1 Hl> El IBHmTHill ÏÖO'il W kif No. 28. 1897. T W E E -E N-V UFT I G 8T E JAARQANQ. rus' tui. ste* al* ar. te l 1 i PARTIJ HEERSCHAP P IJ, tautologie en beduidt niet anders dan Het invloedrijke partijgenooten voorstellingen W O K I) A. O van de wisseling ijn BINNENLAND. Van iets dat naar verwikkeling zweemt ia. L.- 0| he Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. niemand verlangt van de sociaaldemocraten die zieners- fi A VVER TEN Tl EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. B Erfurter congres niet met eigen oogen getuige zujlen zijn van het doeleind hunner pogingen. Nog fataler staat de zaak. Terwijl de soei- aal-democratie eenerzijds er van afziet een bouwplan te ontwerpen en vast te stellen, kris- j talliseeren anderzijds in de hoofden der meest gemeenschappelijk eigendom en oe wisseling yan van de waren-produktie in een socialistische kan. voor en door de gemeenschap gedreven pro ductie, kau bewerken, dat het grootbedrijf en de produklen-rijkdom van den maatschappelij- ken arbeid voor de tot heden uitgebuite klas sen, in plaats van bron van ellende en onder drukking, wordt tot een bron van de hoogste welvaart en harmonische ontwikkeling/ „Maatschappelijke arbeid voor en door de gemeenschap gedreven productie* deze quin- tessens van hetgeen de sociaal-democraten der jonge garde verlangen, is zoo nevelachtig als de orakeltaal der voorzichtige papen. Het pijn lijk inspannend werk om een nauwkeurige om schrijving der toekomst te ontgaan vindt men er in. Wie ons standpunt begrepen heeft, zegt Kautsky, voor hem is het duidelijk dat men onmogelijk vooruit zeggen kan hoe de socialis tische maatschappij er uit zal zien. Na de revolutie zal ze niet op eens kant en klaar voor ons staan; ze is produkt der ontwikkeling. Daarover mogen onze kinderen en kindskinde ren zich het hoofd breken en de sociaal- politieke kinderen van onze dagen.* Kautsky schijnt wel een ongeloovige Tho mas vergeleken met Bebel of Engels, die de komst van het sociaal-democratisch hemelrijk als nabij profeteerden. Maar ook Kautsky heeft zijn geloof, namelijk bet geloof aan de godheid „ontwikkeling,* die ’t alles wèl maakt zonder dat wij er ons het hoofd mee hebben te breken. »Het is niet de taak der sociaal- democratie om aan de ontwikkeling den weg voor te schrijven slechts hindernissen voor de ontwikkeling heeft zo uit den weg te ruimen het pad te banen voor de ontwikkeling der socialistische maatschappij is haar taakze kunstmatig te fabriceeren is haar werk niet.* Met andere woorden De sociaal-democraten zijn louter negatief, ze rukken naar omlaag en dan komt zooals Bebel zegt van zelf de ontwikkeling, die de nieuwe maatschappij op bouwt. Aan de ontwikkeling den weg voor te schrijven zou dus niet behooren tot de taak der sociaal-democratie Maar de ontwikkeling is toch niet iets van menschen onafhankelijkZe komt toch niet tot stand zonder menschelijk denken, willen, plannen maken en handelen Ongetwijfeld KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sne,ek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat aan DIRK JACOBUS PIETER POUWELS, van beroep Steendrukker wonende te Sneek, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is ver leend tot het plaatsen van een GASMOTOR in zijne Steendrukkerij, gelegen buiten ’t Noord, Wijk 14 no. 1 kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A no. 1793. Sneek den 3 April 1897. Burgemeester en' Wethouders veornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. In een der telegrammen uit Johannesburg, door de Times ontvangen en dus onder reverve i te nemen, is gemeld dat het vertrek van dr. Leyds naar Europa, noodig ingevolge het overlijden van den heer Beelaefts van Blokland, is verhaast onder de financieele verwikkelingen. De N. R. Ct. geeft hierbij thans eenige toe- van we zijn nu eenmaal geen profe* van de partij met eigenzinnige eenzijdigheid Kautsky had dan ook veilig zijn op- I uitloopen op het staatssocialisme. En daarom is de opmerking van den com- raunistischen anarchist Krapotkine ter zake dienende Zij, die den schijn aannemen van theorieën niet te willen weten, doen daarbij hun best met propageeren voor hun theorie. En terwijl wij deze wijze van gedachtenwisseling vermijden, maken anderen propaganda voor hun eigen plannen en ze strooien het zaad hunner dwalingen uit, dat men te eeniger tijd zal moe ten bestrijden.* welke na het overlijden van mr. Beelaerts zou den ontdekt zijn, eenvoudig bestaan in een ge- legerorganisatie bezig schil over het onderpand van den Selatie-spoor- weg. Het onderpand voor de garantie, welke Er is door de Amst. Ct. op gewezen dat het ontwerp-program van actie in de anti-revoluti- onaire partij de plaatsvervanging prijsgeeft en wel om met de R.-Katholieken in ’t gevlei te komen. Dat lag althans, naar de redactie meen de vöor de band. Eenige R.-Katholieke bla den hebben dat mede doen opmerken. De Stand, komt hier tegen op en schrijft: „In ’t ontwerp wordt uitdrukkelijk naar art. 17 van ons Program van beginselen verwezen en in de toelichting op p. 57 staat niet alleen, dat onze partij, gelijk vanzelf spreekt, aan haar program van beginselen, zoolang dit niet ge wijzigd werd, gebonden blijft: maar ten over vloede is op blz. 58 bedoeld artikel nogmaals volledig afgedrukt; natuurlijk ook met de woor den: prijsgeving van de plaatsvervanging.* De Stand, voegt er nog het volgende aan toe „Zien we wel, dan heeft de over de defen sie een geheel andere strekking dan beweerd op werd en de toelichting spreekt zich hierover onomwonden uit. De vraag is namelijk, of de definitieve rege ling van onze levende weermiddelen bij de wet, veel kans heeft in de eerste periode tot stand lichting, waaruit blijkt dat dê verwikkelingen, deze aangelegenheid teruggekomen, waarbij het blad mede de aandacht vestigt op andere pun ten waar het ontwerp-program instemming blijkt te hebben gevonden bij de R. K. organen. Uit een en ander leidt het Rotterdamsche blad af dat er een da capo van 1888 voor de deur staatSamenwerking van R. katholieken en unti-revolutionairen, ja het is zelfs van meening dat het concept-program bijzonder veel punten van aanraking biedt. In 1888 was de strijd om de school het middel om de samenwerking te verkrijgenverder had het anti-revolutio- nair program van actie niet veel aantrekke lijks voor de katholieken op hun toenmalig standpunt. Maar wat al wordt er nu niet be loofd? Meer geld voor de scholen der geeste lijkheid dan de wet-Mackay reeds beschikbaar stelt; subsidies en andere voordeelen voor de inrichtingen van middelbaar- en hooger onder wijs; uitkeeringen voor scholen in Indie en steun voor de zending; verhoogde invoerrechten en premies voor de graanboeren. En alsof dit al les nog niet genoeg ware, bovendien herstel van de doodstraf, en, laat het dan niet wezen wegmoffelen van den persoonlijken dienstplicht, zooals het Huisgezin het opvatte, dan toch zooals de Nieuwe IJselbode zich voorzichtiger uitdrukt de legerquaestie niet zoo sterk ge accentueerd, zoodat de persoonlijke dienstplicht niet de twistappel bij de Juni-stembus behoeft te zijn. "Wat vooral ook niet over het hoofd mag worden gezien, is dat ’t concept-program er met zorg op schijnt ingericht te zijn om de Boerenbonden warm te stemmen, de Boeren bonden, waar nu reeds katholieken en anti-re- volutionairen broederlijk samen zitten. Aan die bonden worden niet alleen beloofd Kamers van landbouw, maar ook nog bovendien een Raad van landbouw, door de landbouwers zelf gekozen, en ook een ministerie van Arbeid en Landbouw. Wat kunnen zij meer verlangen, buiten de toegezegde premies en invoerrechten voor den graanbouw? De N. R. C. gaat nog iets verder en beweert zelfs dat de rekbaarheid waarvan het anti-revo- lutionaire program blijk geeft, ook moet strek ken om in ’t noorden diegenen onder de libe ralen te vangen die protectie willen en die voor een beschermend tarief al hun beginselen pïijs geven. te komen, nu niet alleen de sociale quaestie op den voorgrond treedt, maar bovendien de denk beelden over zulk een zijn ernstige wijziging te ondergaan. En nu spreekt het program de overtuiging i de republiek heeft verstrekt voor obligatien door uit, dat, ook al slaagde men er nog niet in, I de spoorwegmaatschappij uitgegeven, is op den reeds aanstonds tot die definitieve regeling over i naam van den president der maatschappij en te gaan, in elk geval de tegenwoordige toe- j van mr. Beelaerts bij eenige bankinstelling te stand niet houdbaar isen dat het deswege j Londen gedeponeerd. Na ’t overlijden van mr. Beelaets heeft de president der spoorwegmaat schappij een deel der gelden tot zich willen nemen, waartegen onmiddellijk is geprotesteerd namens de Transvaalsche regeering door den heer Snethlage, consul-generaal, en A. D. de Marez Ovens, firma Labouchére Oyens Go. te Amsterdam. Uitspraak in kort geding volgt. I "vr..l UIT DE PERS. noodzakelijk zal zijn, zonder veel verwijl te voorzien in de leemte, die, als het veldleger naar de grenzen uittrok, onze liniën van be hoorlijke bezetting zou verstoken laten. Die toestand schijnt nu reeds onhoudbaar en daarin zal hoe eer hoe beter behooren voor- i zien te worden.* In de N. R. Ct. wordt intusschen nader op 1 onbereikbare is niet te bereiken. Over het de toekomst die, beheerscht door Staatsbijge- XI. J onbereikbare van eenig sociaal plan valt niet i loof en door de Staatssocialistische kerkvaders te twisten we zijn nu eenmaal geen profe* In het Erfurter program van 1891 wordt ten; en T het economisch doel aldus omschreven: merking achterwege kunnen laten dat „het on- „Slechts de overgang van het kapitalistisch mogelijk is vooruit te zeggen hoe de socialis- privaateigendom aan produktiemiddelen grond tische samenleving er uit zal zien en bodem, mijnen en bergwerken, grondstoffen, werktuigen, machines, verkeersmiddelen in gave; integendeel, daarover zijn we ’t ééns, dat „kant en klaar* wel nooit sprake zijn Met de billijkheid niet in strijd is ech ter de eiseh, dat wetenschappelijke sociologen, arbeidende aan de verwezenlijking van een so ciale idee, voor zich zelf en hun partijgenoo ten den inhoud en de uitvoerbaarheid dier idee tot klaarheid zoeken te brengen, dat ze niet zich blijven afmaken met nevelachtige aandui ding, maar een bouwplan hunner nieuws maat schappij ter tafel brengen.' Het is mogelijk dat het nageslacht dat niet kan of wil ten uit voer brengen mogelijk evenwel ook dat het een meesterstuk van scherpzinnige sociologie, in zijn geheel of in hoofdzaak uitvoerbaar blijkt en verwezenlijkt wordt. Het socialisme moet rekening houden met beide mogelijkheden. Het beeft te toonen, hoe de door hem aanbe volen huishouding er uitzien kan niet zal. Doet het dit niet, laat het dien arbeid achter wege, zoo is het wel is waar mogelijk dat de nakomelingschap haar taak op bevredigende wijze volvoert, maar ook dat het, geplaatst voor het „hic Rhodus, hic salta* inziet, dat het socialisme een niet uit te voeren of onheilvol stelsel is en nu betreurt dat voor geslachten zoo blind vertrouwend in een be paalde richting zijn voortgemarcheerd. Het is zaak de ontwikkeling te behoeden voor zulke blinde stegen. Men is er dus niet af met algemeenheden van „gemeenschappelijk eigendom* en een „so cialistische, voor en door de maatschappij ge dreven produktie men moet verklaren wat men zich daarbij voorstelt, hoe dus het socialis me werkt. Eerst dan kan men zien wat er aan is en of het mogelijk en wenschelijk is. Zoolang het socialisme dit nalaat, mist het de aanspraak op wetenschappelijkheid want het weet zelf niet recht wat het wil en maakt het dus onmogelijk er over te discussieeren. En zoolang het hiermee achterwege blijft, stelt het zich bloot aan het verwijt, lichtvaardig „In’s Blaue hinein* huis te houden en, den bestaan- den bouw ondermijnend, het volk over te le veren aan nog slechter herberg of totaal geen dak. Grooter nog is de lichtvaardigheid, wanneer men met Bebel meent dat de macht binnen een tiental jaren in handen van de sociaal-de- behoort het tot de taak van het socialisme als mocratie zijn zal, en dat weinig leden van het van ieder maatschappelijk streven, om aan de ontwikkeling den weg voor te schrijven De Markist heeft gelijk wanneer hij hiertegen aan voert dat het dwaasheid is, sociale plannen te ontwerpen afgezien van den loop der ontwik keling maar in den grond is deze wijsheid een -! k (HBKH ffl Hr moirami smel msatM I 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1