(ill M IS BET 4 lililHSIISSIli: VI SMB. I. tTW I I Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. No. 70. E E N-E N-V IJF T I G ST E J A A R O A N a. 1896. Z ATEH X> .A. O 29 -A U Gr U S T U S. U - KUAT - GAAV II. BINNENLAND. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3. 4. blijft het bestuur van een tweede vereeniging I aan haar fabriek in eere gehandhaafd. Hortus siccus. gene welks wortel doordringen tot in des men- sphen onderbuik. wortels, des te hechter de boom. der de gezaghebbende zich vertrouwd toont met het gevoel des harten, des te grooter de kans l» dat de wortels van de plant door zijn toedoen ADVERTED TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantonge rechten in het arrond. Leeuwarden, voor de kantons Harlingen, Bols ward en Sneek, ter standplaats Leeuwarden/!) mr. P. Peereboom, werkzaam aan het parket van den officier van justitie te Zutphen, wonende te Apeldoorn. De Eerste Kamer zal in haar aanstaande bijeenkomsten de kieswet het laatst behandelen van de drie wetsontwerpen die nog bij haar aanhangig zijn. Volgens den Haagschen correspondent van de Zutph. Ct. zal het ontwerp tot regeling der ge- meentefinanciën waarschijnlijk nog vóór 15 Sep tember bij de Tweede Kamer worden ingediend. Volgens denzelfden berichtgever zal de Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp tot in stelling van Kamers van arbeid eerstdaags met een gewijzigd ontwerp worden ingediend. Wat de organisatie en inrichting der Arbeidskamers betreft, zal de Regeering aan verschillende be denkingen tegemoet komen. De conferentie vau de commissie van rapporteurs met den be trokken Minister moet tot eeu bevredigend re sultaat hebben geleid. van Koophandel en Fabrieken, dezer gemeente, te rekenen van 1 September e. k.acht dagen ter gemeente-secretarie alhier voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende dien tijd bij den Gemeenteraad bezwaren tegen die lijst kunnen worden ingebracht, hetzij die den klager, hetzij die andere personen betreffen. Sneek den 28 Augustus 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Bïirgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis dat ter Secretarie dezer gemeente gedurende 14 dagen, vanaf heden, voor een ieder ter le zing is nedergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten algêmeen verkrijgbaar wordt gesteldde aan deü Raad aangeboden begroe ting der inkomsten en uitgaven der gemeente Sneek, voor het jaar 1897. Sneek den 29 Augustus 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. I langs de harten in de buikholte belanden. Een belanghebbende moet als ondergeschikte, dunkt ons, pijn in den buik krijgen; hij voelt de fijne wortelvezeltjes in z’n afvoerkanaal doordringen, wanneer z’n superieur hem met effen gezicht op koelen toon zegtkunt gaan. Ea dit leidt ons tot de vraag, of het den edel- achtbaren heer Scholvinck van Amsterdam er om te doen is geweest, den heer den Hartog, op gevoelige wijze, direct en indirect, aan ’t verstand te brengen, dat zijn streven uit den booze isdirect door hem zoo mogelijk te tref fen in zijn ingewandszenuwen en indirect door hem te ataffen met voedselonthouding. In beide gevallen dus een ingewanden-quaestie, zooals men ziet, een intrinsieke omzetting als ’t ware, alsof de heer wethouder wilde zeggen De groote gedachten komen wel voort uit het hart, maar ze moeten gevoed worden in de spijsverteringsorganen. Het onvolprezen gezag is te sterker, naarmate het zich harteloozer vertoont. De cynisch kal- is, hoe weinig sympathiek ook in ’t gewone leven, als man van gezag de geknipste. Z’n droog, verkalkt uiterlijk, z’n dor vervelend stem geluid, z’n absoluut zich onthouden van al wat Baar een gebaar zweemt, zou hem geschikt maken om orde te houden in een kooi met leeuwen of tijgers. Zoo’n man als gezagheb bende in een groote stad, moet een ideaal zijn voor wie vrijheid en orde wil maar orde het meest. Zou het niet nadeelig zijn voor de kin deren wanneer een dergelijk man stond aan het hoofd der school „Maar die vergelijking tusschen de wereld binnen de perken eener stad en die binnen de wanden van een schoolgebouw, gaat niet op,“ zal men zeggen. Volkomen waarde autori teit in de school moet op voeden meteen, moet dus de goede eigenschappen tot hun recht doen komen en het onkruid uitroeien en de auto riteit in een gemeente is alleen autoriteitheeft L dus alleen de orde te bewaren. Maar is die orde iets abstrakts? een begrip zonder meer, in de lucht hangende en voor vervluchtiging alleen bewaard door de zorgen I Van het hoofd der. gemeente Is orde niet een toestand wier duurzaamheid innig samenhangt met de gemoedsstemming van ’t individu? Or- r de en orde zijn twee. Er is goede orde, maar er is ook verkeerde ^■1^ Volgens hen die ’t weten kunnen, moet ’t gezag, om hecht te zijn, geworteld zijn in de harten van de aan dat gezag onderworpenen. Deze uitspraak is dunkt ons voor ieder bevat telijk. - j Maar hechter dan dit gezag dunkt ons dat- 1 en waakzaam zijn. .p De geteugelde orde heeft een zeer ouden n oe mm stamboom. Ze is de uitdrukking van de primi- tief heersehende gewoonte om den machtige het I recht in handen te geven in en door den gods dienst is deze orde uitgebreid over heel de we reld en haar levenstaaiheid dankt ze voorzeker niet in.de laatste plaats aan den godsdienst. De geteugelde orde begint in de aan vrijheid winnende volkeren van Europa meer en meer tegen te staan en karakteristiek wordt een toe stand van geteugelde orde Russisch genoemd; met Oostersch zou ’t nog krachtiger uitgedrukt zijn. Naarmate deze orde meer antipathiek wordt, komt echter aan het licht, dat ook bij de met vrijheid meest begunstigde volkeren, zooals ten onzent, zeer zeldzaam nog de vrije orde voorkomt. U kunt gaanis het wapen waarmee de heer van een vrij land zijn bedienden of ondergeschikten klein weet te krijgen. On schuldig ziet ’t er uit, zelfs wordt het vaak vertolkt door het euphemistisch klinkende „bedanken/ We behoeven echter niet te zeg gen dat het aan innerlijke kracht wint, wat ’t aan z’n onschuldig uiterlijk gewaad schijnt te missen. En onder dit wapen leven nog bijna allen die als werklieden verbonden zijn aan een ka pitalistische onderneming. Enkele slechts, die door hun buitengewone bekwaamheid of om iets anders onmisbaar zijn, leven niet onder de kracht van dit liefelijk uitziende zwaard. De geteugelde orde is volgens tal van patroons on vermijdelijk en geen wonder dat zij tot haar instandhouding niet schromen alle krachten desnoods in te spannen. Zoo b. v. is in ’t oog van de meeste patroons de organisatie der werk lieden een gruwelstuk en worden er zelfs ge- gevonden die, om een dergelijke vereeniging het levenslicht te benemen, aankomen met het traditioneele zwaard U kunt gaan Telkens zijn nieuwe gevallen te vermelden van ontslag van bestuursleden van werklieden organisaties. We hebben meer Regonts en van der Hams dan velen vermoeden misschien. Deze Week nog meldde zich als zoodanig de directie der Stearine-kaarsenfabriek te Gouda. Omdat deze nobele directie vreesde dat de nieuwe vereeniging „Vooruitgang", zoo pas op initiatief van het bestuur van den N. N. B. B. te Rotterdam opgericht, zou komen onder de plak van de Rotterdammers, heeft ze de 3 be stuursleden gracieuselijk meegedeeld, dat ze gaan kunnen. En als om gedekt te zijn tegen het verwijt dat ze werkliedenorganisatie verfoeit, KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis, dat het Kohier no. 1 der bedrijfsbelasting, dezer gemeente, dienstjaar 1896.97, door den Directeur der Directe Be lastingen te Leeuwarden gearresteerd den 27 Augustus 1896, aan den Ontvanger der Rijks- belastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wee bepaalden voet te vol doen. Sneek den 28 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, ALMA. K EN NISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, Gelet op art. 9 van 1 van den 4den Mei 1896 (Staatsblad hu. <uj oetreKKing ais onderwijzer is ontslagen ter hPe v nrD1Sk T I zake dat b’J °P den 8 'Juli twee hoofdeA van dat de door hen definitief opgemaakte Lijst openbare lagere scholen wegens het vervullen van Kiesgerechtigden voor 7- - »vivu«eu Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek. op Dinsdag den 1 September 1896, des namiddags ten 7 uur. Médedeeling van ingekoinen stukken enz. Benoeming van een Wethouder. Alsvoren van drie leden der Commissie voor Strafverordeningen. Alsvoren voor de Gemeente-reiniging. Alsvoren voor Openbare Werken. Alsvoren voor Straten en Wallen. Alsvoren voor rekeningen en begrootingen. Alsvoren voor Gemeente-eigendommen. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening, dienst 1895. 11. Aanbieding der gemeente-begrooting, dienst 1897. 12. Begrooting der dienstdoende Schutterij, dienst 1897. 13. Adres van de firma G. N. Bouma Zonen. 14. Adres van J. J. van Velzen. 15. Adres van de Landbouw-Maatschappil, Afdeeling Sneek. 16. Reclames tegen den Hoofdelijken Omslag dienst 1896, bij Gedeputeerde Staten ingediend. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden 1°. dat de vrijwillige oefeningen in den Wa penhandel, in den aanstaanden winter op den zelfden voet, als in het vorige jaar, zullen plaats hebben, en eerst dan een aan vang nemen, wan neer de militieplichtigen zullen hebben geloot (tusschen 7 October en 7 November) 2°. dat jongelieden van den 16den tot en met den 20jarigen leeftijd en zij, die voorne mens zijn zich als vrijwilliger voor het reserve kader te verbinden tot den 24jarigen leeftijd zich vóór den 5den September e. k. ter Secre tarie dezer gemeente tot deelneming aan boven genoemde oefeningen kunnen aanmelden. Sneek den 18 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, ALMA. orde de eerste is die uit vrijen wil voortkomt, de tweede is gedwongen. Over de keuze zal j wel geen verschil van gevoelen zijn en de be waring ervan door de autoriteiten is niet even gemakkelijk. Het lichtst is ’t waar de goede orde heerschtwaar de menigte zelf de orde bewaart en de autoriteiten dus vrijwel over bodig Zijn. Het zwaarst Valt echter.de taak de orde te bewaren die gedwongen iswaar i dus de autoriteit steeds de teugels moet houden Niet waar? hoe dieper de i Aan het plan van den Minister van Oorlog om, nu door het vertrek van twee bataljons in fanterie van Leeuwarden naar Assen, de kazerne te Leeuwarden voor een zeer groot gedeelte niet wordt gebruikt, haar gedeeltelijk tot huis vesting van de marechaussees in te richten; zal thans gevolg worden gegeven. De aanbesteding zal 2 Sept, plaats hebben. De kosten zijn be groot op f 10.000. De cavalerie-stallen zullen tot stalling der paarden worden ingericht. De ontslagen Amsterdamsche onderwijzer Den Hartog heeft thans een adres gezonden aan Gedep. Staten der provincie Noordholland, waar van j in hij aan dit college verzoekt zijn goedkeu- I Hng te onthouden aan het besluit van den Am- het Koninklijk Besluit I sterdamschen gemeenteraad, waarbij hij uit ziin 6 (StantM/id no. 76) I betrekking als onderwijzer is ontslagen, zake dat hij op den 8 Juli twee hoofden Leden der Kamer van hun door B. en W. krachtens wettelijke S3 4 o :o A j* 2 2 S 4 i OEEKER COIRV sinus- in i mein n ti i: ijl i ii itioii be .5 ;5 5 Z I I W 4 - L PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1