fflfflMIW MWH GJ MW I IDÏMffl-BUD TOOR DE w I Opkomst onder de Wapenen. No. 57. E E N-E N-V IJ F T I G 8 T E J 1896. W O -E T\T O O- 1S ss UIT CJIIIA.Y. Alle brieven in te zenden. het bepaalde in den eersten volzin i van het Koninklijk besluit van 29 de 2e compagnie van het korps Pontonniers accepten te teekenen. En in dit geval vrees ik voor een teleurstelling. Of zou ’t hem om De Chinees heeft I komst Hellevoetsluis) op 2 Juli 1896; de le, 3e en 6e batterij vau het 3e regiment Veld-Artillerie op 8 Juli 1896; de le compagnie van het korps Pontonniers op 10 Juli 1896: „de -ei 4e en 6e batterij van het le regiment Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Li-Hoeng-Tsjang, de onderkoning aller Chi- iets anders te doen zijn ook een reisje gemaakt naar Soestdijktoch niet op condoleantie-bezoek 01 zou ja, ik weet waarlijk niet of in ’t gevolg van Zijne Majesteit wel een perso- naadje is, luisterend naar den naamPrins ’t Zou geen slecht zaakje zijn koningin-kei- zerin van de Chineezen in Europa en Azië zoo sneed ’t mesje van twee kanten. Wat zou ’t een heerlijk feest worden in den jare 1898 Anno Domini Alle mogelrjke en onmogelijke Chineezen zouden van de partij zijn; c. a. 3/t van de Ne- derlandsche Joden, een heelen stoet van Ultra- montanen, enfin massa’s en drommen van groote en kleine menschen. De Joden te Amsterdam zijn over ’t geheel Oranjegezindaan de toebereidselen voor de aanstaande kroningsfeesten werken zeer velen van hen mee en eigenaardig is de oppositie waarop anti-royalisten in de Jodenwijk stuiten, een tegenstand die voor een wereldstad iets buitengewoons is. Men verwijt die opposanten hun achterlijk heid, maar is dit recht? Naar mijn beschei- den msening is die zienswijze oppervlakkig en i onjuist. Ik vind tenminste dat deze Joden zeer i geavanceerd zijn, als ze met overtuiging dur- I ven verklaren: „waar ik ’t goed heb, daar is mijn vaderland/ En, nu ja, hun royalismus er zijn zooveel menschen die de rook verdragen om de warmte. Berekening? wel zeker maar wat is tegenwoordig geen berekening? ’t Is alles in onze dagen begonnen om den „heb*, en die anders spreken zijn weetnieten of leuge naars. Alles wat stelsel heet, zoo iets wat voor de massa in massa geldt, in opvoeding, in kerk en staat, in de politiek, de moraal, de mode, het fatsoen, och, waarin is de berekening niet? Wie de taktiek en haar kracht kent weet ook wat berekening vermag. En hoe feller het auti-semitisme woedt, des te meer zullen de Joden zich hechten aan ’t koningshuis. Daar van mag men die menschen geen verwijt ma ken iedereen is verplicht allereerst voor zich zelf te zorgen. Als ik in den regen loop en m’u buurman wandelt onder een parapluie, dan zeg ik met gerust gemoed eenige vleiende woordjes aan buurman over de uitnemende eigenschappen van z’n paraplu, als ik weet dat de man in zijn ijdelheid gaarne gestreeld wordt; waarom geen leugentje om bestwil? En als een bulhond op me afkomt, dan bak ik zoete broodjes; ik streel het dier en geef het een klontje; waarom mag een Jood dit niet doen als een Ultramontaan roept: leve de Koning! Lach vrij, m’n vriend, als ge ’t niet laten kunt. Alles is immers komedie en berekening? Eu wat zou ’t leven ook zijn zonder komedie spelen De levenszatte Salomo alleen kan getuigen dat alles ijdelheid is. Maar een generaal, die z’n generaliteit op prijs stelt, moet als conditio sine qua non „’s wereld ellende* slikken. Ik jacht daar aan Booth, die thans ook juist bin- nie nen onze landpalen vertoeft. De een is ondernemend en de ander zichtigmaar in bedoeling gaan beiden En nu I geland beter slaagt dan bij den Nederlandschen kapitalist daarvan wijt maken? Engeland telt meer i beschikt over zooveel meer machtmiddelen en wij hebben we al geen relatiën te in Azië? Wat gaat ’t ons aan of de Chineezen Boed dhisten zijn, als ze maar goedvinden om den Hollandschen koopman in hun land toe te la ten voor de afzet van z’n artikelen? En zijn we er eenmaal, wat is er dan tegen, den Chi nees te christianiseeren, m. a. w. tam te maken, te beschaven? Mundus vult decipi; zoolang we niet weten wat ’t leven is, krijgen we apekool und kein Ende te eten, en als de Transvalers, die ook hier vertoeven, zonder geld weer afreizen, met goed gevulde magen, merken we nog niet dat de hoop iets verminderd is. Een voedingsmid del van superieure kwaliteit is apekool niet, maar t werkt toch als een voedingsmiddel iets uit: t maakt Ultramontanen tot patriotten van Nederland, Judeërs tot Oranjeklanten en ons allen te samen tot vereerders van den eersten den besten langstaart, die ons een fortuintje bezorgt. Waarom zou men dan Li-IIoeng min der eer bewijzen dan den sultan van Soerakarta of Toekoe Omar of Wilhelm van Hohenzollern? Er is reeds veel te veel gestoft op de ver hevenheid vau het wezen, dat mensch heet, om daarin iets kwaads te vinden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. neezen, uit het Hemelsche Rijk tot ons over gekomen, is hier overal gastvrij ontvangen. In den Haag, te Scheveningen, Amsterdam on Rotterdam is Zijne Excellentie volgens sommigen Zijne Koninklijke Hoogheid be groet op eene wijze die hem verlegen zou hebben gemaakt, indien hij als gewoon mensch in ons midden was verschenen, maar .Li-Hoeng-Tsjang is aan manifestaties van dat soort gelukkig wat gewend, en w at voor ieder ander een oorzaak zou zijn geweest om in te keeren tot zich zelf en te vragen, waaraan hij die eerbewijzen ver diend had, heeft op Li-Hoeng-Tsjang slechts den indruk gemaakt van een beleefdheid aan t adres van de regeering zijns lands. Gewis nam de man, van hier gaande, den indruk mee, dat de Nederlanders toch een hoffelijk volk zijn on het zou een succes voor ons zijn wanneer de Chinees bij den terugkeer in zijn vaderland inocht verklaren, dat de Nederlandsche men- achen bet record der voorkomendheid verbe terd hadden. En als ’t anders ware Waren we dan niet in onze verwachtingen bedrogen Immers was t ons bepaald voornemen den logeergast uit bet verre Oosten zóo te onthalen, dat de Engelschen, en hoe verder al dat scharrelend volk heet, het on mogelijk verbeteren konden. Wil een of an der ons de Chineezen van Europa noemen, dan verbeelden we ons uitgescholden te worden, maar dit doet niets af aan onze natuurlijke be geerte om den grooten Chinees nu eens extra broederlijk te bejegenen, als ’t kan meer broe derlijk dan anderen, en op zoo’n oogenblik denken we er niet aan dat we den schijn op ons laden inniger dan die anderen met het Chineescbe volk verwant te zijn. Wat geeft t ook Niemand vindt het aangenaam voor een eend te worden uitgemaakt en toch worden de een- den goed gevoerd om er eieren voor terug te krijgen. Vriendelijkheid zonder eenige neven bedoeling wordt in de wereld weinig aangetrof- fen, zóo zeldzaam, dat het niet zonder beden king is een medemensch vriendelijk te behan delen. Dit is gelukkig, omdat het ons waar schuwt niet fatsoenshalve vriendelijk te zijn het is, als werd ons bij intuïtie duidelijk ge maakt, dat men vriendelijkheid, welke zich met fatsoen encanailleert, in ’t oog moet houden, ’t Gaat er mee als met de parlementaire hof felijkheid Wie er kennis mee maakt denkt daarbij aan geniepigheid of sluipmoord. Jammer dat Li-Hoeng-Tsjang geen Hollandsch verstaatHet Engelsch is de wereldtaalwe zouden elkaar dan beter begrepen hebben dan nuin eigen taal zegt één woord vaak meer dan een geheele zin. Zoo b. v. wanneer Li- Hoeng in meer intiem gesprek meedeeling doet van het doel zijner reis. Li-Hoeng heeft in den Haag langdurige conferentie gehad met den chef van een voornaam bankiershuis hier te lande. Men zou daaruit haast afleiden dat de vice-koning hier komt om geld te leenen en voor- samen. is ’t wel mogelijk dat Li-Hoeng in En- i ons, maar wie zal u een ver- Veld-Artillerie en het korps Genietroepen (uit- inwoners, gezonderd de Vesting-Telegrafisten die hebben voldaan aan I over ven art*kel 6 y I Februari 1884 no. 13) op 22 Juli 1896; I de 2e compagnie van het korps Pontonniers op 27 Juli 1896; de 2e, 4e en 5e batterij van het 2e regiment Veld-Artillerie, alsmede de le Treineompagnie, met uitzondering van hen, die in dit jaar van de Cavalerie daarbij zijn overgeplaatst, op 14 Augustus 1896; de 3e compagnie Hospitaal-Soldaten op 15 Augustus 1896; de 2e batterij van het korps Rijdende Artil lerie op 17 Augustus 1896 de 2e, 4e en 5e batterij van het 3e regiment Veld-Artillerie, le peloton van de 2e compagnie van het korps Torpedisten (plaats van opkomst fort aan den Hoek van Holland) en 2e peloton van de 2e compagnie van het korps Torpedis ten (plaats van opkomst den Helder) op 20 Augustus 1896 de le en 2e compagnie Hospitaal-Soldaten op 24 Augustus 1896^ en de le, 3e en 5e batterij van het le regiment Veld-Artillerie op 26 Augustus 1896. C. De Verlofgangers der lichting 1894, be hoor ende tot de le, 2e, 3e en 4e compagnie van het le regiment Vesting-Artillerie op 2 Juni 1896; de 2e compagnie van het 2e en de le en 5e compagnie van het 4e regiment Vesting-Artil lerie en 2e compagnie van het korps Pantser- fort-Artillerie op 16 Juni 1896; de 2e en 4e compagnie van het 4e regiment Vesting-Artillerie op 23 Juni 1896; de 6e compagnie van het 2e regiment Ves ting-Artillerie op 7 Juli 1896; de 4e compagnie van het korps Pantserfort- Artillerie op 21 Juli 1896; de 7e compagnie van het 2e regiment Ves ting-Artillerie op 28 Juli 1896; de le, 3e, 5e, 8e, 9e en 10e compagbie van het 2e regiment Vesting-Artiilerie op 11 August tus 1896; de le compagnie van het korps Pantserfort- Artillerie op 14 Augustus 1896; de 3e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e compagnie van het 4e regiment Vesting-Artiilerie op 17 Augus tus 1896; de 10e compagnie van het le regiment Ves ting-Artiilerie op 18 Augustus 1896; de le, 2e, 3e, 4e en 5e compagnie van het 3e regiment Vesting-Artiilerie op 25 Augustïis 1896; de 5e, Ge, 7e en 8e compagnie van het le regiment Vesting-Artiilerie op 15 September 1896, en de 4e compagnie van het 2e regiment Ves ting-Artiilerie op 29 September 1896. De betrokken Verlofgangers worden herin nerd aan hunne verplichting, om bij de op komst onder de wapenen a. voorzien te zijn van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen b. hun verlofpas vóór vertrek naar het korps te doen afteekenen, en c. zich een of twee dagen vóór den dag, waarop zij bij hun korps moeten zijn, ter Se cretarie der Gemeente te vervoegen tot het be komen van daggelden en vervoerbewijzen voor De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien de missive van den Heer Commissa ris der Koningin in Friesland van den 22 Mei 1896, le Afdeeling M/S no. 646 (Prov. blad no. 36) betreffende opkomst in werkelijken dienst van Verlofgangers der Nationale Militie, van de lichtingen 1892, 1893 en 1894; ROEPT BIJ DEZE OP de in deze gemeen te gevestigde Verlofgangers van de Militie te land, behoorende tot de hieronder vermelde lichtingen en Korpsen, om zich dit jaar op de hierna aangegeven tijdstippen, uiterhjk ’s na middags ten 4 ure, bij hun Korps in werkelij ken dienst te begeven, te weten A. De Verlofgangers der lichtingen 1892 en 1893, behoorende tot het 3e en 6e regiment Infanterie op 15 Augus tus 1896', het le, 2e, 5e, 7e en 8e regiment Infanterie op 27 Augustus 1896, en het regiment Grenadiers en Jagers en 4e regiment Infanterie op 4 September 1896. B. De Verlofgangers der lichting 1893, be hoorende tot de le batterij van het korps Rijdende Artil lerie op 15 Juni 1896-, de le, 3e, en 6e batterij van het 2e regiment Veld-Artillerie, alsmede de 2e Trein-Compagnie, met uitzondering van hen, die in dit jaar van de Cavalerie daarbij zijn overgeplaatst, op 24 Juni 1896; het le peloton van de le compagnie van het korps Torpedisten (plaats van opkomst fort de Ruijter) en het 2e peloton van de le compag- _2j van het korps Torpedisten (plaats van op- SYEEk t COURO M 7 20 45' 23' 20' 15 35 J 45 52 5 12 IS 24 33

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1