- BlIWS- ffl UWKMU M118 1.1'il 111 El l!i: f 111 Kill 1IISSHIEH ns. ‘I zou ■I No. 56. E E NE N-V IJ F T I G 8 T E J A 1896. Schutterij. 11 JULI, ;h. verwant ah ’t Volksdagblad, terwijl het broe- HOOGE POLITIEK. UIT DE PERS. BINNENLAND. i 0. 0, Bij deze Courant behoort ale Bijblad Fauil- leton-nummer 224. no. 134), de ingezetenen: dat steeds aan degenen, die zich daarvoor en ns ;ot n )0 o. 0, 10 k a g. g. 5 >je e- ap in ar ur Q, k. 1 a- ADVEET EN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 */j Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Felix Mentis. De firma overtreft hierin zelfs den Arabier want ’t was bij haar niet uit drang der om standigheden voor éen of twee nachten, maar geheel uit eigen vrijen wil dat ze deze twee herbergde, waaryan ze niet zal kunnen getui gen: de een en de ander zijn me even sym pathiek. Daarvoor zijn de snaken te gepronon ceerd; zelfs een neutralist pur sang zou er den brui van geven zoo’n tweetal voor langen duur te herbergen. Daarom moet de gedachte op komen aan geld, te meer omdat de redactie vau de Echo zoo pikant optrad tegen een geest- Sneek den 10 Juli 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 da gen, vanaf den Hen dezer maand, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar gesteld de aan den Raad aangeboden re kening der ontvangsten en uitgaven dezer ge meente over 1895. Sneek den 10 Juli 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. vleeseh voor de consumptie goedgekeurd en pu bliek ten bate van het rijk verkocht. De Werkmansbode, orgaan van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond, onder redactie van het Kamerlid B. H. Heldt, zegt naar aanleiding van de eindstemming in de Tweede Kamer over de kieswet onder meer De aanneming was te voorzien, sedert een groot deel der leden, gekozen als vooruitstre- venden of Takkianen, aan de Regeering hunne medewerking, in ieder geval, hadden toegezegd. Het blad is met de wet alles behalve ingeno men, noemt die wet de wet der „vreesachtig heid" en bestrijdt de vrees van de vooruitstre- venden, die vóór stemden om de gevolgen, als ongegrond. Ten slotte zegt het blad echter „Wat thans gegeven wordt moet echter wor den aanvaard zooals het is. Alle onverschillig heid moet van heden af aan ophouden. Wat ons nu te doen staat is het mindere zóó alge meen en zóó goed mogelijk té benuttigen, als het belang der werkende klasse vordert, mede ook ten einde het meerdere zoo spoedig inoge- lijkte verkrijgen. Of dat meerdere een tweede uitbreiding binnen de grenzen der grondwet moet zijn, dan wei in ééns af door grondwets herziening moet worden bereikt, hierover kan en moet voorloopig niet getwist worden. Tijd van rusten is het in ieder geval nog niet thans zelfs minder dan ooit. Begonnen moet worden te zorgen, dat alle man, die kiezer kan worden, het worde. Het zal goed zijn, daar tij dig voor te zorgen." In het Landbouwweekblad heeft de heer mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk een ar tikel gewijd aan de vraag of een afzonderlijk Naar aanleiding van het telegram uit Atjeh, dat generaal de Moulin tengevolge van zonne steek is overleden, zegt de N. Rolt. „Er rust weinig zegen op onze gouverneurs van Atjeh. Kohier sneuvelde, Pel overleed te midden zijner zegenrijke tochten. Demmeni stierf aan berri berri, van Teyn ondermijnde er zijn buitengewoon krachtig gestel voor goed en werd in het vaderland begraven, waar hij genezing kwam zoekenen nu is het generaal de Moulin, die viel als offer van de van hem gevergde inspanning, enkele dagen nadat hij als gouverneur was opgetreden. „Wij betreuren zijn sterven voor Nederland zoowel als voor de koloniën. Van een man zoo bezadigd en ontwikkeld als hij, was er veel voor Atjeh te wachten, vooral als daar het vroeger gevolgde stelsel van afwachten en blij ven binnen onze linie zou worden voortgezet. Hij stond buiten de Atjeh-partijen en kon zon der bezwaar een trouw uitvoerder zijn der be doelingen van het opperbestuur en langzamer hand een gewaardeerd raadgever worden in de verwarde toestanden op Noord-Sumatra. Hij stierf vóór hij als zoodanig zijn reputatie had gemaakt, tijdens den eersten tocht dien hij er aanvoerde. „Alweder een goed opperofficier in het Indische leger minder, alweder een bedroefde weduwe meer. derschap kon sluiten met den aartstegenstander. Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel aanraking met de volksvertegenwoordiging, hii J gen of, zoo hij bijzonder geëigend is voor par lementair debat, krachtens koninklijke opdracht bij het doen van voorstellen den minister in de vergadering van de Staten-Generaal bijstaan vol gens art. 10 der Grondwet. Op die wijze heeft men de meeste voordeelen aan een ministerie van landbouw verbonden, zonder te vervallen in buitengewoon hooge kosten of in de nadee» len aan kabinetswisseling eigen. Op de vraag bij welk der departementen deze nieuwe afdeeling behoort te worden gevoegd, antwoordt de schrijver: Buitenlandsche Zaken. De uitvoer van ons vee en onze zuivelproduc ten zal, zoo argumenteert hij, wel de kurk blij ven, waarop onze landbouwindustrie moet drij ven. Die belangen moeten in den vreemde door het ministerie van Buitenlandsche Zaken worden behartigd. Hoe nader de minister, wien dit tot taak is gesteld, bij den landbouw staat, hoe beter en hoe spoediger hij voor die belangen zal kunnen opkomen. Hier komt nog bij dat in ons land, althans in de laatste jaren, bijna altjjd aan het hoofd der Buitenlandsche Zaken heeft gestaan een titularis, die, door zelf grondbezitter te zijn of relation op het land ce hebben, geen volslagen vreemdeling was in de belangen, waarvan hier sprake is. „Zuivere stedelingen vindt men meer aan de andere ministeiiën." Keurt de landbouwstand zulk een regeling goed, dan zou een adres, in dezen geest vervat, aan de Regentes kunnen worden gezonden, van welk adres afschrift aan de Kamers zou kunnen worden gericht. BEKENDMA KI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier, op Woensdag den 15 Juli e. k. des voormiddags ten elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden, ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummerverwis- seling voor anderen verlangen op te treden. Belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden, geene redenen van vrijstelling te hebben, en, voor zooverre zij dienstplichtige nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun even wel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar ie doen gelden. Sneek den 30 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. komen we tot een andere vraag: aanmelden ter Secretarie der gemeente, gele- Hoe is ’t mogelijk, willen we gevraagd hebben, genheid wordt gegeven tot kostelooze inenting dat de hoog edele 2’v'cZ redactie haar eieren i ea^herinenting. legt in het nestje van de Echo en hoe verklaart j ’t zich dat voor die speciale gelegenheid de vorm en kleur dier eitjes in overeenstemming met de Ec/ioeieren wordt gemetamorfoseerd? En het antwoord valt moeilijk te gevende godgewijde zalf mag heilzaam zijn voor alle wonden, het gebenedijde brood met giftdroppels te verzadigen wie kan dit van een verstandig mensch verwachten? Het leidt tot de conclu sie, dat de bedoelingen van een clericale redac tie als die van God ondoorgrondelijk zijn. Het moet hooge politiek zijn, of politiek uit den hoogen, die uit dienende liefde het een iegelijk naar den zin wenscht te maken, om allen te zamen terug te brengen aan het crucifix van den koning der Joden. En in die meening wordt men gesterkt wan neer men de buitelingen en kuiteflikkers na gaat van de katholieke- uTyd-pioniers in de Tweede Kamer bij de behandeling der kieswet. Was 't ook bij hen niet Elck wat wils Een zeer eigenaardige firma moet het zijn, een karakteristieke zonder karakter of heel laag staande of zeer hoog en toch den schijn aannemend neutraal te zijn; tehuisbehoorende dus tot de klasse van het dierenrijk welke loo- pen, vliegen en zwemmen verstaat, met de le vensleus van den gewonen mensch uit onze dagen Je prends mon bien oil je le trouve. Wie ’t haar nadoet mag gerust rara avis heeten. Of rara avis Co. misschien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van voortdurend in één geest behandelen. Is er Het karakteristieke van deze zaak doet elk l8 ïan.4 iDecember 18?2 kan den minister op de hoogte van zaken bres denkbeeld aan neutraliteit te niet. Maar nu Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De bladen hebben ons ’t bericht gebracht van het lasterproces tusschen een paar Amster- damsche redacteurenbij zijn pleidooi moet een der advocaten zich hebben laten ontvallen, dat nu en dan artikelen in de Echo voorkwa men, geschreven door een redacteur van De Tijd. Hoezeer dit bericht in den lande ver bazing wekte, De Tijd heeft het niet weer sproken, wat, in aanmerking genomen de be- teekenis der zaak, gereede aanleiding geeft aan de geloofwaardigheid niet meer te twijfelen. De Tijd, bet conservatief, kerkelijk orgaan der katholieken hier te lande en de Echo het radico-socialistisch orgaan der firma Holdert Co., hebben weinig trekken van overeenkomst, ten zij men de analogie wil vinden in de een heid van letters, letterzetters, drukkerij en uit gevers. De twee bladen staan bijna lijnrecht tegenover elkaar en in aanmerking nemende dat beide bronwateren stroomen langs dezelfde katholieke leiding, kan ’t wel niet anders of een droppel van het Tyd-nat wordt opgeno men in ’t Ac/io-vocht en omgekeerd. De vraag, die dan onwillekeurig opkomt, is deze: welke de beweegreden van dezen uitge ver mag zijn geweest toen hij zich tot trechter aanbood van twee geheel contrarieerende sub stantia. Een gewoon motief zeker niet; het geval is daarvoor te zonderling. Het moet dan óf den plat-alledaagschen drang naar winstbe jag zijn geweest, öf de meest verheven harts tocht der belangstellende moederliefde welke leeft voor de kinderen van haar gezin, spie dende wat voor het kind nuttig en schadelijk is, maar lettende ook op het verschil harer spruiten in verteringsvermogen en smaak. En moesten we kiezen uit deze twee, dan zouden we geneigd zijn aan geldzucht te den ken, bij de herinnering aan de wijze waarop de firma Holdert niet lang geleden nog een werk staking aan haar drukkerij opnamde firma trad in die dagen op als machthebbende, met den vasten wil de strike den kop in te druk ken. Geen zweem van de broederlijke wel willendheid waarmee ze in echt Arabische gast vrijheid twee ventjes van zoo uiteenloopende denkbeelden als Tijd en Echo herbergt onder haar dak, het fameuze dak dat tot opschrift draagt antwoordt de vraag ontkennend, ook al omdat dan de minister in de politiek betrokken worden, iets dat voor den landbouw al zeer weinig gewenscht is. Wat de schrijver echter wèl wenschelijk acht is een vereeniging van alles wat bij de regee- ring tot landbouw behoort, een regeling, gelijk bij de post en telegrafie bestaat, waar alles bij- 1 veestapel, bestaande uit 67 stuks hoornvee, af- een is onder de hoofdleiding van een directeur- gemaakt. Van alle dieren, behalve van 2 koe- generaal. Die directeur-generaal staat buiten ien, waarvan de lijken werden begraven, is het nets-verandering op zijn post blijven, de zaken ministerie van landbouw gewenscht is. Hij be- Van de wed. A. Earners op de Ossenwaard bij Lobit, bij wie de vorige week mond- en klauwzeer onder het vee uitbrak, is de geheele is onder de hoofdleiding van een directeur- gemaakt. Van alle dieren, behalve van 2 koe- de algemeene politiek; hij kan bij iedere kabi- OEEKER C0URAWT 16 C >D 'le 932 95 012 018 0 24 OS! «2 s 45* 25* 20’ >50 I- 11 7 20 3 - S 15 335 3 45 _ir Ij. niMii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1