a KIEWS- IJ 1WWIHL19 ms Dl ffliEBTE B HET Klfflffiffllï SSEM. I Nationale Milife a. N a. No. 1. 1897 T W E E “E N-V IJFT I G S>T E OU DEJA ARS-AVOND, Z AT E R O O- 2 J A 'S U A H I. BINNENLAND. De radicale vereeniging heeft eergister avond Deze CO GRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTEN'TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents? voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. De Centrale Christelijk-Historische Kiesver- eeniging in het district Hilversum heeft tot can- didaat voor de Tweede Kamer gekozen jhr. mr. J, H. J. Quarles van Ufford, burgemeester te Noordwijk en lid der Prov. Staten van Zuid- Holland. De Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging in dit district heeft haar candidaat nog niet geproclameerd, maar wenschte daarmee te wachten, totdat baron Mackay, die lid van de Rekenkamer werd, zou hebben opgehouden Kamerlid voor Hilversum te zijn. Indien wij wèl zijn ingelicht, zegt de Stand., heeft echter de Centrale Vereeniging in haar jongste vergadering besloten mr. A. P. R. baron van der Borch van Verwolde te candideeren. Dit besluit werd genomen met eenparige stem men, zoodat er van verschil onder de antirevo lutionairen in Hilversum geen sprake is. Es murmeln die Wogen ihr ew’ges Gemurmel, Es wehet der Wind, es fliehen die Wolken, És blinken die Sterne gleichgultig und kalt, Und ein Narr wartet auf Antwort. l‘4 A Onlangs werd door den raad der gemeente Zutfen behandeld een verzoek van Gedeputeer de Staten van Gelderland om te dienen van be richt en raad op het adres van acht raadsleden, om de gemeentebegrooting voor 1897 niet goed te keuren, wijl daarop verhoogde belasting werd voorgedragen met voorbijgaan vau de baten der gasfabriek, welke die verhooging geheel of gedeeltelijk konden voorkomen. Burg, en Weth. stelden toen voor in af wijzenden zin te adviseeren, omdat de begrooting eenmaal was vastgesteld en de raad toch altijd, bij ’t sluiten der rekening van de gasfabriek, bevoegd is over eventueele saldo’s te beschikken. Dat voorstel werd evenwel verworpen een ander voorstel werd niet gedaan, dus Gedepu- Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWÏTZ, Secretaris. KENNISGEVING. LICHTING VAN HEU JAAR 1897. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 {Staatsblad no. 72), zooals zij is ge wijzigd. bij die van 4 April 1892 {Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeen tehuis van Schoterland te HEEREN VEEN op Dinsdag den 19 Januari e. k. des voormiddags ten 11 ure. Dat iu die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 23 December 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWIÏZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Raad d.d. 7 December 11. no. 20, houdende oprichting van een pensioenfonds voor beambten en werklie den der Gemeente, beneden den leeftijd van 40 jaren, N nodigen hen uit, die ingaande 1 Januari 1897 wenschen toe te treden, zich op Zatev dag 2 Jartuari e. k., ’s middags 12 uur, ten Raadhuize aan te melden. Sneek den 29 December 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWIÏZ, Secretaris. een algemeene vergadering gehouden ter be- i spreking van de onderwerpen van het verkie- i zingsprogram der radicale partij, die in de dis- °Ld°°' trictsvergaderingen tot discussie aanleiding bad- De plannen om aan het Rembrandtplein te Amsterdam naast „Mille Colonnes" een grvute inrichting als die van Krasnupolsky te ooeu verrijzen, nemen een bepaalden vorm aan. Men meldt althans dat de perceelen 17, 19, 21, 23 en 25 van Mille Colonnes tot de Balk in ’t Oog Steeg het eigendom zijn geworden van een maatschappij „Nederland." Deze maatschappij noodigde een viertal be kende architecten uit tot een ouderlingen wed strijd voor het ontwerpen van de plannen voor een groot café restaurant met hotel op de bo venverdiepingen en kende aan die des heeren G. van Arkel den uitgeloofden prijs toe. In de jongste vergadering van stemhebbende leden der Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam hadden de gewone jaarlijksche verkiezingen plaats. De heeren C. L. Dake en J. H. Wijsmuller, respectievelijk voorzitter en plaatsvervangend secretaris, stelden zich wegens drukke bezigheden niet herkiesbaar. Herkozen werden de heeren Bart v. Hove, Gerard Mulle? en H. W. Jansen. Gekozen de heeren E. 8. Witkamp Jr. en Joh. F. Hulk. Het bestuur is voor 1897 geconstitueerd als volgt: Bart van Hove, voorzitter, H. W. Jansen, viee-voorzitter, Gerard Muller, secretaris-pemiingmeester, E. S. Witkamp Jr., plaatsvervangend penningmeester en Joh. F. Hulk, plaatsvervangend secretaris. BEKENDMAKING. Inschrijving voor de Nationale Militie. Lichting 1898. Voor het standbeeld van Tromp te Rotter dam op te richten, is reeds ingekomen een gift van f 1500, twee van f 1000, eenige van f 500, van f 300 en van f 250 en ruim 20 van f 100. Ongeveer een vierde van het benoodigde bedrag is bijeen. Een rondschrijven om bijdragen is thans algemeen verspreid. Donker en somber waren de laatste dagen ▼au ’t wegstervend jaar, dat zich-zelf straks in mist, en nevel gaat begraven. Alleen de groe ne kerstboom met zijn flikkerende lichtjes en de schitterend verlichte christentempels, waar op nieuw het jubellied: „Vrede op aarde! Iu meuschen een welbehagen!* door millioenen geloovige menschenkinderen werd aangeheven, bracht wat licht en warmte in huizen en har te». Millioenen menschentongen hebben eeuwen lange het lied van vrede en verbroedering her haald, dat eenmaal boven Bethlehem’s velden zou hebben weerklonken, en hunne lippen heb ben „amen gefluisterd, als in de christen tempels geleeraard werd„Kinderkens hebt elkander lief!* Geslachtenen geslachten zijn sedert gekomen en heengegaan, in de geschiedenis der mensch- heid vaak niets achterlatende als een bloedige vore, waarin het zaad der humaniteit niet dóór hen was uitgestrooid. Toch hadde.n ze indertijd mee ingestemd met de Kerst-hymne en zeiden ze te gelooven in de blijde boodschap, die het rijk van vrede en liefde aankondigde. En nü nog, terwijl dezer dagen op nieuw het „Vrede op aarde!* door de christenheid werd aangeheven, vraagt men zich onwillekeurig al wat is er toch van dat rijk van vrede en lief de, dat na verloop van bijna negentien eeu wen dus waarlijk geen kinderleeftijd meer nog op zoo wankele beenen staat? „Wat leutert gij van vrede en broederschap?! Kijk in en om u klinkt een sonore stem. ’t Is die van den ernstigen, strengen, eerlij ken Sylvester, die ons slechts éénmaal in ’t jaar komt bezoeken, liefst in „d’Ernst der eenzaamhied, „Als vraag zich voegt bij vraag en 't ang stig ruischt „In ’t diepst van ’s menschen diep: „van waar waarheen Dan komt hij met de ernstige vermaning, om tusschen al de druktes van de dagelijksche be slommeringen eens een oogenblik tot ons zelf in te koereu en wat zelf- en menschenkennis op te doen, door nog even achter ons te zien, opdat er een leerrijk verband blijve tusschen *t heden en ’t verleden. „Wat leutert gij van vrede en broederschap? Kijk in en om u,* voegt hij op ernstigen toon de christenwereld toe. „Gij zingt: „Vrede op aarde!* en het werelddeel dat speciaal uw rijk heet te zijn wemelt van soldaten, het militarisme viert in al uw beschaafde staten zijn triomf en het volk wordt uitgezogen door de lasten der oorlogsbudgettenEn uw onderlinge broederschap? Geef hier uw Diogenes-lan- taarn, opdat ik ze zoeken kan’t Is immers strijd en nog eens strijd, zoowel op politiek als sociaal gebied! Scherper dan ooit doen de so ciale nooden zich gevoelen, steeds heftiger en bitterder wordt de strijd op economisch gebied, zich oplossende in den strijd om ’t bestaan steeds somberder en donkerder de toekomst. Hoe klopt dat alles met uw kerstliederen en uw oudejaarsavond-meditaties? Wat blijft er over van het triomflied op uw negentiend-eeuw- sche beschaving? De strenge Sylvester zwijgt; maar dat zwij gen stemt tot nadenken, nu hij ons met een vingerwijzing plaatst voor den oceaan van ’t verleden, in welks schoot het jaar 1896 straks g^ten, als een kruimeltje der eeuwigheid zal wegzin- de ken. Ziet, daar komen ze aanrollen onder den donkeren hemel, langs het onafzienbaar, eeuwig verzwelgend element, de sombere reus- houders achtige golveu met hun wit gepluimde, soms bloedrood of met bloederige strepen gekleurde koppen, die eeuwenlang elkaar voortstuwen, over elkaar heen rollen en elkaar verzwelgen ziet, daar komen ze aanrollen, de golven uit den oceaan van ’t verleden, monotoom de geschiedenis der menschheid zingende die in hun schoot verborgen ligt en van het strand afslaande, wat haar thans toebehoort: het jaar 1896. En de eenzame mensch, die eeuwige wente ling van komen en gaan bepeinzende, vraagt op Sylvester-avond onwillekeurig weer met den dichter Sagt mir, was bedeutet der Mensch? Woher ist er kommen? Wo geht er hin? Wer wohnt dort oben auf goldenen Sternen?* trictsvergaderingen tot discussie aanleiding had den gegeven. De vergadering vereenigde zich met het program. Door dezen en genen wer den echter nog eenige punten aan de hand ge daan, welke men als weuschelijkheden in het verkiezingspregram opgenomen wilde zicu, als een ministerie van arbeid, een ministerie van landbouw, regeling van het verzekeringswezen door den staat, invoering van het stelsel der voorwaardelijke veroordeeling. Door den voorzitter werd de opmerking ge maakt, dat het verkiezingsprogram onmogelijk aan ieders wenschen zou kunnen beantwoorden. In de eerste maand van 1897 zal mr. P. J. Troelstra, te Utrecht, namens de Sociaal-Demo- l“cratische Arbeiderspartij iu het district Schoter- land op verschillende plaatsen optreden. Erie sprake van, hem candidaat voor de Tweede Kamer te stellen. VElik 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, o 1b deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hy woont: 3. i v a _r dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands geves tigd is, in de gemeente waar hij woont; 4. van den buiten's lands wonendén zoon van een Neder lander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in* die geen Nederlander is; «o in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderloozezoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van 's Lands dienst in ’s Rijks Overzeesche bezittingen of Koloniën ..woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wet- aan te geven tusschen den Isteu en den Bisten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn valer, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zqodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven by Burgemeester en Wethouders der Gemeente waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden Baarbij gelden de bepalingen der 2de eu 8de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in bet register van het jaar, waar* toe hij volgens zijnen leeftijd behoort Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester en Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG^den x6en JANUARI 1897, ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zit ting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelyke in gezetenen, die op den leu Januari 1897 hun 19de jaar waren ingetreden. en die alzoo geboren zijn in 1878, Terwijl overigens de inschrijving ter Secretariedezèrgemeen te kan geschieden van ’smorgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Snerk, den 15 December 1896. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56) Brengen ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende: Art. 15. Jaarlyks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den laten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hy, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hy binnen het r(jk verbluf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 4 I .-■A’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1