HR ■mw imwsffliwsii. il MIIIIIS-1 ADVERT E1ÏI HUD 1001’. DI L© No 25. PARTIJHEERSCHAPPIJ. PE slai jzij rei rde >vis Bekendmaking Hinderwet. T W E E -E N-V IJ F T I G 8 T E J A A R Q A N Q. 1897 zaterdag 27 MAA It T. BINNENLAND. r i aa »rd( Hid lezi lari roe lie ve de des| ^lac ing rso job d: a- !D, JO M o, menigmaal ontzaglijke gevolgen heeft. Zoo wil Morelly in zijn .Wetboek der natuur,* dat mannetje en wijfje op een bepaalden leef tijd elkaar moeten trouwen en, voor ’t geval ze zich niet gelukkig gevoelen, eerst na tien jaar het huwelijk ontbinden. Lieden die zich xruar deze omzichtige overheids-bemoeiïngeu, die de welvaart ten doel hebben, niet verkiezen te richten, vinden in een tuchthuis gelegenheid om tot beter inzicht te komen. .Hier sluit men ze op, die verdiend hebben een tijdlang uit de maatschappij te worden ver wijderd. Dicht er bij is de begrafenis-akker, met muren er om heen, waarin zich zeer rui me, goed getraliede holen bevinden van zeer sterk muurwerk gemaakt, waar die burgers voor altijd worden opgesloten en later begra ven, welke den burgerlijken dood verdiend heb ben, d. w. z. voor altijd gescheiden zijn van de maatschappij.* Morelly gaf zijn wetboek uit in 1755. Door het centraal-comité, aldus leest men jn de Standaard, is in zijn vergadering van jl. Za terdag het ontwerp voor het concept-program van actie, dat aan de deputaten-vergadering zal worden voorgelegd, met de daarbij beboerende resolution vastgesteld. De deputatenvergadering is voorloopig vast gesteld op Woensdag 28 April e.k., en met het oog hierop worden ?de kiesvereenigingen uitge- noodigd afgevaardigden te benoemen en over het ontwerp van gedachten te wisselen. Reeds nu kan worden meegedeeld, dat het ontwerp geen .program van urgentie* is, in den zin van een parlementaire werklijst voor de eerstkomende vierjarige periode, maar dat het, met het oog op de gewijzigde politieke periode die we tegengaan, in uitgebreider zin bet stand punt en de gedragslijn der auti-revolutionaire partij afteekent. Mr. A. P. de Lange, lid der Tweede Kamer voor Alkmaar, die reeds eenigen tijd ongesteld was, is Dinsdag aan de gevolgen van zijn ziek te en van een ondergane operatie bezweken. gieten. In plaats van de burgerlijke regeering wenschen de sociaal-democraten een nieuwe heerschappij van parlementery en wettenfabri- catie, het jammerlijk compromis tusschen vrij heid en knechtschap. Hiertegen mogen Proud hon’s woorden worden gesteld: Wie de hand op mij legt om mij te beheerschen, ie een over weldiger, en een tiran; ik verklaar hem voor mijn vijand.* Met dezen waren vrijdenker be hoort men alle politiekers, die willen regeeren, een Bebel of Liebknecht, tegemoet voeren: Ieder wil zich van de autoriteit bedienen voor ziju vrijheid tegen de vrijheid van ande ren. Dit is de bestemming en drijfveer van alle partijen. Niet zoodra had de autoriteit haar intrede in de wereld gedaan, of ze werd het voorwerp waarop algemeen jacht werd ge maakt. Autoriteit, regeering; macht, staat er is tusschen deze woorden geen wezenlijk verschik Voor ieder zijn ze het middel van overheersching en uitbuiting. Absolutisten, doctrinairen, demagogen hebben op het gezag onafgewend hun blikken gericht als op de eenige pool. Vandaar de fraze der democraten, die zelfs by absolutisten noch doc trinairen op tegenspraak zal stuiten: De maatschappelijke revolutie is het doel, de poli tieke omwenteling (d. w. z. het overdragen van ’t gezag op andere personen) het middel. Of anders uitgedrukt: Geef ons het recht van le ven en dood over uw personen en goederen en wij zullen u vrij maken I Sinds meer dan zesduizend jaren zeggen ko- ningen en priesters ons hetzelfdeDe macht moet niet staan over maar in de maatschappij. En de filosofie keert de stelling der democraten dan ook om en concludeert: De politieke revolutie of da afschaffiug der autoriteit onder de menschen is het doel, de sociale revolutie is het middel er toe.* De hoofdfout van het democratisch socialisme is het staatssocialisme; de sociaal-democraten, ofschoon ze er niet mee te maken willen hebben, zijn wel beschouwd niet anders dan staats-socialisten. Ze stelllen zieh voor, door de regeering van den Staat het socialisme inge voerd te krijgen. Niet wezenlijk, doch slechts in den vorm onderscheiden ze zich van de mo narchale en minder ver gaande staatssocialisten, in den wensch naar een nieuwe, zuiver demo cratische socialistische regeering. Met dezen tegader vormen ze een reactionaire massa te gen het libertaire socialisme. Het staatssocialisme is geen nieuw gesternte aan het polieken firmament. Het is oud, zoo oud zelfs als het socialisme zelf. Het spruit voort uit de bijgeloovige vereering van den staat, als een soort godheid, begaafd met de hoogste macht, wijsheid en voorzorg. Om nu van de leiding dezer godheid alle denkbaar profijt te trekken, wordt de economie, ja, heel het sociale terrein waarover het .socialisme* zich uitstrekt, aan de regeering van den Staat ondergeschikt gemaakt. De staatssociaiist ziet er geen been in, een despotisme over de individuen in te voeren, dat We worden door het bestuur van de natio nale tentoonstelling van vrouwenarbeid, die in 1898 in Den Haag gehouden zal worden, bijna overstelpt met propaganda-geschriften, steeds vergezeld van het verzoek ze te bespreken of in hun geheel op te nemen. Het bestuur spaart geen moeite om het denkbeeld ingang te doen vinden in alle deelen van ons land en dat is ook noodig zal de tentoonstelling be antwoorden aan het doeleen zooveel mogelijk juist, volledig en sterk sprekend beeld te geven van het arbeidsaandeel dat de vrouw tot op heden in het bedrijvig menschenwerk in ons land heeft gehad. Het is ons echter, met het oog op onze plaatsruimte, niet mogelijk aan al die verzoeken te voldoen en wij moeten ons dus tot «en enkel woord bepalen. Voor hen, die meer wenschen te weten om trent de beginselen, waarop het plan berust, verwijzen wij naar de toespraak, door mej. Ma rie Jungius in verschillende plaatsen in ons land gehouden en in brochure-vorm uitgege ven. Ze is op aanvraag verkrijgbaar bij het bestuur. Een tweede brochure ,Een woord aan allen*, bevat reeds eenige nadere bijzonderheden over de organisatie. Het bestuur heeft een aantal rubrieken in het leven geroepen, terwijl zij voor iedere rubriek éen of meer dames heeft aange wezen, die zich met het verstrekken van inlich tingen hebben belast. Ieder, die wenscht mee te werken, kan zich tot haar vervoegen. Deze rubrieken geven tevens een denkbeeld van de algemeene inrichting der tentoonstelling en wij laten het lijstje daarom hier volgen met de namen der comité-leden Maatschappelijk werk, mevr. C. Goekoop, Den Haag; handel en nijverheid, mej. Marie Jungius, Scheveningen; huisvlijt, mej. Marie Jnngius of mej. M. Meyboom, Den Haag; let teren en wetenschap, mevr. C. Goekoop histo rische afdeeling, mevr. C. Worp-Roland Holst, Groningen; beeldende kunsten, mevr. C. Goe koop; muziek, mej. Anna Fles, Utrecht; tooneel, mevr. Mulder-Roelofsen, Rotterdamonderwijs, mej. Marie Jungius; kook-en huishoudscholen, mevr. Scholten-Commelin, Amsterdam; indu- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.—franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Prinses Sophie der Nederlanden, Groother togin van Saxen-Weimar-Eisenach, is Dinsdag plotseling overleden. Een beroerte maakte een einde aan haar leven. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, prinses der Nederlanden, werd den 8 April 1824 geboren en bereikte dus den ouderdom .van bijna 73 jaar. Zij is den 8 Oct. 1842 gehuwd met den Groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach. Men zal zich zeker nog levendig herinneren met welk een luister iu 1892 de gouden brui loft van het vorstelijk echtpaar te Weimar werd gevierd en welke sprekende bewijzen van hartelijke toegenegenheid de vorstin toen uit heel haar land toevloeiden. Zij had zich die waardig gemaakt als gade, als moeder, als vorst in, als beschermvrouw van al wat steun ver diende. Maar ook in haar nieuw vaderland bleef zij aan Nederland gehecht. Menigmaal werd er bier een beroep op haar medewerking en hulp gedaan en bijna nooit te vergeefs. Bovenal hielp zij als ramp en leed ’t volk troffen, maar niet minder kon men op haar rekenen als het aankwam op het handhaven van nuttige in stellingen. ABVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der HINDERWET; Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van S. G. RUITER, van beroep Smid, wonen de te Snee/c, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het plaatsen van een STOOM WERKTUIG in het gebouw staande aan den Oosterdijk, Wijk 2 no. 64, kadastraal bekend gemeente Sneek sectie B, no. 2086. Dat op Zaterdag den lOen April e. k.des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren iu te brengen en de ze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der ge meente, in de gewone bureau-uren, van, de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen ne men. Sneek den 27 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. VIII. Dr. de Paepe, de leider der werklieden in België, zei in 1864 in een rede te Patignie o. a. het volgende „Het ideaal der democratie kaE uil* anders zijn dan de anarchie, niet de ordeloosheid maar de anarchie naar de etymologische betee- kenis van het woord De afwezigheid van ieder© regeering, van iedere heerschappij ja deze is het die we eens zullen bereiken, door de macht van het democratisch beginsel, de logika, de historische bestemming Maar, zoo meent de redenaar, voor de hand ligt de noodzakelijkheid van heerschappij van demo cratie. Deze meening is puur proletarisch. De ar beiders hebben alle reden om in de regeering door den Staat, in plaats van een middel tot vrijmaking, te zien een instrument van heer schappij. Maar bij de bourgeoisie ontwikkelden zich de denkbeelden niet zelfstandig maar broksge wijze uit de burgerlijke filosofie. Omdat de re geering voor de bourgeoisie een steun en werk tuig was tot uitoefening der heerschappij, gaf z? aan haar bevrediging uitdrukking in de leer, dat de Staat een hoogst vernuftige organisatie van de maatschappij was en dus regeeringen en wetten onontbeerlijk waren. Lassalle en Marx zijn, terwijl ze aan de proletarische be weging doei en middel aanwezen, niet ontko men aan dit dwaalbegrip. „Verovering der politieke macht* was de taktiek van deze burgerlijke arbeidsleiders, het zij dan dat ze revolutieplanneu smeden, „voor- ioopige regeeringen* instellen of verkiezings- agitatie bedoelen Hierbij merkt John Muller in zijn werk „de JC© historische ontwikkeling van het anarchisme,* opIn de te Geneve aangenomen statuten van ra '66 heet het„dat om deze reden de econo- il mische vrijmaking der arbeiders hetgroote doel Ol waaraan iedere politieke beweging onderge- schikt moet worden.* Dat wil immers zeggen, dat iedere politieke beweging moet op zij ge schoven voor de economische, - en het is vol komen juist. Iu de Engelsche vertaling van 1867 zijn de woorden: as a means als middel achter de woorden „politieke beweging* ingelascht zonder autorisatie van een congres; een arglis tige vervalsching waarop men zich later beriep om de politieke actie, het meedoen aan ver kiezingen enz. aan de internationale op te drin gen. Want „als middel ondergeschikt* wil 1 zeggen: „als middel dienend,* aldus is de po litieke aktie het aan te wenden middel; dit I was de private opvatting van Karl Marx maar nooit die van de Internationale.* Zooals van alle partijen in 't parlement kan men van de democratie zeggen, dat haar stre ven tot bemachtiging der teugels ten doel heeft den Staat te verjongen, en dit ©ogenschijnlijk op vrijheid doelende middel nieuw bloed iu te SHEERER COURAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1