■B I IDIWmiHLIll MR l)E d ll.'il11 11 m IRMMSSfflffll sbl L No. 58. 1896. BEGINSEL VERWARRING. Oproeping onder de Wapenen. E E N-E N-V IJ F T I G S TE J A AR Q A. N Q. IS Mmiwiww scbijnlijk tot opschrift kiezen van zijn hoofd- BINNENLAND. na 2 z. 1 3 32 13 i. e V Alle brieven in te zenden. Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg Libe ralen. 1 10 9 4 3 3 2 Anti-revolu- tionairen. L '0, zal worden behandeld. Sneek den 15den Juli 1896. De Burgemeester voornoemd, ALMA. tat w- in at- ’t 2 1 t. '0, o, io a k. 1 a- ADVER TENTIËN van T voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonn belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. stuk: Aanvang van ’t ontbindingsproces der heer- schende politieke partijen in Nederland op lossing in steeds meer zichtbare afscheiding der verschillende fraction in deze twee socialistische katholieke. De programmata, genaamd: Manifest Liberale Unie, Ons Program, Program radicalen bond enz. zinken troosteloos naar den bodem. Al- gemeenen neerslag en verbranding van natrium- korrels alias beginselen of levenskiemen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een verzoek met bijlagen van TAEKE GROEN LAND Tz.Vleeschbouwer te Sneek, om ver gunning tot het oprichten van eene Rookerij van Vleesch, in het gebouw, staande aan de Wijde Noorderhorne alhier, Wijk 7, no. 66, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 3001. Dat op Zaterdag den 1 Augustus 1896, des middags te 12 uren, ten gemeentehuize gele genheid zal zijn, om tegen die oprichting be zwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de ver zoeker, als zij, die bezwaren hebben in te bren gen, gedurende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gd- wone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 18 Juli 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. In elk verlangen schuilt een beginsel, een kern van gevestigde overtuiging; er zijn echter onder deze vruchten waarbij de wilde werking 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; Cents. Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij Het koloniaal museum te Haarlem heeft Maandag 25 jaar bestaan. Het werd op 13 Juli 1871, in tegenwoordig heid van den Minister van Koloniën van Bosse, geopend door den voorzitter der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Mochten toen de aanwezige kunstschatten de algemeene belangstelling trekken, de collectie is in de kwarteeuw van haar bestaan aanzien lijk verrijkt geworden. Bij den feestmaaltijd, eergisteren te Haarlem gehouden ter gelegenheid van het Nijverheids- congres, heeft de heer Cremer in een toost medegedeeld, dat een milde gever bij gelegen heid van het 25-jarig bestaan aan het koloniaal Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Totaal Den hier tot de liberalen gerekende Gelder- schen afgevaardigde baron Van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen vindt men ook wel als conservatief vermeld, waardoor dan het cij fer der liberalen in de Eerste Kamer daalt tot 31. Volgens den Haagschen correspondent van de N. Gron. Ct. is aan het Departement van Binnenlandsche Zaken reeds alles in gereedheid voor de eventueele uitvoering van de kieswet. .Minister van Houten moet zelfs de aanschrij vingen aan de Commissarissen der Koningin, met de noodige instructies, formulieren enz. voor de gemeentebesturen, model-stembiljetten en kiezerskaarten, beschrijving van de couloirs, met teekening, alles kant en klaar hebben, zoo- dat, als morgen de wet in ’t Staatsblad kon verschijnen, daags daarna de geheele regeling in werking zou zijn te brengen, voor zooveel dit van den Minister afhankelijk is. Nog steeds zegt de corr. verder ontvangt de heer van Houten van vele zijden gelukwen- schen met het door hem behaalde succes. Op merkelijk is het, hoe men ook in hofkringen ingenomen schijnt met de aanneming zijner kies wet. Dit bleek mij 1.1. Zondag bij de feestvie ring in ’t Kurhaus te Scheveningen, toen ver schillende hofdignitarissen, na het diner in het salon in de Kurzaal voor de hooge gasten in gericht, hun opwachting makende, den Minis ter hartelijk feliciteerden met zijn overwinning. Naar de N. R. C. verneemt zal het aantal hoofdcommiezen der posterijen binnenkort wor den uitgebreid. Bij gelegenheid der kieswetbehandeling is van „geavanceerde” richting herhaaldelijk het woord principieel gebruikt ter opwekking of bestrijding van leden die weifelden of retireeren wilden. Voor zoover men kon afieiden uit de houding der beginselvasten, bestond het principe hierin, dat men met de uitbreiding wilde gaan tot aan de uiterste perken door de Grondwet gesteld. Aan dit beginsel zich zelf en anderen te binden was het naaste doel van hun ver toog, om dus vereend met meer kracht het verder afgelegen doel na te streven, d. w. z. tot de door hen gewenschte uitbreiding te komen. Allereerst willen we opmerken dat het on juist is, in dezen het woord principe te ge bruiken, omdat het, in plaats van een beginsel of uitgangspunt te zijn, een wensch is zonder meer datgene wat men door agitatie of sa menwerking tracht te bereiken is het doel waarnaar gestreefd wordt, is dus eindpunt en geen uitgangspunt. Toch is 't geval denkbaar waarin deze twee extremiteiten een zijn en gelijk alle regel een uitzondering toelaat, wordt ook hier de excep tie niet te vergeefs gezocht. Het kan zijn nut hebben hierop de aandacht van het publiek te vestigen, dat in zaken van politieken aard door een groot woord of een scheeve voorstel ling niet zelden om den tuin wordt geleid. Wanneer iemand meent dat ’t zijn roeping is zichzelf en zijn medemensch door het geloof te brengen tot de hemelsche zaligheid, moet het einddoel van zijn streven zijn: allen gebracht te zien tot dat geloofmet iederen bekeerde ziet hij zich nader tot dat doel gebracht. Zijn uitgangspunt en zijn eindpunt, beginsel en doel, men kan dan iu bijbeltaal spre- Naar ’t Dagblad verneemt komt de Eerste Kamer weder bijeen op Woensdag 2 September. De stand der partijen in de Eerste Kamer is de gehouden verkiezingen als volgt Li be- Katho lieken. 6 3 De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, gevolg gevende aan de missive van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, d.d. 9 Juli 11. Ie Afdeeling M en S no. 870, ROEPT BIJ DEZE OP: den milicien-ver- lofganger HENDRIK BAKKER, ingeschreven in het Register van Verlofgangers der gemeente Gaasterland, plaatsvervanger voor Pieter Vrolijk uit de gemeente Sneek, lichting 1894 ouder no. 3, behoorende tot het 2e Regiment Huza ren, om, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrustingstukken, bij zijn vertrek van het korps medegenomen, zich op Maan dag den 10 Augustus 1896, des namiddags vóór vier uur, te laten vinden bij zijn korps te Venlo, ten einde wegens overtreding van art. 133 der militie wet, krachtens art. 137 voor den tijd van twee maanden onder de wapenen te komen. Vooraf moet gemelde verlofganger zich, voor zien van zijn zakboekje, ter Secretarie van Gaasterland vervoegen, om dit voor vertrek te laten afteekenen. I Tevens wordt hem herinnerd, dat ingeval I aan deze oproeping niet wordt voldaan, hij der natuur in plaats van het ordenend verstand als factor optreedt. Men is dus verplicht elke knol op zichzelf te bestudeerenen men moet rekenschap vra gen van het ontstaan der vrucht: Is ze gegroeid na vooraf in goed overleg gezaaid, gepoot, ge plant te zijn d. w. z. trad bij de ontkieming het verstand werkzaam op of: is de knol geworden zonder tusschenkomst van het ver stand, als de vrucht eener onopgemerkte kiem van levenskracht of levenslust. Kortom, is de wensch vader van de gedachte, of omgekeerd de gedachte vader van den wensch Alleen de laatste wensch is een zuiver prin- cipiëele. Gaan we nu den loop der historie na van de jongste kiesrechtbeweging dan vallen deze feiten vooral in ’t oog: De twee fraction v’. Houten c. a. en de anti-partijen verdedigen tegenover elkander het principieële van baar standpunt; dit duurt voort tot de eindstemming; demotiveering,aan deze beslissing voorafgaande, is de frissche ont plooiing van de vanen met haar principiëele opschriften zoo werd de zaak principieel ten einde gebrachtnaar men voorgaf ten min ste. Want eigenlijk was er van principe geen sprake; immers een levenskiem ontwikkelt zich zoodra de dunste stoflaag haar hoofdje bedekt. Welnu, het veelhokkig gebouw van v. Houten was bij uitstek geschikt om niet één maar om alle beginselen zoo’n plaatsje aan te bieden. Er kan dus van principieele oppositie geen sprake geweest zijn. Ook Tak’s kieswet was geen finale dan in eonstitutioneelen zin. •Een princiep is het te zeggen: alles! zoo niet, dan maar wat ik krijgen kan, om tot alles te komen. Een berekening, taktiek daarentegen is het te vérklaren ik wil alles, of ik wil niets. Het bedenkelijke van deze berekening is niet weg te redeneeren. Onwillekeurig komt hierbij de vraag opgedrongen: wat de principieele op- positiemannen wel onder alles verstaan. Zou het moeten opgevat in den zin Tot aan de grenzen der Grondwet Heeft men finale gewild, om er af te zijn, met dit brandbaar gedeelte Maar dan is het beginsel dier vooruitsireven- den nog niet het beginsel van het volk. Daar mee zou het volk evenmin genoegen nemen als met v. Houten’s principieele oplossing. Wanneer kiesrecht een recht is, een burger- recht natuurlijk, is iedereen door zijn geboorte deelhebber aan dit recht, en dit princiep te ontwikkelen tot vrucht, is de taak van regee- ring en volksvertegenwoordigers. Is kiesrecht een voorrecht, verbonden aan stand, geldbezit of ontwikkeling, dan is de taak der wetgevers dit beginsel te ontwikkelen tot vrucht. Maar wat zou ’t voor zin hebben te spreken I van een beginsel als dit Het kiesrecht moet uitgebreid tot de grenzen overeenkomstig art. 145 van meergemelde wel uitgangspunt is het geloof ken aldus Ik en de vader zijn éénhierbij stelt ik het beginsel en de vader het einddoel voor. Het streven dier geloovigen zal nu zijn, de een na den ander tot dat geloof over te halen, wanneer ze principieel van aard zijn. Minder principieel zou het van dergelijke lieden zijn een huisorgel te koopen, dit in een achterka mer te plaatsen en zich tevreden te stellen, eens of meermalen per dag dit instrument te bespelen tot opwekking en stichting van zich zelf en van hen die behooren binnen de per ken der eigen woning. Wel principieel echter zou het zijn, wanneer de door het orgel bewerkte opwekking verder ten doel heeft met verhoogde kracht in die richting werkzaam te zijn buiten de muren van het woonhuis. Ook in de zelfgenoegzame devotie is ’t be ginsel echter aanwezig; dit beginsel is inderdaad aanwezig in iederen wensch in elke begeerte of lust leeft een beginsel, gelijk in alle steen- j vruchten een steen zit en zooals een handig prediker elke bijbelfraze kan doen uitdijen tot een preek, al dwingen omstandigheden hem soms tot afwijkingen, waardoor ’s mans predi- dikatie den indruk geeft van een pruim die aan den kerseboom groeide. van de grondwet (N. B. Heemskerk’s elastiek- maat). De historieschrijver van lateren tijd, zal, bij dit kiesrechtgeknibbel en geknabbel, hoogstwaar- - 5 schen afgevaardigde baron Van Pallandt - X ■..I •o.. OOKER COURANT. 9 52 05 .012 0 18 0 24 0 33 ,45’ 125" F20* LN D. T ti er k- 6 50 7 77 7 20 8 8 - 815 835 8 45 -i.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1