte gewaar werd. Het doet er weinig aan af, of het kiezers-tal de minderheid bestond uit liberalen, anti revolutionairen en katholieken deze minder heid “/2. deel van het Huis, bestond, wanneer I men een paar onverbeterlijke, of, juister uitge- I «hukt misschien, konsekwente conservatieven I uitzondert, uit de geavanceerde groepen, waar- I van mr. van Houten in een vlaag van humor, bij deze wet drie-, twee-, of anderhalf maal zoo groot wordt het wordt grooter, en daarom is ’t toch maar te doen. En daarom ook heeft een debat over de vraag: of deze wet al dan niet kiesrecht vastkoppelt aan belasting, m. a. w. ot we hier met een censuskiesrecht te doen hebben, i tijk. In een maatschappij waar zelfs de weten schap nog marktartikel is en een goede opvoe ding, welke alleen capaciteitskiezers kan kwee- ken, geld kost, mag het gezocht heeten mei stentorstem zich te verzetten tegen censuskies recht, terwijl met stilzwijgen de bekwaamheids- kiezers worden aangenomen. Uit dit oogpuut beschouwd beteekent de eind stemming niet anders dan een uitspraak der volksvertegenwoordiging over ’t karakter van deze kieswet. De tegenstemmers wilden van Houten te kennen geven, dat zijn wet, in plaats een nationale te zijn, niet meer is dan een par tij wet, die als zoodanig revisie zal behoeven, 3e regiment Vesting-Artillerie op 25 'Augustus lOoO j de 5e, 6e, 7e en 8e compagnie van het le regiment Vesting-Artillerie op 15 September 1896, en de 4e compagnie van het 2e regiment Ves- ting-Artillerie op 29 September 1896. De betrokken Verlofgangers worden herin nerd aan hunne verplichting, om bij de op komst onder de wapenen voorzien te zijn van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen b. hun verlofpas vóór vertrek naar het korps te doen afteekenen, en c. zich een of twee dagen vóór den dag waarop zij bij hun korps moeten zijn, ter Se cretarie der Gemeente te vervoegen tot het be komen van daggelden en vervoerbewijzen voor zoover voor de verstrekking daarvan termen bestaan. Zij, die wegens ziekte niet aan deze oproeping op den bepaalden tijd kunnen voldoen, zullen van hunne opkomst in werkelijken dienst met voor diligent worden gehouden, maar zijn verplicht, om d 1- van hunne verhindering tijdig ter Secre tarie der Gemeente te doen blijken door inle vering van eene geneeskundige verklaring, en 2. om zich terstond na het herstel naar hun korps te begeven. Tevens brengt de Burgemeester nog in herin nering, dat voor deze opkomst geen gebruik mag worden gemaakt van de vervoerbewijzen voorkomende in de zakboekjes, zijnde deze be stemd om te worden gebruikt bij opkomst met spoed. Sneek den 29 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, ALMA. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijst van de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen ter visie zal liggen ter Secretarie dezer ge meente van Zaterdag den 13den tot en met Zaterdag den 20sten Juni a. s.des voormid- dags van 9 tot 12 uur dat de loting zal plaats hebben ten Raad huize op Vrijdag den 26 Juni d.a.v., des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in het jaar 1871, terwijl daarna dadelijk zal worden over gegaan tot de naloting der overeenkomstig art. 4 van het Koninklijk Besluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad no. 6) ingeschrevenen van de la ren 1862 tot en met 1870. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen om bij de loting tegenwoordig te zijn, en, re denen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. Sneek den 12 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. De telegraaf bracht ons jl. Vrijdag het be richt, dat de kieswet door de Tweede Kamer was aangenomen met 56 tegen 43 stemmen. De verhouding der partijen bij de stemming was als volgt Tegen de wet stemden de leden der nieuwe club Borgesius 17 in getal I de hh. Cremer, Drucker, Kerdijk, Goeman het I Borgesius, Lieftincb, Lely, Heldt, Farncombe zoodra mogelijk. Wie zal bet durven tegenspreken Tot dusver zoeken we vergeefsch den moedige, of het moest Petrus Regout van Maastricht zijn. Toch zal bet aan pogingen niet ontbreken om het mon- sterkindje zoo aanvallig mogelijk in ’t jurkje te steken wanneer de baker het aan het publiek zal vertooneu. Wachten we dus dat oogenblik af met kalme gelatenheiden richten we ver der onze verwachtingen op de eerstvolgende Kamer, gekozen onder dit nieuwe kiesrecht, met even groote gerustheid. Het Nederlandsche volk is niet vatbaar voor agitatie, maar het laat zich ook niet knollen in de hand stoppen voor citroenen. Misschien eer dan we verwachten zal uit het volk duidelijk de stem zich doen booren, die verklaartdat met zoo’n kiesrecht geen genoegen wordt ge nomen; dat men geen partij-oogmerken wil, noch conservatieve noch radicale, ia een wet die ten doel heeft het elementaire burgerrecht te om schrijven. ant van Houten’s wet zal worken als bet penseel, dat ’t gehemelte streelt, of als de apothekers poeier, die den eetlust wekt. Dit is de waarde van van Houten’s kieswet, die, wanneer de plutocratie het niet verhindere, zal zijn als de pepsine voor lustelooze magen. Dus mag de aanneming tot tevredenheid stemmen. het 3e en 6e regiment Infanterie op 15 Augus tus 1896', j I het le, 2e, 5e, 7e en 8e regiment Infanterie op 27 Augustus 1896, en het regiment Grenadiers en Jagers en 4e i regiment Infanterie op 4 September 1896. 3 De Verlofgangers der lichting 1893. be- weinig ot geen waarde voor de prak- j hoorende tot: de le batterij van het korps Rijdende Artil lerie op 15 Juni 1896-, de le, 3e, en 6e batterij van het 2e regiment Veld*Artillerie, alsmede de 2e Trein-Compagnie, met uitzondering van hen, die in dit jaar van de Cavalerie daarbij zijn overgeplaatst, op 24 Juni 1896 het le peloton van de le compagnie van het korps Torpedisten (plaats van opkomst fort de Ruijter) en het 2e peloton van de le compag nie van het korps Torpedisten (plaats van op komst Hellevoetsluis) op 2 Juli 1896; de le, 3e en 6e batterij van het 3e regiment Veld-Artillerie op 8 Juli 1896; de le compagnie van het korps Pontonniers op 10 Juli 1896; vdj 7e’-4e .en Se I)atteriJ van het le regiment Veld-Artillerie en het korps Genietroepen (uit gezonderd de Vesting-Telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin ven artikel 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884 no. 13) op 22 Juli 1896; de 2e compagnie van het korps Pontonniers op 27 Juli 1896; ir j ?e’ ->4e ?n batterij van het 2e regiment Veld-Artillerie, alsmede de le Treincompagnie met uitzondering van hen, die in dit jaar van’ de Cavalerie daarbij zijn overgeplaatst, op 14 Augustus 1896; de 3e compagnie Hospitaal-Soldaten op 15 Augustus 1896; de 2e batterij van het korps Rijdende Artil lerie op 17 Augustus 1896 de 2e, 4e en 5e batterij van het 3e regiment Veld-Artillerie, le peloton van de 2e compagnie van het korps Torpedisten (plaats van opkomst fort aan den Hoek van Holland) en 2e peloton van de 2e compagnie van het korps Torpedis ten (plaats van opkomst den Helder) op 20 Augustus 1896 de le en 2e compagnie Hospitaal-Soldaten op 24 Augustus 1896, en de le, 3e en 5e batterij van het le regiment Veld-Artillerie op 26 Augustus 1896. C. De Verlofgangers der lichting 1894, be hoorende tot de le, 2e, 3e en 4e compagnie van het le regiment Vesting-Artillerie op 2 Juni 1896; de 2e compagnie van het 2e en de le en 5e compagnie van het 4e regiment Vesting-Artil lerie en 2e compagnie van het korps Pantser- fort-Artillerie op 16 Juni 1896; de 2e en 4e compagnie van het 4e regiment Vesting-Artillerie op 23 Juni 1896; de 6e compagnie van het 2e regiment Ves ting-Artillerie op 7 Juli 1896; de 4e compagnie van het korps Pantserfort- Artillerie op 21 Juli 1896; de 7e compagnie van het 2e regiment Ves ting-Artillerie op 28 Juli 1896; de le, 3e, 5e, 8e, 9e en 10e compagnie van het 2e regiment Vesting-Artillerie op 11 Augus tus 1896; de le compagnie van het korps Pantserfort- Artillerie op 14 Augustus 1896; de 3e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e compagnie van het 4e regiment Vesting-Artillerie op 17 Augus tus 1896; de 10e compagnie van het le regiment Ves ting-Artillerie op 18 Augustus 1896; de le, 2e, 3e, 4e en 5e compagnie van AA'anneer de Eerste K.amer geen overwegen- de bezwaren mocht hebben, zal het Staatsblad voor het einde van nieuwste kieswet. De meerderheid onzer „Volksvertegenwoor diging heeft van Houten’s eonstitutioneelen arbeid gesanctioneerddie meerderheid be stond uit liberalen, anti-revolutionairen en ka tholieken, laat ons zeggenhet conservatisme Deze CO UBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco m te zenden. jee- ii - ;onis rou- :er w *r ?a - aa te erne- i'okje inner ■iring' ;even ï;t r? - 'J. oun i ui.r inmkshr sbü - I o i s s i „Van Houten’s cacao is de beste!* II

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1