MEEHS- El 1DÏEIMTIE-M KM DE (HEETTE El HET IWMIEÏÏ STEEL 8.1 3. 6. 58 J PARTIJ HEERSCHAPPIJ, w o e; ins r> a. o Vaststelling der Kiezerslijst. No. 24. 1897. VIL HA. BINNENLAND. >- den, over ’t algemeen, zoomin als die kerk zel ve, geneigd waren de vrijheid van geweten toe te staan. Toen, na afloop van den strijd, waarin geen der partijen had overwonnen en iedere sekte of kerk haar heerschappij dus beperken moest tot eigen kring, zagen de minderheden, die geen uitzicht hadden ooit meerderheid te zullen worden, zich genoodzaakt ook de niet bekeerden, ondanks hun afwijkende geloofsbe lijdenis, te dulden. Op dit slagveld dus werd het recht der meerderheid om den eenling te dwingen in twijfel getrokken. Evenzoo zegt Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. zeer uit- snde fort iet K( - I de Nat rerbinte M. dit inzien het klassen-bewustzyn ontwaakte in hem en hij streefde naar emancipatie. Hij verweet den derden stand dat deze wel een politieke- maar geen sociale democratie inge voerd had, en dat deze toch de hoofdzaak moest zijn. In dien meer uitgebreiden zin schreef een deel van het proletariaat „democratie* op haar banier. En om ze te verwezenlijken, deze so- ciaal-democratie, streefde men naar aandeel voor de arbeiders aan de regeering, ja naar verovering der geheele Staatsmacht. En hier wordt het ons openbaar dat ook de „vrije* kant der democratie uitloopen zal op heerschap pij. De schuld is te zoeken in den waan, dat men vrijheid kan scheppen door middel van heerschappij. ‘4. '4. 4. “4. De burgemeester van Haarlem is voornemens de verouderde Zondagswet, (nb van 1815; een staaltje van vrome wetgeving onder de aarts vaderlijke regeering van koning Willem I) nog eens in al haar gestrengheid te doen toepassen. De politie heeft daar n.l. last gekregen om de wet te handhaven. Zooals men misschien weet zijn volgens die wet verboden „op Zondagen en algemeen erken de Christelijke feestdagen beroepsbezigheden, welke den godsdienst kunnen storen; en zal in het algemeen geen openbare arbeid plaats mo gen hebben zonder de vereischte toestemming „met uitzondering van geringe eetwaren zul len dan geen koopwaren hoegenaamd op mark ten, straten of openbare plaatsen mogen wor- De N. Gr. Ct. meldt, dat door de directie der Harmonie een alfabetische voordracht is op gemaakt voor de met 1 Mei openvallende be trekking van directeur van het Harmonie-orkest aldaar. Op de voordracht komen voor de hh. J. Martin Heukeroth te Arnhem; Gottfr. Mann te Amsterdam en Joh. W. Wensink te Deventer. ituk. 8ou-| ^ent -i persoonlijk, privaat terrein, zich beleedigd ach- 12 tot d. v. jland. lanna d. v. m. bsma rnrtje z. v. g- arina thijs, Wol- irhen' izen. chtg. uurd m te ihui- van nna- nde- juk der zoogenaamde katholieke kerk afschud- 7.50, 00 k ten, den tegenstander persoonlijk in discrediet I te brengen, met laster en leugen zijn invloed te I ondermijnen. In 1891 werd te Erfurt door de Duitsche so cialisten partijdag gehouden. De aanvang der vergadering was een inquisitie tegen eenige woordvoerders van de aan de officieele partij afvallig geworden partijgenooteno. a. werd Werner uitgestooten. De aanklacht van den voorzitter is een mees terstuk en heeft haren opsteller Auer, lid van den rijksdag, den bijnaam bezorgd van staats- procureur der socialistisehe partij. Men be schuldigde Werner dat hij den voorzitter had belasterd met te vertellen, dat deze gelden aan de partij toebehoorende op weinig kieschkeurige wijze beheerde. Als bewijs gold de volgende uitdrukking van Werner „De slippedragers van heden, die niet weten hoe hoog ze zich zullen opwerken door vleie rijen die reeds meenen dat hun maag gevuld wordt wanneer ze de eer genoten hebben een lid van den rijksdag de hand te mogen druk ken, hen herinner ik er aan dat het juist de heeren G. en B. waren, die in ’88 of ’89 een oproep deden tot vorming van een radicale club omdat de tactiek van de partij verslapte.* Zonder vooringenomenheid oordeelend is in deze woorden niet den minsten grond voor de ietwat gewijzigd. Langzamerhand leerde hij aanklacht te vinden. Auer won het pleit en in het kettervonnis kwam de overweging voor, dat „Waarheid, recht en zedelijkheid onmisbare eigenschappen moeten zijn van alle partijleden onder elkander zoowel als tegenover anders denkenden op elk gebied des levens.* Op godsdienstig gebied heeft men het eerst kennis gemaakt met de tirannie der meerder heid in wijden kring. Stuard Mill zegt, dat zij, die het eerst het Nog voor een paar van de vele middelen, die den demagoog ten dienste staan, willen we even de aandacht van den lezer vragen. Men kant zehet uitspelen van persoonlijke autori teit, plompe dooddoeners en partij-dogmen, die zelden hun doel missen. Daarenboven de kunst om‘iets scheef voor te stellen, wat bij scherpe discussien zeer doeltreffende uitwerking heeft verder geschillen over zaken overbrengen op Al) VERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/* Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. ^BEKENDMAKING. Het GEMEENTEBESTUUR van Sneek, Gelet op artt. 28, 29 en 31 der Kieswet Brengt bij deze ter algemeene kennis, dat op heden den 22sten Maart is vastgesteld de Lijst, SNEEK, 23 Maart. Volgens de op 22 Maart 11. vastgesteldo lij sten bedraagt het getal kiezers in deze gemeen te: voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1383, voor de Provinciale Staten 1371 en voor den Gemeenteraad 1262. ’t Examen van toelating tot de lessen der Rijksnormaalschool alhier is heden begonnen met 31 adspiranten. De uitslag wordt, met ’t oog op ’t aantal beschikbare plaatsen, vrij zeker morgen nog niet openbaar. De strijd der overheid te Amsterdam tegen de nacht-societeiten is van gedaante veranderd. Thans hebben de houders der groote cafés, wel ke nu tot éen uur ’s nachts mogen open blij yen, kennis gekregen dat zij voortaan tot 2 uur kun nen openblijven. Deze vergunning betreft ech ter niet de cafés met dames-bediening. De beambte bij de bank van leening te Lei den, die zich schuldig maakte aan het valsche- lijk inschrijven van beleende voorwerpen en het zich toeëigenen van gelden, is wegens valsch- heid in een authentieke akte en verduistering tot éen jaar en 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. aanwijzende de Personen, die in deze gemeente bevoegd zullen zijn tot het kiezen van Leden van de TWEEDE KAMER der STATEN- GENERAAL, de PROVINCIALE STATEN en den GEMEENTERAAD dat de thans vastgestelde Kiezerslijst van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a.s. Kr Secretarie dezer Gemeente voor een ieder tet inzage is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar ge steld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van deze Kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. Mogelijke verzoeken om verbetering van de ze Kiezerslijst worden, met de bijgevoegde be wijsstukken, dadelijk tot en met den 21sten April a.s. voor een ieder op de Secretarie de zer Gemeente ter inzage nedergelegd en in af schrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk en uiterlijk den 23sten April a.s. aan het Gemeentebestuur zijn ingediend. En zal deze op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Sneek den 22sten Maart 1897. Hel Gemeentebestuur voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Tengevolge het overlijden van den heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland zal een verkiezing vau een lid der Tweede Kamer plaats hebben in het hoofdkiesdistrikt Delft op Vrijdag 9 April e.k.herstemming, is die noo- dig, zal geschieden op Vrijdag 23 April d.a.v. Een statisticus berekent, naar de H. C. meldt, dat de mededeelingen aan personen die volgens art. 27 der kieswet voorloopig niet op de kiezerslijst zijn geplaatst en welke mededee lingen in verschillende gemeenten per aange- teekenden brief worden verzonden aan de ge zamenlijke gemeenten in Nederland, een uitgaaf zullen veroorzaken van f 5000, welke alzoo in Rijks kas zullen vloeien. De mededeeling moet volgens de wet per aangeteekende brief geschieden. den uitgestald of verkocht, kooplieden of winke liers zullen hun waren niet mogen uitstallen, noch met open deuren verkoopen; „gedurende den tijd, voor de openbare gods dienstoefening bestemd, zullen de deuren der herbergen en andere plaatsen, waar drank ver kocht wordt, gesloten moeten zijn; „openbare vermakelijkheden enz. zullen, zon der de uitzondering, niet gedoogd worden, enz.* Reeds heeft de Handelsverqeniging te Haar lem eene protestmeeting uitgescheven tegen het besluit van den burgemeester. Half Haarlem was Zondag op de been, om te zien wat zou geschieden naar aanleiding van de publicatie van den burgemeester ia zake de Zondagswet. Er gebeurde niet veel bijzonders. Agenten van politie, gewapend met in ru brieken verdeelde staten, liepen de straten af, noteerden de namen van alle neringdoenden en tevens of zij al dan niet gesloten hadden. Ver der niets. Donderdag stond te Haarlem terecht de per soon die op 17 Januari j.l. bij een standje te Edam heeft gepoogd den heer H. J. Calkoen, burgemeester dier gemeente, opzettelijk van het leven te berooven, althans gevaarlijk lichame lijk letsel toe te brengen. Met een geopend mes, dat zeer groot en scherp was, ging hij den burgemeester onder het uiten der woorden „nu zal je er aan*, of dergelijke uitdrukking, te lijf, en maakte een gevaarlijke beweging ter hoogte van den buik. De heer Calkoen sprong op zij de en weerde den stoot met zijn stok af, waar door het scherpe lemmet diep in dien stok drong, terwijl een tweede stoot door de sabels van de inmiddels toegeschoten agenten van politie werd opgevangen en afgeweerd. De eisch is vijfjaar. Door het vakblad de Gids, is dezer dagen eene prijsvraag uitgeschreven over de keurig ste versiering bij de a.s kroningsfeesten onzer Vorstin. Wij kunnen hierbij mededeelen, dat de eerste en tweede prijs is toegewezen aan den heer J. W. Bolzius, meesterknecht der afdeeling van behangers op het meubelmagazijn „Nederland* van den heer J. A. Huizinga aan den Westersingel te Groningen; 36 antwoorden waren ingekomeu. Spencer dat „met betrekking tot godsdienstige beschouwingen het individu het recht feitelijk toegestaan wordt om een wet, ook al is ze uitdrukking van ’t gevoelen der meerderheid, te negeeren.* Zoo beslisten de protestanten op den rijksdag te Spiers, dat op godsdienstig go- bied een meerderheid niet kon beslissen, w.1 echter het individueel geweten. Mocht een bres, als die geschoten werd in de heerschappij der meerderheid in geloofszaken, spoedig gevolgd worden door een op ’t politiek terrein. En de voorteekenen zijn geruststellend. De moderne ethika, die op religieus gebied zich doet gelden en verdraagzaamheid aankweekt jegens andersdenkenden, zal op den duur ook de heerschappij der politieke meerderheid over winnen, zoodat het evenzeer geoorloofd is uit het staatsverband te treden als heden ten dage uit het verband der kerk. De omstandigheid dat wij als door geboorte onderdanen zijn ge worden van den staat en onze uittreding zou den moeten afkoopen, is immers even barbaarsch als de oude grondstelling Cuins regio, eius religio. We hebben de democratie beschouwd als heerschappij der meerderheid. Democraten zul len aanvoeren dat deze beschouwing eenzijdig is immers ook heeft de democratie nog een anderen kant, dien der vrijheid. Stellig beteekende democratie in de 17e en 18e eeuw bevrijding van de heerschappij der vorsten, der feodale heeren en van de pausen. Maar de bevrijding was niet bedoeld voor het volk, slechts de bourgeoisie zou daarvan pro fijt trekken. En de opzet slaagde in zoover de bourgeoisie de regeering in handen kreeg of ze deelde ten minste met de vorsten en den adel. De onder ste laag des volks, de onbemiddelde vierde stand, had slechts een schijnbaar aandeel aan deze vrijheid feitelijk werd hij nu als te voren uit gebuit en overheerscht alleen de vorm was SCSB— 5 be- a --I f Tt. 7i ’4s MM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1