NIEIWS- ÉS WTIfflHUB M Hl g- ÉEIKTÉ B HET ARMKDISSEISNT S1IH. eei der ï-d No. 2. N a. 1897 HOE WIJ VOORUITKOMEN. vers, bot Nationale Militie. )n sta W O 13 W JO O 6 J Pi U A. It I. in. BINNENLAND. J deze voor ons land merkwaardig geweest. 4. Wettelijke regeling van het arbeids-con- Deze CO UR AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. der GE- b e- ?njs rik- ijdt, die een er- 34, rag, an- 48.00, r.oo i AM. )ee.fc 9’A. 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad no. 134), de ingezetenen: dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gele. Met 1 Januari 1897 zijn eenige hoogst be langrijke wetten in werking getreden. Bovenaan staat de nieuwe kieswet. In de tweede plaats de belangrijke wijzigingen, op voorstel van den heer Hartogh in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering gebracht, waar door in de processen vele vereenvoudigingen worden aangebracht, de spoediger beëindiging wordt bevorderd en de pas afgesneden aan chicanes. In de derde plaats de nieuwe regeling der personeele belasting, welke de vrijstellingen voor mingegoeden zeer uitbreidt, aan vele anderen een aanmerkelijke verlaging van aanslag brengt en tal „van onrechtvaardigheden van de oude wet op heft. Reeds wegens het tot stand komen van Bij de wisseling des jaars neer te zitten, o 'erziende het verleden en daarna een blik werpende in de toekomst, zonder daarbij het heden uit ’t oog te verliezen, het is zoo natuur lijk, ons menschen als aangeboren. Alsof we uit de eeuwigheid gesproten, vluchtig het he den genietende ons blijmoedig gereed maken voor de eeuwigheid der toekomst op een gegeven oogenblik van ons standpunt in de ruimte van den tijd die geheele ruimte te over zien, om in het daaraanvolgend moment ons weer op te heffen en het zoo pas nog ingeno men tijdpunt te zien wegrollen in de ruimte achter ons gevoelen we ons hooger gestemd, omdat we ons dan onze waarde bewust wor den, als schakel te dienen die verbindt wat we doorleefden met wat ons te wachten staat, on ze waarde, geput uit de ervaring van ’t ver gane, die ons in de toekomst in staat stelt beter en juister te oordeeleu en te handelen, waar ook het nieuwe tijdvak ons plaatsen zal voor tal van vraagpunten zooals zijn ontelbare oorgangers dit gedaan hebben. Salomo’s autoriteit is niet bjj machte de waar heid te niet te doen, dat elke dag, elke maand, «Ik jaar ons nieuws brengt, dat, bij overeen komst met nieuws in ’t verleden, zich toch in sommige opzichten daarvan weer onderscheidt. Het leven is wisseling en bewaart ons dus voor eentonigheid; alleen de stemmingen van den mensch zijn misschien gedetermineerd in den loop der tijden zich gelijk te blijven. Het oude jaar was voor ons land en volk niet van gewone beteekenis. De partijen die sinds eenige jareu strijd voerden over de rech ten van den staatsburger om voor zijn belan gen te mogen opkomen en zich te doen gelden bij de keuze der volksvertegenwoordigers* ze hebben voorloopig den strijd gestaakt, de wa penstilstand is gesloten en daarbij werd aan de zwakkeren een deel hunner gevorderde rech ten toegestaan. Er waren er aan de zijde dier kleeneu, die politiekerwijze aanrieden het aan gebodene af te wijzen er moest meer gegeven wordenalles of niets was hun leus. Gelukkig voor de kleenen is deze raad in den wind geslagen want hoe men ook denke over deu directen invloed van het kiesrecht, hetzij men er torens op bouwen wil of wel de kracht ten goede er geheel aan ontzegt, één ding is zeker, dat indirect zijn invloed zeergroot blijkt te zijn. Immers, nauwelijks is de piet luttige wet van Houten er door, of heel de schaar van macht- en invloedhebbenden doet een onverwachten stap vooruit; alsof ze ge wacht hadden op deze uitbreiding, worden we overstelpt met een regen van vooruitstrevende denkbeelden. En avant la démocratie! en alles ging voor uit, als het schip, dat, gereed op stapel, in rus tige rust wachtte op ’t doorsnijden van den laat- eten kabel. en herinenting. Sneek den 5 Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Al) VER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Rijkspostspaarbank op 4 Juni 1896 in werking getreden. De vrijheid vanhet geweten is gehuldigd door de wet, op voorstel van den heer Gerritsen aangenomen, volgens welke ook gekozen leden van Prov. Staten en van Gemeenteraden even als den Kamerleden bij de grondwet reeds is toegestaan, in plaats van den eed de belofte mogen afleggen. Een nieuw reglement op de verkiezing van leden der Kamers van Koophandel en Fabrieken is vastgesteld, en de Rijkslandbouwschool is gereorganiseerd. In het wetboek van koophandel zijn de bepa lingen over de scheepsverklaringen verbeterd. Ter betere beteugeling van misdadigers zijn de strafregisters en de anthropometrische signa lementen ingevoerd. In het begin des jaars is de conversie der 31/, pCt. staatsschuld zonder eenig bezwaar tot stand gebracht en daardoor de rentelast met een paar millioen verminderd. Het telep hoon verkeer met het buitenland is uitgebreid door de opening van de gelegenheid om met Hamburg, Bremen en Berlijn gesprek ken te voeren. KENNISGEVING. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE, Lichting 1897. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72, zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56), noodigen bij deze de lote- lingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, wanneer zij verlangen bij de Zeemili tie te dienen, zich daartoe vóór den Isten Fe bruari a. s. ter gemeentesecretarie aan te mel den. Sneek den 5 Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. K E N N I S G EYING. Dichting van het jaar is97. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Snoek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals zij is ge wijzigd bij die van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeen tehuis van Schoterland te HEERENVEEN op Dinsdag den 19 Januari e. k. des voormiddags ten 11 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 23 December 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ^ Secretaris. 3. Kamers van arbeid, wier samenstelling vol- --o -van den arbeid tot zijn recht komt. - - 4. Wettelijke regeling van het arbeids-con- arbeidswet en der ^hinderwet, een nieuwe rege- I tract met name ter voorkoming van overmati gen arbeidsduur en van kinderarbeid zoolang het kind leerplichtig is. 5. Bepalingen omtrent loon en arbeidsduur Ongehoorde nieuwigheden n’en déplaise genheid wordt gegeven tot kosielooze inenting Salomo - hebben in den laatsten tijd onze 1 ooren verbaasd: liberalen zijn de radicalen, ter- zij en voorbijgeschotenclericalen beweren van conservatisme niet meer te willen weten; ra dicalen doen een sprong om arbeiderspartij te worden alsof er een schot was gevallen stoof de massa naar links, alsof we op een schaatsenwedstrijd bij het hooren van ’t sein de kampioenen voorwaarts zagen vliegen, elkaar den prijs betwistende. En zoo’n tooneeltje zou men zich willen ont zeggen om pal te staan bij het stijfkoppige: alles of niets? Alleen het aanschouwen reeds zou de opoffe ring waard zijn van onze beginselruitersalleen het vooruitzicht dat bij elke verdere uitbreiding een dergelijke beunhazerij zich zal herhalen, moet zelfs den hardnekkigsten „alles-of-niets“ bekeeren van zijn dwaling en doen vragen naar eeu periodiek jaarlijksche herhaling, tot we *t kiesrecht algemeen hebben, het getal termijnen van afbetaling never mind. De uitbreiding van ’t kiesrecht heeft in het afgeloopen jaar resultaten opgeleverd waarbij die van dit jaar waarschijnlijk niet op zullen wegen. Inderdaad er is reden te over om te vreden te zijn nü reeds. Het spook in de verte heeft meer gedaan dan het bij nadering zal vermogen. Den prijs laten de staatkundige par tijen er vrij om vechtenin ’t belang der ver drukte, uitgezogen medemenschen is de eenig praktische taktiek zich te zetten aan de for- meering van een nieuw spook. „Grondwets herziening zonder meer" welke party zal bij den aanstaanden stembusstrijd deze leus in haar vaandel schrijven? Is niet de socialistenbond daarvoor de aangewezene? Of de sociaal-demo- cratische arbeiderspartij wellicht? De socialisten mogen er hoog op gaan, zich door een beginsel te laten leiden, toch mogen ze niet vergeten dat het den waarlijk onaf- de meester blijven van ’t leidend princiep. En de sociaal-democraten, bij den aanblik van al ’t leed, mogen zich een oogenblik laten vervoeren door hun gevoel en aandringen op staatsinmenging, boven hun gevoel staat hun beginsel, staat hun rede, die nu reeds becijferen kan met permutatie en combinatie, hoe men door de taktiek van grondwetsherziening zonder meer zooveel maal eerder het einddoel bereikt. En de radicale arbeiderspartij, eens de voor- looper van het liberalisme, zal ook zij, op ver beurte van naam en raison d’etre, niet geroe pen zich gevoelen hierop aan te sturen Wij vragen slechts! Aan 1897 zij ’t antwoord gelaten, hoe wij vooruitkomen. In den Haag is eergisteren de Radicale Bond bijeen geweest ter vaststelling van een verkiezingsprogram. In de rede, waarmede de heer Gerritsen de voorzitter de leden be groette, deed hij vooral uitkomen, dat het pro gram moet beschouwd worden in verband met het programma van den Boud. Op ’t ontwerp waren een 40tal amendemen ten ingekomen. Dé aanhef van het ontwerp gaf aanleiding tot een lang debat. Het bestuur stelde voor dat de vergadering als haar oordeel zal uitspre ken: „dat de nieuwe kieswet zoodanig strijdt tegen de democratische beginselen, dat, zoolang grondwetsherziening niet te verkrijgen is, een uitbreiding van het kiesrecht tot de uiterste grens der Grondwet een der voornaamste eischen blijft, dat inmiddels op grondwetsherziening moet worden aangestuurd en het tot stand ko men der opgesomde hervormingen niet mag worden vertraagd/ Naar aanleiding van ’t gevoerde debat liet het bestuur vervallen de woorden „dat inmiddels op grondwetsherziening moet worden aangestuurd". Deze achtte men minder op haar plaats in een program als het hier behandelde. Alle op den aanhef voorgestelde amendemen ten werden deels ingetrokken, deels met groote meerderheid verworpen. Ten slotte werd de paiagraaf, zooals die door het bestuur was voorgesteld en nader gewijzigd, onveranderd goedgekeurd, nadat ook was afgestemd een voor stel om in den tusschenzin „zoolang grondwets herziening niet te verkrijgen is" het woord zoo lang te veranderen in „indien". De verschillende punten werden daarop vast gesteld, hier en daar iets aangevuld en ver duidelijkt. Zij luiden nu aldus: 1. Reorganisatie en uitbreiding van de afdee- ling arbeid van het ministerie van waterstaat. 2. Verplichte verzekering tegen de gevolgen van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom 1 met geldelijken steun van den Staat. drie belangrijke wetten is het afgeloopen jaar doenden waarborg bevat dat het belang voor ons land merkwaardig geweest. j - De veiligheidswet, een herziening van de prKnirlcwnt nn Aar hinrl At'xxrAé aaa I j ling van het toezicht op het stoomwezen (stoom- 1 wet) zijn afgekondigd en ten dcele reeds in werking gekomen. De nieuwe faillissementswet i j is met 1 Sept., de herziening der wet op de in bestekken en concession van de overheid SOEK l COI RO 3 5 45* 6 26* 7 20* B 650 7 - 77 7 20 8- 3a 8- >a 815 ia 8 35 ia 8 45 Q 1 3 8 5/ 1 6 16 (0 10 8; 7 7 2 5 3 hankelijken mensch on waardig is, zich door zijn beginsel te laten overbeerschen; hijzelf moet r -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1