MR0WS- ffl IDHfflfflHMD Ml DE «Hffl ffl 1!!T jlMM SBH 0 ni g|L Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. No. 68. E E N~E N-V IJFT I G ST E 1896. O 22 Jk U O U S T U S. doen berusten, is dat het leven, ook niet SCHUTTERIJ. Onze Schutterij we zijn zoo gewoon met dan anderen Maar 1, r. UIT DE PERS. it- 0 a a 5 naar seeren. 3- of E" CL. O IJ en us >ol ,n- beweging of handgreep niet wordt uitgevloekt. En als variatie bij z’n eentonig, nutteloos links, i rechts, óen, twee, is het hem welkom wan neer de boel in de war loopt of een grappenma ker beproeft wat leven te brengen in de brou- mijne of onze aan te duiden wat een plaatsje veroverd heeft in ons hart, waarvoor we meer wery. samen woont of leeft, kortom wat tot ons in i Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 227. ons interesseeren, wat met ons doen berusten, is dat er weinig discipline is worden vergoed, en die zich daarmee niet ver- onder de schutters en dat men bij verkeerde eenigen kan, toont daardoor niet te beseffen het ADI ERTEB TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Zoo leeft de dienstdoende schutter tien jaar achtereen elke veertien dagen is het tijdverlies, geldverlies en verveling. Het reorganiseeren van de schutterij is daar om een sinds lang gevoelde behoefte geworden bij alles wat schutteren moet. Maar hoe Want bij elke reorganisatie blijft het Schut terij, een korps dat eigenlijk thuis behoort in de Middeleeuwen. Een reorganisatie die her vorming bedoelde naar het uiterlijk, zou dus weinig doel treffen’t zou verdisciplineering zijn en daarvoor is een burger van Nederland onvatbaar. En wat beteekent zoo iets opgelegds, opgeplaktst Wordt niet voor geverniste be schaving de neus opgetrokken Een reorganisatie van de schutterij, die ten doel heeft van schutters goede soldaten te ma ken, moet dus van het korps zelf uitgaan en het geheime middel waarmee men dit zou kun nen bereiken heeft de heer B. ontdekt. Geld, anders niet. Veel of weinig, het doet er niet aan af, maar dan toch geld de schutter kan nu zonder finantieele schade, op kosten van den staat, zichzelf trakteeren. Voor een potje bier of een borrel, loopen de Zoeloes wel door ’t vuur als ’t moet. Als Bahlmann’s voorstel wet wordt, kan de schutter zieh om de veertien dagen verheugen in ’t genot van een Schaepmannetje op kosten van den rijksbetaalmeester dan wordt ’t schut teren een uitstapje en in onze verbeelding hoo- ren we Bahlmann reeds juichenEureka ik heb ’t gevonden Voor de belastingbetalende burgers zal het kleine offer niet te zwaar vallen, nu de mees ten op hun beurt weer profiteeren ook van de gelegenheid, en die te oud zijn geworden om eraan mee te doen, mogen van geluk spreken dat ze nu een keurkorps zullen hebben, wat toch ook wat waard is, al was’t maar om eens te gaan kijken naar de heerlijke exercitie, waar bij de toekijkende vader, zijn zoontje met niet weinig trots op die heldenschaar wijzen de zijn spruit, zonder te lachen, zal vragen „Ziet gij die heldenstoet, mijn zoon En het idee is zoo democratisch Wie ’tland een dienst bewijst, heeft daardoor aanspraak op landsvergoeding. Hoe zal de nationale zin weer opleven, wanneer dé burgerij niet meer om niet haar dieusteu aan ’t land bewijst. Er zijn menschen die meenen dat juist het verheffende gelegen is in het gratis-dienstbetoon, maar die lieden vergeten daarbij dat dit alleen geldt van ongevraagde diensten en de schutter dat hij die rustende schutters benijdt? Of wordt tot den dienst verplicht. Zooals bij de enz. wijk van de stad waar de bevolking vrij zal dus naar B.’s wensch ook de plichtsvervul- schutterij is? Het eenige wat hem kan ling ten publieken nutte in klinkende munt groote nut voor den staat aan die plichtsbe trachting verbonden. Eenmaal ingevoerd zal men zich dit geldelijk offer niet beklagen de schutterij zal dan, in plaats van aanleiding tot spot te geven, een model zijn geworden waar- men onze nationale militie kan reorgani- Een bezoldigd korps, zonder rempla- ceeringsrecht, en niet saamgepakt in één groote, ongezellige inrichting, maar ieder in eigen huis wonende, belooft iets voor de toekomst. En dat deed alleen het geld de dichter had gelijk toen hij zei Het geld, dat stom is, Maakt recht, wat krom is. zoover zijn we nog niet. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden 1°. dat de vrijwillige oefeningen in den Wa penhandel, in den aanstaanden winter op den- zelfden voet, als in het vorige jaar, zullen plaats hebben, en eerst dan een aanvang nemen, wan neer de militieplichtigen zullen hebben geloot (tusschen 7 October en 7 November) 2°. dat jongelieden van den léden tot en met den 20jarigen leeftijd en zij, die voorne mens zijn zich als vrijwilliger voor het reserve kader te verbinden tot den 24jarigen leeftijd zich vóór den 5den September e. k. ter Secre tarie dezer gemeente tot deelneming aan boven genoemde oefeningen kunnen aanmelden. Sneek den 18 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, ALMA. halve met den leeftijd en het leven, ook met de sterftekans van den arbeider naar het vak waarin hij werkzaam is. Maar, gelijk gezegd, De Volksstem wil de verplichte yeizekering veel algemeener maken. Zij acht die een eisch van het solidariteitsge voel. Wij willen elkander bewaard zien voor nijpend gebrek, en dat wel het meest op deft ouden dag; niet den werkman alleen, die met handenarbeid zijn brood verdient, ook den kan toorklerk, den kleinen burger in elk bedrijf, den kleine en den groote. Want de groote kan,zonder dat eigen schuld hem kwelt, in weinig tijd, spoedig genoeg, klein worden, en de kleine komt, vaak vóór hij het weet, in om standigheden, dat hij van gaven moet leven. De verplichte verzekering moet dus, zegt De Volksstem, algemeen zijn. Alleen bij toepassing van zulk een stelsel zal men, meent zij, kunnen geraken tot een voor den werkman en met hem in gelijke condities verkeerende burgers eenigermate toereikende pensionneering, tot een degelijke hervorming van de armenzorg in de toekomst, en tot het opleggen van een verplichting tot verzekering zonder groote onbillijkheden te begaan. Het „praatje* dat de arbeidersverzekering in hoofdzaak het werk der arbeiders zelf moet zijn, behoeft, meent De Volksstem, waarlijk geen weerlegging. De heer Levy heeft, zegt zij, in De Ver ze ker ingsbode den heer Regout, schrijver van het Academisch proefschrift „Arbeidersverzekering,* die de arbeidersverzekering een vorm van spa ren noemt, nog eens de volle laag gegeven. Toch meent De Volksstem, dat ook de Staat niet moet bijpassen en evenmin de patroon als patroon. Met welk recht men juist den werk gever een deel van de premie voor de verzeke ring der werklieden wil laten voldoen, is haar nooit duidelijk geweest. Bestaat er, vraagt zij, eenige vaste verhou ding tusschen de verdiensten en het aantal knechts, dat men heeft, in een en hetzelfde bedrijf, of in verschillende bedrijven? En heeft een patroon er meer belang bij‘dan een ander, dat zijn werklieden, als zij oud en ongeschikt voor den arbeid geworden zijn, voor broodsge- brek zullen zijn beveiligd? Niet de patroon alleen, maar wij allen, zegt het blad, zijn als menschen verplicht er voor te zorgen, dat de ouden van dagen, de invaliden en de werkloo- zen, een menschwaardig bestaan kunnen leiden, niet omdat zij werkman zijn of geweest zijn, maar omdat wij ze als onze evenmenschen er kennen. De patroon, zoo onderstelt men dan ook, zal die uitgaven wel op anderen verhalen. Kan hij dat niet, wat schiet hem anders over dan het verlies te dekken door het loon te beknib belen? Verplichte werklieden-verzekering met bijdragen van den patroon eischt dan ook, zegt zij, als complementwettelijke vaststelling van het minimum loon. Doch zij herhaalt, de ver plichte patroonsbijdrage is niet alleen veroor deeld, omdat zij den werkman in zeer vele gevallen slechts schijnbaar de pensioenpremie helpt opbrengen, maar omdat zij niet met bil lijkheid van den werkgever gevorderd kan worden. Trouwens, voegt zij er bij, dit wordt ook onmogelijk, als men niet de werklieden-ver- zekering, maar de verzekering van allen voor een pensioen bij invaliditeit of ouderdom, wil trachten te verwezenlijken. De ethische gemeenschap tot uitgangspunt nemende, kan men, meent De Volksstem, tot algemeene om el. In de N. Bott. Ct. kwam dezer dagen een bericht voor, meldende, dat de Regeering bezig was de laatste hand te leggen aan een wets ontwerp tojt verplichte levensverzekering van werklieden en tot oprichting van een Staats bank voor levensverzekering, die daarmede ver band zou houden. Is dit bericht en vooral is dat woordje „ver plichte", dat er in te lezen staat, juist, dan is men, zegt De Volksstem, daar de Regeering tot dusver alleen gesproken had van een verzeke ringsbank, „een stapje verder gekomen." De Volksstem neemt echter aanleiding uit dit bericht, om de noodzakelijkheid te bepleiten van een werklieden verzekering, niet in den beperkten zin van verzekering voor handen-ar- beiders, maar van een verzekering van allen, die in gelijke of gelijksoortige omstandigheden als deze werklieden verkeeren. De verplichting tot verzekering behoort, meent zij, niet te bestaan voor de werklieden alleen. Zij mag, naar haar oordeel, uit een oogpunt van billijkheid beschouwd zelfs niet in ’t algemeen den werklieden worden op gelegd. Daar zijn een aantal bedrijven, waarin den werkman slechts bij uitzondering een lange levensduur is beschoren; mag men nu dezulken bij het allerdroevigst bestaan, dat zij leiden, nog de verplichting opleggen, mede hun pensioen helpen te verschaffen, die in betere conditie zijn? Neemt men c,~-h-l-. i kering aan, dan zal dus, naar het blad aan- Diets anders komen, dan tot een aU merkt, de premie rekening moeten houden, be- I samenwerking, ieder naar draagkracht” Deze CO URM NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. intieme betrekking staat onze Schutterij dan, lang bespot en verguisd door hen die haar niet op prijs wisten te stellen, heeft het voor uitzicht dat eerlang voor haar de gouden tijd zal aanbreken, dank zij het Kamerlid Bahl- taann. Wanneer de Tweede Kamer zich met zjn voorstel vereenigt, zullen we geen onbezoldig de schutters meer hebben en zal ook de rus tende schutter straks van de partij zijn. Voor de uren aan den dienst gewijd wordt hun „scha devergoeding" verleend. Het denkbeeld heeft Velen verrast èn om de nieuwheid èn om zijn praktische waardede heer B. kan er dus groot opgaan en de eer die hij er mee behaalde zal zijn populariteit niet weinig verhoogen. Vooreerst toch is het schutteren voor de meesten geen amusant werk; een soldaat, die een jaar achtereen in de kazerne huisvesting heeft, is al spoedig aan zijn komediepakje ge wend en gevoelt zelfs wanneer hij eenigen tijd in dienst is, en korporaal, Sergeant of scherp schutter is geworden, het gewicht dat hij als lid van onze defensie in de schaal legt. Maar een schutter Eiken maandag Wanneer hij zijn blauw jasje voor den spiegel dichtknoopt, overvalt hem een gevoel van lusteloosheid; misnoegd neemt hij z’n wapen uit de kast en met weerzin vervuld om den verloren tijd, gaat hij met loomen tred ter deu- re uit om ’t eerste café ’t beste binnen te strompelen en een hartsterking te vragen. Al le plannen van wandelen, uitgaan of werken, moeten wijken voor z’n schutterlijken plicht. Eu waarvoor? In een eventueelen oorlog maar daaraan denkt hij geen oogenblik. Welk Hollandsch militair die nog aan oorlog denkt nadat we den tiendaagschen veldtocht achter den rug hebben! Neen, voor oorlog voeren zijn wij, Hollanders, niet meer berekend. Om de orde te bewaren moet onze schutter dus afgericht worden in de theorieën van de krijgschool Door menschen die hij in ’t dagelijksch leven als zijns gelijke behandelt, misschien zelfs te gering acht om ze met een groet te verwaardigen. In het werkelijke leger aju de verhoudingen zoo geheel anders dan bij de schutterij. Met tegenzin schuttert hij dus, soms twee, drie lange uren eu om de andere week komt die vervelende corvee terug. Is het wonder Wanneer hij wenscht op ’t platteland te wonen en - - - dat hij bij ’t huren van een woning gaat zoeken j brandweer, de stadsreiniging, de politie ‘u een wijk van de stad waar de bevolking vrij zal dus Yan I ir jr- 13 taa 52 5 12 18 24 13 50 7 20 5* :5* 0* Q o o B c- CL» 15 35 45 uiv in ueiere couoitie zynr j de verplichte werklieden-verze- ■’if' i j v--hgluchuc, auii wen, mteui jyu y OLKS81 y

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1