No. 69. 1896. R- G A N G. e is 26 A U O U CT U s. MM8WÏO boden den jubilaris ge-' genomen, zijn hersenpan ken, waar zij wel te midden van den ge- I Abonnementspr ij Alle brieven in te zenden. I 2 van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; Cents. Bij abonnement is de prijs 1.1 J -x te vernemen bij heet of dominee, werkt samen, niet om de kan her uit te snijden, maar om de middelen te vin den die den dood van den patient mogen ver hoeden. Kwakzalverij verkoopt middelen om aan geld te komen; maar deze categorie van heelmeesters geven de middelen om niet, om ’t geld te verzekeren; bij beiden is het middel bijzaak en het geld hoofdzaak; maar het ver- Isebil ligt hierin, dat bij de eersten het geld tot het middel staat als gevolg tot oorzaak, en bij de laatstee vice versa, het oi 'Ve komen tot deze slotsom, omgekeerde kwakzalvers zijn deringen bevestigen den regel. ADVERTENT1ÊN voor eiken regel meer 7 belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. Op den weg van Beelers naar Huyssingen heeft Dinsdagmiddag een wielrijder zijn uitspan ning met den dood moeten bekoopen. Hij reed een berg af, en daar hij wegens een ge brek aan de machine zijn vaart niet kon ver minderen, vloog hij met ongehoorde kracht te- gen den gevel van een tegenovergelegen woning. De jongeling werd afschuwelijk verminkt op-" i was vaneengespleten en zyue handen verbrijzeld. Ofschoon nog le vend, was hij toch reeds vóór zijn aankomst in het gasthuis onder de vreeselijke pijnen bezwe- kantoorbediende met een briefinhoudende f 2506 heeft uitgezonden naar een aangegeven adres en Woensdag tot de ontdekking is gekomen, I dat die brief niet was bezorgd. De bediende I is gearresteerd. Aan de machinale garenspinnerij te Gouda waar ongeveer 120 personen werken, is het werk gestaakt.De werkstaking is onder de mannelijke arbeiders ontstaan, doch tengevolge daarvan hebben ook de vrouwen het werk moe ten nederleggen. Te Utrecht is Zaterdag nacht een hevige brand uitgebroken in het papiermagazijn van de Koninklijke Nederlandsche pyrotechnische fa briek, firma G. JRuijsch. Het perceel brandde tot den grond af en met moeite werden de omlig gende woningen door de brandweer voor het vuur gespaard. Ook het aangrenzende perceel waarin zich de vuurwerkbenoodigdheden bevon-’ den, bleef behouden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Vijlen Vaals (L.) werd ten huize van den pastoor, terwijl deze in de kerk den dienst verrichtte en de dienstbode in de kerk aanwezig was, een brutale diefstal gepleegd. De dieven, die de voordeur der pastorie met een sleutel geopend hadden, vernielden met een biil de secretaire, kasten enz. Ongeveer achthonderd guLen, een spaarbankboekje en verschillende voorwerpen van waarde werden buit gemaakt. De politie, die terstond verwittigd werd en ter plaatse een onderzoek instelde, vermeent de da ders op het spoor te zijn. De zaak tegen den luitenant Pijnappel en zijn broer den student, beschuldigd van mishan deling van den politie-inspecteur Van der Schriek te Amsterdam, zal 8 Sept, behandeld worden te Amsterdam. Mr. D. Simons zal als verde diger optreden. De officieren J. Irish Stephenson, M. Irish Stephenson en G. J. Blokhuis, die insgelijks bij die zaak betrokken waren, zullen voor den krijgsraad te Haarlem terechtstaan. Voor het kantongerecht te ’s Gravenhage stond terecht een werkman uit Rotterdam, die gedagvaard was omdat hij zonder geldig plaats bewijs zou hebben plaats genomen in een trein der Hollandsche Spoorwegmaatschappij. Toen de verbalisant den bekeurde zag, bleek dat hij dezen in het geheel niet kende. Bij onderzoek bleek dat de persoon, die werkelijk de overtre- ding had gepleegd en door den contróle-beamb- te naar zijn naam was gevraagd, toen maar dien van den te Rotterdam wonenden en van niets wetenden werkman had opgegeven. Deze zaak eindigde nu met eene vordering tot vrij spraak van den onschuldig gedagvaarde, die echter, behalve dat hij ettelijke werkuren ver zuimd had, door de hem gespeelde part, ook nog de reiskosten van Rotterdam naar Den Haag Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, js voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco JJieedigde," pijn deed dus, natuurlijk omgekeerd gestreeld zijn door den bijval en den lof van zoovele invloedrijke menschen. Wij leven in een woeligen tijd; daar is nu eenmaal niet aan te veranderen, naar ’t schijnt. De strijd over den invloed vindt langzamerhand alles wat wapenen dragen kan in ’t veld; aan de eene zij hen die den invloed hebben, en tegen hen over die hem veroveren willen, dus niet hebben nog. En bij dien strijd hoort men dagelijks de woorden van den Amsterdamschen magistraat herhalen in verschillenden toonaard, ^ant invloed gaat uit van verstand, kennis en ■wetenschap, wel is waar, maar ook en vooral van het geld. Dat is de kankerplek van den invloed. Zou te veel gezegd ziju, dat de invloed aan die ziekte sterven zal? Maar niet zoo spoedig nog, want het geslacht der kankerdokters is talrijk; alles wat pastoor dat die heeren BURGEMEESTER en WETHOUDERS der de uitzon- gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, «vu ieScj. 1 dat hét le Suppletoir-Kohier van den Hoofde er wille van den invloed, het gezag, de heer- lijken Omslag, dienst 1896, goedgekeurd door schappij, blijft men aan het geld als toover- heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan ^acht zich hechten; te midden van den ge- I Jen Gemcente-Ontvanger ter invordering is ter uou ge i Band gesteld en een ieder verplicht is zijn aan raasmakenden, nooit verstommenden strijd der examens naar kennis en ontwikkeling, blijft de vaa voorrang aan het geld. Hot geld bepaalt iemands stand in de maatschappij en uit kracht van het geld wordt al openlijker in beleefden vorm gevonnist, wie zich tegen zijn invloed verzet. D kunt gaan u heeft permissie tot I vertrekken ik mag u niet langer ophou den bonjour De wereld is groot. In den jongsten tijd wordt door velen gewe- I zen op de reactie, die ’t hoofd opsteekthet socialisme, zoo zeggen ze, gaat achteruit. Na tuurlijk bestaat tusschen deze twee uitdrukkin gen onmiskenbaar verband; dat verband is niet verborgen ook, integendeel, de reactie zorgt er voor dat in steeds ruimeren kring nota ervan wordt genomen. U kunt gaan 1 de wereld is groot. Een werkman heeft recht het werk te staken en een werkgever heeft het recht den werk man te bedanken". Er komt geschil tusschen beiden over den arbeidsduur of het loon wie moet hier recht spreken Ze moeten het met elkaar zien te schikken, zegt men; zeer juist, want wat is recht? De quaestie loopt eigenlijk over de verdeeling van den opbrengst en dit is een teer puntimmers, nog een derde, die in ’t geding geëcarteerd blijft, heeft ook aanspraak op een deel Zoodat dus bij de verdeeling tus schen werkgever en werkman van het gepro duceerde, het goed van dien derde ook aan die twee ten goede komt. Mocht hij zich aanmel den als mede-eigenaar van den grondstof dan klinkt het koelU kunt gaan Des noods laat men het hem boodschappen bij mon de van heeroom, die met innig welbehagen voor den werkgever-kapitaalbezitter dergelijke bood schappen op zich neemt. En de laatste zou hoogst ondankbaar zijn wanneer hij ’t verzoek afwees van heeroom, die den patroon komt vra gen uit naam van een boetvaardigen werkman, om te herroepen wat dezen in gratie was mee gedeeld U kunt gaande wereld is groot Een zonderlinge verschijning, zoo’n boodschap per Om te voorkomen dat de wereld er den spot mee een soort lijfwacht gevormd. Als een zwerm bijen, de koningin in ’t midden, trekt de stoet rond om den invloed van ’tgeld te beschermen en zelf iets ervan mee te krijgen. Wie doet tegenwoordig iets voor niemendal Zoo steunt heeroom in onze dagen den ge- haten liberaal, die door de kracht van zijn geld den invloed wil breken van den werkman. „U kunt gaan werkman ga maar naar heeroom den bemiddelenden brave slag op den bij de wet bepaalden voet te vol- doen j dat een afschrift van dit kohier vanaf 26 dezer, gedurende vijf maanden, ter Secretarie 1 dezer gemeente ter inzage is nedergelegd al- I Ie werkdagen van ’s morgens 9 tot ’s na’mid- dags 1 uur. Sneek den 24 Augustus 1896. But gemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BINNENLAND. Door het hoofdbestuur van den Nederl. On derwijzersbond is een schrijven verzonden aan de afdeelmgsbesturen, waarin het meedeelt te hebben besloten aan den ontslagen Amsterdam schen onderwijzer Den Hartog voor een maand Augustus—5 September) zijn salaris uit te keeren en machtiging vraagt met die uitkeering voort te gaan tot de beslissing in hoogste in- stantie gevallen is. Zaterdag jl. vierde W. Stumpff te Amster dam, lid van den raad van beheer der kon ver. Het Nederlandsch Tooneel", directeur van het „Concertgebouw" en bestuurder der maat schappij „Caecilia" zijn 70en verjaardag. De dag werd met familie en artisten van het Nederlandsch Tooneel plechtig herdacht in den foyer. De heer Wertheim en anderen voerden het woord en 1 schenken aan. Caecilia" huldigde d'ên‘direc teur met een concert in den schouwburg ge dirigeerd door den heer Viotta. Gedep. Staten van Limburg hebben hun goed keuring onthouden aan het door den Raad van Heerlen genomen besluit, waarbij werd bepaald, dat tegen betaling van een recht van 50 gulden s jaars de sluiting van herbergen met 2 uur kon worden verlaat en alzoo gesteld van 12 uur middernacht op 2 uur ’s morgens. In de afgeloopen week kwam een dienst meisje bij een mevrouw te Kampen in dienst Onder de verschillende zaken, als een linnen- kastje, klapmantje, enz. bracht zij ook een rijwiel mede en vroeg mevrouw, waar zij dié een plaats mocht geven, want op haar kamer tje zou t met al te best gaan. Mevrouw ver langde geen dienstbode, die aan wielrijden deed zoodat het dienstmeisje te kiezen had tusschen den nieuwen dienst of haar wiel. Zij koos de verstandigste partij en het wiel werd tot nader taate gebracht, maarzij verklaar- een anderen dienst zou zoe- een rijwiel mocht medebren gt 1boodschaPPer de^dat* az Spoedig gen Deze week is het duizendste nommer ver schenen van het groene weekblad de Amster dammer en bij deze gelegenheid heeft het blad- een afdruk opgenomen van den ,kop“ van haar eerste nommer, benevens de portretten van de beide oprichters T. H. de Beer en mr. M. G. L. van Loghem. Braakensiek heeft een plaat geteekend ter dubbele grootte van de gewone platen, waarop men een aantal „vrienden van het weekb ad ziet afgebeeld, die de jubilaresse komen gelukwenschen. Van Tienhoven biedt haar uit aller naam een bouquet aan. De tee- enaar heeft er zich-zelf ook opgezet in een hoekje, met het potlood in de hand het gezel schap opnemend. Een handelaar te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij Zaterdag jl. zijn U KUJNT GAAN. De geschiedenis zal eens, bij ’t verhaal van het incident den Hartog, ook wijzen op deze woorden, gesproken door den wethouder Schöl- vinck tegen den onderwijzer den Hartog nadat deze ten stadhuize de verklaring had geteekend van ’t voorgevallene. Het zijn een paar woor den, „gelegenheidswoorden," „beleefdheidswoor den, of hoe men ’t wil noemen, maar woor den zonder veel beteekenis voor den oppervlak- kigen hoorder, die op het oogenblik dat ze werden uitgesproken, achter zijn schrijftafel gedoken, ze uit den mond van den wethouder op mocht vangen. Maar zooals vaak gebeurt »in de natuur en in de wereld der menschen, heeft ook hier liet schijnbaar kleine en onbe duidende een diepen zin; de uitdrukking toch gaf weer, wat B. en W., het Amsterdamsch gezag beleedigd, wilden, en na door den ge meenteraad te zijn nagesproken is deze uit spraak in tal van variaties vertolkt, als ’t ge voelen van dagblad-redacteuren of weekblad- kronikers van allerlei slag ten naaste bij, zoodat we mogen concludeeren, dat de heer wethou der op „koelen" toon heeft geopenbaard hetgeen velen op ’t hart lag. Hij had de juiste snaar getroffen en al was ’t misschien niet zoo be doeld, toch moet een autoriteit die iemand de deur wijst omdat deze iemand het gezag „be- 'UA J P i u -„y 'ingekeerde, zoodat KENNISGEVING. én

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1