t Paardenmarkt te Sneek. L OUR H BB IRROBISSfflB SHH. ij. 8 No. 74 E E N’E N-V IJFTIG8TE J 1896- o; NAJAARS-PAARDENMARKT aldaar zal gehouden worden op Woensdag den 16 September e. k. Je is k- 13 I1- F T 12 31 I J E K, wor lds UIT DE PEES. kan en BINNENLAND. Alle brieven in te zenden. DO, 30 a nr mt sur N, aat I rw- I in I tat- I i ’t I it. rAN I Cd. IT, m; 00. DO, k. d ta in, De tegenwoordige - zitting van de Staten. Generaal zal Zaterdag middag te drie uur ge. dat aanlegt De methode is bij Men zal nu beginnen met uit te werken, ADVEBTENT1ÉN van voor eiken regel meer 71/. belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. sehen dus, niet vrij zich gevoelen van deze kwaal. Hervormingen te verwachten van een voldane bourgeoisie is even onredelijk als eieren te verlangen van een vette kip. De toekomst zal ons doen zien dat men op ’t conservatisme niet moet rekenen; daarvoor hebben we immers nog de kersversche les ge- l van de kiesrechthervorming. Opgetogen- VOORBEUEIDiAG. IL 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; ,'i Cents. Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij Nu de kieswet is aangenomen, acht het Utr. Dagbl. het dringend noodig dat allen die vrij zinnige beginselen toegedaan zijn, geschilpun ten ter zijde stellen en zich vereenigen om ge zamenlijk tot stand te brengen, wat zij allen goed en nuttig vinden, en dat te doen in ge meenschap met hen, die uit de nieuwe kiezers met hen van eenen geest zijn. De Amst. Ct, is van oordeel dat, nu de kieswetquaestie opgelost is, de strijd tusschen de fractie-Lohman en de fractie-Kuyper van lieverlede tot bedaren zal komen en het wacht woord weder worden zal, tegen de liberalisten en mèt iedereen die de liberalisten bestrijden wil. Het blad twijfelt er niet aan of bij de stembus in Juni ’97 zal een machtige en eeni- germate clericale partij optreden. Öok bij de katholieken doen zich, zegt zij, verschijnselen voor, die laten verwachten dat het oude ver bond weder zal worden vernieuwd. Dr. Schaep- man en de heer A. van Dedem, die in de kies wetquaestie verre van homogeen waren, zitten thans vriendschappelijk naast elkander in het bestuur van den Boerenbond op christelijken grondslag, die toch zeker niet alleen voor land bouwbelangen is op touw gezet. Het Centrum is van oordeel dat de uitbrei ding van het kiesrecht de katholieken ten goe de komt. De Tijd wijst er op dat de minister Van Houten in zijn slotrede een soort van vereeni- gingskreet tot alle liberalen richtte „ten strijde tegen het protectionisme en het clericalisms", maar meent dat men met deze leuze in onze dagen geen staatkundige partij meer bijeen houdt. Het Friesch comité der Volkspartij heeft een vergadering op 27 dezer te Leeuwarden uitge schreven, ten einde, nu de kieswet spoedig in iet Staatsblad zal verschijnen, te bespreken welke middelen moeten worden aangewend om de nieuwe kiezers op te wekken, van hun kiesrecht gebruik te maken. Naar het oordeel van het Volksd. is het thans aan de arbeiders om door nog krachtiger aaneensluiting eh een nog indrukwekkender vertoon van innerlijke kracht de regeereude klasse binnen korten tijd te dwingen tot in voering van het algemeen kies- en stemrecht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Sneek den 5 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNE WITZ, Secretaris. kennisgeving. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier voor de Belasting op het Personeel no. 3 dezer ge meente, dienstjaar 1896/97, door den Directeur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearre steerd den 7e September 1896, aan den Ont vanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invor dering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 9 September 1896. De Burgemeester voornoemd, ALMA. staande honden of brakken en het schieten van waterwild slechts drie dagen der week zal zijn geoorloofd, nl. Maandags, Dinsdags en Zater dags, uitgezonderd van Woensdag 21 October tot en met Vrijdag 13 November e. k. gedu- renne welken tijd genoemde jachtbedrijven da gelijks, behalve des Zondags, zullen mogen worden uitgeoefend 28. dat de lange jacht slechts twee dagen der week, nameljjk Dinsdags en Zaterdags, zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze op de gebruikelijke wijze den afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 4 September 1896. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN.' Sneek den 11 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat tot Voorzitters en leden der volgende raads- commissiën zijn benoemd 1. tot leden der Commissie voor Strafveror deningen, waarvan de Burgemeester Voorzitter is (art. 166 der gemeentewet) de heeren J. Gorter, B. Haga en H. F. Pijttersen 2. Commissie voor de Gemeentereiuiging Voorzitter: de Wethouder H. Jz. Kingma; Leden: de heeren dr. T. F. Risselada, J. Gorter en J. J. Beekhuis 3. Commissie voor Openbare Werken Voorzitter: de heer F. H. Pijttersen; Leden de heeren J. J. Beekhuis en T. van der Steele 4. Commissie voor Straten en Wallen Voorzitterde Wethouder P. Fennema Ledende heeren Th. Camphuis, A. Veen Ez. en H. S. de Vries 5. Commissie voor Gemeenteeigeudouimen Voorzitterde Wethouder H. Jz. Kingma; Leden de heeren D. Gorter, B. Haga en dr. T. F. Risselada. Sneek den 10 September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Sta ten van 3 September 1896, no. 32, le afdee- ling J, de opening van alle jachtbedrijven, ge noemd in art. 15 dier wet, zal plaats hebben op Maandag 21 September e. k.met zonsop gang, daaronder alzoo begrepen het vaugen van waterwild met slagnetten, onder bepaling even wel: 1 dat het jagen met geweer met of zonder Deze CO UB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.-franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ben. Een rationeele opvatting is ’t dus van de nieuw'gekiezerden wanneer ze, ter verkrijging van hun begeerten en wenschen, hun hoop heb ben gevestigd, niet op hen die vóór, maar op die achter ben staan. Het is dan ook een psy- chologisch raadsel, dat ontwikkelde menschen 1 aan een grooten kring van evenzeer ontwik- kelde lezers hun ellenlange artikelen voorleggen I om daaruit niet anders te vernemen dan deze slotsom kom 1 kom ’t kan nu wel 1 laten we de verdere beweging zien te keeren." I En hoe men haar standpunt daar gelijk in. Wat uitstek praktisch. ,men er af kan krijgen is winst. Zoo iets doen j ^‘ale hervormingsplannen m. a. w. men houdt de novices bezig en leidt de aandacht der buitenstaanden wat af. „Wjj gaan nu wat hervormen Och, hoe goed en mild toch^van die hervormers! Als er maar iets van terecht kwam. Jammer genoeg is de helleweg geplaveid met goede voornemens en werden, zoolang de klas sen en standen in onze liefelijke maatschappij ofte wel samenleving worden bestendigd, ge- wenschte hervormingen niet ten uitvoer gebracht dan met of door de belanghebbende klasse. Dit weten toch de conservatieven wel, moeten ze weten althans, en daarom is hun bazelen over een aanstaande campagne van reformatie niet waard dat men er naar luistert, zooals weldra zal blijken dat het volk erover oordeelt. Het dwaze volk heeft zich altijd geduldig laten mis leiden het volk is dom, ja, maar het domme volk is gemeenlijk wantrouwend van aard. Het laat zich gemakkelijk iets wijs maken, maar als het geplaatst wordt voor de keuze van twee voorstellingen van zaken, een van de oude partij, de zelfvoldane burgerij, en de ander van het „volk" dat als tusschending dienst doet, dan kiest het voor de zienswijze van hen die ’t naast tot hen staan in klasse of stand. Het is een der symptomen van den klassestrijd. Ze mag er het volk geen verwijt van maken, want in de hooge bourgeois-kringen zijn dezelfde symptomen waar te nemen. Zelfs uit een ver gelijking van vonnissen bij strafzaken zij alleen, hebben het rondgebazuind dat de otu regeering toch zoo royaal geweest is en dat 't hun innig genoegen deed„Maar nu is ’t ge- i noeg ook, zie je! Nu moeten we eens aan het hervormingswerk!" Och, onnoozelenZoudt ge inderdaad mee nen dat daarmee de kiesrechtquaestie afliep? Of dat de katholieke arbeider, waar het den strjjd voor zijn belangen geldt, het volksvaan- del zal verlaten om te strijden achter den pries- hen die belang erbij heb, terstandaard? Daarvoor is de tijd verstreken. gevoel van billijkheid levendiger is geworden Ba de eerste en het zal worden na de tweede groote uitbreiding. En dat wel op deze logi sche gronden, dat door de uitbreiding zijn bin nengelaten die sinds lang de onbillijkheid gevoel en, zoodat, na hun opneming, door hun invloed, onwillekeurig het besef van de nog bestaande onrechtvaardigheid in het nieuwe kiezerskorps had krachtiger werd dan ooit te voren; en voorts op heid heeft het „succes" van mr. van Houten giond hiervan, dat verongelijkten zich meer dan alleen verwekt bij de conservatieven. Zij, en [ewooii tot elkaar aangetrokken gevoelen flus de toegelatenen hun best zullen doen nu ook de nog buitengeslotenen binnen de hei- niug te krijgen. Maar buiten de hier aangevoerde beweegre denen komt nog een andere, meer krachtige factordie het kiesrecht verlangden otp daar door te komen tot verbetering hunner econo mische positie, begrijpen al zeer gauw dat van tante niets te halen valt, of ’t moet met kracht en dwang gaan van ook de bladen bovengenoemd, waar het ver- beteringen of hervormingen geldt. Gewoonlijk wordt van de regeering niet ver- I kregen wat de verongelijkte massa vraagt en leven gewoon is de apotheose van ’t oude libe- I ralisme, dat men met het verkregene zich nu I verder heeft te vergenoegen. Het is eene ge woonte, een tweede natuur geworden van de oude juffrouw, en wie zal daar iets aan veran deren? ’t Is niet noodig ook, nu we weten dat de ouwe mamsel, bij al wat ze goedvindt toe te staan, stereotiep zegt: En nu krijg je niet meer, jongens! De jongens weten wel dat de gift niet van harte ging en dat de tante alleen geeft als ze in de engte wordt gedreven. En daarom zijn de lastige jongens dwingerig geworden en- vra gen ze tot de beurs leeg is. Zal ’t met kiesrecht niet ook zoo gaan Wie, die in billijkheid oordeelt, kan ’t goedkeuren dat land en volk straks bestuurd zullen worden door de helft nog niet eens misschien van de mannelijke meerderjarige bevolking? Daaraan moet immers ieder deel nemen, dat gaat u en mij, ons allen evenveel aan en aan de billijkheid n dezen eisch wordt niets af gedaan door de opmerking, dat, nadat gedu rende een reeks van jaren niets werd gegeven, uu in zeer korten tijd, binnen 10 jaar, tweemaal royaal de poort werd opengezet. Niet waar? Het een en het ander heeft slechts indirect met elkaar iets uitstaande, in dien zin dat het blijken, hoe zelfs rechters, zeer verlichte men gevoel van De conservatief-liberale bladen laten niet on duidelijk doorschemeren dat men fatsoenshalve 'deze kiesreebtuitbreiding een finale mag heeten. Na deze herziening is de agitatie ten einde en kan het sociale hervormingswerk aanvangen, zoo heet het. Een eigenaardigheid van burgerjuffrouws is dat ze steeds af zoeken te dingen op de prijzen die de koopman vraagt; natuurlijk hebben de dames van 1 s i 1' .1 9 52 0 5 012 018 0 24 0 33 ,45* i25’ '20t S1ÏBBKBR COURAW mel ws- liwm m m® «i 0 59 7- 77 720 8- 8- 815 8 35 8 45

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1