I I 51 W MR EI IBÏERTEÏTIE BLAD MR l)ï Lotton voüf da Nationale Militie. j HET MILITARISME. No. 84. E E N-E N-V IJFTIGSTE A R Q W96. K AL VE RM A R KT 17 OCT OIJ JEU. BINNENLAND. i- tot 8 5 Alle brieven in te zenden. r. ar. L Deze CO UR ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Door de Prov. Staten van Noordbrabant is met 34 van de 57 stemmen tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer mr. J. W. van der Biesen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de eerste dit jaar invalt op Maandag den 19 October e.k. Sneek den 2 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 231. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. j mij hebben te gehoorzamen. Niet onwaarschijn lijk dan ook dat de Europeesche legers in de toekomst in plaats van naar buiten, zich naar binnen zullen moeten keeren tot handhaving der „orde/ De grootste van alle belemmeringen bij de zoo hoogstwenschelijke opheffing is echter het volk zelf, dat nog slaafsch genoeg is om niet te kunnen leven zonder een aanvoerder, die de baas over hen speelt. De geestelijkheid neemt men kwalijk dat ze heerschappij voert over de schare, maar de ti rannie der Juzuieten zou ophouden, als het volk zelfstandig ware. Niet de tirannen zijn I het die het volk slaafsch maken, maar het zijn de slaafsche menschen die de tirannen verwek ken. Waaruit dan volgt dat aan het opruimen van ’t gehate militarisme met de daarmee zich parende heerschappij van vorsten en geestelijk heid niet te denken valt, zoolang het volk zijn zelfstandigheid niet heeft verkregen. Vredebonden zijn zeker nuttige instellingen, omdat en voor zoover ze de geesten oproepen tot het zoeken naar de middelen om den vrede permanent te maken. Maar op zich zelf zal van hen geen directen iuvloed op den gang van zaken uitgaan. En uit dit oogpunt beschouwd doet zich de vraag voor waarmee begonnen moet Moeten de heeren van allerlei slag eerst worden op zij gezet opdat het volk zich zijn zelfstandigheid zal kunnen verzekeren, of moeten de volken zich eerst de zelfstandigheid eigen maken om daarna de heeren te kunnen afzetten, óf wel kan het éen samengaan met het ander Heeren werken stelselmatig den zin naar zelfstandigheid tegennatuurlijk zal tijdens hun regime de zelfstandigheid zich niet dan gebrek kig en onvolkomen ontwikkelen kunnen. Er zou dus iets vóór zijn te zeggen eerst de heer schappij te breken, wanneer de volken reeds in hun geheel daartoe konden besluiten. Maar wie zoo wilde handelen zou slecht uitkomen, omdat hij voorbijzag, dat naast de zelfstandig heid van enkelen de slaafsche zin van velen blijft voortleven. Verschillende oorzaken zijn er voor deze on- gelijke ontwikkeling van den zin der zelfstan digheid. Wij noemen als zoodanig het verschil in ontwikkeling van het verstand, verschil van maatschappelijke positie en de stelselmatige be vordering van een en ander door de vorsten, de geestelijke herders, in éen woord door de heeren. Van tweeën éen dus: Of het volk be hoort geduld te oefenen met de opruiming der heeren tot al zijn loden den vereischten graad van zelfstandigheid hebben verworven, óf wel het volk oefent zich in het laatste en beproeft daarnevens bij elke gunstige gelegenheid de heeren van den troon te stooten. Het laatste dunkt ons de meest praktische, bijgevolg de aan gewezen weg. Het is de weg die reeds sinds geruimen tijd wordt bewandeld, een actie die door de gezaghebbenden ten onrechte wordt litieraad wordt geopend, ter Secretarie voor- noemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 9 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commis saris der Koningin in Friesland van 7 Septem ber 11. Ie Afdeeling M/S no. 1048 (Provinciaal blad no. 58) Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen, die in dit jaar voor de lichting der Nationale Militie van 1897 dezer gemeente zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Concert zaal alhier op Maandag den 19 October e. k. des voormiddags ten 10 ure dat op Woensdag den 21 October d. a. v. ter Gemeente-Secretarie door of van wege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst, wegens broederdienst of als eenig wettig zoon; voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te verkrij gen, de paspoorten of andere bewijzen van ont slag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werkelijken dienst, ten minste Hen dagen vóór den dag, waarop de eeiste zitting van den Mi- leede oogen aangezien is, uit het oogpunt der humaniteit beschouwd, een heerlijk verschijnsel, een voorteeken van betere toekomst niet alleen, maar ook een veilig gegeven waarop we ons mogen verlaten dat zal afgerekend worden met de ons nog aanklevende gebreken uit het ver leden. Naarmate de accoorden voller worden van het lied: Weg met tirannen! Maak conserveert tegen den vijand binnenslands. anneer ik beveel, zegt Wilhelm van Pruisen aangezien als een kenmerk van demoralisatie ot xijQ recruten, dat ge moet schieten op uw der lagere volksklassen; de ontwaking en op- ■^aders, moeders, broers of zusters, dan zult ge leving van den vrijheidszin, hier en daar met ons vrij, ja maak ons vrij naar die mate zal het rotte en vooze uitzwee- ren en verdooven in het maatschappelijk lichaam. Of ons geslacht dien eindpaal zal bereiken is onzeker; en waar alle berekening noodwen dig falen moet, is ongeduld boogelijk te ontraden- Het geduld alleen overwint alles bij den vol hardenden vooruitstrever. Ook hier past het woord van den wijzen koning Alles heeft zijn bestemden tijd. Hoe hard het ook valle aan hen wier oogen reeds zich openden voor het licht, hoe velen we nog moeten zien vallen als slachtoffers der dwaasheden door ons uit vroegere geslachten overgeërfd, men arbeide rustig en geduldig voorwaarts en een goed einde zal het werk zeker kronen. Eigenaardig en als een oorzaak van blijdschap moet het zijn voor hen die zich verheugen in het licht, dat in ons landje reeds predikanten openlijk het lijdelijk verzet gaan prediken tegen het militarisme. Daarom, moed gehouden we komen er. Bij de Dinsdag te Venlo gehouden verkie zing voor een lid der Tweede Kamer zijn uit gebracht 2096 geldige stemmen. Gekozen is de heer Nolens met 1396 stemmen. De heer Haömans verkreeg 699. Dezer dagen meldde het U. D. dat in ver band met de dracht der nieuwe geweren, pl. m. 4000 M., en het feit, dat de schietbanen te Laren op ongeveer 3000 M. gelegen zijn van de spoorweghjn Baarn—Hilversum, op last van den inspecteur der infanterie de veiligheids maatregelen bij het schieten waren verscherpt. Op de pl. m. 80 M. hoogen toren van de N. A. waterleiding zal telkens een hoornblazer ge plaatst worden. Bij aankomst van een trein blaast hij „ophouden met vuren* en als de trein gepasseerd is, wordt een roode vlag geheschen en het signaal „vuren* gegeven. De Amst. Ct. wijst er terecht op, dat niet alleen een voortsnellende spoortrein bedreigd wordt, maar alles wat zich binnen de 4009 M. ongeveer in de richting der banen bevindt. Is derhalve de spoorbaan onveilig, dan zijn dat ook de grindweg van Bussum naar Hilversum, de bosschen van Oorver, terwijl men op den Trom penberg en in Hilversum tot bij het station de kogels kan verwachten. Uit een schetsje toont zij dit nader aan en stelt de vraag, of het niet op den weg der burgerlijke autoriteiten ligt een onderzoek in te stellen. De verrassingen, welke de nieuwe geweren medebrengen, behoeven niet vermeerderd te worden. Het gebeurde op het schietterrein bij Waaidorp stemme tot voorzichtigheid. Zondag avond trad te Utrecht de heer H. van Kol (Rienzi), oud-ingenienr ïn Nederl.- Indië, als spreker op. Er was een groot aantal belangstellenden, meestal werklieden en kleine ambtenaren, waar onder ook vele vrouwen. Zooals de aanplak biljetten vermeldden, zou hij Indische gru welen in verband met den Atjeh-oorlog behan delen. Spreker deelde echter mede, dat dit minder juist was, daar hij niet alleen over In dische, maar over koloniale gruwelen zou spre ken. Aan het verslag in het U. D. ontleent men verder het volgende Komende tot den Atjeh-oorlog, waarvan spre ker het eenig doel noemde, zich van het land I meester te maken vond spreker het geen wonder dat de Atjehers ons haten. Hoe lan ger de oorlog duurt, hoe gruwzamer hij wordt en hoe bloeddorstiger hij van beide zijden wordt gevoerd. Spr. behandelde de bekende zaak van het onthoofden van Atjehers en de daarover in in de Tweede Kamer gevoerde discussie. Na I nog gewezen te hebben op het gebruik in den oorlog van dwangarbeiders en op den toestand j van den Indischen soldaat, betoogde spr.dat wij in de beschaafde wereld in aanzien zouden stijgen als wij ons uit Atjeh terugtrekken, op dat er een eind kome aan de moorden en de Een vraagstuk, ingewikkeld, zoodat hoogst bekwame menschen er geen oplossing aan we ten te geven, is het militarisme. De aandrang er toe wordt grooter, do oogen van ’t publiek beginnen open te gaan voor deze dwaze over levering der Middeleeuwen; reeds lang kende nien haar schaduwzijde, thans valt daarbij meer en meer de belachelijke kant in ’t oog. We behoeven daarop gelukkig niet meer de aan dacht te vestigen en kunnen ons dus bepalen tot de vraag harer oplossing. Wat weerhoudt ons, kinderen der verlichte eeuw, om ééns voor al met het monster af te rekenen Vooreerst de land- en volksgrenzen. Ware er in ons werelddeel geen staalkaart van nati onaliteiten, er zou van militarisme hoogst waar schijnlijk geen sprake zijn. Daaraan valt echter niet te tornen; zoolang de verschillende volken ieder hun eigen taal spreken, zal men vruchteloos pogen alle volk tot éen volk te maken. Daaruit volgt, dat on ze tijd dringend vraagt om éen wereldtaal. Maar er is meer dat de samensmelting be lemmert. Elk volk heeft ziju eigen regeerings- vorm en al is het waar, dat vormen gemakke- lijk zich wijzigen naar de omstandigheden, niet minder zeker is dat het persoonlijk belang van hen die aan ’t hoofd staan, stelselmatig deze samensmelting verhindert. Zoolang er dus vor sten zijn, die als ’t ware middelpunt zijn waar bij de regeeringsvorm den omtrek voorstelt, zonnen, die elk voor zich een zonnestelsel willen verbeelden, valt op amalgameeren niet te re kenen. Waaruit dan volgt, dat het voortbestaan van het vorstendom in zich sluit de afdeeling der Wereld in landen en volken en de continueering van ’t militarisme. Waarbij nog komt, dat de vorsten omgekeerd het militarisme willen hand haven, niet alleen uit liefhebberij, maar ook om voor hen-zelf een afdoend raison d’etre te kunnen aanvoeren. Afschaffing van legers is dus niet denkbaar, zoolang niet de vorstelijke waardigheid is afge* schaft en ten spijt van heel wat bekrompen, kortzichtige dwazen, vraagt ons verstand, dat den oorlog verklaart aan ’t militarisme, afzet ting der vorsten. Maar niet enkel dwazen zijn het die de vor sten willen handhaven. Zeer ontwikkelde gees- Éen zijn er, die begrijpen, dat met het verdwij nen van de vorsten het militarisme mee zal verdwijnen van ’t tooneel, en hoe afkeerig ook vau deze dure liefhebberij, blijven ze militaris ten en monarchaal-gezinden, niet uit beginsel, ttaar uit taktiek; het conservatisme ziet in de militie het laatste bolwerk dat zijn voorrechten SI rm fflifflinw imuDissifflismi L J - I I r r i. i K 0 U R A N

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1