1 •k. UB KTMIffim Ml Ik. BELANG EN RECHT. ’ij- L No, 86. E E N-E N-V IJ F T I S T E J !896. J de is :k- KALVERM A HT£T dit jaar invalt op Maandag den 2 November e k Z VI1 E K I) W <4 24 O <D T O 13 E 13. ii. ad» rij' 35 In 16 Alle brieven in te zenden. 40 i )0; ADVERTENT1ËN meer ijna kier it. rAN Cd. !1T im; 00, 00, k. rd: ha* en. SN- ,00, ,50, ,00. eur 3Ut 1/.’ 50, lar. i. t.. i’IMOOffllM i van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. J Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de tweede Sneek den 20 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. In de vergadering der roomsch katholieke kiesvereemging, deze week in Den Haag ge houden, werd de organisatie der roomsche partij in Den Haag en omgeving behandeld. Mr. Kolkman, de voorzitter, zette uiteen dat de re organisatie noodig is om te houden wat men te verdedigen heeft en om te verwerven en te bevechten hetgeen verlangd wordt. Immers er wordt van de andere zijde reeds verzamelen geblazen en niemand minder heeft daartoe het sein gegeven dan de minister Van Houten hij die door toedoen van de clericalen op den’mi- nisterieelen zetel kwam, wiens kieswet met de hulp der katholieken tot stand kwam, en die zich met hand en tand verzette tegen een bij de kieswet van katholieke zijde voorgesteld niet destructief amendement, maar die in de Eerste Kamer met afschudding van zijn etiket van oor sprong partijman werd, toen hij verzamelen blies tegen clericalisme en protectionisme. Waar al dus aan de clericalen de handschoen werd toe geworpen, waren zij verplicht dien op te rapen. In een sterk toegejuichte rede drong hij op vereeniging van alle katholieken aan. Naar aanleiding van deze vergadering schrijft de Residentiebode, het R. K. orgaan van de residentie .Machtig klonk dat Katholieke woord door de „hoorbre stilte" der zaal, vooral toen de spreker op den voorgrond stelde het Katholiek strevenden eerbied voor Gods gezag, de ver dere machten en de wettelijke orde te hand haven,* maar daarnevens ook de vrijheid op- vorderende ,om onze godsdienstige overtuiging en niet zou verstommen indien daarnaast een geslachtenstrijd zich wilde ontwikkelen. Het is niet goed gezien van een deel der vrije vrou wen, zich op zoo onverzoenlijk standpunt te plaatsen tegenover de mannen én omdat het tweedracht zaait waar eendracht broodnoodig is, én omdat het zou zijn de koe bij den staart in plaats van bij de horens te vatten. De strijd om ’t bestaan drijft de vrije vrouwen en daar onder ook deze radicale vrouwen tot optreden zij willen strijden voor haar belangen en rechten. Maar is het niet een bekrompen opvatting van zaken wanneer men de vrouwenbelangen met voorbijzien van de interesse der mannen op den voorgrond stelt? Zoolang de maatschap pij het familieleven blijft voorstaan, is het be lang van man en vrouw innig verbonden en moet, wie de belangen van den éen wil behar tigen daarbij die van den ander niet uit het oog verliezen. Er wordt in onze maatschappij veel leed ge leden ais gevolg van de maatschappelijke ver rotting. Zoolang de bazis der gemeenschap blijft wat ze is, valt aan duurzame lotsverbete ring van vrouwen noch mannen te denken. Daarom verwacht de maatschappij dat allen die in de zaak betrokken zijn de handen ineenslaan vrouwen en mannén, voorzoover hun rechten genegeerd worden, moeten zich verbinden; wat helaas nog zoo spaarzaam zich voordoet ten ge volge van achterlijke verstandsontwikkeling der vrouw, kan beter worden door oprichting van vrouwenbladen, die voor de rechten der vrouwen willen opkomen nog eens echter herhalen wij, dat .Belang en Recht* daarvoor niet den meest praktischen weg zal bewandelen, eerstens door eenzijdig de belangen der vrouw te willen ver dedigen, anderzijds door het woord te richten tot de betergestelde vrouwen. Vaak komt het voor, dat inden klassenstrijd de vrouw van den mindere naast den man staat, maar vaker nog is dit niet het geval. Er is voor deze vrouwen voorlichting noodig, en in deze behoefte voorziet .Belang en recht* niet; reeds de prijs van het blad is daarvoor te hoog gesteld. Men mag echter niet op eens het volmaakte verwachten. De mythologie sterft niet met het geslacht waardoor zij gedragen wordt. Evolutie is ook in den maatschappelijkeu strijd het pa rool. De oogen openen, verlichten en ontwik kelen, wie daartoe meewerkt, ook al beperkt hij zich tot een bescheiden kring, verricht een nuttig werk, staat in dienst van de evolutie en ontrukt aan het conservatisme een deel zijner krachten. Spreken over rechten, het oog ves tigen op belangen, ook al richt men zich daartoe tot éen der beide seksen en daarvan een zeer bescheiden portie, wie zich daarvoor inspant verricht een nuttigen arbeidhet overwint hiér de oppositie der vrouw tegen het streven van den man, brengt daar harmonie en eendracht tusschen vrouw en man in den strijd, terwijl het elders weer de vrouw opvoert tot voorlicht ster en leidster van den man in den strijd. Daartoe zal .Belang en Recht* het zijne bij dragen en verdient daarom onze waardeering. Het conservatisme is een veelhoofdig monster. Laat ieder, die den moed en de kracht daartoe vindt in zichzelf, de bijl opnemen en een der koppen voor zijn rekening nemen en het beest moet het opgeven ten laatste. En waar de vrouw nog in ontwikkeling zoover bij den man ten achter staat, zal een maatschappelijke hervorming, zooals die verlangd en verwacht wordt, weinig zekerheid van duur geven, zoo lang de eene helft van ons geslacht nietiu ont wikkeling met de andere gelijk staat. Overheersching blijft bij ongelijkheid van ver standsontwikkeling. Gelijkheid van recht, recht voor allen, heeft als onafwijsbare voorwaarde de eisch gesteld, dat de een niet behoeft op te zien tot den ander. Wanneer de leeuw met behulp van den ezel den buit veroveren, blijft het recht van den sterke heerschen. Zoodra de krachten gelijk staan vervalt deze rampza lige regel van zelf. Men mag verwachten dat het nieuwe blad daartoe het zijne zal bijdragen; in naam van de rechten van den mensch zij dus het nieuwe zusterorgaan voorspoed op haar arbeid toege- wenscht. Naast de bladen .Evolutie* en .de Vrouw* nog een derde te zien verschijnen, moet wel den indruk maken dat de vrouwenbeweging in ons land omvangrijk en van beteekenis zijn moet, maar ook het voorgevoel versterken, dat met al de inspanning en kosten, welke de vrou wen zich getroosten, de zaak er niet beter op worden zal. Wat het eerste punt betreft zijn we niet op timistisch gestemd; wij meenen te mogen con- stateeren, dat de beweging voor de rechten der vrouw door de vrouwen nog slechts voor een zeer klein gedeelte met sympathie wordt ge volgd. Zonder evenwel in dezen beslist te dur ven spreken, is met vrij groote zekerheid aan te nemen, dat de zucht naar ontvoogding bij een zeer uitgestrekten kring van vrouwen be staat, hoewel sluimerend. De vraag is slechts, haar uit den dommel op te wekken en daar voor zal ook het nieuwe blad naast de reeds bestaande het zijne bijdragen. Men behoeft Biet bang te zijn dat ze elkaar zullen af breken of neutraliseeren, zooals men dit waarneemt bj de persorganen der .onderscheiden fracties b. v. van de liberale partij. Bij dezen geldt het de vraag, van welke dier organen de stem het zwaarst zal doorklinken in de praktijk der wetgeving; bij gene hoe men elkaar den loef >al afsteken in het winnen van abonnées en het bedelen om advertenties; bij de eersten hoe men zijn invloed zal doen gevoelen in de maat- whappij, bij de laatsten hoe men ’t zal aan leggen om aan invloed te winnen op elkander, t Betreft hier iets in wording, wat bij de po litieke organen de zaak is van het effekt. En uit dit oogpunt beschouwd lijdt hetgeen twijfel, dat ook het nieuwe vrouwenorgaan niet geheel zonder beteekenis zal zijn. Het zal in de kringen der welgestelde vrouwen andere denkbeelden brengenlangzamerhand ook déar de overtuiging ingang doen vinden, dat de vrouw haar aandeel toekomt, dat is minstens de helft, van de beschikking over de maatschappelijke m economische belangen. Recht voor Allen :al een meer en beter begrepen leuze worden, en waar tot op heden de man alle macht op 'taalkundig gebied uitoefent, is het een blijk tan wijs beleid dat de radicale vrouwen opko men voor haar rechten en belangen zonder ■aarvoor als in „Evolutie* den oorlog te ver baren aan de overheerschende partij. Bij eene ’fganisatie zoo zwak als die der vrouwenrech ts, is het toch geen overbodige wijsheid dat men organiseere alsvorens oorlog te verklaren er* en dat men wachte met oorlog te. voeren tot- ^at de organisatie zoo stevig is dat men met eenig uitzicht op succes zich inspanne. Toch, indien men voor de maatschappij heil ’erwachten mocht van een dergelijk ageeren “er twee seksen tegen elkaar, zou men bedro gen uitkomen. We leven reeds sinds eenigen ijd te midden van den klassenstrijd, een strijd, ie langzamerhand in hevigheid toenemen moet te nemen tot grondslag voor onze daden en de opvoeding onzer kinderen.* ,De orde, zelfs de meest kalme regelmatig heid, werd in deze vergadering, waar toch van doodschheid of dofheid geen sprake was, geen oogenblik verstoord. Muizestil was het, als wij daareven schreven, gedurende de rede van mr. Kolkman; toch werd die stilte één oogeriblik' op zeer gedruischvolle wijze onderbroken. Het was, toen de spreker zijn gehoor verzocht, het kaartje der districten van ’s Gravenhage, dat aan den ingang der zaal was uitgereikt, om te draaien ten einde met hem na te gaan wie alzoo kiezer worden. Het gedruisch, dat ’toen viel waar te nemen, bewees eerst recht, hoe vol het was in die stille zaal. „Het lijkt wel een hagelbui!* hoorden wij in onze nabijheid Ja, het was ook een hagelbui maar die nog niet uit de lucht is gekomen’ doch eerlang in Van Houten’s haver slaan zal’ zoodat er geen vrees meer bestaat, dat die haver hem nog lang steken zal en tot verwaten uitlatingen gaat verleiden, zooals Z.Exc. zich op den dag van de aanneming der kieswet’ in de Eerste Kamer veroorloofde, toen hij zich’ niet ontzag om, van zijn positie als minister der Kroon misbruik makende, de krijgsleus aan te heffen: „Protectie, clericalisme! waarachtio- dat willen ook wij niet!* Ook wij niet. Wie, wat moet onder dat ivy verstaan wor den .Doch, aldus besluit de Residentiebode, laat ons gerust wezen vergaderingen, als we moch ten bij wonen, bevestigen ons hoe langer zoo meer in de overtuiging: ,Uwe kromme spron gen hebben uit, Excellentie!* De vraag der preventieve hechtenis, waarop in den laatsten tijd weder meer de aandacht is gevallen naar aanleiding der maandenlange vrijheidsbeneming van twee personen te Rot terdam, achtereenvolgens verdacht gehoudcü van den moord op den jongen Hoogsteden al daar, wordt ook in bet Vaderland besproken. Het blad erkent t gewicht dezer aangelegen heid, maar acht de bezwaren vooralsnog on overkomelijk. Het spreekt van zelf dat het een groot onderscheid maakt of men wordt vrijge laten, omdat gebleken is dat men volkomen onschuldig is aan het feit, waarvan men ver dacht is, dan wel omdat er geen voldoende termen zijn gevonden om voort te proeedeeren. Zou in ’t eerste geval een geldeljjke schade vergoeding nog maar een schamele compensa tie zijn voor het aangedane moreele leed, in het tweede geval zou het wel eens wat bar kun nen zijn, dat de Staat nog schadevergoeding zou moeten toekennen aan hem, die er in ge slaagd is de justitie handig om den tuin te leiden. En ’t zou moeilijk zijn een juiste scheids lijn te trekken. De onthouding van schadever goeding zou, is het verleenen regel, altijd nog eenige smet werpen op den betrokken persoon als een onuitgesproken verdenking. En is men uit vrees voor onbillijkheid erg faciei met het verleenen van schadevergoeding, ook al staat de onschuld van den betrokken persoon niet muurvast, dan kan men ’t gevaar loopen dat hij, die al schadeloos is gesteld voor het on dergane leed, later nog weer eens moet wor den ingerekend, omdat hij ten slotte blijkt toch niet onschuldig te wezen. Het blad ziet geen kans die moeilijkheden te overwinnen, maar wil aannemen dat er on der haar deskundige lezers zijn die ’t wel kunnen. - SI kieirs- b immiiiiup I'lioi! os wiii 'W 16 4 kER (OlitAV

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1