<nn 11 ffll MMSSm S.W8L Minis H ADlNtHNTH-BUD YMR IC No. 55. E E N E N-V IJFTIQ8TE J A R G A N (3. 1896. IS VAN IEMAND DIE DROOMDE. t Schutterij. 8 JULI. 0 17. eeu samen werken. Vrage: wie verdedigt, of liever, 1 I te’ 4 Alle brieven in te zenden. 13. 14. 7. 8. 9. 4. 5. 6. <4 1. 2. 3. lit er. a 10. 11. 12. firma Regout heeft onze Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco In de Vragen des Tijds heeft de heer mr. H. Goeman Borgesius onder het opschrift „Een te rugblik" een beschouwing gewijd aan de kies- wet-Van Houten, thans door de Tweede Ka mer aangenomen. Deze beschouwing is, gelük was te verwachten, een veroordeeling van het ontwerp van den minister Van Houten en eeu verdediging van de houding door de democra tische liberalen aangenomen. In de eerste helft van het stuk wordt aangetoond in hoever de voorstellen van den minister afwijken van ’t geen hij vroeger zelf nuttig en noodig achtte, terwijl er tevens in uitkomt hoe de minister Van Hou ten al het mogelijke deed om de amendemen ten, tot verbetering voorgesteld met behoud van het principe der wet, te weren. Op de mede werking der vooruitstrevenden stelde hij geen prijs. Het moest den „Takkianen" onmogelijk worden gemaakt voor zijn wet te stemmee. Hadden zij allen voet bij stuk gehouden, de minister was verplicht geweest op hun wenscheu te letten, maar toen een deel zich afscheidde, kon hij op de meerderheid rekenen, ter ver goeding van den tegenstand die hij hier en daar in de rijen zijner volgelingen vond. De ont binding van de club der vooruitstrevenden moest wel volgen, of juister gezegd, zij was al uiteen gespat nog vóór de ontbindingdat de leden, die in zake het kiesrecht onder Tak één waren’ het ook zouden blijken te zijn op andere pun ten van het vooruitstrevende program, is ijdel gebleken. Van de nieuwe clnb hoopt de heer Borgesius nu het beste: een groot ledental is niet noodig om kracht te ontwikkelen en wat een goed aangesloten kleine club vermag bewijst de fractie der Kuyperianen. Het geheele verloop der zaak en de houding der conservatief-liberalen worden daarop door den schrijver nog eetis nagegaan, waar bij hij niet nalaat te doen uitkomen, dat het gewicht van het bezwaar, aan de grondwet ontleend tegenover Tak zoo breed uitgeme ten al bitter gering bleek te zijn, nu het een meer behoudende regeling gold. Zelfs de heer Röell, die het onder Tak niet voor zijn grond wettig geweten kon verantwoorden mede te werken tot een bepaling, waarbij geneeskundi- hnlp niet onder onderstand werd begrepen, liet geen woord van protest hooren toen Van Hou ten het voorstelde, t Was nu op- eens wen— schelijk om opportuniteits-redenen! De opmerking, dat het ontwerp, hoê gebrek kig dan ook, toch in elk geval een uitbreiding van groote beteekenis geeft, beantwoordt de heer Borgesius als volgt Zeker, uitbreiding zal er komen ware dat niet het geval, dan zon een comedie zijn afge speeld, zoo belachelijk ais nog nooit is vertoond- maar dit zal men toch wel toestemmen, dat dit op zichzelf nog een sobere aanbeveling is. Van meer belang is de vraag, hoe groot de uitbrei ding zal zijn en daarover loopen de gevoelens verbazend uiteen. De minister had zich èn bij de sehriftelijke gedachten wisseling èn bij hét algemeen debat van elke schatting van het aan tal kiezers onthouden, maar, door den heer Ger ritsen geprikkeld, verklaarde hij den laatsten. dag, bij de behandeling der overgangsbepalin gen, dat hij naar globale schatting rekende op een kiezerskorps van 600 a 700,000. De heer Gerritsen, die ook een rekening had die, welke van socialistische zijde wordt aangi voerd als motief der radicale beweging ten w. z.strijd uitlok en strijd aanbinden, naar aanleiding het kapitalisme in ’t algemeen niet bijoog merken dus. En hoe ongelukkig verlaten en doodseh de wereld er uit zou zien, wanneer de pater jezuïet er in slaagde ons allen te maken tot zijn ge hoorzame leerlingen, toch kon ik niet nalaten te lachen, toen op het schip, waarmee we in zee waren, een spinster zoo satanisch lachte om den doodgravers mantel van den pater, dat ze den mond niet meer dicht kon krijgen. Een duw tegen de onderkaak, en ’t was weer in orde. En al lachende kwam me de rechter lijke toga voor den geest; ik werd wakker en werktuigelijk droomerig stamelde ik hem na: wie nalacht, lacht ’t best. Dat was paterschen- nis van de juffrouw en moest gestraft. Zonder paters geen strijd, juffrouw en zonder strijd geen overwinning, geen vrijheid, geen leven. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier, op Woensdag den 15 Juli e. k. des voormiddags ten elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot hebbende personen van dit jaar, en dooi de reeds vroeger ingehjfden, ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummerverwis- seling voor anderen verlangen op te treden. Belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden, geene redenen van vrijstelling te hebben, en, voor zooverre zij dienstplichtige nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun even wel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Sneek den 30 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemA, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. V ERGADERING vak den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag den 10 Juli 1896, des namiddags ten 7 uur. Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming van een Secretaris-Boekhou- der bij de Algemeene Armvoogdij. Adres van mr. C. G. Pachlig. Alsvoren van den leeraar A. J. Postma. Als voren van de Vereeniging voor Chris telijk Schoolonderwijs. Alsvoren der Zeilvereeniging. Alsvoren van Hijlke Halbertsma. Alsvoren van het Bestuur van het Hui- zumer en Goutumer Nieuwland. Alsvoren inzake de petroleumbergplaats. Alsvoren van E. Feenstra. Voorstel om de steeg naast het Armen huis aan den publieken dienst te onttrek ken. Advies inzake een Buma-beurs. 1896eta^Dg onvoorz‘ene Agaven, dienst Rekening der dienstdoende Schutterij, over 1895. J 15. 16. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1895 gemaakJ’ kwa“ tüt T/®®1. lager cijfer? 6 eviMovufcc-roaenmg, Uienst isao. op goede groadeilt Uitbreiding «al er komen, UIT DE PERS. blijde boodschap, omdat het een nadere bevesti ging is van uw geestkracht en wil. „Er zit pit in“, dacht ik, toen me de courant bericht bracht van dien rechter te Amsterdam, die in een fiuit-majesteitsschennis-proces, bij den sehamperlach van een beschuldigde de opmer- I king maakte „wie ’t laatst lacht, lacht’t best men zal zeggen, dat die woorden te onpas ge nii werden en dat een rechter kalm moet blij ven toch wees die hartstocht op vitaliteit eh we hooren in onze dagen zoo vaak van „hoogedelgestrengen* die hun hoofd kwijt raak ten en inkrompen tot „gestrengen", dat ’t verkwikking is pit te vinden in de toga. En wat van het individu geldt gaat door voor de vereeniging. Zooals we den man bewonderen, die buitengewone kracht ontwikkelt, wekt een vereeniging ontzag, die van tijd tot tijd haar kracht toont. We lappen te vergeefs, als de schoen versleten is. Het liberalisme is niet dood, maar de liberale partij is uitgeput, zoo afgetakeld, dat geen liberale unie er iets aan beteren kan het ellenlange program is onbruik baar als overvloeiende van melk-en-honig-hu- manisme; ‘t is alleen geschikt als lijst van vraagpunten in een clubje van ouwe liberalen of als rooster voor een professor bij het oplei den van jongelui in de „rechten/ i De radicale partij lijdt aan ’t zelfde euvel haar program is evenmin gericht tegen een be paalde club en dus geen stnjdprogram. Ia plaats van geïsoleerd te staan, komt ze in vriendelijke aanraking hier met den een en daar weer met den ander. En de par lementaire socialisten laten door andersdenken den de basis van operatie vullen omstuwd en bekneld, benard en weerloos, worden ze door hun tegenstanders ontwapend, wanneer ze door den nood gedrongen trachten, maar te vergeefs, den arm omhoog te steken die den degen houdt. En zooals er wind moet zijn om de baren te doen rollen en het scheepje voort te drijven, zoo moet er clericalisme zijn oin de vrijheid te i doen groeien. Als ’t clericalisme er niet was, men zou ’t moeten uitvinden heusch, onze pater is een onmisbaar persoon op ons vaartuig, al is ’t een raadsel hoe een jezuiet in z’n slimheid zoo dom kan zijn een zaak te verdedigen, die vol- I gens z’n dient onhoudbaar is. Want Regout, Petrus of Paulus, verklaart plechtiglijk in de j heiligheid van z’n naam, dat hij niet kan con- I curreeren in ’t heden, en in het socialisme der toekomst met de werklieden niet zal kunnen mogen - 1 wie steunt een firma, die het individualisme e strijdleus weten op njet verdragen en ’t socialisme niet uitstaan -kan Eu t antwoord is een pater der jezuïe- mea ten. Daarom geloof ik ’t is maar een per- zuren, I S00nlijke opinie dat de reden waarom de - jezuïet deze zaak aangrijpt, gelijkenis heeft met j kht”*~ <^e’ We^Ee VaQ sociali8^8ctie zjjde wordt aange- j a, - gunste der werkliedend. voorwaarde Strijd nog eens l—-- 1 - - - - volstrekt geen beleediging wanneer men u strijd» lustig noemtintegendeel is dat voor u een ADI ER TEN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cenfa- voor eiken regel meer 71;, Cents. Bij abonnement is de, prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bü den uitgever. Reclames Hoofdelijken Omslag, dienst 1896. De radicale vereeniging heeft zich zooals bekend aangegord tot steun van de strijden de glasslijpers te Maastricht, en een Jezuïeten pater moet de heeren Regout zijn steun toege zegd hebben. lerwijl ik dit las, ontrolde zich voor mijn fantasie een tafereel vol afwisseling en ik droom de van strijd, heerlijken strijd, met zijn perio- dieke krachtseffektec, z’n weenen en lachen Op eens verbeeldde ik me midden op zee, wor stelend met de woeste golven en den forschen zeewind, en volop genoot ik van de inspanning, welke alle krachten in ons opvordert en van de vrijheid, die nergens beter gevoeld kan worden, dan in het wilde element. Allen op het vaar tuig voelen zich opgewekt en krachtig levens lust teekent zich af op de gezichten. Dit brengt me tot de vraag, of het voor het meuschdom wel nuttig zou zijn, wanneer „paies overal* was Ik wil daarmee niet zeggen, dat mijn geloof in een ongestoorden eeuwigen vrede sterk is, maar niettemin komt men soms tot aan den drempel van het heiligdom, waar geloovigen in die „waarheid" samenkomen. De strijd in onze maatschappij en het ontzettend lijden, dat met dien strijd als oorzaak en gevolg is verbonden, doet ons soms wenschen naar een radicale op lossing zooals de vredebond droomt van den laatsten oorlog, komt bij hen, die den maat- schappelijkea strijd en zijn onmeedoogend woe den verwenschen, vaak de begeerte boven naar het einde van den kamp; men ziet voor zich den laatsten maatschappelijken strijd en daarna eeuwigen wereldvrede. Neen, zoo iets moet men van zich afzetten, telkenmale ais het zich laat aandienen door den portierhumaniteit. Heusch waar: zonder strijd geen overwinning, en zonder overwinning zou men van ons geslacht in de toekomst geen groot- sche verwachtingen mogen koesteren. De men- schelijke energie wil inspanning, en zie maar I rond in de maatschappij hoe ’t gaat met ver- eenigingen die, ontstaan om kracht te ontwik kelen in een strijd, aanvallend of verdedigend; hoeveel moeite men zich ook getroost om eiken nieuweling van de hechtheid der unie te over- tuigen, toch ziet en hoort men van tijd tot tijd verdachte geluiden, die spreken van'lusteloos heid en achteruitgang. Wij mogen niet per soonlijk worden en onthouden ons dus van na dere aanwijzingook geloven we te i aaunemen, dat allen, die ’t vereenigingsleven kennen, de waarde van f prijs te stellen en zullen toegeven, dat humani teit als het hoofdbeginsel, de deesem, als t zoo noemen mag, het deeg niet doet r dan wanneer men het laatste warm houdt. Hu- I manisme wordt laf zoodra ’t geen weerstand meer vindt; de ontwikkeling onzer I 7 de evolutie der natuur, eischt als onafwijsbare' J eens strijd en het is i teD eil siryu aunumueu, naar aanleiding van de werkstaking bij Regout. Niet speciaal de pater op ’t oog, maar W T SN i couim MERK 9M )6 012 01? 124 J3S aa tje ke ko de Ler 4 Le- 45* 25* 20’ >50 n 7 20 I I - 315 iii 145 JUK E "PUNTEN VAN BEHANDELING:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1