I N< KIO'S- WVERTEHIE-BLW Ml N H' OMRI II hl i lUMNSSMY SBI No. 66 E B N-E N-V IJ F T I G 8 T E J A A R a 189,6. BIJBEL EN KORAN. b 4 15 -AUGUSTUS. t t dat ze niet meer nog dan tot heden in de op ta™*”' Hinininimuiitri Iiiouiiiniii wujmu» l; Alle brieven in te zenden. arbeiderspartij koestert voor den socialistenbond. Wij wenschen hierbij niet te kennen te geven, dat Johannes ons meer sympathiek voorkomt ons doel was slechts te doen uitkomen, dat deze vergelijking, gelijk iedere, mank gaat. Veeleer bewonderen we de fractie die het aandurft den strijd aan te dan zijn jeugdigen opvolger ■M .'W' Uit Aarlanderveen nabij Alfen wordt gemeld De rust is hersteld en het detachement huza ren naar het garnizoen teruggekeerd. De werkstaking is evenwel nog niet geëin digd. Maandag is de heer van Vliet en zijn de werkstakers bij den burgemeester geweest. De heer van Vliet wenscht niet toe te geven hij I wil alleen de stakers nog vier weken werk.ver- Volgeps de W. R. Ct. is de regeering bezig schaffen, waarna allen ontslagen zullen worden, de laatste hand te leggen aan een wetsontwerp De stakers willen deze voorwaarde evenwel niet i aannemen. kan opmerken den overgang van het Oude i en I buitenlandsche pers haar gal uitstort en zich te buiten gaat soms aan ’t publiceeren van zeer onjuiste berichten. De taak dezer fractie is in derdaad een zware, te zwaar bijna voor de weinigen die haar volvoeren willen, want heeft ze in de eerste plaats a contre coeur te hande len, en tweedons den volksgeest niet op haar hand, nog blijft dan voor haar de moeilijkheid over om, tusschen Scylla en Charybdis door, niet met de Liebknechters aan te landen waar zij niet zijn wilden of met de Semieten, die christenen wilden zijn, ten slotte in de strik ken van den Koran gevangen te raken. Wij mogen echter den tijd niet vooruitloo- pen en te midden van al de schimp- en scheld woorden, de onaangename verwijtingeu en de harde beschuldigingen, moeten we geduldig blij ven afwachten, wachten op den overgang die ons socialisme zal brengen als het christendom uit het Oude Testament naar Koran of Nieuw Testament. Uu. ’s nachts hun herberg willen open houden, dit kunnen verkrijgen, door aan de gemeente een recht te betalen van f 50 ’s jaars. Het raadslid Weyerhorst was de eenige die zich tegen dat voorstel kantte. Hij meende dat deze laatste maatregel een immoralitiet was. De verordening op het sluiten der herbergen was z. i. toch eigenlijk niets anders dan een politiemaatregel, om de rust der ingezetenen te beschermen. Dat moet zij blijven en men mag daarom geen bron van inkomsten maken uit het wijder openzetten van de deur tot rustver storing, enz. De andere raadsleden waren niet van dat gevoelen. De Parkschouwburg te Amsterdam, die we gens sterfgeval verkocht moest worden, heeft in openbare veiling opgebracht f105,000 en is, naar de N. R. Ct. uit Amsterdam verneemt, het eigendom gebleven van den vroegeren eige naar, den heer Hape aldaar. Maandag waren een 25-tal infanteristen, al dus leest men in de U. Ct., te Utrecht bezig zich te oefenen in het leggen van bruggen. Een drukte van belang. Eindelijk was de brag klaar en zou men overgaan tot de beproeving. Met hun vijf-en-twintigen zouden ze op de brug gaan staan. Zoo gecommandeerd, zoo gedaan. Zij gingen er op staan, maar zijn stonden niet lang. Krak krak daar gind de boel ,de geheele brug met de 25 infanteristen en al viel in het water, dat gelukkig niet diep is, zoodat zij allen zich betrekkelijk spoedig wisten te redden. Een hunner kwam met het hoofd een balk terecht, waardoor hjj vrij ernstig ver wond werd. Er zou te Arnhem een protestmeèting wor- eze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco De regeering heeft bij de rijkswerken te IJmuiden een belangrgke stap gedaan. Er zijn bij het maken der nieuwe sluizen aldaar reeds herhaaldelijk moeilijkheden gerezen en sedert eenigen tijd is er zelfs tusschen het rijk en den aannemer der werken, den heer Barend van Buuren, een rechtsquaestie ontstaan. In het aannemingscontract staat echter een bepaling, volgens welke het rijk het recht heeft om, in dien de werken niet op tijd gereed zijn, de rest van het werk den tegenwoordigen aannemer te ontnemen en op diens kosten door een ander te <joen uitvoeren. De N. R. C. verneemt nu, dat het rijk van deze bepaling gebruik heeft gemaakt door den aanleg van den waterweg verder toe te vertrouwen aan de firma Volkers Co. te Sliedrecht, die dus op kosten van den heer Van Buuren het werk zal voltooien. De heer Van Buuren had indertijd acht bor gen gesteld deze zullen elk voor een aanzien lijk bedrag in de kosten moeten deelen. De gemeenteraad van Heerle heeft de politie- verordering op het sluiten der herbergen op Aoorstel van den voorzitter zóo gewijzigd, dat Aoortaan de herbergen tot 12 uur zullen kun nen open blijyen, doch dat zij, die tot 2 uur I ADVERTLB T1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7l/t Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. dier leuze alles behalve parlementair gehandeld Men wilde zelfs politie er bij roepen, men handtastelijk had getoond wat verlangde dat was het teekén waarin binden onder zoo ongunstige omstandigheden len terug te zien, en, hoewel zich bewust dat samenwerken onmogelijk zou zijn, gingen ze op i haar succes slechts de voorlooper kan zijn en leenden zich voor parlementaire commissie voorgezet. En teen eindelijk de Jacobusvrienden bij hu men I Testament in den bijbel der mohamedanen. Op het congres kwamen de twee richtingen geprononceerd voor den dag en wie in Jeru- zalem geen vreemdeling is, weet, kan weten i ten minste, dat het in die vergadering niet kalm zou toegaan, aangezien er op hoorbare wijze geopteerd moest worden tusschen den wetti- schen Jacobus en. den vrij heidlievenden Paulus, i tusschen den Semietischen en den Arischen geest. En bij dat opteeren kwamen natuurlijk de hartstochten in beroering. Want hoewel kiezen op overtuiging afgaat, is die overtuiging toch I niet enkel de vrucht van het koele verstand. I Opvoeding, afkomst, nationaliteit spreken daarbij een woordje mee en geven niet zelden den toon aan. Of is het niet verklaarbaar dat Liebknecht en zijn duitsche staf, in het militarisme groot geworden, hun partij door discipline tot de over winning willen voeren? In den Duitscher is de tucht als onafscheidelijk element opgelost, en zonder die staf in hun kwaliteit van rijks- dagsafgevaardigden en goed bezoldigde dagblad redacteuren in dezen van zelfzucht te verden ken, blijft de duitsche geest, zooals deze er op school, ja met den paplepel reeds, wordt ingé bracht, een voldoende grond ter verklaring van hun optreden. Daartegenover staat de fransche en holland- sehe vrijheidsliefde lijnrecht, en we mogen ge rust aannemen dat de fransche en hollandsche fraction, die met de Duitschers meegingen, op dat oogenblik hun aangedoren natuur verloo chend hebben, om welke reden mogen zij zelf beslissen. Wij wenschen ons tegenover de harde beschuldigingen tot oordeelen onbevoegd te ver klaren. Maar een feit dat niet te weerspreken valt is, dat de hollandsche volksgeest prostesteert tegen de parlementaire sociazl-democratie, en mogen we ons aan een voorspelling wagen, dan zien we voor deze partij in ons land geen toe komst van eenigszins blijvenden duur. Haat succes, zoo ze dit mag behalen, ligt, we mogen ons dit niet ontveinzen, in de naaste toe komst. De toestanden hier als elders beloven haar bij uitbreiding tot het algemeen kiesrecht grooter kans van welslagen, maar dit mogen we daarbij niet uit het oog te verliezen, dat van ’t succes der andere fractie dat ze, om ’t in beeld te verduidelijken, is als Johannes den Dooper, die Jezus voorafgaat, al was Johannes tegenover hem, dien hij zich niet waardig acht te de schoenriemen te ontbinden, met andere VII. (Slot.) De geschiedenis van bet jeugdig christendom zooals we die naar Picard in onze voorafgaan de artikelen hebben beschouwd in het licht van onzen tijd, heeft, we hebben het reeds to voren opgemerkt, treffende gelijkenis met die Van het aanwassend socialisme van onze dagen. 1 Wij bedoolen niet enkel haar gelijkenis als godsdienst want het socialisme is, hoe men er ook tegen ageert om den verstandelijken mensch er voor te winnen, allereerst een zaak van het hart, die de hartstochten opwekt en in zijn voorspiegelingen eiken idealist stof geeft voor zijn verbeeldingskracht en iederen gebo- gene of onder zorgen gebukt gaande hoop en moed geeft, om onder een leven van ontbering toch vast en met opgerichten hoofde de toe komst tegemoet te gaan. Voorzeker, de mensch die, om welke reden ook, het socialisme aanvaardt, is een mensch van religie, van vertrouwen en geloof; de lie deren uit den socialistischen bundel worden dan ook met niet minder gevoel gezongen dan de psalm Davids, waarin de zanger zich bekent het naar water hijgende hert, dat aan de ja gers ontkwam, te overtreffen. De gelijkenis van den jongelingsleeftijd van het christendom en het socialisme is ook en in ’t bijzonder treffend in de tweeërlei richting wel ke hun volgelingen inslaan het congres te Londen heeft het ten duidelijkste getoond, dat in het socialisme van onzen tijd de geest van Jacobus, den jood christen, den man van de wet en de besnijdenis, den aanhanger der „histo rische lijn®, den voorstander van den geleide lijken weg, strijd voert met dien van Paulus, die meende in Christus den mensch te moeten huldigen die de wet te niet zal doen, den apos tel van de voorhuid en van ’t geloof dat ook de heidenen goede christenen kunnen zijn. Ze wilden niet van elkaar weten, of, juister gesproken, de sectarische Jacobusgeest stiet den reet ruimeren blik zienden Paulus uit, zooals iu de dagen van Paulus verblijf in den tempel bij de voorbereiding der besnijdenis en de ne- gendaagsche gebeden. Ze begeerden nog eens hun oude mede-aposte- den arbeid hun door de I j een geloofsgenooten opmerkten die niet naar de Wet der besnijdenis geleefd hadden, brak de ver ontwaardiging over dezen los en zagen we in i gevoelens bezield dan de sociaal-democratische onze verbeelding de dagen van het oproer te Jeruzalem herleven. „Er uitwas het sym- I hooi, en wat de dagbladen daarover meedeelden bewijst dat de parlementairen bij de opvolging hebben. nadat men Te Maastricht is nog een werkstaking uitge broken. Het „Nationaal Arbeids-Secretariaat in Nederland® heeft daaromtrent het volgende bekend gemaakt „Een staking is uitgebroken onder de ijzer- gieters op de fabriek van de firma Gebr. Hamers en Jansen te Maastricht. De aanleiding van de ze staking was het ontslag van twee werklie den, zijnde voorzitter en lid van de ijzergieters- vereeniging „de Krachtige Hand.® De patroon gaf voor, hen te moeten ontslaan wegens slapte, maar na een ingesteld onder zoek door een commissie, samengesteld uit het Maastrichtsen Arbeids-secretariaat en het Nat. Arb.-secretariaat, is gebleken dat beide perso nen ontslagen zijn wegens hun lidmaatschap van een neutrale vereeniging. Door deze commissie werden pogingen ge daan bij den patroon om de staking te voorko men, doch hij bleef hardnekkig weigeren, waar op de andere werklieden uit solidariteit voor hun ontslagen kameraads het werk nederlegden en niet aan het werk zullen gaan voor en al eer de patroon ook weder dé ontslagenen in dienst neemt. (Hierbij zij vermeld, dat bovengenoem de patroon de oprichter is van de R. K. volks bond te Maastricht).® BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter openbare kennis, dat aan TAEKE GROENLAND Tz.Slager, wonende te Sneek, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is ver leend tot het oprichten van eene Rookerij van Vleesch, in het perceel kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie B no. 3001, staande aan de Wijde Noorderhorne, wijk 7 no. 66. Sneek den 14 Augustus 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BINNENLAND. s---- f wil allee de regeering bezig schaffen, tot verplichte levensverzekering van werklieden en tot oprichting van een staatsbank voor le vensverzekering, die daarmede verband houdt. r i S3? ■T W 'I■mnuuiiBu.suiiiffiii ,;>v- L -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1