16 9 mm B i!f i n T F 1-? KV k KI «L L i aar PARTIJHEERSCHAPPIJ. I No. 32. 1897. T W E E -E N-V IJFTIQ 8 TE JAARQANO. ------------------ W O 1G 1> .A. «- ai i Ko- XIV. UIT DE PERS. a >p- iet i Staat is niet beperkt tot uitoefening van gezag cale Bond en de Sociaal-democratische Arbei- 1 er uit le foi Nati binte en ei- de >0 a A1)VERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. V r.,J of het scheppen van uitvoerende machten het systeem van dienen en wederdienen, dat de geheele maatschappij als doordringen zal, geeft aan de regeering, als beschikkende over de I middelen van productie, als eenige werkgever, ontvanger en uitdeeler der producten, gele genheid te over voor het verleenen van hooge salarissen ze staat bloot aan omkoopingen en vleierijvoor bescherming van gunstelingen staat de deur wagewijd open; kortom, zooals elke heerschappij zal ook deze haar misbrui ken" hebben. In de N. W. Ct. bespreekt Spiritus Asper Jr. nog eens het verzoenings-manifest der 83 libera le heeren. Aan ’t slot van zijn artikel schrijft hij „Wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat terwille van hun candidaten, de conserva tieve bladen, die, nu Rome en Doidt zoo ge zellig samengaan, haastiglijk" verzoening pre diken, van hun zijde wel de Liberale Unie zou den willen tegemoet gaan. Hun mennekens moeten gered worden. Met een stelsel van „do ut des“, van „ik geef wat en jij geeft wat", zouden er wellicht hier en daar overwinningen bij de stembus zijn te be halen. In theorie is dit echter zeer mooi, maar de politiek heeft ook eischen der practijk en nu komt het er geheel op aan, wie de candidaat is, die er gesteld wordt. Er zijn onder de con- servatiei-liberalen mannen, wier conservatisme alleen in een groote mate van voorzichtigheid bestaat, waar zij overigens geen vijanden zijn van sociale hervorming. Met dezen valt te praten. Geleidelijkheid zit nu eenmaal in het karakter van een natie, bij wie indertijd de trekschuit zoo hoog in eere was; maar er zijn er ook onder, die protectie voorstaan en die het met den Christelijk Historischen Kiezersbond eens zijn, dat „in de moeilijke en ingewikkel de omstandigheden, waarin de maatschappij verkeert, niet allereerst aan den staat worde opgedragen, om in alles helpend en oppermach tig op te treden"; die armenzorg, „een zaak van kerkgenootschappen en particulieren" en het „onnoodig en bedenkelijk" achten, dat „de staat in de uitoefening der liefdadigheid ingrij- pe.“ En zouden nu waarlijk de drie-en-tachtigen denken, dat de Liberale Unie-munneu geheel hun werk ongedaan zullen maken, door ook deze volksvertegenwoordigers den weg naarde tweede kamer gemakkelijk te maken? Laten zij zich dus niet te groote illusion vor men, te meer omdat men nog niet weet met welke nieuwe candidaten men bovendien zal komen aandragen. Alles hangt af van de waar de^ die ook dezen in het kamp der geavanceerd liberalen zullen vertegenwoordigen. Die waarde zal des te hooger stijgen, indien I zulk een candidaat ook aannemelijk is voor de democratische partijen. Als men zoo de dagbladen leest, dan blijkt het maar al te vaak, dat de liberalen nog al tijd in de meening verkceren, dat zij ’t alleen zijn, die de verbonden clericaien zullen moeten bestrijden. Behalve de christelijk-historische partij schijnt voor hen al het overige te zijn une quantité négligeable. Nu is het wel zeker, dat, eene enkele uitzon dering daargelaten, de zuivere democratische L mocratische toekomststaat aanleiding geeft. De heerschappij van den partijen, als daar zijn de Volkspartij, de Radi- Deze COURANT veischijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave uf redactie betreffende, franco in te zenden. Het individu dat door den demos en door de overheid in zijn behoeften niet wordt begrepen en dit geval is niet zeldzaam blijft on bevredigd, totdat breeder lagen des volks door organisatie er met veel inspanning in slagen •hun wenschen en begeerten verstaanbaar te maken bij de bureaucratie, die, vast bezoldigd fen door de meerderheid aangesteld, van nature geneigd ia in dezen niet bijzonder vlug iets tan'dien aard te begrijpen. Hoe moet nu de regeering, als eenige onder nemer en arbeidgever, het aanleggen om bij gebleken toeneming der behoefte de productie te vermeerderen Bijvoorbeeld in den woning bouw? Zij moet immers öf door oproep van i vrij willige krachten arbeiders zien te trekken [of wel bevelen. Het laatste zou indruischen tegen het begin sel van vrijheid en het eerste zal, tenzij men gaat rekenen met engelachtige altruïsten slechts gelukken door het beloven van loon en boven die door de werklieden worden verdiend. „Alleen dit kan den arbeiders aanleiding zijn om den vroegeren arbeid te verwisselen met den nieuwen. Deze regeling echter is in strijd met het be ginsel der sociaal-democratie, volgens welk in [theorie de autocratische regeling der loonen niet mag afhankelijk zijn van een arbeidsmarkt het eenig verschil met thans zou zijn, dat er 'slechts één werkgever was: de regeering. En deze omstandigheid is niet ten gunste van den werkman, omdat dan de concurrentie beperkt wordt tot éen werkgever. Niet alleen hierin, maar ook bij de verdee- lihg der producten kan de regeering, die van geen dwang wil weten, slechts ter markt gaan. Ze zou immers de consumptie zóo moeten re- tgelen, dat deze gelijken tred hield met de pro- reeren. Niet alleen deze maatstaf van prijsbe paling, maar ieder andere zou scheeve verhoudingen. Er zou zitten dan de consumptie-waarde tot maatstaf te nemen en dus zou do prijs stijgen met de vraag en afnemen met het aanbod; kortom: op dé markt zou de waarde bepaald moeten worden. Behalve de valsche theorie der waarde van Karl Marx heeft de sociaal-democratie zich door onjuist oordeelen over het particulier onderne men laten verleiden tot de conclusie, dat de markt moet worden afgeschaft en de Staat eenig ondernemer zal zijn. Zij meenen name lijk dat particulier ondernemen hetzelfde is als uitbuiten en zij bedenken niet dat de particu liere ondernemer, die de productie organiseert, productief is voor den arbeider en alleen uit buiten kan waar hij een of ander monopolie tot zijn dienst heeft. Men voert hiertegen aan, dat deze productieve functie meestal is toever trouwd aan een directeur, terwijl de onderne mer in ’t geheel niet productief werkt, maar enkel de meer-waarde in den zak steekt. Hiertegen geldt als argument ter bestrijding, dat dan de fabrikant ondernemer is in naam en dat inderdaad de directeur de ondernemer is. Waaruit weer blijkt dat de uitbuiting door de kapitalisten voortvloeit uit een privilege en niet uit het factisch ondernemen. De uitbuiters, voor zoover ze geen kapitalisten zijn, vertegenwoordigen echter veelal de nako melingschap der bevoorrechte klasse, waarom zij in staat werden gesteld hun kennis en vaardig heid in het vak van hun beroep aan te leeren. De sociaal-democraten vergeten daarbij maar al te zeer de uitgaven welke de ondernemer zich heeft te getroosten tengevolge van achter uitgang der gebouwen, van speculatie, van de concurrentie, van grond- en kapitaalrente. Een zijdig oordeelen de sociaal-democraten die zich door den ondernemer gedrukt gevoelen en vaak zijn critiek beperkt tot hetgeen bijna nooit uit strekt over de grenzen der toekomstbij ziet alleen den ondernemer en niet den kapitalist- uitbuiter en hij wordt boos op alle ondernemers. Onder den invloed nu van deze proletarische opvatting der dingen komt een theoreticus als Lassalle tot het besluit „Het betreft hier de vraag den ondernemer op zij te zetten en de winst te brengen in de handen der geestelijke en werktuigelijke ar beiders." Er zijn menschen die de mogelijkheid aan nemen, dat op het plan om de regeering van den toekomststaat te maken tot éenig onderne mer, zal worden geïnfluenceerd door den heersch- zuchtigen aard van sommige sociaal-democrati sche leiders deze zullen trachten hun toekom stige machtsbevoegdheid te verhoogen, in de hoop dat de partijleiding als ’t ware natuurlijk in de Staatsregeering zal binnensluipen. Niet tegen te spreken is, dat de sociaal-de- hiertoe voldoende i dersparfij, al zeer moeilijk haar eigen candida ten dadelijk bij de stembus kunnen doen tri- omfeeren. De constructie van de kieswet-Vau Houten en de eigen laksheid en onverschillig heid der nieuwe kiezers of liever van hen, die het hadden kunnen worden, zijn daarvan de oorzaak. In de meeste gevallen zal het noo- dig wezen, denkende aan het Fransche gezeg de: „quand ön n'a pas ce qu'on aime, on dolt aimer ce qu'on af om dien candidaat der geavanceerde liberalen te steunen, die de mees te waarborgen geeft voor een richtige en snel le uitvoering van de sociale paragraaf der de mocratische programma’s. En wanneer nu de Nieuwe Roti. Courant wil, dat in de groote steden, waar verschillen de kiesdistricten bestaan, samenwerking plaats vinde, door de liberale candidaten van „ver schillende nuance" in verschillende districten eensgezind te steunen dat wil zeggen bijv, in Amsterdam een district open te houden èn voor Kerdijk èn voor De Beaufort waar dit orgaan verder verlangt, dat, wanneer in een deel dezer districten vacatures komen, door het bedanken van aftredende kamerleden, men zor- ge, dat candidaten van de nuance, die tot nog toe niet, of niet voldoende vertegenwoordigd werd, voor de openvallende zetels gesteld en eenstemmig gesteund worden, daar is het toch zeker, dat bij een dergelijk kiesgeknoei, de de mocratische partijen liever protest-candidaten stellen, dan de hand in deze te leenen, en wij achten het bijna even zeker, dat de Liberale- Unie-mannen zich evenmin tot deze machina tion zullen leenen. Voor de laatsten, dit is zeker, zal een stap terug de opoffering van den arbeid der laatste vier jaren zijn; en nu moge de vogelaar het deuntje van eensgezindheid en samenwerking nog zoo mooi fluiten, de claricalen als vogel verschrikkers gebruiken om de beestjes, die hun vleugels zoo flink begonnen uit te slaan, weer in het conservatieve nest terug te bren gen, als deze eenig begrip hebben van den toe stand, dan dienen zij .overtuigd te zijn en te blijven, dat hun weg voert naar links en naar recht. Willen de hervormingsgezinder!, de hee ren van het manifest, hen daarop velg in, des te beter; op denzelfden weg vinden zij ook de volkspartijen, die hen kunnen steunen in hun strijd tegen het clericalisme, maar de Liberale Unie kan, na door den leider der conservatief- liberalen, mr. W. H. De Beaufort, te zijn aan gevallen en miskend, waar deze de leden van haar bestuur „staatkundige plannenmakers" heeft genoemd, verweten heeft de liberale par tij te willen smaldeelen, alleen dan tot samen werking overgaan, indien deze zich beweegt in de richting van haar program van urgentie. Is het waar, wat Het Vaderland beweert, „dat de samenwerking tusschen de hervormings- gezinden, die op den bodem staan van dat ma nifest en de hervormingsgezinden, die de Libe rale Unie trouw zijn gebleven, zoo moeielijk niet zal zijn te vinden", dan kan deze alleen verkregen worden door de openlijke en ruiter lijke bekentenis van den heer Fockema An- drese en de zijnen, dat zij in de bewuste ver- I gadering van de Liberale Unie spijkers op laag water hebben gezocht, een daad, die de fouten der liberale partij in het algemeen zoodanig aan ’t Echt heeft gebracht, dat haar corypheeën al meer en meer aan de overwinning beginnen te wanhopen. Tot die erkenning besluiten de drie en tach tigers haastelijk! A het relatief goedkoope met kracht gaan concur- leiden tot even niet anders op- j ^ductie of anders de producten gaan verkoopen. Bij dit laatste zou het er op aankomen do prij ken zóo te regelen, dat de regeling werd be rd,/ [feikt zonder de vrijheid der consumenten te kort te doen. Waarnaar zal de regeering zich lan moeten richten Naar den tijd die gevorderd wordt voor de “bewerking van het produkt? Dit zou gelijk Itaan met geweldpleging jegens de con sumenten. Want de waarde die een product heeft voor den verbruiker, „consumptie-waar de" willen we ’t noemen, richt zich naar den treïd der behoefte en de zeldzaamheid van het product, of, zooals men gewoon is het uit te druk ken, naar vraag en aanbod, alzoo niet geheel naar den arbeidsduur. Een huis in een afge legen streek, dat evenveel arbeidstijd kost als een aan den groeten weg, kan toch voor den consument niet met het laatste in waarde gelijk staan? Wil de Staat nu voor beide huizen dezelfde huur vragen? Zulk een wanverhou- ding tusschen prijs en consumptie-waarde zou t op den duur niet te dragen zijn. Want het publiek zou het relatief dure versmaden en voor :k courait i 32 .n- in ir> r ii imrimihui nr de Qtnnf ia -niöf- hanorlrf: f.nf IlitnafAninO* Vfl.n Crcw.acr Tirvnrl nn rlo Sinnin q l-rlnmnnra f iuinli o A vkoi»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1