MH MS H WlfflfflHUl) M 1)8 (BUS BMSStM SIM. No 93. 1896 Nationale Militie. E E N-E N-V IJ F T I Q S TE JA ARGAN Gh WO ETVSD AC4 18 IX O V E 31 B 12 it a enz. )t a a- a, I AD VEH TENT1ÊN meer e k I. >n- T- k- let eu en liberale celebriteiten als wijlen minister Pier son, ja, last not least, het fameuze Daily News en Advertentieblad, kortom, heel een korps van welsprekende woordvoerders hebben het ieder in zijn kring erover gehad, dat zoo’n ontwerp toch niet opging in liberale hersens. Ieder nain een deel van de natie voor zijn rekening. vormingsprogram. Namens het bestuur bestreed de heer Goeman Borgesius het amendement, en raadde onveranderde aanneming van beide considerantia aan. Te zes uur wordt besloten de debatten te sluiten en tot stemming over te gaan. Het amendement-Oppenheim werd verworpen met 36 tegen 16 stemmen. Ten slotte werd het geheele urgentie-pro- gram met de considerantia, waarin niets ver anderd is, aangenomen met 42 tegen 12 stem- moeraat, in haar vaart tegengehouden door het Rotterdammer blad, wordt de jongeling einde- Iflk gepakt door een paar Rotterdammer heeren. Maar als een hem bij de kraag heeft, komt er Van achter verdacht gemompel mr. vaa Kaalte verschrikt het buisje van den jongeling, die zich heeft losgerukt, ontvalt, aan zijn vingeren en hij Iaat den vluchteling ontkomen. En nu is o. i. het opmerkelijke, dat dé eene Rotter dammer hem bijna vogelvrij had verklaard en de ander hem bijna had gevat. Zou het ook hieraan liggen dat Rotterdam bijna de grootste stad is van ons land? KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 1 Oden Augus tus 1861 {Staatsblad no. 72), zooals die is ge wijzigd bij die van 4 April 1892 {Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeen tehuis te BOLSWABD, op Woensdag den IJ December 181)6 des voormiddags ten 10',4 ure in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie; 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ihgediend; 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebbeij aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van c|e gevorderde lengte. Sneek den 10 November 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. B I N N E N L A N U De vergadering der Liberale Unie werd Za terdag te Amsterdam gehouden. De voorzitter, de hoogleeraar mr. G. A. van Hamel, zeide in zijn openingsrede o. a. het volgende ,Bij een zoo groot program is verschil van opvatting natuurlijk. Maar men zal het ééns worden, waar het allen te doen is, om vereeni- ging van hen, die eerlijk en principieel op het zelfde standpunt staan. Hier komt spr. tot een subtiel punt. De eisch is gesteld om de can- didaten aan het program te binden. Wij heb ben genoeg van vage phrasesEerlijkheid in de politiek en duidelijkheid in de verklaring is noodig. Men wordt niet aan letters gebonden- V™“o™v“en \d°el iS Caüdi’ v—w|BHUlg) uai aten en kiezers te binden, heerscht er mis- candidaten met volle overtuiging instemming verstand. Een zoo subtiele kwestie als deze betuigen met de strekking van het geheel her- band kan slechts door loyale opvattingen wor- den opgelost." De rede werd herhaaldelijk toegejuicht en gaf den heer De Kanter aanleiding tot een voorstel, dat met instemming begroet werd om het bestuur uit te noodigen, deze rede geheel onder het oog te brengen van het Ned. volk, opdat alle twijfel over de strekking van het programma worde opgeheven. Die rede moet inderdaad een bevredigenden jndruk gemaakt hebben. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave o Jredactie betreffende, franco in te zenden. De A. R. C. koos de renteniers en de keur van de natie het Handelsblad sprak tot het hart des lands, de handelaren en gros en dé tail mr. Pierson voerde het woord voor de ad vocaten en staatslieden en dr. Ritter, die toch niet voor niemendal hoofdredacteur is van een zeer verspreide krant, kwam toen op de geluk kige gedachte dat ook de hof]esbewoners belang hebben bij sociale liberale hervormings-plannen en diensvolgens sprak dr. P. Ritter op welspre kende wijze voor allen die leven in ballingschap of die zuigen aan de achterste speen. En ziet! Al het spreken schijnt vruchteloos geweest; het ontwerp ging door, bijna zelfs ver scherpt nog van geavanceerd liberaal tot demo cratisch. Mr. A. Kerdijk, ziende dat er zoo weinig oppositie was, en vurig begeerend een hoop van die liberale lui van zich af te stooten, nam het elixirfleschje, om er nog een druppel twee, drie bij te doen. Maar de eensgezinde broederliefde, waartoe de N. R. C. c. s. te on zaliger ure de liberalen opriepen en die in deze vergadering wilde ontaarden in slaafsgezinde broedermin,, ze kwam op dat oogenblik boven;— en mr. A. Kerdijk kon er de kurk weer op doen; ’t was bitter genoeg. De menschen die zich spitsten op standjes in ’t liberale kamp, ’t zij uit nieuwsgierigheid of uit eenige andere oorzaak, zijn natuurlijk teleurgesteld als de anderen. De democraten1 van allerlei slag hebben uit deze vergadering den indruk meegenomen dat ze op hun hoede dienen te zijn; het eenige wat hen gerust kan stellen is het feit dat de vergadering tegen mr. Kerdijk zei: niet meer, dank je! Een feit van ondergeschikt belang maar toch zeer opmerkelijk in een vergadering als deze dienen we even te releveeren. Het bestuur der Liberale Unie heeft in het Rotterdamsche blad zijn hardnekkigsten tegenstander gehadvoor deze Rotterdammer teleurstelling echter werd het bestuur schadeloos gesteld door een sur prise, ook uit Rotterdam herkomstig. Slechts twee der vergaderden, de heeren van Raalte en van Gilse, beide Rotterdammers, hebben de kern der democratie, het algemeen kiesrecht, durven aanbevelen. De eerste zelfs noemde in zijn rede het woord van het raadsel. Maar later trok de heer van Raalte het weer in, want er kwam storm opsteken in de effene water vlakte van deze naam-democraten. En zóo had de heer v. R. het niet bedoeld; nu ’t zoover rustig was afgeloopen eu de vogels gelijmd schenen, deinsde hij terug voor zijn eigen stout moedigheid. Eu daarmee viel de kern weer in ’t water, om voor eenigen tijd rust te vinden in de onderste lagen. Is het feit niet opmerkelijk? De liberale partij De heer Oppenheim althans meende, dat als de rede des voorzitters den leden der Unie vooraf bekend ware geweest, de Leidsche mo tie met zou gekomen zijn. Toch wordt de mo tie gehandhaafd, omdat er nog eenig verschil in den lande kan bestaan over de bedoeling der Unie. Nadat nog was medegedeeld, dat de land- bouw-paragraaf in het urgentie-program Was opgenomen, werd de Leidsche motie behandeld en op de reeds uit de beschouwingen der bladen bekende gronden verdedigd en bestreden. Terwijl de bestuürsleden zich buiten stem ming hielden, werd do Leidsche motie verwor pen met 46 tegen 25 stemmen. Dat de verdedigers, die genoemde motie na t aanhooren van de verzoenende strekking der rede des voorzitters inderdaad van meening wa ren, dat die motie wel achterwege had kunnen blijven, bleek o. m. uit het feit, dat de voor standers ervan, ook na haar verwerping, aan de verdere behandeling der programma’s bleven deelnemen. Het hervormingsprogram werd in zijn geheel aangenomen met 60 tegen 2 stemmen en 8 bui ten stemming. Daarna was het urgentie-program aan de orde. De heer van Meurs (Arnhem) wil aan par. 3 (vaststelling van bepalingen tot ingrijpende ver betering van woningtoestanden)’ toevoegen „en de daartoe noodige hervorming van het ont- eigeningsreeht." Dit amendement wordt aangenomen, waarna het program van urgentie zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Daarna volgde de behandeling van de con siderantia van het program van ürgèntie, aldus luidende „De Liberale Unie „Overwegende: „dat, met het oog op de algemeene verkie zing van 1897, het noodig is, eenige der in haar „Hervormings-programma" genoemde maatre gelen wegens hun bijzondere beteekenis voor de welvaart van het geheele volk en voor de verbetering der maatschappelijke verhoudingen in dien zin op den yoorgrond te brengen, dat zij van de te stellen candidaten verlangt niet enkel dat zij instemming betuigen met de strekking van het geheele hervormings-program- ma, maar ook dat zij van na te noemen maat regelen met volle overtuiging de urgentie er kennen; „dat de omstandigheden meebrengen, kies- recht-hervorming onder de urgente maatregelen voor het oogenblik niet op te nemen, omdat, hoe onbevredigend de tot stand gekomen rege ling van het kiesrecht ook moge wezen, het eisch van goede staatkunde is, niet op een nieuwe aan te dringen, zoolang de ervaring omtrent de uitkomsten der vastgestelde kies wet met betrekking tot het aantal kiezers nog geen uitspraak heeft gedaan; „verklaart enz." Prof. Oppenheim, uit Leiden, wilde uit de eerste considerans verwijderen de bepaling, dat van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. I li, 12 u IX X JE. leen öe N. Rotterd. maar ook het Handelsblad De vergadering van de Liberale Unie moet veel liberalen hebben teleurgesteld zij verliep zonder incidenten, kalm en eensgezind met aan neming der vrijwel ongewijzigde voorstellen van het Bestuur. In deze feiten het specifiek Noderlaudsche flegma voorbij te zien en op de bewonderens- waardige eensgezindheid tevens te gaan bou wen, zou een gevaarlijke dwaling zijn. Voor de geavanceerde liberalen ligt in deze omstan digheid een oorzaak van bezorgd zijn. Zij had den zich voorbereid op scheiding en zuivering en in die blijde verwachting zich versterkt ge voeld in de smalende houding van de Nieuwe Rotterdammer, wier invloed zij na de Takki- aunsche periode nog voor geducht hielden en zie, in de vergadering werd zelfs niet de flauw- ste natrilling vernomen van de zwaar dreunen de, gewelfde klaagzangen van dit blad. Na tuurlijk kwam bij dezen en genen geavanceer de de vraag op, of de liberalen de N. Rotter dammer afvallig waren geworden en of zij zelf den invloed van dit blad wellicht overschat hadden. Een andere vraag die zich moet heb ben voorgedaan was, o£ de aanhangers van de K. R., voor zoover ze in de vergadering aan wezig waren, om een of andere reden zwegen, misschien om straks, wanneer het op werken aau komt, een spaak in ’t wiel te steken, enfin, zoo iets specifiek liberaals in den trant van de N. R. Zoo zullen deze vragers gedacht hebben aan den Groninger professor, die de Liberale Unie vergeleek bij een misgeboorte, terwijl de professor Oppenheim, die afgevaar digde was van de kiesvereeniging waarin deze droeve kenschets werd gegeven, zich bijzonder beijverde om do vergadering te overtuigen, dat van de ontwerpen wel iets goeds was te maken. Inderdaad moeten geavanceerden, die deze en andere vragen zich stelden, onrustig gewor den zijn over het vreedzame en snelle verloop van eene vergadering, die weinig sprak, geen zweem van hartstocht verried en die bestond nit liberalen, waarvan de Groninger hooggeleer de -- niet prof. Oppenheimer getuigde, dat *e uitteraard verschillen moeten van meening zoo’n lange „waschlijst" van stellingen. Die onrust wordt de bron van nieuwe vragen nu het liberalismus voorloopig althans bijeen blijft; mettegenstaande het besluit tot zoo’n vervaar- *Ükeu reuzenstap zullen de geavanceerden reden hebben te vermoeden, dat hier politieke libe- aleu in piaat8 Vaa liberale politiek aan de ank waren; de herinnering aan partijen, die, tonder in de protestantsche kerk thuis behooren er in blijven met het oog op het buitenkansje eenmaal aan ’t roer te komen, om dan de an- eien machteloos te maken of overboord te "'erpen. Zooals het niet verwacht succes in zijn voor spoedige geboorte voor de geavanceerde libe- alen de soep minder smakelijk maakt en dreigt *un veerkracht te verlammen, is aan den an- ®ren kant voor de N. Rotterdammer liberalen uitslag evenmin een opfnssching. Niet al- achtervolgende den snelvoetigen, jeugdigen de^ ■V z« 9 o 0 r SO®K«> <<MKA V T. L 5 6 i S i 0

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1