CHEEÏTE ffl BET IRIWISSBIT Sffll IMUS- H IMiïfflIHLID Ï(IOR DB No. 52. E E N-E N-V IJF T IG 8TE J 1896. 87 JU?’» I. JEJSIV OKROEI?. BINNENLAND. zij, die k Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 223. aan haar iets goeds mag toe- onze wijze van zien naar i''■1111111» iiwiiua/i^BLi.iJutMiasti^xiaLJij.'fawiKwniMnB zich alles liet welgevallen, nu gesloten is te beschouwen. Wanneer de firma Regout in dit geval verkeert, mag men haar leedwezen daarover betuigen, maar De Amsterdamsche afdeeling der Radicale partij heeft zich gedrongen gevoeld een woord te richten aan het Nederlandsche volk naar aanleiding der werkstaking te Maastricht. De oproep, onderteekend door een mcerendeels bekende namen, heeft ten doel tegenover de willekeur der firma Regout steun te vragen voor de stakende werklieden. Ia de Standaard wordt er zelfstandig werkman, die voor zijn recht op komt, voor socialist of rooie wordt uitgemaakt, ligt de onderstelling voor de hand, dat op den keper bezien tusschen partijen dit verschil niet bestaat; men mag toch aannemen dat de firma du haut de sa grandeur gemeend heeft dat een werkman verplicht is zich tevreden te stellen met de beschikkingen, welke de patroon goed vindt te zijnen opzichte te makenkeert men dan de stelling, dat socialisten ontevreden men- schen zijn, om, dan komt men tot de conclusie der heeren Regout. Afgezien echter van dit verschilpunt komt ons de conclusie, dat tusschen patroons en so cialistische werklieden samenwerking op den duur niet mogelijk is, voorbarig voor. Op den duur, na tal van jaren wellicht, wanneer het de socialistische partij gelukken zal de macht in handen te krijgen, zal samenwerking op de bestaande bazis niet meer mogelijk zijn. De firma Regout, en hoe verdere firma’s heeten mogen, zullen niet meer het recht hebben het werkende volk uit te zuigen op allerlei wijze. Maar voorshands is het nog zoo ver niet en de patroon kan zich nog patroon blijven noemen, mits niet de hartstocht van ’t egoïsme hem parten speelt en hij nu en dan goedvindt het loon bij decreet te verlagen of op den duur de Werkzaamheden per gedrukte publikatie te ver lengen. Firma’s die bij uitkeering naar den meer van bestaan. Ze moet opgeruimd met de patroons incluis; dit zal ieder erkennen, die het vigeerend stelsel van den bestaansstrijd En de ne telige positie waarin deze firma verkeert wordt er niet beter op, wanneer ze als eenig argument haver willekeurige handelwijze aanvoert, dat ze strijd voert met werklieden die op andere dan op de bestaande bazis willen werken. Vooreerst heeft de firma den strijd uitgelokt door ver meerdering van werk te vragen voor 't zelfde loon, en ten tweede zegt ze zelf dat onder de tegenwoordige omstandigheden voor de firma den bestaansstrijd onhoudbaar begint te worden. Twee redenen dus voor éen om ons beweren te staven, dat de firma moet ondergaan. Haar krachten schieten te kort op den voet van’t in dividualisme ze zullen ontoereikend zijn op de bazis van ’t socialisme. Niet waar? Zoo’n firma is er ongelukkig toe, en wanneer men wenschen, zal ze naar de maan moeten. Zouden we daartoe niet, wanneer deze wensch onze oprechte meening iuhoudt, moeten mee werken ook door daden En zal de firma Pe trus en Paulus Regout niet allen, die een handje daaraan helpen, daarvoor dankbaar moe ten zijn Men zij niet bezorgd dan. Overtuigd dat het de firma naar wensch zal gaan op haar reis en van meening dat na haar verscheiden nog kopjes en sauskommen tegen concurreerende prijzen zullen aangeboden worden, spreken we uit het diepst van ’t hart den wensch uit, dat velen zich aangegrepen mogen gevoelen de ge boycotte werklieden te steunen, tot heil van de firma in ’t bizonder en van haar „medearbei ders" in ’t algemeen. Of ziet de firma nog een anderen uitweg Zou ’t haar niet mogelijk zijn door de alom heerschende reclame iets te doen wat haar zaak kan opbeuren uit den staat van verval ’t Is een idee maar dat haar in ernstige overweging wordt gegeven. Wie verdrinkt neemt alle hulp betoon voor lief b. v. ze late een fotografie maken van heel haar dienstpersoneel met daaronder de woorden Fotografie van de medearbeiders der firma Petrus Regout, grootste potten- en pannenfa- briek in Nederland. Zooiets zou bepaald effekt sorteeren, en ’t ge beurt meer. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7!/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Het comité voor het XXIIIste Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres te Antwerpen verzoekt ons te berichten, dat de vreemde Con gresleden, die inlichtingen verlangen over prijs en degelijkheid van huisvesting te Antwerpen, zich kunnen wenden tot het Secretariaat van het Congres, ten stadhuize, dat welwillend de noodige inlichtingen zal verstrekken. Personen, die nog zouden wenschen toe te treden, of wel onderwerpen of vraagpunten ter bespreking zouden willen opgeven, worden ver zocht zich onverwijld te wenden tot een der algemeene Secretarissen Jan Boucherij en Pol de Mont, of tot het Secretariaat. Tot nadere inlichting zij gezegd, dat er 3 afdeelingen zijn, te weten le AfdeelingNederlandsche Taal- en Let terkunde 2e AfdeelingNederlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde 3e AfdeelingNederlandsch Tooneel, Muziek en Boekhandel. De lijst der deelnemers wordt bepaald geslo ten op het einde der maand Juni, daar het programma der werkzaamheden moet gedrukt en aan de leden rondgestuurd worden. Het 'lidmaatschap kost fr. (2 */2 gld.) voor Nederland. Het comité tot verbetering van den maat- schappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland, heeft een adres ontworpen aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin er op wordt aangedrongen het verbod naar het on derzoek van het vaderschap uit onze burgerlij ke wetgeving te doen verdwijnen. In de Gids en Vragen des T\jds is onlangs uitvoerig uiteen gezet, hoe het verbod van dit onderzoek, overgenomen uit de Fransche wet, een grove onrechtvaardigheid is tegenover de moeder, doch allermeest tegenover het kind. Het comité heeft gemeend dat het nu was om aan onze Koningin-Regentes het ver zoek te richten om dit wettelijk onrecht te doen w* A Van wege de stoomvaart-maatsebappij Zee land, generale agenten der „Castle Lijn”, wórdt ons een geïllustreerd Handboek voor Zuid-Afri- ka toegezonden, waarin gehandeld wordt over de toestanden op het gebied van landbouw, nij verheid, mijnwezen, arbeid, alsmede over de middelen van verkeer, de politieke indeeling, het klimaat enz. Het boekje is 78 pag. groot en bevat tevens een flinke kaart van Zuid- Afrika. De uitgave is van de welbekende „Castle Lijn”, die het natuurlijk niet aan inlichtingen laat ontbreken, welke aan emigranten van nut kunnen zijn. Het werkje is bij de agenten en ook bij het hoofdagentschap te Vlissingen voor f0.15 verkrijgbaar. Degenen, die voornemens zijn zich in Transvaal te vestigen en zij, die belang stellen in Zuid-Afrika, zullen het onge twijfeld met belangstelling naslaan. Op het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem zal gedurende de maanden Juli en Aug. eene tentoonstelling gehouden worden van ont werpen, schetsen, teekeningen en modellen, die de tijd betrekking hebben op het kunstambacht en vervaardigd zijn door den architect dr. P. J. H. Cuypers. Het ruime aandeel, dat de heer UIT DE PERS. i verdwijnen, en het twijfelt niet of vele manueu bij de bespreking ea vr°uwen zullen door hun handteekeningeu I dit adres willen steunen. Bovenal aan die vèr- eenigingen, die zich meer in het bijzonder wij den aan de leniging der ellende waaraan dik- wijls het buiten echt geboren kind ten prooi is, wordt gevraagd zich aan dit petitionnement aansluiten, hetzij door het adres ter teekening in hun afdeelingen te willen laten circuleeren. hetzij dit te steunen door adressen van adhae- sie. De vraag betreft een punt van algemeen menschehjke rechtvaardigheid, onafhankelijk van richting in politiek of godsdienst. Mocht het aan Nederland gegeven zijn, ia dezen het voorbeeld van andere natiën te volgen. Het comité bestaat uit de dames Jeitje de Bosch Kemper, H. H. Scholten—Commelin, M. v.d. Laan—de Joode, H. Boddaert—Schuur- beque Boeije, en de heeren mr. E. Fokker, prof. W. L. P. A. Molengraaf!, prof. W. van der Vlucht en mr. J. C. O ver voorde. vijftigtal aan krachten de concurrentie met het buiten- i land moet opgeven, te laten voortbestaan ten koste van den werkman, heeft toeh heusch geen recht Na de zaak in quaestie nauwkeurig en ter I plaatse onderzocht te hebben, is het comité tot l de overtuiging gekomen, dat het genoemde fir- aau?aar^ in easu de beei Regout. ma er om te doen is in dezen loonstrijd niet alleen te overwinnen, maar ook haar tegenstan ders voor goed den lust en de kracht te bene men zich in den vervolge te bemoeien met za. ken die „der firma* zijn. Regout wil de werk lieden weer in genade aannemen op een vijftal na, de bestuursleden der slijpersvereeniging, wat m. a. w. zeggen wiljullie kunnen weer werk krijgen, maar zorgt ervoor uw vereeni- ging vaarwel te zeggen. De oproep ziet hierin schending der grondwet, welke de vrijheid van vereenigen proclameert. Daartegen voert de firma aan, in een inge zonden stuk in de Ar. R. Ct., dat haar bedoe ling slechts geweest is het kaf te scheiden van het koren, d. i. te zorgen dat op haar fabrieken het socialisme niet worde toegelaten. Zooals deze twee voorstellingen er, opper vlakkig beschouwd, uitzien, bestaat verschil tus- schen beiden. Wanneer men echter weet dat er streken zijn in ons lieve vaderland, waar elk j heerschenden loonstandaard het hoofd niet bo- J ven water kunnen houden, zijn gedoemd onder te gaan, omdat de tijd waarin de werkman der aanneming van de kieswet op gewezen, dat welhaast als af- de zwakker getinde middenstof uit alle partij een 1 i meer principieele bestanddeelen van alle par- tijen, een overwinning zonder éen bezielende verder gaan i gedachte, zonder een vonkje geestdrift, om er af kan en mag men niet. Een industrie die bij gebrek te zijn. Voor hoelang nu dit laatste zal gelukt zijn, I zal afhangen van de alsnog onberekenbare vraag i hoevele kiezers zullen er bijkomen Is dat j cijfer aanzienlijk, en komen we, naar van Hou ten’s berekening, op zeven maal honderdduizend kiezers, dan is een rusten van de electorale quaestie voor éene parlementaire periode mo gelijk. Althans, indien de nieuwe Kamer den weg van hervorming op wil. Maar langer rust de electorale quaestie stellig niet. Bij een wet als deze legt geen natie, die op het stuk van beginselen nog niet geheel verstompt is, zich neder. Na een en ander nog wat nader te hebben doen uitkomen, eindigt het blad met deze vraag „Als men eens uit heel de Kamer het groepje mannen bijeen moest brengen, die een lebe hoch op Van Houten zongen, omdat zijn wet een wet naar hun hart was, zouden alle disehge- nooten sadm dan niet in een burgersaletje om een ronde tafel kunnen aanzitten De heer Harte, het R. K. Kamerlid, heeft in een schrijven aan de Tijd geantwoord op de artikelen over hem door den heer Haffmans in het Venl. Wbl. geplaatst, vooral naar aan leiding van het amendement voor opkomstplicht. Hij verdedigt zich echter niet tegen de tot hem gerichte aanvallen. De heer Haffmans ga daar mee door tot hij zelf er genoeg van krijgt, schrijft hij. Maar hij meent hem toch in over weging te moeten geven alsdan het publiek eens volledig in te lichten omtrent de reden, die hem heeft bewogen zijn ontslag te nemen als voor zitter van de club der R. K. Kamerleden, en die, zooals reeds vermeld werd, niet was de afstemming van zijn in de club uitgebracht ad vies. De ware reden is echter nog niet in het Venl. Wbl. genoemd. „Misschien, aldus eindigt de heei; Harte, dat zijn drukke bemoeiingen met mijn persoon be doelde aangelegenheid geheel aan zijn aandacht onttrokkenhet kan daarom nuttig zijn, hem te herinneren, dat er nog altijd lieden zijn, die gelooven dat het ontsteken van „licht, méér licht," over deze zaak belangrijk zou kunnen bijdragen tot verkrijging van een juist inzicht omtrent de wijze waarop en de middelen waar door sommige met het vertrouwen hunner par- tijgenooten vereerde personen meenen de berei king van een door hen gewenseht doel te mo gen bevorderen." Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Jen kleine overwinning heeft behaald op de tijen, een overwinning zonder éen bezielende 1 S3E MB— t. 50 7 20 Wf' _1 lift I 15 35 45 52 5 12 18 24 33 IER CRURAWT. 15’ I 25* R

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1