(BEUffi ffl HET 1MDIS5MW SIM. I 1 No. 91. E E N-E N-V IJFTIGSTE JA 1396 Nationale Militie. POLITIEK. W O £2 TV 1) A. O- 11 N O V EM B E 11. ht en UIT DE PERS. BINNENLAND. I Alle brieven in te zenden. oï ,n- ra, ïS tl fl ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, Cents, Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Woensdag avond had in Plancius, te Amster dam, een vergadering plaats, uitgaande van het „Comité ter bestrijding van het militarisme.* Als eerste spreker trad op dr. Louis A. Bahler, predikant te Schiermonikoog, met het onderwerp „Liefde en Oorlog.* Hij wees er op, dat in elk schepsel tweeërlei principes wonen. Spr. wilde ze noemen „liefde en zelfzucht*. Slechts een van de twee principes kon men huldigen. Zelfzucht was de menschen eigen geweest van l k Mr. A. Kerdijk komt in het Soc. Weekblad terug op het vonnis gewezen tegen de dames kleermaker te Ltrecht wegens overtreding der arbeidswet, ’t Weekblad van het Recht heeft zich op afkeurende wijze uitgelaten over ’t geen mr. A. K. schreef en er op gewezen dat de rechter, persoonlijk met de zaken bekend, be ter kan oordeelen, dan iemand die er geheel buiten staat. In antwoord hierop geeft de heer Kerdijk thans de overwegingen waarop het vonnis rust. Hij voegt er het volgende aan toe „waar aldus het vonnis zelf den lezer is voorgelegd, zou ik er niets meer hebben bij te voegen, indieu niet scherp gelaakt ware mijn opmerking, dat, „door zulk een vonnis, ondanks zóo belastende omstandigheden gewezen (met oplegging, niet van hechtenisstraf, maar slechts van een geldboete, en zelfs nog ver beneden het maximum), het vertrouwen des volks in de rechterlijke macht wordt geschokt of nog ver der ondermijnd wordt.* Deswegens, en in verband met hetgeen ik eenmaal in de Nederlander van 24 Maart 1893 schreef over een beweging, naar aanleiding van een reeks van vonnissen door rechters in Fries land op touw gezet, welke beweging door mij „een gevaarlijk spel* was genoemd deswe gens en in verband daarmede stelt de Amst. Courant mij de vraag, of dan „het vertrouwen van het volk in de rechterlijke macht, tenjare 1893 nog noodzakelijk, thans niet langer on misbaar is.* Zie nu eens, hoe ik thans zelf schuldig sta aan hetgeen ik destijds met klem afkeurde Jammer maar, dat die vraag niet te goeder trouw had kunnen worden gedaan, indien het Amsterdamsche blad behoorlijk geweten had wat in 1893 eigenlijk door mii geschreven werd, en waarover het toen liep. Tien wees ik aan, dat door de leiders der beweging „ernstige mis drijven in beteekenis werden verkleind.* Toen betoogde ik, dat „het niet aanging, zoo in het algemeen te spreken van te harde straffen in een reeks van gevallen, die uiteenloopend van aard waren.* Toen mocht ik vragen, „hoe de heeren wisten, vanwaar zij het bewijs haalden* van hetgeen zij beweerden; namelijk, dat de rechters er op uit waren geweest „socialisten onachadelijk te maken*, en „zich hadden ver- tus 1861 {Staatsblad no. 72), zooals die is ge wijzigd bij die van 4 April 1892 {Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeen tehuis te BOLSWARD, op Woensdag den 23 December 1896 des voormiddags ten 10 ’/4 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie; 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend; 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 10 November 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Dezer dagen is in den Haag gehouden de constitueerende vergadering eener Nederland- sche Vereeniging voor evenredige vertegen woordiging, uitgegaan van het initiatief van mr. J. A. van Gilse en C. E. van Koetsveld. De Vereeniging, toegankelijk voor meerderjarige Nederlanders en vercenigingen van verschillen de staatkundige richting, heeft ten doel het be ginsel der evenredige vertegenwoordiging, en in het bijzonder ecu voor Nederland meest ge- schikten vorm van evenredigen vertegenwoor diging ingang te doen vinden bij het Neder- landsche volk en de wetgevende macht. In het voorloopig comité zijn reeds de ver schillende staatkundige richtingen vertegenwoor digd. door de clericalen was gebroken, zoo ging ze in ’t geniep den aanwassenden stroom bekampen. Maar ook die strijdwijze vermag op den duur niets tegen de jeugdige veerkracht. Men zint, en na veel zinnen zal ’t er dan toch toe ko men: de liberale kleedij zal wijziging ondergaan. Het assimilatievermogen is thans werkzaam en ten gevolge van dien wordt de grijze toon meer rood of rose. Niet heelemaal rood, want langs natuurlijken weg gaat alles meer geleidelijk. Geen revolutie maar evolutie, zegt moeder na tuur. En op die manier wordt de vijand ver schalkt zonder dat hij zijn zin krijgt. De ge leerden drukken het uit in deze woorden Als het tij verloopt, verzet men de bakens. Zeker is deze verklaring niet de eenige. Maar ze is buiten haar natuurlijke afkomst te aannemelijker, omdat de rose-partij het kies- recht, zonder dit uit het oog te verliezen (sic), voorloopig wil laten rusten. Wil het niet zeg gen dat de rosepartij, om niet te worden terug gezet, moet zorg dragen dat de roode kleur vooreerst niet zoo druk wordt? De „nood der tijden* stijgt ook voor de libe rale partij. En om niet geheel uit den toon te vallen kleedt ze zich rose. Dat is politiek, met zijn tijd mee te leven. Ook is dit het eenige middel om voor de maatschappij ver dienstelijk te zijn. Maar ook ligt in die politiek iets dat afstuit. Wanneer de liberalen door den drang der omstandigheden op sociale hervormingen uit gaan, mag men immers ook vragen, of niet meer drijfveeren dan de natuurlijke dienst hebben gedaan. Zou ’t ook niet kunnen zijn dat de liberalen door, hetgeen bij het socialistische program den buitenkant vormt, over te nemen, zich willen voordoen als socialistisch, om de nog ongeorganiseerde werklieden af te houden van het socialisme We vragen ’t maar en wel op grond hiervan, dat onder de reeks van voorgestelde hervormin gen geen enkele de kern raakt van ’t sociale vraagstuk. Nu ja, wat maximums en minimums voor hen die werk en brood hebben zijn niet te verwerpen, maar die broodeloos zijn om dat ze geen werk kunnen krijgen Men paait op die wijze den „gezeten* werk man en laat de werkelooze massa verzinken. ’t Is politiek om aan ’t roer te komenmen vleit den machthebbende en den machtelooze ziet men niet aanprecies de algemeene trek waaraan onze heele maatschappij mank gaat; de natuurlijke trek al weer, die koketteert met den kiezer, en den niet-kiezer tot de „orde* roept met marechaussees en politie. Waarom wordt de macht gezocht om recht te doen? Waarom niet omgekeerd aan het recht de macht ontleend? Dat’s politiek. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek., voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus- Naar de Vaderlander meldt zijn in de vorige week, op een vergadering waarop nagenoeg alle provincies van ons land vertegenwoordigd waren, de hoofdbeginselen vastgesteld voor een nieuwe politieke vereeniging. Zij zullen wel dra worden voorgelegd aan een talrijker ver gadering, waarin de statuten ter tafel gebracht en naar men hoopt gearresteerd zullen worden. De vereeniging wil niet kerkelijk zijn in roomschen zin, maar zal wel tegenover het streven der ultramontanen, om het gezag te brengen in handen der bisschoppen, een pro- testantsch karakter dragen, en niet voorbij zien dat de kracht van het protestantisme in ons vaderland voor een goed deel schuilt in de oude, historische; volkskerk. De vereeniging wil, dat op elk gebied van het openbaar en volksleven in Nederland en zijn koloniën God als de hoogste macht zal geëerd en de christelijke beginselen van liefde en ge rechtigheid gehuldigd zullen worden met woor den en met daden. De liberale partij was voor eenige jaren anti- clericaal; ze verzette zich tegen den invloed van de Kerk op den Staat. Heviger werd de strijd toen de clericalen veld wonnen; met vrij groote zekerheid voor spelde men hun overwinning. Voor het zoover was dat men capituleeren moest voor de cleri cale beut, kwamen er liberale leiders op den katheder die uitkwamen voor hun geloof; tegen de geestelijkheid streed men immers en niet tegen den godsdienst. Het was of de liberale partij uit vrees voor de overheersching der gees telijkheid zich stelde onder de bescherming van den godsdienst. Het was of maar wie is in staat te zeggen waarom in die kritieke dagen zooveel witte dassen werden gezien onder onze vrijzinnige liberalen? De een zei er dit van, de ander weer iets anderswant men meende er iets vreemds in te zien en toch langs zeer natuurlijken weg is hier een verklaring te ge ven. Is niet de rups die van het koolblad leeft groen, of de vleermuis die in de schemering rondfladdert grijs? Is niet de beer aan de polen wit en in de Alpen bruin De naturalisten noemen dit het vermogen van assimilatie, dat wil zeggen de gave ons uiterlijk van kleur te veranderen en die te brengen in overeenstem ming met hun omgeving. Als sprekend voor beeld van deze natuurkracht wordt meestal op het kameleon gewezen, een diertje dat op de hoo rnen leeft en van huidskleur verandert al naar het gebladerte van den boom gekleurd is waar op het zich bevindt. Als reden van deze kleur- wisseling geven de geleerden op, het gebruik maken van berekening of het pogen om te ont gaan aan de aandacht der vijanden. Ook de liberalen zijn kinderen van moeder natuur en daarom komt ons de verklaring na tuurlijk voor, dat de liberalen godsdienstig wer den toen de clericalen den toon aangaven, zoo als de vleermuizen grauw zien wanneer de grauwe schemering over ons neer gestreken is. Op dit oogenblik leven we in de blijde ver wachting van het dageraads aanbreken. Het daghet in den oosten, zou de dichter zeggen de schemering wordt minder grauw, de boven schijf van de zon, bloedrood gekleurd, komt reeds over den rand van den horizont heenge- keken. Rumor in casa! Ontwaakt, gij die slaapt Oe zon gaat op, legt af uw grauw kleed en tooit u in de kleuren van het zonnespectrum. Natuurlijk, niet waar? Be liberale partij, die zich vertoont als de kleuren van den regenboog, afwisselend en toch den maar weer anti-clericaal. Tegen de soci alistische strooming heeft ze in stilte gewerkt °P minder faire wijze werden de aanhangers der nieuwe richting aan den dijk gezet. De wereld is immers groot genoegzei de firma Stork en wat die firma sprak, het waren woor den die veel liberalen als uit het hart waren gegrepen. da, juist! De wereld is groot genoeg, maar toch had het den schijn of ze voor de liberalen te eng begon te worden en alsof hun kracht I laagd tot politieke partijgangers.* Toen gold het dus gansch iets anders, dan in dit geval een vergelijking van het een met het andere is volkomen misplaatst; en zonder eenigerlei herroeping van mijn woorden van toenmaals, kon ik die van nu handhaven. Of deze laatste echter dan toch niet onvoor zichtig zijn geweest Of niet het Weekblad van het Recht gelijk heeft, waar bet ze vooral uit mijn pen, „afkeurenswaardig of althans be- denkehjk* vindt Ziehier mijn antwoord, met herinnering aan de Latijnsche spreuk, dat, wan neer twee hetzelfde doen, het daarom nog niet hetzelfde is. De een kan, op hetgeen hij aan merkt als de waarheidt wijzen ter waarschu wing in het belang van staat en maatschappij de ander, om er voor zijn strijd tegen die be langen mant uit te slaan. Mag ik mij niet vleien met de verwachting, dat de redacteur van het Weekblad van het Recht méér gelijke nis in mij ziet met den eerste, dan met den laatste Het tegendeel zou mi) spijten. Maar het zou mij toch geen leed kunnen doen ge voelen over het uitspreken van een waarschu wing, die, naar 't mij nog heden voorkomt, ge rechtvaardigd was door de feiten. I WÖs l 1 Binis- ffl unMil boh de z- a W 7 20 15 35 tó 5* 5*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1