846 (lElfflfl IS lill imSMSSBBÏ SStffl. ten jrm 9 eek der di /ers, ij’ boek KI8EWS- H WIEIlïffilHUU ÏOOll 118 v Opkomst onder de Wapenen. Opmaking der Kiezerslijst. No. 12 1897. CLERICAAL- CONSERVATIEF. F. -saet,vf T WE E -E N-V IJ FT I G S T E JAARGANG. Uitnoodij^ing en Kennisgeving. IIJEN. W O JED TV r> IO F E B R L A IS I. an steet I i. Be- i zeer uk llende fo: nen IJST g^jaten en nieuwe banen betreden moeten wor- n, als z ightzeép rukwer Op godsdienstig, politiek en maatschappelijk terrein doorleven wij negentiende-eeuwers een g zeer ernstigen tijd gerust mogen we zeggen dat een crisis, als die we tbans beleven, in be- teekenis alle vroegere in de kultuur-geschiede- nis oversphaduwt, en zij, die belangstellend de 12\ 7 kelijk kan zijn, gestraft wordt als misdrijf, on derscheidenlijk met gevangenisstraffen van ten hoogste één jaar. Sneek den 26 Januari 1-897. De Burgemeester voornoemd, ALMA. 19 jr. i 69 jr, eeg. - 63 86 gelijkheid van voor degelijken groei en bloei van kuituur. 1 71 1 7I i 29 Jan bestaande regeling te bestendigen door vereffe- je, d. Uitwel' er den om erger te voorkomen. Maar buiten deze belangstelling in de publie ke zaak die uitvloeisel is van eigenbelang of -[zelfzucht, is nog deelneming denkbaar welke roortvloeit uit reiner motief. Hooger staat het [verlangen naar maatschappelijke samenleving, (OKMA, ^aa de vrees voor uitbarsting van de massa -die de bestaande toestanden meer en moer on duldbaar voelt worden boven de zucht om de ning van in ’t oog loopende afwijkingen en misstanden, staat het gevoel voor recht, dat zonder wikken of wegen, zonder aanzien des Ydi persoons, het onrecht onduldbaar vindt en Dijkstra Btreeft naar egalisatie op den voet van gelijk heid. De vraag der oplossing dringt echter voor kjen de den eerste als voor den laatsten het voorko men van erger toch is de voorwaarde waaron- fler beter en inniger samenleving te bereiken f 48.5Ö, valt. Omverwerping van ’t bestaande mag veel onrecht opruimen, de kiem des verderfs werd daarmee niet te niet gedaan, en ten koste van bloed en tranen zou de nieuwe aera aanvan gen met de vooruitzichten waarmee Sisyphus den neergetuimelden steen weer opwaarts rolde. den strijd der belangende vraag naar een verbe terd systeem is opgelost in de vraag naar vol doening de reorganisatie moet fundamenteel njn en aanvangen met wijziging van de statu- en der vennootschap. Om neerstortingen te voorkomen is de gelei- lelijke weg alleen denkbaarmits men in ’t oog boude dat geleidelijk in dezen zin niet zin verwant kan zijn met langzaam. Natuurlijk noet naar eensgezindheid gestreefd eendrach- ;ig handelen alleen kan ons er uit redden. Maar bij het zoeken naar eensgezindheid moet iep den voorgrond staan, dat men geneigd zij tot offering van beginselen. Eén doel, de be- langen van de menschheid, van ons allen, de humaniteit moet ons voorlichten. Vragen als dezeWat kan ik er bij verliezen of winnen, kunnen hier niet geldenmen vrage alleen naar wat het algemeen belang vordert. Het gerecht, waaruit nameloos veel ellende is ge sproten, moet den kop worden ingedruktde vooruitgang in beschaving, ontwikkeling en veredeling is niet bestaanbaar naast het be lt aande onrecht; geen vooruitstreven treft doel soolang de draak, die weer nieuwe draken iweekt, rustig onder ons voortleeft onder be- icherming van het gezag. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. DAM. Febr. 89'/2 De strijd der ideeën maakt plaats Voor 61 Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZAT Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Het een en het ander wat ons hindert, wat aan de verdere veredeling van ons geslacht in den weg staat en ruwheid ervoor in de plaats geeft, moet worden op zij gezet en daarom moet de hervorming radicaal zijn. gelijkheid na te jagen kan ons doel niet zijngelijkheid is in de natuur eon hersen- s<?hihi, waartegen Ze onmiddellijk zelf in verzet zou komen. De hervorming moet van aard natuurlijk zijn om duurzaamheid te waarbor gen. Zou dan de bewuste natuur, de mensch, zich tot vrijheden laten verleiden waarover de onbewuste natuur haar anathema zou uitspre ken? Zou de bewuste maatregelen willen tref fen, die door de onbewuste werden aangetast tot ze verdwenen waren Immers zou het in strijd zijn met den vooruitgang in ’t algemeen, wanneer het bewuste wezen de teugels moest overgeven en met onzen vooruitgang van de kennis der natuur, die óns meer en meer in staat stelt doeltreffend te zijn in 't aanpassen van onze maatregelen. Eén leus dus kan ons slechts bezielen weg met bet onrecht in onze maatschappij 1 houd alleen van het goede Het conservatisme van onze dagen wil van deze leus het tweede deel, zonder meer, en waar het zich tot behoud van ’t bestaande mee in den strijd der partijen beweegt, is haar hou ding slechts te verdedigen waar ze het bestaan de onrecht kortweg negeertdubbelzinnig en gevaarlijk wordt het conservatisme echter, waar het meeroept in het koor van hen die het on recht afkeuren, maar in plaats van op te rui men het onrecht wil hervormen, alsof ooit door reformatie van onrecht recht ware te maken Het kromme recht te praten, durft het niet meer bestaan het kromme recht te maken, zal voortaan zijn streven zijn. Hoe dat werk zal geschieden is bij benadering te zeggenmen denke zich een krom gegroeiden boomstam, die gefatsoeneerd moet worden om hem zooveel mpgelijk recht te maken. Aan de scherpste uithoeken kapt men af en af, en werkelijk be gint de stam er minder scheef uit te zien maar toch blijft de stam na de bewerking krom; en hoe veel hout is er niet afgehakt 1 Hoe ge slonken is het stuk Behoud van het goede sluit het betere niet uitmet verbetering van het goede kan ge paard gaan het weg doen van wat kwaad is en hinderlijk. En wie ernstig het goede in onze samenleving wil behouden kan toch kwa lijk zich verzetten tegen den eisch naar ver meerdering van ’t geen goed is. Of zou het niet mogelijk zijn dat, waar heer oom het goed heeft, al zijn parochianen het minstens even goed kregen als hij Wel is het waar, dat een mensch goed kan zijn ook al heeft hij ’t niet goed even waar ook, dat iemand slecht kan zijn terwijl hij ’t goed heeftmaar de natuurlijke weg dien we opwillen en moeten wordt ons door de natuur zelve aangewezen in deze wet, dat een goede vruchtbare bodem alleen goede planten geeft. Daarom, bij alle afwisseling en ongelijkheid der planten blijft de kapitale voorwaarde, dat wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (uoofd- som en Rijks opcenten), diarvan door overleg ging der voor voldaan geteekende aanslagbil jetten vóór 15 Februari e. k. te doen blijken 2°. of indien aangeslagen in de grondbelas ting, wegens onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap, waarin hun aandeel als mede-eigenaar minstens één gulden bedraagt, daarvan vóór 15 Februari e. k. aangifte te doen en daarbij het aanslagbiljet of gewaarmerkt du plicaat en de noodige bewijzen over te leggen; B. hen, die niet overeenkomstig het be paalde sub A zijn aangeslagen, en voldoen aan eene der volgende voorwaarden, hiervan voor zooveel noodig aangifte te doen vóór 15 Febru ari e.k. 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den Bisten Janu ari e. k. sedert den Isten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, achtereenvolgens in deze ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebou wen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen f 1.25, of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubie ke Meter 2°. dat zij op den Sisten Januari e. k. se dert den Isten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, open bare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f350.(vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning komt hierbij mede in aan merking), of dat zij op den Isten Februari e. k. in het genot zijn van een door eene openbare instel ling verleend pensioen, van gelijk bedrag, (in de beide laatste gevallen, kan, ter berei king van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld) 3*. dat zij op den Isten Februari e.k. se dert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100. (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50. ingelegd in de Rijks-postspaarbank 4°. dat zij hebben voldaan aan de eiseben van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De formulieren voor de aangiften onder A, 2*. en B} 1*.4°. bedoeld, zijn ter Gemeente- B E K E N D M A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter kennis van belanghebben den, dat de jaarlijksche herijk van Maten en Gewichten enz. voor de gemeente Sneek, in 1897 NIET zal plaats hebben, doch dat tot den herijk, gevorderd tengevolge van beschadi ging van stempelmerken of om andere redenen tot 1 September e. k.aan het IJkkantoor te Leeuwarden gelegenheid is. Sneek den 26 Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd 'de staat, opgemaakt naar aanlei ding van art. 81, 2e. alinia der wet op het lager onderwijs, waarop voorkomen, namen van kinderen van boven de zes en beneden de twaalf jaren oud, die op 1 Januari jl. zich in de gemeente bevonden en de lagere scholen niet bezochten. Ouders of verzorgers vau op dien staat voor komende kinderen verkrijgen geene ondersteu ning, geneeskundige hulp uitgezonderd, vanwege de gemeente, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat zijn ge bracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten. Sneek den 9 Februari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien de missive van den heer Commissaris der Koningin in Friesland van den 3 Februari 1897 le. Afdeeling M/S no. 140 (Prop. blad no. 17), betreffende de opkomst in werkelijken dienst van miliciens-verlofgangers der lichting 1894, die van de Regimenten Huzaren zijn overgeplaatst bij de treincompagnieëu der Re gimenten Veld-Artillerie; Roept bij deze op: den in deze Gemeente gevestigden verlofganger van de Militie te land, KLAAS SNIJDER, nummerverwisselaar voor Geert Tuinstra uit de gemeente Idaarderadeel lichting 1894 no. 119, behoorende tot het le. Regiment Veld-Artillerie, Treinafdeeling om zich op Woensdag den 3den Maart a.s., uiter lijk ’s namiddags ten 4 ure, bij zijn korps te Utrecht in werkelijken dienst te begeven. De betrokken verlofganger wordt herinnerd aan zijne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenenen: a. voorzien te zijn van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij ver trek met groot verlof medegenomen b. zijn verlofpas voor vertrek naar het korps te doen afteekenen, en c. zich een of twee dagen vóór den dag, vruchtbaren bodem waarborg is Secretarie verkrijgbaar. de geheele Voorts wordt nog onder de aandacht gebracht, dat het opzettelijk doen van valsche opgaven, waarvan de plaatsing op de Kiezerslijst afhan- De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Ge meente, Nederlanders, die vóór of op 15 Mei e.k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kiezerslijst verlangen, uit A. lu. om zoo zij in eene audere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, c s a w CD B g verschijnselen gadeslaan, aan welke oorzaken loteiook denkende, gevoelen dat het oude pad ver- n, als z •AGS. coiiiv 0 8 6 30 7 20 738 8 17 857 9 12 9 XJ 9 ’8 1 6? c 7< 8l 6 30a 81 6 45a 6 55a 81 710a tii -J - 9 40 5 10 20 CÖ, 11—721 da ;s 231? -- U-l-2.- MEKER 5 o 3 PT I - u,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1