(HIIHH MBr IMMSSMfflï SUM. No. 96 E E N E N-V IJ F T I G s T E 1896 Z A' E 1{ 1> .V o 28 I\T O V ID JVI 13 je 13. vergaderingen onder de leus BINNENLAND. I, en zelfs door molsgangen heendringt, te zullen de eenvoudigen ant- 1 veel knappe koppen aan *t werk. Nu zoo de Wijde Burg» l gesteld, niet alleen voor wat - woorden, bewijzen v. d. Bergh’s woorden „dat na de voorstelling van de moeilijkheid der In de jongste vergadering van het Centraal- Comité der anti-revolutionairen is het voorloopig project voor het concept-program van actie vast- het eigenlijk pro- straat alhier, Wijk 4, no. 1, kadastraal bekend Dat op Zaterdag den 12en December 1896 des middags te 12 uren, ten gemeentehuize ge- legeuheid zal zijn, om hier tegen bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoekers, als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau- uren, van de ter zake iugekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 28 November 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. behelst: „Bescherming van landbouw heid door herziening van rief van invoerrechten/? Is de verklaring aan aan te danken, dat handelaars vindt? man verklaarde eens men het met beloften niet behoeft te nemen. Is mijnheer bezig zijn theorie in praktijk brengen Het lid der Tweede Kamer mr. J. Lam brechts is, toen hij zich Dinsdag te Sitcard op het station bevond om zich naar Den Haag te begeven, onwel geworden en bewusteloos naar een hotel in de buurt overgebracht. Hoewel men aanvankelijk den toestand ernstig oordeel de, keerde het bewustzijn langzamerhand weder en meende men toen, dat er geen reden tot be zorgdheid bestond. Volgens later bericht echter is hij Woensdag nacht overleden. Hij bereikte den ouderdom van 57 jaren. De (antirev.) Ned. zegt omtrent het program der Katholieken het volgende: „Ziedaar den hoed, waaronder de geheele R. K. Kamerciub gevangen is, de heeren Bahl- mann en Scbaepman, d’Ansembourg en Borret Vermeulen en Kolkman, Harte en Michiels’ allen. Het manifest van het Episcopaat, om elkander niet te bestrijden, kan nu eerst op zijn rechte waarde geschat en kan nu uitne mende diensten gaan bewijzen. De Roomsche Kamerciub publiceert een program. De Room sche bladen mogen het niet bestrijden. De Roomsche eenheid is verzekerd. En de Room sche Maasbode, die al een klein dozijn artike len schreef ten betooge, dat de mandatarissen hnn mandaat niet kunnen vaststellen; mag zich stilhouden of komt in strijd met het vol gen van de leiding der bisschoppen/ In verband hiermee dient overweging wat de N. L. Crt. zegt van iemand die zich zijn vrijheid voorbehoudt. In het Weekblad voor Oldenzaal en Omstreken leest men: Aan de kiezers van het district Almelo. De ondergeteekende heeft zich ten opzichte van beschermende rechten voor landbouw nijverheid zijne vrijheid voorbehouden. Dr. Schaepman. Hoe komt het, dat diezelfde dr. Schaepman het katholieke program onderteekende, dat o. m. behelst: „Bescherming van landbouw en nijvei- ons Nederlandsch ta- de kiezers wellicht hier- men in Twento veel vrij- Men weet het, dr. Schaep- in de Tweede Kamer dat aan de kiezers zoo nauw d. Bergh’s niet-eenzijdig- al vast het radicale hooi in den berg te helpen of ander jalousie rijden. J Het politieke raadsel van onze dagen ziet i er een ADI ERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken egel meer 71;, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bü den uitgever. HOE S AOO D Het feit is bekendsociaal-demooraten, die t zich een eer rekenen dien naam te dragen, doen hun best om voor de aanstaande verkie zingen van de arbeiders-kiezers, zoo velen als doenlijk is voor hun pogram en partij te winnen. I Als doenlijk 611 oirbaar hnsnlinuwon Ta Kint- s hem te glad af is. arbeiders-kiezersvereeniging/ aan Levie’swaar; óf 41Ji I PP de hoogte te moeten stellen waar hun de gelegenheid wordt geboden eens kennis te ma ken met de sociaal-democratische wenschen in den I 'le niet-socialistische arbeiders i aQ Paulus, dat men alle dingen moet onder hoeken om van toepassing in deze materie Of worden aan v. eid parten gespeeld door een pe métier? In elk geval, arbeiderspartij is, wil men uitmaken wie de leiders moeten zijn. Het eene program ziet er gemeente Sneek, Sectie B, no. 2843. op een kleine variatie na uit als ’t andere: vooruitstrevend is ’t wachtwoord. Kwaad kan 't volstrekt niet zich eens te zetten aan de op lossing van een raadsel. Op school doet men het ook en toch niet uit tijdverdrijf. De ar beiders zelf moeten uitspraak doen en dus is ’t maar de quaestie hoe ze te lijmen. Zouden de sociaal-democraten daaraan geen deel mogen hebben? Waarom brengt v. d. Bergh ze dan in verdenking wanneer ze langs een omweg aanraking zoeken met de arbeiders? We laten aan den heer v. d. Bergh over een antwoord hierop te geven, en merken daar bij op, dat het in de oogen van het een voudige volk een beter figuur zou maken, wanneer personen van andere richting dan de socialistische, die over hun slimheid iets wil len schrijven, zich er toe bepaalden, hun medelijden te kennen te geven met een partij die, dank zij de verdachtmaking en tegenwer king van allerlei aard, tot zulke hulpmiddelen de toevlucht moeten nemen en de bewondering voor deze vernederde partij, die zoo handig weet te manoeuvreeren in den strijd tegen de machtigen. Wie over dit laatste den staf wil breken moest doordenken om tot de conclusie te komen, dat de oorzaak van deze politieke slimmigheden dieper ligt. En aangezien mr. van den Bergh een academische opvoeding heeft genoten en dus doordenken geleerd heeft, valt o. i. over zijn geschrijf geen ander oordeel te vellen dan wat hij zoo gaarne de arbeiders in den mond wil geven betreffende het bedrijf der sociaal-democraten. „Aan elkaar gewaagd/ zegt de een, en weer een ander zegt: „dat de pot den ketel zijn zwartheid verwijt®. Inder- daad, lezer, de rechter is geen haar beter dan de gevonniste. Hoe snood! als ’t snoodheid is tenminste. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt bekend, dat de COMMISSARIS der KONINGIN in deze Provincie op Woensdag 2 December e. k. deze gemeente zal bezoeken dat alsdan te twee uur, aan Rijksambtenaren eu verdere ingezetenen gelegenheid zal worden gegeven Zijn Hoogedelgestrenge te spreken dat Dinsdag, 1 December d. t. v. ten Raad- huize de audiëntielijst ter teekening zal liggen. Sneek den 26 November 1896. De Burgemeester voornoemd, ALMA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een ver zoek met bijlagen van J. E. de JONG en K. ZANDHUIZEN, beiden wonende te Akkrum om vergunning tot het plaatsen van een EEST ten behoeve eener op te richten Tabakskerverij in het gebouw, staande aan d "r Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.—franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave u redactie betreffende, franco m te zenden. handen relaas der historie in met de bijvoeging van eenige insinueerende beschouwingen en de van nederigheid getuigende uitlating, dat hij er zich niet over uit zal laten, welke naam volgens hem bij zulk een handelwijze past. De arbeiders staan den heer v. d. Berg voor keuze: aan wie moeten wij onze belangen toe- I vertrouwen? Aan Troelstra c. s., die geen I namen noemen bij het opstellen van hun snood ■voornemen, of aan Z. v. d. Bergh c. s. die I geen naam wil noemen bij de onthulling der snoodheid. Heel veel verschil zullen ze niet kunnen vinden en wanneer ze onnoozel genoeg »ijn om te beantwoorden aan ’s heeren v. d. Bergh’s verwachting, zal hun goede trouw al licht de voorkeur geven aan Troelstra en con- I sorten, omdat deze zich onthouden van onthul- I lingen met de deemoedige betuiging zich te I Willen onthouden van het kwalificeeren eener dergelijke snoodheid. En niet enkel om deze reden zullen ze Troel- 8tra c. s. prefereeren. Immers na het relaas van den heer v. d. Bergh te hebben gelezen zal bij hen de vraag opkomen, waarom in dit stuk werd ingelascht de opmerking, dat de soci- aal-democraten met spek schieten, door hun klein clubje den volke te willen presenteeren als „de arbeiders/ Buitendien zal het goedaardige volk j meer sympathie koesteren voor den guitenstreek I van Troelstra en Schaper, dan voor de onthul- I liag met insinuatie en verdachtmaking van mr. I z- v, d. Bergh. Verder zullen de arbeiders zich i I achter de ooren krabben over Bij deze Courant behoort ale Bijblad Peuil- leton-nummer 234. - hij het noodig acht de arbeiders er van op de j hoogte te brengen* dat zijn standje er bij verliezen kan. Zonder het rondweg te hebben neergeschreven, lezen de arbeiders uit v. d. Bergh’s ingezonden stuk niets anders dan een waarschuwing om zich te wachten voor de so ciaal-democratische snoodaards^- zoo iets wat op de markt ook wel gebeurt, als b. v. Zadok zijn Als doenlijk en oirbaar beschouwen ze het concurrent Levie niet kan uitstaan, omdat deze v— mankeert er altijd iets ze is niet geprijsd, óf Levie verkoopt laken dat „gegoten* is; enfin, khoop- mansachtig. Maar Zadok weet toch wel dat het niet net? jes is, zijn kleiner broertje Levie te plagen! En waarom zou Levie niet hetzelfde recht heb ben om de bruid te schaken als Zadok of een j ander We leven in een tijd van rumoer. Van alle zijden komen de mededingers in de liefde op dagen; liberalen, radicalen, socialen en cleri- calen Auf! liebe Sanger! Greifet in die Saiten Die Aufgab ’ist gestelltkampft um den Preis!— aldus de oproep en daaraan mag ieder mee doen, Levie ook en Zadok ook. Wollt ihr des Sunders Hoffnung rauben? Neen, mr. van den Bergh, Die ihr so stark im reinen Glauben Verkennt ihr so des Höchsten Rath? Welke zonde is nu de zonde der sociaal democraten? Zonder ze van zonde te willen vrijpleiten is toch in dezen geen schuld in hen te vinden. Sociaal-democraten zijn sinds jaren op allerlei wijs verdacht gemaakt bij de werk lieden; nu weer door mr. van den Bergh den radicaal, en vóór hem door de liberale pers. Moeten menschen, die iets aan 't volk re zeg gen hebben, omdat ze niet de macht bezitten tegen dezen troebelen stroom op te roeien, dat alles maar geduldig en werkeloos aanzien Neem het ze dan kwalijk wanneer ge ’t met uw moreele politiek niet kunt rijmen zoodra ze dep regel in praktijk brengen, dat wie niet sterk is slim moet zijn. En wanneer v. d. Bergh het gevaar ducht dat daardoor het volk onder so- cialistischen invloed zal komen, heeft hij geen hoogen dunk öf van de arbeiders of van zijn politieke beginselen. Maar of ’t verstandig is met ’t oog op de belangen der partij die men voorstaat het een of andere te laten dóórsche meren, we laten aan mr. van den Bergh het de eenzijdigheid oordeel hierover. En indien hij mocht meenen Van mr. Z. v. d. Bergh, die meent de arbeiders door zijn onthullingen de niet-socialistische ar beiders voor den socialistischen vloed te be- waren, dan zou ’t niet onmogelijk zijn dat de i zon- ervaring zijn meening logenstraft. Waren we kijker te loopen. Is, zoo zullen hem een goeden raad schuldig, we zouden hem -j vragen, de leer dan willen adviseeren tegenover dien vloed, die i door alles, zelfs door molsgangen heendringt, - daaruit het goede te behouden, dan de moeite te sparen zoo’n doorzichtig scherm op te stellen en maar liever zijn best te doen bijeenroepen van „vorming eener Natuurlijk zal, indien deze eerste poging succes heeft, een tweede worden gewaagd, ten doel hebbende de nieuw-vereenigden te brengen tot de partij der sociaal-democraten. De heer Z. v. d. Bergh acht het de moeite i waard het publiek hiermee op de hoogte le stellenaan verschillende bladen, vooral die in handen van den werkman komen, zendt hij het M --f piVJVVU »UU1 HUI aaEKEBE WEKER COUR Ï1HB El IIHWWIIM Wl! M I -C-J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1896 | | pagina 1