UHIffS- E' iramilHLlD 100» lit GEREEOTE MT ilililfflISSHffl >\UL ITO k. 43. V W 1897. PARTIJHEERSCHAPPIJ. 'ieg len de icht lec- br. ht WOENSDAG 3 NI A. A. I T. i. ii. water* en door dieren gedreven mo* aia ek U I T DE PERS. - Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. lil- er- O, a is- ra, tu in. rondt i L Deze opmerkingen hebben niet ten doel partij te kiezen te midden van het partygekibbel ■wij willen trachten ons te verheffen boven de sfeer der partijen, aan den lezer het oordeel latende of we er in slaagden. distilleeren, te gloeien, in te branden of te smelten, als aardewerk- en porceleinovens brood-, koek-, beschuit- en banketbakkers- ovens emailleerovens glasovens gloeiovens kalkovens lakovens moffelovens pannen-, steen* en tegelovens retortovens smeltovens vlamovens. ’s Gravenhage, 19 Februari 1897. _De Minister voornoemd, (get.) VAN DER SLEYDEN. Sneek den 2 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd ALMA. tot itje, i to Iet- Jen- “js> ier iel :je, tingen geklonken hebben zoo fijn gedraaid, zoo zonder ophouden, en zoo afwisselend en don ker makend, als die welke ieder onder ons zich voor een sou kan koopen.* Bedenkt men ver der dat veel millioenen dagbladvellen worden uitgegeven vol van dit gif en dat de pers in invloed alle overige factoren ter openbare mee- ning overtreft, dan kan men zoo ongeveer een berekening maken van het kolossale onheil door den partijgeest aangericht. Veel lezers zullen hierbij toestemmend knik ken en deze eritiek beschouwen als passend op de hun niet sympathieke tegenpartijhun eigen partij, hun eigen lijfblad echter, zoo zul len zij denken, is van al deze smetten zuiver gebleven. Over het algemeen geeft deze treurige zelf misleiding gegronde aanleiding tot den wensch naar vermenigvuldiging van den geest van vrij heid en verstand, opdat steeds meerderen de oogen openen voor de bijna aanhoudende be smetting der moderne pers. Eerst dan, wan neer honderdduizenden zich onttrekken aan partijheerschappij en vragen naar een reine pers, is verbetering te verwachten. Want het publiek geeft bij de houding der pers de maat aan niet zoozeer wordt de corruptie bewerkt door uitgevers, redacteurs en schrijvers als wel door abonnees en adverteerenden, de eigen lijke, indirecte leiders der pers. -Partijdig* is een woord waarbij men denkt aan onbillijkheid. Het beteekent een verdraaien van waar en valsch, van goed en slecht, een vooringenomenheid door gezag, onverstand, fa natisme, roofgierigheid of heerschzucht. En Dühring zal wel geen tegenspraak vinden, waar hij zegtIn de Grieksche oudheid waren, zoo- als reeds blijkt uit Herodotus en meer nog uit Thucydides, list en bedrog overheerschende elementen, wat bij de politiek der Romeinen ’t geval was met roofziek geweld. Beide be- standdeelen echter, roof en bedrog, hebben zich tot heden zoo weinig van de praktische politiek gescheiden gehouden, dat men zijn toevlucht zou moeten nemen tot het woord anti-politiek, om een grens af te bakenen tusschen haar eigen grondstellingen en die der kortaf zoogenoemde politiek* Partijdig en politiek in dezen zin, zijn alle partijen. Allen gaan zo bewust, of met ideale frazen zichzelf voor liegend, - uit op ge weldpleging, onderdrukking en uitbuiting hun ner inedemenschenreeds om deze reden, wijl allen willen regeeren. En allen worden door dit onedel doel bedorven door ’t aanwen den van onreine middelen. De organisatie van alle partijen is op heerschappij gegrond een door geweld, gezag, meerderheid en andere mid delen of kwaliteiten verkregen rangschik king van meerderen en minderen. En alle partijen maken daarbij gebruik van onverstand en slaafschheid, van fanatisme en de ruwe instincten der massa. Niet genoeg, dat de par tijganger zooveel schade aanrichthijzelf moet ook daaronder lijden. De tot andere partijen behoorenden zijn tegen hem ingenomen of haten hem als door een kloof voelen ze zich van hem gescheidon ze verstaan hem niet en zijn tegenover hem even bekrompen van oordeel als hij tegenover hen zijn ideeën, gronden en motieven, zijn partij handelingen zijn hun een ergernis. In het .Handboek voor den dema goog* vat Raoul Frary zijn beschouwingen hierover aldus samen lederen avond of eiken morgen herhaalt men aan zijn partij of lezer: Gij hebt gelijk; gij strijdt voor de goede zaak, gij zijt een strijder voor recht en gerechtigheid, uw leidslieden zijn groot, uw wapenbroeders dapper; uw tegen standers zijn dom of slecht, het zijn schelmen of schoften, althans onnoozele ezels. Zelfs zon der er aan te denken prijst de journalist zijn abonnees. Hij prijst ze in zijn hoofdartikelen, door ze in hun meeningen te versterkenhij prijst ze in zijn polemiek, door te bewijzen hoezeer ze de ingewijden der tegenpartij over treffen. Hij streelt hun overtuigingen en hun twijfel, hun neigingen en hun afkeer, hun lief de en hun haat. Ik weet niet of over Bode wijk XIV in de dagen van zijn glorie, loftui. BEKENDMA KING. V eiligheidswet. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op eene missive van den heer Com missaris der Koningin in Friesland, d.d. 26 Fe bruari 11. Ie Afd. A no. 375; Maakt bekend de volgende KENNISGEVING. De MINISTER van Waterstaat, Handel en Nijverheid, brengt ter kennis van belangheb benden 1°. dat overeenkomstig de artikelen 13 en 27 der Veiligheidswet (wet van 20 Juli 1895, (Staatsblad no. 137) het hoofd of de bestuur der van eene fabriek of werkplaats vóór 1 April 1897 aan den Burgemeester van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gelegen, moet zenden eene opgave a. van het bedrijf, dat wordt uitgeoefend b. van de soort van drijfkracht en het aan tal kraohtwerktuigen, die worden gebezigd c. van het aantal der personen, die aldaar in den regel zullen ver blij ven d. voor het geval, dat de fabriek of werk plaats behoort tot de inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkre gen vergunning, van het gezag, dat de vergun ning gaf tot het oprichten en van de dagteeke- ning van het besluit, waarbij de vergunning werd verleend. 2°. dat de vorm der sub 1°. bedoelde op gave, vastgesteld bij beschikking van den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 5 December 1896, no. 166, Afdeeling Ar beid en Fabriekswezen, is opgenomen in de Staatscourant van 16 December 1896 no. 296. 3°. dat op de overtreding van arakel 13,1e. lid of van art. 27 der Veiligheidswet in art. 19 dier wet eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden Tragisch-komisch is het schouwspel wanneer een heiland, die uittrok om zijn volk te redden uit het verderf, schijnbaar overwint, in werke lijkheid evenwel zelf door den vijand wordt {bedorven, dien hij wil bestrijden. De wereld geschiedenis is maar al te rijk aan zulke ge- fvallen. Herinnerd zij aan hei christendom en «zijn oorspronkelijke reinheid en hoe deze, toen het de massa’s ia beweging zette en de wereld gewon, door de wereld naar omlaag werd ge- u haald, waar het in haar modderpoel terecht kwam. Zoo is het met vrij wel alle partij-denkbeel- den gegaan; aangelokt door het vooruitzicht, dat de massa aan zich te binden haar macht geven zóu, hebben ze haar hoogheid ingeboet in den waan dat de onrijpe bijval van dengroo- ten hoop hooger stond dan het brutaal geweld, lieten de vertegenwoordigers der idee zich ver lokken door dit kleinzielig doel; kleingeestige, onreine middelen werden in den strijd te baat genomen en dit te meer naar mate het men- schenmateriaal voor dargelijke beginselen meer ontvankelijk was; slaafschheid en onverstand op haar weg ontmoetend stelden ze deze in dienst van haar groote zaak zonder daarbij te bedenken dat daaruit niet anders kon voortko men dan slaafschheid en onverstand, afgezien van haar brutale gevolgen. Nemen we uit de vele partijen, welke onder dit gezichtspunt vallen, slechts die welke strij den tegen heerschappij en uitbuiting en daarbij het geheele sociale leven betrekken. Uitgeslo ten zijn dus de partijen der overwegende vor sten-, geestelijkheid- en geldzak-belangen, de partijen der staatkundige economische en maat schappelijke bevoorrechten. In aanmerking ko- I men dan slechts die partijen welke op econo misch gebied socialistisch in den ruimsten zin van het woord, op politiek terrein democratisch óf anarchistisch willen zijn. 4 We bedoelen met deze selectie niet een on- fioorwaardelijke verwerping der uitgesloten par- tijen; veeleer verdienen deze waardeering voor 'zoover haar ideeën dikwijls veel waarheid be vatten in haar ontkenning van of eritiek op andere partijen. Hetgeen conservatieven aan- tnerken op democraten, of manchester-mannen ?p sociaal-democraten, is ten deele niet minder juist dan zekere aanvallen van democraten en ’ihcialisten op de conservatieven en msneheste- r.’anen. Er is gelijkheid aan weerszijden zoowel in uitmuntende als in slechte hoedanigheden. Zeer veel van wat wij wenschen op- en aan te mer ken bij de sociaal-democratische partij, wordt bij de andere partijen teruggevonden; ja som mige gebreken liggen in het wezen, de for- meele natuur der partij, welke ook haar ideeën inhoud zij. Daarom, vijandige broeder politicus, blijf gedachtig aan de spreuk van den balk en den splinter, opdat gij misschien niet u-zelf aan- .Haagt. ADVERTEN'IIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/4 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te verneme bij den uitgever. 4°. dat de Veiligheidswet onder fabrieken en werkplaatsen verstaat I. alle zoowel opeu als besloten ruimten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strek kende bewerking plegen te ondergaaneen en ander voor zoover aldaar een krachtwerktuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te blijven. Daar, waar do werkzaamheden ten behoeve van eenzelfde bedrijf worden verricht in afzon derlijke, doch met elkander in gemeenschap staande ruimten, worden de afzonderlijke ruim ten geacht een onafgescheiden geheel uit te maken vlasbraakhokken en zwingelketen. 5°. dat onder kraohtwerktuigen worden ver staan, werktuigen, die de drijfkracht leveren noodig voor het in beweging brengen van een arbeidswerktuig of aan een toestel als stoomwerktuigen gas-, petroleum-, benzine-, heete lucht-, wa ter- en electromontoren wind-, lens 6°. dat onder ovens worden verstaan zoo danige besloten ruimten, die verhit worden en dienen om te bakken, te calcineeren, droog te ulden. icien S 14c, VAM Yam 1 ward: Er worden in de pers nog breede beschou wingen gewijd van de interpellatie over de aan vrage om ontslag van dr. A. Bredius als di recteur van het Mauritshuis. Er zijn bladen die den minister Van Houten verdedigen of wel zijn houding vergoelijken, terwijl andere in zeer krasse termen van hun afkeuring doen blijken. Maar hierin zijn allen het eens, zelfs zij die den minister verdedigen, dat de afwijkende voordracht ter kennis van den directeur had behooren te worden gebracht. De N. R. Ct. die nog het gunstigst over de daad van den minister denkt, schrijft „Het door den heer Bredius ingediende ver zoek om ontslag, zonder met den benoemde kennis te maken, veel minder eenige ervaring omtrent diens eigenschappen en bekwaamheden af te wachten, moge een overijlde daad geweest zijnhet voorkomen daarvan ware, óok uit I een oogpunt van staatsbelang, zeker wel zoc5 wenschelijk geweest, dat de minister niet zon-- der eenig zelfverwijt op den loop, dien de zaak I genomen heeft, terug zal zien.* 3KER HJR Al O E3S i 4) 0 i i 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1